Προς το περιεχόμενο

Δεν είναι αστείο: η κυκλοφορία του Cyberpunk 2077 αναβάλλεται για τον Δεκέμβριο!


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, sppoulis είπε

Οι απόψεις δεν αλλάζουν όπως τα "πουκάμισα"....

Δεν θα ασχοληθώ με έναν τίτλο παιχνιδιού όσο καλός και αν είναι όταν υπάρχουν αρκετοί ήδη εκεί έξω.

 

Και μετά από αυτή την δήλωση, μόλις έπεσε η μετοχή της CDPR κατά 5% 😅

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το έχουν παρακάνει με τις αναβολές και αρχίζουν να μαζεύονται σύννεφα ως προς την ποιότητα του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, ShadowSpectre είπε

Quote αυτό γιατί το είχα γράψει και στο φβ και είχαν συμφωνήσει πολλοί μαζί μου.

Ένα παιχνίδι που έχει ξεκινήσει το development χρόνια πριν, είναι απαράδεκτο να καθυστερεί τόσο πολύ. Και εντάξει, μιλάμε για σχεδόν ένα μήνα τώρα. Τις προάλλες ήταν πολλοί μήνες.

Το λυπηρό γεγονός δεν είναι τα delay των εταιρειών αλλά η νοοτροπία του κόσμου. Τρανό παιδιά αυτό το άρθρο οπότε τουλάχιστον τρία άτομα έχουν σχολιάσει το κλασικό ' άμα είναι να βγει καλό,ας πάρει όσα θέλει'.Για πείτε μου λίγο πόσα παιχνίδια έχετε δει να παίρνουν αναβολή και στη τελική να είναι μέτρια;

Η CDPR βασίζεται ( και καλά κάνει ) στο hype που έχει δημιουργηθεί από το the Witcher 3. Ο κόσμος την ακολουθεί τυφλά.Πιστευετε ότι αν δεν υπήρχε αυτή η τυφλή πίστη,θα έπαιζε το κόσμο στα δάχτυλα της; Σκατουλες,θα το είχε βγάλει ήδη.Ποια εταιρία έχει βγάλει ολόκληρο merchandise πριν τη κυκλοφορία ενός παιχνιδιού; one x special edition,funko pop figure κλπ;

Και όσες αναβολές καί αν πάρει, θα υπάρξουν patches οπότε μην επαναπαευστε. θα το αγοράσω κάποια στιγμή όταν θα έχει πέσει η τιμή του αλλά οποιαδήποτε βαθμολογία κάτω του 9, θα είναι αποτυχία απλά. Δημιουργούν προσδοκίες,ας παίξουν με τη φωτιά. Για το καλό τους,να μην έχουν τη τύχη του The Last Of Us 2.

Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με τον κλάδο του προγραμματισμού καλύτερα να μην κάνουν τέτοια σχόλια. Δεν έχετε πραγματικά ιδέα πόσο testing χρειάζεται πόσα απρόβλεπτα bugs μπορούν να βγουν και γενικά πόση προσπάθεια θέλει. Είτε είσαι η κορυφαία εταιρεία και κάνεις ένα τεράστιο project είτε 3 άτομα και κάνετε κάτι μικρό η δουλειά είναι πολύ δύσκολη να βγει σε προβλέψιμους χρόνους. Οπότε αφήστε τις εξυπνάδες και τα μεγάλα λόγια γιατί πάω στοίχημα στην δουλειά σας πάντα πρώτοι είστε σε δικαιολογίες και στα "δεν ξέρεις πως είναι" κτλ

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνουμε θα κάνουμε υπομονή,δεν είναι και μεγάλη η αναβολή και δεν ξέρω αν αρκεί και τι είδους θέματα φτιάχνουν σε αυτό το διάστημα..

Εγώ αυτό που θέλω βασικά είναι να μην κάνουν μεγάλες παραχωρήσεις λόγο παλιών μηχανημάτων,στο αποτέλεσμα και κυρίως να Μην πέσει άλλη λογοκρισία,εφόσον θα είναι ένα πραγματικά "ενήλικο" παιχνίδι και βέβαια να μην αλλοιωθεί με political correctness,απο κάποια γνωστά κινήματα κλπ που πάντα πιέζουν γιαυτό σε ταινίες παιχνίδια κλπ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaratustra είπε

Δικαιούνται να διαμαρτύρονται μόνο όσοι έχουν κάνει preorder το παιχνίδι, υπό το πρίσμα ότι έχουν προπληρώσει το προϊόν με μια συμφωνημένη ημερομηνία διάθεσης η οποία δεν έχει τηρηθεί.

Οι υπόλοιποι (όπως εγώ) που θα αγοράσω το παιχνίδι όταν κυκλοφορήσει σε τι ακριβώς με επηρεάζει το delay ως καταναλωτή;

Ποτέ δεν κατάλαβα το preorder στα video games, εφόσον μάλιστα δεν συνοδεύεται από κάποια γενναία έκπτωση ή πραγματικά άξιο λόγου έξτρα υλικό.

 

Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω φίλε μου. Δεν μπορώ να καταλάβω το preorder, παρά μόνο αν συνοδεύεται από κάτι πραγματικά καλό. Και όχι, το πραγματικά καλό δεν είναι μία έξτρα πανοπλία ή ένα όπλο ή 500 διαμαντάκια δώρο. Αυτά είναι γελοιότητες και όσο τους υποστηρίζουμε με αυτά τόσο θα μας τα πλασάρουν στη μάπα. 

Η προπαραγγελία εξυπηρετεί αποκλειστικά και μόνο το να βάζουν κάποια λεφτά στο λογαριασμό ΠΡΙΝ προσφέρουν απολύτως τίποτα. Οτιδήποτε διαφορετικό από μία ΕΚΠΤΩΣΗ είναι απλά γελοιότητα και κοροϊδία και ειλικρινά απορώ με τον κόσμο που πάει και κάνει preorder. Preorder FUCKING WHAT? Θες να σε υποστηρίξω και να σου δώσω λεφτά πριν μου δώσεις κάτι? Οκ κόψε κάτι μπάρμπα. Αλλιώς άστο, περιμένω όταν το βγάλεις δεν τρέχει κάστανο. 

Φάτε τις καθυστερήσεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, aeljim είπε

Όσοι δεν έχουν ασχοληθεί ποτέ με τον κλάδο του προγραμματισμού καλύτερα να μην κάνουν τέτοια σχόλια. Δεν έχετε πραγματικά ιδέα πόσο testing χρειάζεται πόσα απρόβλεπτα bugs μπορούν να βγουν και γενικά πόση προσπάθεια θέλει. Είτε είσαι η κορυφαία εταιρεία και κάνεις ένα τεράστιο project είτε 3 άτομα και κάνετε κάτι μικρό η δουλειά είναι πολύ δύσκολη να βγει σε προβλέψιμους χρόνους. Οπότε αφήστε τις εξυπνάδες και τα μεγάλα λόγια γιατί πάω στοίχημα στην δουλειά σας πάντα πρώτοι είστε σε δικαιολογίες και στα "δεν ξέρεις πως είναι" κτλ

Ως προγραμματιστής (όχι βέβαια σε τέτοιο επίπεδο) δεν θα διαφωνήσω καθόλου όσο αφορά το testing για τα bugs... Το πρόβλημα μας δεν είναι (ούτε και πρέπει) με τους developers.

Το πρόβλημα έχει σχέση με το τμήμα marketing της εταιρείας για την προώθηση του παιχνιδιού αφού εδώ φαίνεται ξεκάθαρα είτε ότι το τμήμα marketing δεν επικοινωνεί καθόλου με τους developers ή το τμήμα marketing αγνοεί τις υποδείξεις σχετικά με το testing του παιχνιδιού και προβαίνει σε ανακοινώσεις για τον συγκεκριμένο τίτλο με σκοπό μόνο to "hype" για την προσέλκυση μαϊμούδων (εμάς!).

Ότι και να συμβαίνει πάντως σίγουρα κάτι πάει λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, deathincarnate said:

Αν θεωρείς το τελευταίο GTA παιχνιδάρα, τότε ναι, λογικά θα σου αρέσει.

Μυρίζομαι pre-order εδώ.

Τι σχέση είπαμε έχει το GTA? 

1 hour ago, polaki said:

Ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω φίλε μου. Δεν μπορώ να καταλάβω το preorder, παρά μόνο αν συνοδεύεται από κάτι πραγματικά καλό. Και όχι, το πραγματικά καλό δεν είναι μία έξτρα πανοπλία ή ένα όπλο ή 500 διαμαντάκια δώρο. Αυτά είναι γελοιότητες και όσο τους υποστηρίζουμε με αυτά τόσο θα μας τα πλασάρουν στη μάπα. 

Η προπαραγγελία εξυπηρετεί αποκλειστικά και μόνο το να βάζουν κάποια λεφτά στο λογαριασμό ΠΡΙΝ προσφέρουν απολύτως τίποτα. Οτιδήποτε διαφορετικό από μία ΕΚΠΤΩΣΗ είναι απλά γελοιότητα και κοροϊδία και ειλικρινά απορώ με τον κόσμο που πάει και κάνει preorder. Preorder FUCKING WHAT? Θες να σε υποστηρίξω και να σου δώσω λεφτά πριν μου δώσεις κάτι? Οκ κόψε κάτι μπάρμπα. Αλλιώς άστο, περιμένω όταν το βγάλεις δεν τρέχει κάστανο. 

Φάτε τις καθυστερήσεις τώρα. 

Γιατί έχετε την εντύπωση πως πληρώνεις αμέσως το preorder? 

Έχω κάνει 3 προπαραγγελίες για το Cyberpunk, collector's editions που αλλιώς δεν θα τις έβρισκα, και λεφτά δεν έχω δώσει για καμία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...