Προς το περιεχόμενο

Παιδικό Κάθισμα Αυτοκινήτου - GB Everna-Fix Velvet Black


Tsoukos87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Στα τέστ Adac όσο μικρότερο είναι το σκόρ τόσο πιο ασφαλές είναι , είχα δει και άλλα inglesina και peg perego με καλα στοιχεία στα 3,1 και 3,2 στο αλλο που είναι ασφαλές αλλά έχει παραπάνω πιθανότητες να χτυπήσει το παιδί.

image.png.3db7f27f14cf18f16274a7d734bb36bd.png

Συνήθως πάει μέχρι 2-3 χρονών ή 13-15  κιλά να είναι προς τα πίσω και μετά τα τοποθετείς μπροστά εμάς στο αυγό που είναι εως 13 κιλά χωράει οριακά και για αυτό προχώρησα σε αγορά μεγαλύτερου καθίσματος θα ήθελα και εγω κάποιο καιρό ακόμα να κάθεται προς τα πίσω αλλά είναι πιο μεμονωμένες οι επιλογές , θα έπρεπε να είχα πάρει εξαρχής κάθισμα απο 0-36 κιλά.

Τώρα τα ρυθμίζουν αρκετά με βάση το ύψος τα καθισματάκια και όχι τα κιλά ως συνήθως.

Ναι το κατάλαβα ότι όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό. Και επαναλαμβάνω δεν έχει κορυφαια βαθμολογία στην ασφάλεια. Το besafe που έχω (18-36 κιλα) έχει 2.0 (αν θυμάμαι καλά) και αυτό που θέλω να πάρω για το δεύτερο τέκνο, πάλι besafe 18-36, έχει 1,9 στην ασφάλεια.

50 λεπτά πριν, klainmein είπε

Ιδιαίτερη περιπτωση το παιδί μου που δε ζαλίζεται ανάποδα. Το ακούσαμε κι αυτό. Μπες στο "Παιδί και οδική ασφάλεια" στο facebook, υπάρχουν μερικές χιλιάδες ιδιαίτερα τέτοια παιδιά μόνο στην Ελλάδα. Τι σχέση έχει ο αστυνομικός που ια σε σταματήσει με το παράδειγμα του 12χρονου που είναι 1.80?Το άλλο ακρο επιασες. Φυσικά το θέμα είναι να μην τρακάρεις ποτέ, αλλά οσα λες ειναι μπαρούφες, μετά συγχωρήσεως. Όλα γίνονται για να μειώσεις τις πιθανότητες να πάθεις κάτι σοβαρό εσύ ή το παιδί σου σε ενδεχόμενο τρακαρισμα. Η λογική σου είναι η λογική του μέσου Έλληνα: Κι εμείς ξύλο φάγαμε τί πάθαμε, κι εγώ 40 χρόνια καπνιζα ακόμη καλά είμαι, κι εμείς σαν παιδιά πίσω χωρίς ζώνες ταξιδεύαμε μια χαρα είμαστε, έλα μωρέ μέσα στην πόλη δε φοράω ζώνη, έλα βρεεε τώρα να ουμε παρ'το αγκαλιά που κλαίει να πάμε εκεί που θέλουμε με το αμάξι, 10' είναι θα προσέχω...Και το μωρό γίνεται αερόσακος και σώζεται η μαμα.Το μωρό; Παπαλα.(πριν λίγο καιρό έγινε αυτό) Με λίγα λόγια ας μην το συνεχίσουμε. Klainmein on the line. 

Σωστός. Προφανώς και ξέρασε λόγω διαδρομής με στροφές ή ξέρω γω ηπιε σκετο γάλα πριν μπει στο αυτοκίνητο. Όχι επειδή ήταν ανάποδα.

Ναι συνήθως κάτι τέτοιο παίζει με πιο συχνό θέμα το να έχει πιεί νερό. Μου το έχει ξεράσει λόγω νερού και καθήμενος προς τα μπροστά.  3 βιολογικούς σε 4 χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, drade είπε

Ναι το κατάλαβα ότι όσο πιο μικρό τόσο πιο καλό. Και επαναλαμβάνω δεν έχει κορυφαια βαθμολογία στην ασφάλεια. Το besafe που έχω (18-36 κιλα) έχει 2.0 (αν θυμάμαι καλά) και αυτό που θέλω να πάρω για το δεύτερο τέκνο, πάλι besafe 18-36, έχει 1,9 στην ασφάλεια.

Μα σου είπα οτι είναι κορυφαίο στην κατηγορία των 9-36 κιλά στα φετινά τέστ και όχι σε όλες τις κατηγορίες, νομίζω φέτος γενικά τα σάρωσε στις περισσότερες κατηγορίες η Cybex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ, γιατί κάτι μου διαφεύγει (ή απλά εγώ δεν το καταλαβαίνω) : κοιτάζει προς τα πίσω και έχει και τη δυνατότητα πλήρους περιστροφής προς τα εμπρός, όταν υπάρξουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Tsoukos87 είπε

Στα τέστ Adac όσο μικρότερο είναι το σκόρ τόσο πιο ασφαλές είναι , είχα δει και άλλα inglesina και peg perego με καλα στοιχεία στα 3,1 και 3,2 στο αλλο που είναι ασφαλές αλλά έχει παραπάνω πιθανότητες να χτυπήσει το παιδί.

image.png.3db7f27f14cf18f16274a7d734bb36bd.png

Συνήθως πάει μέχρι 2-3 χρονών ή 13-15  κιλά να είναι προς τα πίσω και μετά τα τοποθετείς μπροστά εμάς στο αυγό που είναι εως 13 κιλά χωράει οριακά και για αυτό προχώρησα σε αγορά μεγαλύτερου καθίσματος θα ήθελα και εγω κάποιο καιρό ακόμα να κάθεται προς τα πίσω αλλά είναι πιο μεμονωμένες οι επιλογές , θα έπρεπε να είχα πάρει εξαρχής κάθισμα απο 0-36 κιλά.

Τώρα τα ρυθμίζουν αρκετά με βάση το ύψος τα καθισματάκια και όχι τα κιλά ως συνήθως.

Μετά το αβγό υπάρχουν καθίσματα που κοιτανε προς τα πίσω μέχρι 4ων ετών ή 1.05 ύψος ή μέχρι 25 κιλά. Εμάς το joei Steadi είναι μέχρι 4ων αναποδα, ο κουμπάρος πήρε το axkid minikid 2 στην περυσινή BF στα Λητώ που τα είχε 200Ε (κορυφαίο στην κατηγορία του μέχρι 25 κιλα είναι αυτό νομίζω και 1.25 ύψος, δεν τα θυμάμαι καλά). Εμείς για τον μικρό πήραμε το joie traver shield, με άριστη βαθμολογία και πολύ καλή τιμή. Το shield πολύ καλή φάση αρκεί φυσικά να είναι άνω των 4ων το παιδί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Μέχρι 7 ετών σχεδόν κοιτούσε πίσω η κόρη μου χωρίς παράπονα. Η μικρή είναι 6 ετών και επειδή δεν ψηλώνει πολύ την βλέπω να πιάνει κι αυτή 7 ετών στο rear facing.

Για την προσφορά το θεωρώ ακριβό γιατί υπάρχουν καθίσματα με εξίσου καλά αποτελέσματα με 130€. Δεν θυμάμαι το μοντέλο αλλά τόσο το αγόρασα από τοπικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη. Είχε κι ο Μουστάκας τότε ένα ανταγωνιστικό αλλά οταν το είδα από κοντά είχε μέτρια ποιότητα υφασμάτων. Για κάθισμα που κοιτά μπροστά θεωρώ πολλα τα 200€

 Και δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς, έχω φέρει από Σουηδία κάθισμα rear facing 400€ όταν εδώ με κοιτούσαν σαν εξωγήινο στα καταστήματα και μου έλεγαν να κοιτάει μπροστά το 2χρονο

Ναι κατανοώ τα rear είναι πιο ακριβά , εντάξει πάει και με την ανάπτυξη του παιδιού (βάρος , ύψος) εμάς ο μικρός για την ηλικία του είναι παραπάνω απο το φυσιολογικό.

Και εγώ αν μπορούσα θα έπαιρνα για 0-36 αλλά αυτά που είδα κάποια δεν τα σήκωναν τα οικονομικά μου και τα άλλα δεν είχαν καλές βαθμολογίες στα crash tests.

Επιπλέον αρκετά μοντέλα που βλέπουν μπροστά έχουν βάλει σαν ένα μαξιλαράκι ασπίδα μπροστά όσο το παιδί είναι μέχρι στα κιλά κάτω των 15 σε περίπτωση πρόσκρουσης να μην πάθει τπτ απο το τράνταγμα στον αυχένα,

5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Να ρωτήσω και εγώ, γιατί κάτι μου διαφεύγει (ή απλά εγώ δεν το καταλαβαίνω) : κοιτάζει προς τα πίσω και έχει και τη δυνατότητα πλήρους περιστροφής προς τα εμπρός, όταν υπάρξουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις; 

Οχι δυστυχώς κοιτάει μόνο μπροστά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tsoukos87 είπε

Οχι δυστυχώς κοιτάει μόνο μπροστά.

Ω, κρίμα. Σε ευχαριστώ πολύ. Έχουμε το inglesina Keplero 360 και το ήθελα σαν δεύτερο κάθισμα (για το δεύτερο αυτοκίνητο και τους παππούδες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που ψάχνετε τα crash test και δεν καταπινετε αμασητα όσα λένε οι ΑΣΧΕΤΟΙ πωλητές στα διάφορα καταστήματα, είναι ενα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις για κατηγορίες 0-13 η 0-18 αυστηρά με φορά προς τα πίσω. 

Μια καλή αρχή είναι τα τεστ της adac η του αντίστοιχου σουηδικού οργανισμού.

Προσωπική πρόταση να αποφύγεις τα καθίσματα που πιάνουν μεγάλο ηλικιακό εύρος γιατί έχουν αδυναμίες όσον αφορά την ασφάλεια αλλά φυσικά υπάρχει και το οικονομικό κριτήριο.

Γενικά με μια γνωστή εταιρία όπως britax, cybex, maxi cosi, besafe, κτλ δύσκολα να πάρεις κακό κάθισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παιρνεις απευθειας 0-36 κιλα και ξεγνοιαζεις μια και καλη, μεχρι 15 κιλα θα κοιταει πισω και μετεπειτα μπροστα.

Και τα Joie είναι πολύ καλά και αρκετά προσιτά όπως και τα cybex και britax οι υπόλοιπες μάρκες είναι πιο ακριβές (Peg perego , maxi cosi , be safe , Recaro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Old_Trafford είπε

ας πουμε, αν πάρω της Volvo το καρεκλάκι, είναι καλή επιλογή;

Δεν έχω ιδέα. Στα crash test πάντως, τα βολβο αρίστευαν απο την δεκαετία του 70.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μικρός μου είναι 19 μηνών 13 κιλά και με το ζόρι χωράει ανάποδα στο κάθισμα. Υπολογίζω σε 3-4 μήνες θα βάζει τα πόδια του πάνω στα πίσω προσκέφαλα για να χωρέσει. Τι είδους παιδικά καθίσματα χωράνε παιδιά 4 ετών ανάποδα? Εγώ έχω ένα chicco unico jet που περιστρέφεται.

Επεξ/σία από sambouar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...