Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση Σελιδοδείκτη


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, έχω φτιάξει έναν σελιδοδείκτη στην ζωγραφική των windows 10 στις διαστάσεις που θέλω, και θέλω να ρωτήσω τα εξής (θα εκτυπώσω μόνο έναν):

1) Ο σελιδοδείκτης είναι με φωτογραφίες πάνω, έχει σημασία σε τι εκτυπωτή θα το εκτυπώσω? Για έγχρωμη εκτύπωση μιλάμε...

2) Να το κάνω σε Α4 χαρτί την εκτύπωση (και μετά να το καλύψω με ένα φαρδύ σελοτέιπ) ή να ζητήσω κάτι σε πλαστικοποίηση (γνωρίζουμε σε τι τιμές παίζει)?

3) Έχει σημασία αν το πάω ως φωτογραφία (σε png κάνει?) ή ως word? Πριν 2 χρόνια χρειάστηκε να φτιάξω ένα πινακάκι και τα γράμματα που είχα βάλει επάνω ήταν λίγο μικρότερα από 1 χιλιοστό το κάθε ένα, μόνο μέσω word το κατάφερα να φαίνονται καθαρά, αλλιώς πιξέλιαζαν.

4) Υπάρχει περίπτωση η εκτύπωση να μην φαίνεται όπως φαίνεται στην οθόνη μου? Παραθέτω τον σελιδοδείκτη.

5) Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να εκτυπώσω ακριβώς τις διαστάσεις που θέλω?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα σας, έχω φτιάξει έναν σελιδοδείκτη στην ζωγραφική των windows 10 στις διαστάσεις που θέλω, και θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) Ο σελιδοδείκτης είναι με φωτογραφίες πάνω, έχει σημασία σε τι εκτυπωτή θα το εκτυπώσω? Για έγχρωμη εκτύπωση μιλάμε...

2) Να το κάνω σε Α4 χαρτί την εκτύπωση (και μετά να το καλύψω με ένα φαρδύ σελοτέιπ) ή να ζητήσω κάτι σε πλαστικοποίηση (γνωρίζουμε σε τι τιμές παίζει)?

3) Έχει σημασία αν το πάω ως φωτογραφία (σε png κάνει?) ή ως word? Πριν 2 χρόνια χρειάστηκε να φτιάξω ένα πινακάκι και τα γράμματα που είχα βάλει επάνω ήταν λίγο μικρότερα από 1 χιλιοστό το κάθε ένα, μόνο μέσω word το κατάφερα να φαίνονται καθαρά, αλλιώς πιξέλιαζαν.

4) Υπάρχει περίπτωση η εκτύπωση να μην φαίνεται όπως φαίνεται στην οθόνη μου? Παραθέτω τον σελιδοδείκτη.

5) Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να εκτυπώσω ακριβώς τις διαστάσεις που θέλω?

Σε Α4 που δοκίμασα σε ένα απλό inkget hp έγχρωμο που έχω μια χαρά βγαίνει. Βέβαια σε ολόκληρη σελίδα Α4 όπως το έχεις ανεβάσει.Αν έχεις πλαστικοποιητή θα γίνει ωραίο με σιλοτέιπ δε λέει.

Να στο φτιάξω αλλά έλα να το πάρεις.😁

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Σε Α4 που δοκίμασα σε ένα απλό inkget hp έγχρωμο που έχω μια χαρά βγαίνει. Βέβαια σε ολόκληρη σελίδα Α4 όπως το έχεις ανεβάσει.Αν έχεις πλαστικοποιητή θα γίνει ωραίο με σιλοτέιπ δε λέει.

Ευχαριστώ πολύ, όταν λες σε Α4 εννοείς ότι φαίνεται έτσι? Γιατί εντάξει, μετά το κόβω και είμαι οκ. Λογικά θα ψάξω εκτυπωτήριο με πλαστικοποίηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ευχαριστώ πολύ, όταν λες σε Α4 εννοείς ότι φαίνεται έτσι? Γιατί εντάξει, μετά το κόβω και είμαι οκ. Λογικά θα ψάξω εκτυπωτήριο με πλαστικοποίηση....

Ακριβώς έτσι  αλλά στο κέντρο της σελίδας αφήνοντας λευκό κενό στην κορυφή και στο τέλος 3 εκατοστών περίπου. Ναι αν πας κάπου που έχουν εκτύπωση - πλαστικοποίηση το κατεβάζουν και σου φτιάχνουν. Δεν είναι τίποτε και τι κόστος θα έχει 2-3 ευρώ ξέρω γω και αυτά για το χρόνο που θα κάνει γιατί τα έξοδα είναι ελάχιστα.

Α ξέχασα μπορείς να κάνεις και σμίκρυνση αν το θέλεις πιο μικρό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Ακριβώς έτσι  αλλά στο κέντρο της σελίδας αφήνοντας λευκό κενό στην κορυφή και στο τέλος 3 εκατοστών περίπου. Ναι αν πας κάπου που έχουν εκτύπωση - πλαστικοποίηση το κατεβάζουν και σου φτιάχνουν. Δεν είναι τίποτε και τι κόστος θα έχει 2-3 ευρώ ξέρω γω και αυτά για το χρόνο που θα κάνει γιατί τα έξοδα είναι ελάχιστα.

Ευχαριστώ πολύ, με κατατόπισες πλήρως :)  Καλή σου μέρα.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Ζητα να στο τυπώσει σε 350γρ  velvet  + πλαστικοποιηση ,κόστος ασημαντο κανε κατευθείαν 3 -4 ιδιο κόστος είναι 

Ευχαριστώ :) Τώρα θα πάω αύριο να ρωτήσω να μου πούνε και σε τι διαστάσεις έχουνε για να τον μοντάρω πριν τους τον πάω. Οπότε μεθαύριο λογικά θα τον έχω στα χέρια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Ευχαριστώ :) Τώρα θα πάω αύριο να ρωτήσω να μου πούνε και σε τι διαστάσεις έχουνε για να τον μοντάρω πριν τους τον πάω. Οπότε μεθαύριο λογικά θα τον έχω στα χέρια μου...

33χ46 η a3 plus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, slk200gr είπε

33χ46 η a3 plus 

Δεν θα μου το κόψουν στενόμακρο? Εγώ αυτό που έφτιαξα είναι 150x944 pixels ή αλλιώς 4x25 cm (και θα το αλλάξω στα μέτρα που έχουν για κόψιμο αλλά έχουν τέτοιο κοπτικό?)

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Δεν θα μου το κόψουν στενόμακρο? Εγώ αυτό που έφτιαξα είναι 150x944 pixels ή αλλιώς 4x25 cm (και θα το αλλάξω στα μέτρα που έχουν για κόψιμο αλλά έχουν τέτοιο κοπτικό?)

Ναι βρε  ,δεν κάνουν καλουπι για κόψιμο, μαχαιρι ειναι ουτε τα pixel εχουν σχέση με το κόψιμο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, τελικά σήμερα μπόρεσα επιτέλους να εκτυπώσω τον σελιδοδείκτη (το άργησα λόγω υποχρεώσεων) και έγινε πολύ καλή δουλειά με μόλις 1€ 😁 Με έχει βάλει τώρα φωτιά αυτή η τιμή ούτως ώστε κάθε τρεις και λίγο να φτιάχνω και νέο σελιδοδείκτη 😂😂😂 

Θα ήθελα να αναφέρω κάποια tips για όποιον θέλει να μπει στην διαδικασία.

Δημιουργία στο pc:

Αρχικά σκέψου πόσα εκατοστά θες να είναι ο σελιδοδείκτης σου (ύψος x πλάτος)

Αφού το κάνεις αυτό, θα πας σε έναν μετατροπέα cm to pixel  οπότε από κει θα δεις πόσα pixel θα είναι το ύψος και το πλάτος (δεν είναι απαραίτητο να πάρετε και τα δεκαδικά ψηφία).

Μετά πας στην ζωγραφική (ή το πρόγραμμα σχεδίασης που προτιμάς με τις ανάλογες ρυθμίσεις), και ανοίγεις το "Αλλαγή μεγέθους", επιλέγεις ότι το θες σε "pixel" και ξετικάρεις το "Διατήρηση αναλογικών εικόνας". Τότε περνάς τα pixel που υπολόγισες.

Αν θέλεις να προσθέσεις φωτογραφίες όπως έκανα εγώ, απλα αλλάζεις τα pixel μέσω της ζωγραφικής και βάζεις το ίδιο πλάτος με αυτό που θέλεις να έχει ο σελιδοδείκτης, χωρίς να  ξετικάρεις το "Διατήρηση αναλογικών εικόνας", ούτως ώστε το ύψος να ρυθμιστεί αυτόματα. Αφού το κάνεις αυτό το περνάς στο αρχείο που έχεις τον σελιδοδείκτη.

Αφού το κάνετε το παραπάνω, περάστε το σε ένα word, προσοχή όμως καθώς θα σας αλλάξει την ανάλυση. Πατήστε δεξί κλικ πάνω στην φωτογραφία που είναι μέσα στο word, επιλέξτε το "Εικόνα..." και από το παράθυρο που θα σας ανοίξει θα επιλέξετε την καρτέλα "Μέγεθος", και εκεί θα βάλετε τις διαστάσεις που θέλατε εξ αρχής (προσοχή όμως, εδώ δεν θα τα βάλετε ως pixel αλλά ως cm)

Ο λόγος που το περνάτε σε word είναι επειδή (στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον), αν το κάνει μέσω του print των windows είναι πιθανό οι διαστάσεις να διαφέρουν.

 

Εκτύπωση:

(γενικά φάγαμε λίγο χρόνο μέχρι να το βρούμε αλλά το αποτέλεσμα βγήκε μια χαρά)

Εγώ επειδή ήθελα να έχει εικόνες και μπροστά και πίσω, καταλήξαμε ότι δεν βόλευε να βάλουμε velvet καθώς όπως μου είπε και αυτός "θα γίνει πολύ χοντρό" επειδή θα βάζαμε διπλό velvet, μια για την μπροστά μεριά και μια για την πίσω. Αυτός μου πρότεινε να το εκτύπωνε σε Α4 και μετά να το πλαστικοποιούσε. Το έκανε και τελικά όλα βγήκαν όπως έπρεπε :) 

Αν ξανακάνω σελιδοδείκτη, την επόμενη φορά θα ζητήσω εκτύπωση σε velvet από την μια μεριά, και σε Α4 από την άλλη και μετά να τα ενώσει μέσω πλαστικοποίησης για να δω πως θα βγει. Αλλά και σε Α4 η δουλειά είναι εξερετικη.

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για την βοήθειά σας, παραθέτω και φωτογραφίες (δεν τα αποτύπωσε πολύ καλά η κάμερα λόγω της πλαστικοποίησης και του κίτρινου φωτισμού)

(Να πω και κάτι άσχετο, μου κάνει μεγάλη εντύπωση το γεγονός που με όσους φίλους έχω μιλήσει δεν γνωρίζουν τον Edward Snowden, καθώς αποκάλυψε κάτι τόσο θορυβώδες. Αμα θέλετε να γνωρίστε το ιστορικό του θα πρότεινα να δείτε την συγκεκριμένη ταινία )

 

 

IMG_20201031_140656.jpg.bd6160d47cc78e8d54579181b5bb9a98.jpg

IMG_20201031_140707.jpg

IMG_20201031_151052.jpg

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω ετσι που το περιγράφεις το έχεις ανάγει σε κάτι πολυ δυσκολο,με ένα  photoshop η corell ολα τα πάνω γίνονται με 3 κλικ,το βελβετ έπρεπε να το τυπώσεις πισω μπρος και όχι σε 2 κομμάτια και μετά κόλλημα, πιθανόν ο τύπος να μην είχε σύμπτωση πισω μπρος ,το κόστος λογικό γιατί απλά δεν έχει κόστος αλλα λιγο δουλίτσα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Πω πω ετσι που το περιγράφεις το έχεις ανάγει σε κάτι πολυ δυσκολο,με ένα  photoshop η corell ολα τα πάνω γίνονται με 3 κλικ,το βελβετ έπρεπε να το τυπώσεις πισω μπρος και όχι σε 2 κομμάτια και μετά κόλλημα, πιθανόν ο τύπος να μην είχε σύμπτωση πισω μπρος ,το κόστος λογικό γιατί απλά δεν έχει κόστος αλλα λιγο δουλίτσα 

Εκείνη την στιγμή του το είπα το πίσω μπρος σε ένα velvet αλλά μου είπε πως δεν ήξερε αν θα μπορέσει να ευθυγραμμίσει την πίσω μεριά με την μπροστά (αν και τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα απλά να του άνοιγα μια δεύτερη σελίδα word, και να έβαζα τέρμα δεξιά την δεύτερη φωτογραφία καθώς στην πρώτη σελίδα την άλλη φωτογραφία την είχα τέρμα αριστερά, και έτσι λογικά θα γινόταν σωστή η αντιστοίχιση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Εκείνη την στιγμή του το είπα το πίσω μπρος σε ένα velvet αλλά μου είπε πως δεν ήξερε αν θα μπορέσει να ευθυγραμμίσει την πίσω μεριά με την μπροστά (αν και τώρα που το σκέφτομαι θα μπορούσα απλά να του άνοιγα μια δεύτερη σελίδα word, και να έβαζα τέρμα δεξιά την δεύτερη φωτογραφία καθώς στην πρώτη σελίδα την άλλη φωτογραφία την είχα τέρμα αριστερά, και έτσι λογικά θα γινόταν σωστή η αντιστοίχιση).

Είναι αυτό που σου είπα περι συμπτώσεων αυτό φοβήθηκε, έχει περισσότερο να κάνει με τον εκτυπωτή Του παρά με το μοντάρισμα που θα έκανες εσύ, Το μόνο που χρειαζόταν εσύ να κάνεις είναι να βάλεις το σελιδοδείκτη κέντραριστα στην Α4 και την μπροστινή και την πισινή όψη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

Είναι αυτό που σου είπα περι συμπτώσεων αυτό φοβήθηκε, έχει περισσότερο να κάνει με τον εκτυπωτή Του παρά με το μοντάρισμα που θα έκανες εσύ, Το μόνο που χρειαζόταν εσύ να κάνεις είναι να βάλεις το σελιδοδείκτη κέντραριστα στην Α4 και την μπροστινή και την πισινή όψη

Πολύ σωστό, αυτό δεν το σκέφτηκα :) Ευχαριστώ πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...