Προς το περιεχόμενο

Fn key σε Asus


champos4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Αγορασα ενα laptop ASUS. Εχω ενα προβλημα με το πληκτρολογιο καθως για να χρησιμοποιησω τα function keys,πρεπει να παταω και το fn. Παραδειγμα για να ανεβασω την ενταση που βρισκεται στο f3,πρεπει να πατησω fn+f3.Εγω θελω να το αλλαξω κ να χρειαζεται να πατησω μονο το f3. Ξερει κανεις πως γινεται;
Ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, champos4 είπε

Καλησπερα.Αγορασα ενα laptop ASUS. Εχω ενα προβλημα με το πληκτρολογιο καθως για να χρησιμοποιησω τα function keys,πρεπει να παταω και το fn. Παραδειγμα για να ανεβασω την ενταση που βρισκεται στο f3,πρεπει να πατησω fn+f3.Εγω θελω να το αλλαξω κ να χρειαζεται να πατησω μονο το f3. Ξερει κανεις πως γινεται;
Ευχαριστω εκ των προτερων 

Τσεκαρε στο BIOS για σχετικη ρυθμιση. Το εχω συναντησει αυτο το φαινομενο και ρυθμιζεται 99.999% απο εκει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχει λόγος που πρέπει να πατιέται και το Fn.
Σε πολλά προγράμματα το F-keys χρησιμοποιούνται βοηθητικά.
Π.χ. το F1 χρησιμοποιείται για να ανοίγει το help του προγράμματος.
Π.χ., στο acrobat το F4 ανοίγει/κλείνει τα bookmarks.
κλπ κλπ
Αν ενεργοποιήσεις να λειτουργούν ως διακόπτες του hardware χωρίς του πάτημα του Fn, πώς θα λειτουργούν ως βοηθητικά στα διάφορα λογισμικά;

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@V.I.Smirnov Δεν τα περιγραφεις καλα. Θα σου δωσω δυο παραδειγματα.

1. Στο πληκτρολογιο του φορητου μου τα F- κουμπια εχουν πανω τους και δευτερη λειτουργια. Αυξομειωση ηχου/φωτεινοτητας , απενεργοποιηση καμερας , flight mode κλπ.
Το F2 ειναι "μειωση ηχου". Αν παω λοιπον στον explorer και θελησω να κανω μετανομασια ενος αρχειου , θα πατησω F2. Αν το F2 για να λειτουργησει ως F2 εχει ρυθμιστει να λειτουργει με το Fn , εκεινη την στιγμη θα φαω ακυρο , απλα θα μειωθει ενα κλικ η ενταση του ηχου. Θα πρεπει να πατησω Fn + F2 . Διπλη δουλεια.
Με λιγα λογια , τα F- κουμπια ειναι πιο βολικο να χρησιμοποιουνται χωρις το Fn μεσα στα windows.
2. Eχω εξωτερικο πληκτρολογιο , ενα της microsoft. Μοιαζει σαν αυτο εδω. Δες τα F- κουμπια. Εχουν σαν βασικη λειτουργια καποια αλλη π.χ. redo/undo , paste , open file , send email , print και τερμα δεξια εχει ενα κουμπι F Lock. Αρα η βασικη λειτουργια αυτων των κουμπιων ειναι αυτες οι λειτουργιες που περιεγραψα και ΑΝ πατησεις το F Lock δουλευουν ως F- κουμπια. Και δεν εχει Fn κουμπι...αρα τα κουμπια αυτα , σε αυτο το πληκτρολογιο , ειτε θα δουλευουν ετσι ειτε αλλιως καθε φορα. Αν ημουν λοιπον developer/συγγραφεας και ολη μερα εγραφα καπου ναι αυτες οι λειτουργιες θα με βολευαν...

Με λιγα λογια το πως θα λειτουργουν τα F- κουμπια και αν βολευουν εχει να κανει με την χρηση του καθε ανθρωπου , αλλα συνηθως βολευουν να δουλευουν ως F- κουμπια χωρις την χρηση του Fn.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...