Προς το περιεχόμενο

Καταναλώσεις ηλεκτρικών συσκευών


HERTHAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Φαντάσου με 1h την ημέρα ο θερμοσίφωνας καίει 4kw*120 days = 480kwh. Το χειμώνα ειδικά θα είναι για 6 άτομα, ανοιχτός αρκετά παραπάνω. 

Θεωρώ θα έπρεπε να βάλετε, αν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα, έναν 200L 4m2

Δεν εχω θερμοσιφωνα ποτε δεν ειχα.

Ειχαμε παντα boiler(πετρελαιο) και τωρα φυσικο αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Τι σου είπαν? 

Επιβεβαιώνεται κάπως από τις πληροφορίες του site? Γράφει κάπου για εξοικονόμηση ενέργειας? 

Πόσα πλήρωσες? 

image.png.02ac8b7b85789f634114d94b483e00b3.png

Μου ανεφεραν οτι για να ζεσταθει το νερο στους 75 βαθμους και για να διατηρηθει σε αυτη τη θερμοκρασια για ενα 24ωρο η καταναλωση ειναι 4kWh για μια ημερα  σε σχεση με εναν συμβατικο θερμοσιφωνα που για να διατηρησει το νερο θελει 8-10kWh την ημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, wakabanka είπε

Moυ φαίνεται τσιμπήμενη η κατανάλωση αν οι ηλεκτρικές συσκευες/λάμπες κτλ είναι καλής ενεργειακης κλάσης. 

Ο ηλιακός θα κάνει τεράστια διαφορά, ειδικά με τόσα άτομα με διαφορετικά ωράρια, ανοιξε-κλείσε ο ηλεκτρικός λογικά θα δουλεύει ώρες καθημερινά.

Οι ηλεκτρικες συσκευες εκτος απο το ψυγειο το ενα δεν ειναι καλης ενεργειακης κλασης.

Δηλαδη η κουζινα ειναι παλια τα πλυντηρια πιατων και ρουχων και το δευτερο το ψυγειο ειναι κι αυτα παλια.

Επισης ολες οι λαμπες ειναι καλη ενεργειακης κλασεις(LED).

Τα air condition το ενα ειναι Α και το αλλο ειναι Α+++.

Απλα η χρηση ειναι μεγαλη και καθημερινη σχεδον σε ολες τις συσκευες(εκτος απο τα air που δουλευουν μονο καλοκαιρι).

Εκει που μπορω να περιορισω λιγο αρχικα την καταναλωση ειναι να παρω ενα 2ο απλο ψυγειο καλης ενεργειακης κλασης και πλυντηριο ρουχων μεγαλυτερο απ'οτι εχω τωρα και εννοειται καλυτερης ενεργειακης κλασης.

Επειδη οι συσκευες ειναι παλιες και ολες made in germany δεν ειχαν χαλασει ποτε παρα μονο μικρη λαμπιτσα στα τοσα χρονια και γι'αυτο και δεν προχωρησα ποτε σε αντικατασταση τους αν και ηξερα οτι καινε παραπανω απο τις καινουριες.Το εκανα αυτο γιατι ακουγα απο πολλους ποσα πολλα προβληματα ειχαν κατα καιρους απο τις συσκευες τους(ειτε κουζινες,πλυντηρια,ψυγεια) και τα ειχαν πληρωσει διπλα.Θα μου πεις κι εγω παραπανω πληρωνα στην ΔΕΗ αλλα οταν δουλευει κατι αψογα δεν το αλλαζεις κι ευκολα.

 

3 ώρες πριν, dream21 είπε

Ειμαστε 4 ατομα σπιτι πλυντηρια ρουχων-πιατων μπαινουν σε νυχτερινο τιμολογιο , η εστια της Κουζινας Bosch η κεραμικη αντικατασταθηκε με κουζινα εντοιχιζομενη  υγραεριου (με μπουκαλα προπανιου) καθημερινο μαγειρεμα με κοστος 22ευρω το τριμηνο για την αντικατασταση της μπουκαλας , μπηκε ηλιακος ELCO 160 lit  , αντικατασταθηκε ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας με εναν της tesy cloud απο 4.5ΚW o παλιος σε 2400W ( 24ωρο 4KWh  ολη μερα)  βεβαια ανοιγει μονο σε σπανιες περιπτωσεις το χειμωνα οταν δεν μπορει να αποδωση ο ηλιακος , αντικατασταθηκαν ολα τα air contition σε toyotomi inverter απο κατι παλια samsung που ειχαμε 12+ χρονων , εγινε αντικατασταση ολων τον λαπτηρων παλαιων με led 5W , το παλιο τζακι το καναμε ενεργειακο με pellet + mpriketa  και ειδη απο της 1600KWh το τετραμηνο εχω πέσει στις 1100KWh. Βεβαια στα αμεσα σχεδια μεχρι τα χριστουγενα θα γινει αντικατασταση του ψυγειου που το εχουμε 15 χρονια ενα Pitsos που εχει ετησια καταναλωση 400+ kWh με αντιστοιχο whirpool που εχει καταναλωσει 174kWh το χρόνο. 

Ξεχασα να προσθεσω οτι εχω παροχή 35 kWA (ασφαλεια μετρητή 3 Χ 63Α)

Σωστος σε ολα και πολυ καλα κανεις.

Αλλαξε και ψυγειο και εισαι κομπλε προς το παρον.

Εμενα η παροχη ειναι 25 kWA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dream21 είπε

Ειμαστε 4 ατομα σπιτι πλυντηρια ρουχων-πιατων μπαινουν σε νυχτερινο τιμολογιο , η εστια της Κουζινας Bosch η κεραμικη αντικατασταθηκε με κουζινα εντοιχιζομενη  υγραεριου (με μπουκαλα προπανιου) καθημερινο μαγειρεμα με κοστος 22ευρω το τριμηνο για την αντικατασταση της μπουκαλας , μπηκε ηλιακος ELCO 160 lit  , αντικατασταθηκε ο ηλεκτρικος θερμοσιφωνας με εναν της tesy cloud απο 4.5ΚW o παλιος σε 2400W ( 24ωρο 4KWh  ολη μερα)  βεβαια ανοιγει μονο σε σπανιες περιπτωσεις το χειμωνα οταν δεν μπορει να αποδωση ο ηλιακος , αντικατασταθηκαν ολα τα air contition σε toyotomi inverter απο κατι παλια samsung που ειχαμε 12+ χρονων , εγινε αντικατασταση ολων τον λαπτηρων παλαιων με led 5W , το παλιο τζακι το καναμε ενεργειακο με pellet + mpriketa  και ειδη απο της 1600KWh το τετραμηνο εχω πέσει στις 1100KWh. Βεβαια στα αμεσα σχεδια μεχρι τα χριστουγενα θα γινει αντικατασταση του ψυγειου που το εχουμε 15 χρονια ενα Pitsos που εχει ετησια καταναλωση 400+ kWh με αντιστοιχο whirpool που εχει καταναλωσει 174kWh το χρόνο. 

Ξεχασα να προσθεσω οτι εχω παροχή 35 kWA (ασφαλεια μετρητή 3 Χ 63Α)

Οπότε το έτος χονδρικά εξοικονομείς 1500ΚWh. 

Σε σχέση με το κόστος αγοράς όλων αυτών των συσκευών κλπ, σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση το κόστος σου?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dream21 είπε

Μου ανεφεραν οτι για να ζεσταθει το νερο στους 75 βαθμους και για να διατηρηθει σε αυτη τη θερμοκρασια για ενα 24ωρο η καταναλωση ειναι 4kWh για μια ημερα  σε σχεση με εναν συμβατικο θερμοσιφωνα που για να διατηρησει το νερο θελει 8-10kWh την ημερα.

Για να ζεσταθεί ίδια ποσότητα νερού σε ίδια αρχική και ίδια τελική θερμοκρασία, σε όλους του ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες , η κατανάλωση είναι ίδια.

Το μόνο που αλλάζει στην κατανάλωση, για τη διατήρηση της θερμοκρασίας, είναι η θερμομόνωση που έχει ο θερμοσίφωνας - που δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά σε όλους τους θερμοσίφωνες σε θέμα θερμομόνωσης. 

Γενικά ανοίγεις πολλά θέματα, άσχετα με το τρέχον θέμα. Σε ιδανικές συνθήκες λες ότι θες ζεστό νερό όλο το 24ώρο και το έχεις με 4kw/24ώρες εφόσον δεν το καταναλώσεις. Αν το καταναλώσεις η κατανάλωση ρευματος αυξάνεται για να ζεσταθεί το νέο νερό. Ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες που δεν καταναλωνεις το νερό, τα 4kw/day είναι 480 /4μήνες με 0,2€ =96€ ή αλλιώς 300€ το έτος +350€ που έδωσες για την αγορά. Ενώ με ηλιακό, θα είχες κάνει πλήρη απόσβεση σε 2 έτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Για να ζεσταθεί ίδια ποσότητα νερού σε ίδια αρχική και ίδια τελική θερμοκρασία, σε όλους του ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες , η κατανάλωση είναι ίδια.

Το μόνο που αλλάζει στην κατανάλωση, για τη διατήρηση της θερμοκρασίας, είναι η θερμομόνωση που έχει ο θερμοσίφωνας - που δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά σε όλους τους θερμοσίφωνες σε θέμα θερμομόνωσης. 

Γενικά ανοίγεις πολλά θέματα, άσχετα με το τρέχον θέμα. Σε ιδανικές συνθήκες λες ότι θες ζεστό νερό όλο το 24ώρο και το έχεις με 4kw/24ώρες εφόσον δεν το καταναλώσεις. Αν το καταναλώσεις η κατανάλωση ρευματος αυξάνεται για να ζεσταθεί το νέο νερό. Ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες που δεν καταναλωνεις το νερό, τα 4kw/day είναι 480 /4μήνες με 0,2€ =96€ ή αλλιώς 300€ το έτος +350€ που έδωσες για την αγορά. Ενώ με ηλιακό, θα είχες κάνει πλήρη απόσβεση σε 2 έτη. 

Τωρα πλεον την πάτησα .. 

25 λεπτά πριν, Gataros είπε

Οπότε το έτος χονδρικά εξοικονομείς 1500ΚWh. 

Σε σχέση με το κόστος αγοράς όλων αυτών των συσκευών κλπ, σε πόσα χρόνια θα κάνεις απόσβεση το κόστος σου?

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω υπολογισει εγω ειδα την διαφορα σε εναντι και σε εκκαθαριστικο στο λογαριασμο της ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dream21 είπε

 

Να σου πω την αληθεια δεν το εχω υπολογισει εγω ειδα την διαφορα σε εναντι και σε εκκαθαριστικο στο λογαριασμο της ΔΕΗ. 

Γενικά υπολογίζεις τελικό κόστος 0,2€/kwh. Δεν αξίζει να αλλάξεις μια συσκευή που δουλέυει μια χαρά για να πάρεις άλλη που καίει λιγότερο, απο θέμα εξοικονόμησης. Δεν αποσβαίνεις ποτέ. Μέσα μπάινεις. Εκτός αν μιλάμε για κλιματιστικό 20αετίας που δουλευει συνέχεια (το οποίο αν ήταν σε σπίτι καλής ενεργειακής κλάσης, ούτε αυτό θα έκαιγε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Γενικά υπολογίζεις τελικό κόστος 0,2€/kwh. Δεν αξίζει να αλλάξεις μια συσκευή που δουλέυει μια χαρά για να πάρεις άλλη που καίει λιγότερο, απο θέμα εξοικονόμησης. Δεν αποσβαίνεις ποτέ. Μέσα μπάινεις. Εκτός αν μιλάμε για κλιματιστικό 20αετίας που δουλευει συνέχεια (το οποίο αν ήταν σε σπίτι καλής ενεργειακής κλάσης, ούτε αυτό θα έκαιγε).

Τωρα παει τα αλλαξα χε χε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το μόνο που αλλάζει στην κατανάλωση, για τη διατήρηση της θερμοκρασίας, είναι η θερμομόνωση που έχει ο θερμοσίφωνας - που δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά σε όλους τους θερμοσίφωνες σε θέμα θερμομόνωσης.

για να υπάρχουν ενεργειακές κλάσεις σημαίνει ότι δεν είναι ίδιες οι απώλειες στους θερμοσίφωνες γιατί δεν είναι ίδιες οι μονώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nvel είπε

για να υπάρχουν ενεργειακές κλάσεις σημαίνει ότι δεν είναι ίδιες οι απώλειες στους θερμοσίφωνες γιατί δεν είναι ίδιες οι μονώσεις 

ή εμπεριέχονται ηλεκτρονικοί θερμοστάτες με απομακρυσμένη διαχείριση κλπ. Είναι περισσότερο παιχνίδι με τις λέξεις και τη νομοθεσία, παρά ουσιαστική μείωση στην κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν αξίζει να αλλάξεις μια συσκευή που δουλέυει μια χαρά για να πάρεις άλλη που καίει λιγότερο, απο θέμα εξοικονόμησης. Δεν αποσβαίνεις ποτέ. Μέσα μπάινεις. Εκτός αν μιλάμε για κλιματιστικό 20αετίας που δουλευει συνέχεια (το οποίο αν ήταν σε σπίτι καλής ενεργειακής κλάσης, ούτε αυτό θα έκαιγε).

Εκτος απο το ψυγειο που αγοραστηκε καμια 10ετια(επισης και το ενα το air 10ετιας Α ενεργειακη) πιο πριν και ειναι Α+ ολες οι υπολοιπες ηλεκτρικες συσκευες ειναι 10ετιας 80' εκτος απο το πιατων που ειναι 90'.

Το μονο που εχω αλλαξει ειναι ενα λαμπακι και τιποτε αλλο.

Συγγενικα μου προσωπα αλλα και απο συζητησεις φιλων που εχει τυχει να μιλησω τουλαχιστον τα τελευταια 5-10 χρονια για συγκεκριμενα θεματα εχουν αλλαξει απο μια εως και δυο φορες τις ηλεκτονικες τους συσκευες με πολλα χρηματα να δαπανωνται το μεσοδιαστημα για την επισκευη τους.

Δεν ξερω αν εκανα καλα που δεν τα αλλαξα μεχρι σημερα αλλα δεν εχω δωσει ουτε μισο ευρω για επισκευες(η λαμπιτσα ηταν δωρο).

Αυτο που μπορω να εξοικονομησω σιγουρα ειναι οι λιγοτερες πλυσεις με ενα μεγαλυτερο πλυντηριο γιατι εχουμε 5λιτρο.Και φυσικα θα καιει λιγοτερο.

Επισης και για το 2ο ψυγειο που ειναι back up κι εκει θα υπαρξει εξοικονομηση αν και δεν ξερω ποσο καιει το σημερινο το οποιο ειναι 10 ετιας 80'.

Αυτα τα 2 ειναι που εχουν προτεραιοτητα.

Τελος μπορει να εχω συνολο 8000kwh εως 8500kwh τον χρονο αλλα μαζι με νυχτερινο και ΚΟΤ Β' το τελευταιο ετος απο τοτε που εφτιαξα το σπιτι για ΔΕΗ εχω πληρωσει λιγο κατω απο 1200 ευρω τον χρονο.Πες 100 ευρω χοντρικα τον μηνα.Για το φυσικο αεριο εχω πληρωσει 460 ευρω μεχρι σημερα απο περυσι τον χειμωνα που το αναψα για θερμανση και ζεστο νερο.

Το σπιτι ηταν κατηγοριας "πατου" που πιο κατω δεν παει και τωρα ειναι κατηγοριας Β+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη διαφορά παλαιών με νέων θερμοσίφωνων είναι η μονωση και ο θερμοστάτης. Η μονωση όσο περνάνε τα χρόνια χανει τις θερμικές ιδιότητες της, αλλά για να αντιληφθείς μια τέτοια διαφορά στην πράξη πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια που μέχρι τότε μπορει να έχεις αλλάξει τον θερμοσίφωνα οπότε στην πράξη δεν αλλάζει κάτι. Στο δε ηλεκτρονικός θερμοστάτες υπάρχει καλύτερη ακρίβεια, δεν έχω ψάξει σε πόση ενεργειακή εξοικονόμηση μπορεί να σε οδηγήσει αυτό. 

Οι εταιρείες κοιτάνε να κάνουν ότι μπορούν για να πουλήσουν. 75 βαθμοί που σου είπαν ειναι εντελώς ανούσιο νούμερο όταν οι θερμοστατες πρέπει να είναι ρυθμισμένοι στους 40 με 50 το πολύ, εγώ θα δοκίμαζα και χαμηλότερα από 40 βαθμούς κάπως έτσι μπορείς να πετύχεις κάποια καλύτερη εξοικονόμηση για ηλεκτρικό θερμοσίφωνο πάντα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Η μόνη διαφορά παλαιών με νέων θερμοσίφωνων είναι η μονωση και ο θερμοστάτης. Η μονωση όσο περνάνε τα χρόνια χανει τις θερμικές ιδιότητες της, αλλά για να αντιληφθείς μια τέτοια διαφορά στην πράξη πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια που μέχρι τότε μπορει να έχεις αλλάξει τον θερμοσίφωνα οπότε στην πράξη δεν αλλάζει κάτι. Στο δε ηλεκτρονικός θερμοστάτες υπάρχει καλύτερη ακρίβεια, δεν έχω ψάξει σε πόση ενεργειακή εξοικονόμηση μπορεί να σε οδηγήσει αυτό. 

Οι εταιρείες κοιτάνε να κάνουν ότι μπορούν για να πουλήσουν. 75 βαθμοί που σου είπαν ειναι εντελώς ανούσιο νούμερο όταν οι θερμοστατες πρέπει να είναι ρυθμισμένοι στους 40 με 50 το πολύ, εγώ θα δοκίμαζα και χαμηλότερα από 40 βαθμούς κάπως έτσι μπορείς να πετύχεις κάποια καλύτερη εξοικονόμηση για ηλεκτρικό θερμοσίφωνο πάντα. 

 Θα ρυθμίσω τον θερμοστάτη που λες στους 50 . Σε ευχαριστω

 

@sphinxgr ερωτηση όπως είπα και ποιο πάνω εχουμε ενα ψυγειο ΠΙΤΣΟΣ του 2006 δηλαδη 14 χρόνων απο περιεργεια εχθές στις 12 το μεσημερι κούμπωσα μια έξυπνη πρίζα που μετράει κατανάλωση και μέχρι αυτη την ώρα που γράφω 4 ώρες πριν της 12 εχει κάψει 1.6kWh αυτο το νουμερο το πολλαπλασιαζω απο 365 μερες για να δω ποσο καιει ωστε να συγκρινω με το ταμπελακι kWh/annum ετησιως δηλαδη με τα καινουργια ψυγεια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dream21 είπε

 Θα ρυθμίσω τον θερμοστάτη που λες στους 50 . Σε ευχαριστω

@sphinxgr ερωτηση όπως είπα και ποιο πάνω εχουμε ενα ψυγειο ΠΙΤΣΟΣ του 2006 δηλαδη 14 χρόνων απο περιεργεια εχθές στις 12 το μεσημερι κούμπωσα μια έξυπνη πρίζα που μετράει κατανάλωση και μέχρι αυτη την ώρα που γράφω 4 ώρες πριν της 12 εχει κάψει 1.6kWh αυτο το νουμερο το πολλαπλασιαζω απο 365 μερες για να δω ποσο καιει ωστε να συγκρινω με το ταμπελακι kWh/annum ετησιως δηλαδη με τα καινουργια ψυγεια ;

Χονδρικά ναι. 1,5*365=548kw*0,2€=110€

Όμως η κατανάλωση που αναφέρουν οι συσκευές στα ταμπελακια, καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Είναι μετρημένες σε συγκεκριμένες συνθήκες. Προφανώς παίζουν πολλά ρόλο. 

Αλλιώς καίει γεμάτο, αλλιώς άδειο το ψυγείο. Αλλιώς καλοκαίρι, αλλιώς χειμώνα. Αλλιώς όταν το ανοίγεις συνέχεια, αλλιώς όταν λείπεις από το σπίτι και δεν το ανοίγεις. 

Στα 110€ αν έπεφτες 30% κέρδιζες 33€. Δεν θα έκανες προφανώς απόσβεση ποτέ. 

Δεν αξίζει να αλλαχθεί για εξοικονόμηση μια συσκευή που δουλεύει μια χαρά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Χονδρικά ναι. 1,5*365=548kw*0,2€=110€

Όμως η κατανάλωση που αναφέρουν οι συσκευές στα ταμπελακια, καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Είναι μετρημένες σε συγκεκριμένες συνθήκες. Προφανώς παίζουν πολλά ρόλο. 

Αλλιώς καίει γεμάτο, αλλιώς άδειο το ψυγείο. Αλλιώς καλοκαίρι, αλλιώς χειμώνα. Αλλιώς όταν το ανοίγεις συνέχεια, αλλιώς όταν λείπεις από το σπίτι και δεν το ανοίγεις. 

Στα 110€ αν έπεφτες 30% κέρδιζες 33€. Δεν θα έκανες προφανώς απόσβεση ποτέ. 

Δεν αξίζει να αλλαχθεί για εξοικονόμηση μια συσκευή που δουλεύει μια χαρά

Ok σε ευχαριστώ φίλε μου .  καλημέρα και καλή συνέχεια :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...