Προς το περιεχόμενο

Καταναλώσεις ηλεκτρικών συσκευών


HERTHAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Χονδρικά ναι. 1,5*365=548kw*0,2€=110€

Όμως η κατανάλωση που αναφέρουν οι συσκευές στα ταμπελακια, καμία σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα. Είναι μετρημένες σε συγκεκριμένες συνθήκες. Προφανώς παίζουν πολλά ρόλο. 

Αλλιώς καίει γεμάτο, αλλιώς άδειο το ψυγείο. Αλλιώς καλοκαίρι, αλλιώς χειμώνα. Αλλιώς όταν το ανοίγεις συνέχεια, αλλιώς όταν λείπεις από το σπίτι και δεν το ανοίγεις. 

Στα 110€ αν έπεφτες 30% κέρδιζες 33€. Δεν θα έκανες προφανώς απόσβεση ποτέ. 

Δεν αξίζει να αλλαχθεί για εξοικονόμηση μια συσκευή που δουλεύει μια χαρά

Να αγορασω λες εναν μετρητη ενεργειας να μετρησω το παλιο ψυγειο δεκαετιας 80' ποσο καιει ωστε να αποφασισω πιο ευκολα αν αξιζει να αγορασω καινουριο για θεμα εξοικονομησης?

Για πλυντηριο λεω να προχωρησω σε καινουριο καποια στιγμη γιατι η εξοικονομηση ενεργειας θα γινει λογω των λιγοτερων πλυσεων με την διαφορα των κιλων οποτε εκει θεωρω οτι αξιζει.Τωρα αν χαλασει οκ θα ειμαι ατυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Να αγορασω λες εναν μετρητη ενεργειας να μετρησω το παλιο ψυγειο δεκαετιας 80' ποσο καιει ωστε να αποφασισω πιο ευκολα αν αξιζει να αγορασω καινουριο για θεμα εξοικονομησης?

Για πλυντηριο λεω να προχωρησω σε καινουριο καποια στιγμη γιατι η εξοικονομηση ενεργειας θα γινει λογω των λιγοτερων πλυσεων με την διαφορα των κιλων οποτε εκει θεωρω οτι αξιζει.Τωρα αν χαλασει οκ θα ειμαι ατυχος.

εμένα το ψυγείο του 2006 μου βγήκε σε ένα 24ωρο τελικά 1.92kWh x 365 = 700,8kWh X 0.2 = 140,16€ μονο απο το ψυγειο και να φανταστεις οτι δεν το εχω αλλαξει ακομη με καινουργιο .ευτυχως ολα τα αλλα τα εχω αλλαξει.

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dream21 είπε

εμένα το ψυγείο του 2006 μου βγήκε σε ένα 24ωρο τελικά 1.92kWh x 365 = 700,8kWh X 0.2 = 140,16€ μονο απο το ψυγειο και να φανταστεις οτι δεν το εχω αλλαξει ακομη με καινουργιο .ευτυχως ολα τα αλλα τα εχω αλλαξει.

Ποιον μετρητη ενεργεια εχεις αν ειναι να παρω κι εγω κανεναν να δοκιμασω?

Εχει κανεις αλλος να μου πει ποιος ειναι καλος να παρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ποιον μετρητη ενεργεια εχεις αν ειναι να παρω κι εγω κανεναν να δοκιμασω?

Εχει κανεις αλλος να μου πει ποιος ειναι καλος να παρω?

έχω στο σπίτι μου 3 έξυπνες πρίζες τις EVE. Με μια από τις 3 πήρα της μέτρησης του ψυγείου.

https://www.evehome.com/en/eve-energy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dream21 είπε

έχω στο σπίτι μου 3 έξυπνες πρίζες τις EVE. Με μια από τις 3 πήρα της μέτρησης του ψυγείου.

https://www.evehome.com/en/eve-energy

Απο που τις πηρες αυτες και ποσο κανει να παρω μια?

Νομιζα επρεπε να παρω καποια σαν την παρακατω:

https://www.skroutz.gr/s/12944597/Uni-T-UT-230B.html?from=best_picks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dream21 είπε

εμένα το ψυγείο του 2006 μου βγήκε σε ένα 24ωρο τελικά 1.92kWh x 365 = 700,8kWh X 0.2 = 140,16€ μονο απο το ψυγειο και να φανταστεις οτι δεν το εχω αλλαξει ακομη με καινουργιο .ευτυχως ολα τα αλλα τα εχω αλλαξει.

Αν μπορείς, μέτρησε πόση διάρκεια κάνει για να ψύξει τον θάλαμο μέχρι να σταματήσει ο συμπιεστής, ενδέχεται να χρειάζεται συμπλήρωμα με φρεον οπότε και δουλεύει περισσότερο για να επιτυχει την θερμοκρασία. Έχουμε ψυγείο του 70, ίσως ειναι και του 60 δεν το έχω ψάξει, μέση ισχύς κατανάλωσης όταν δουλευει στα 280W, stand by 5W, η ημερισιο κατανάλωση είναι χαμηλότερη από 2kwh. Το ψυγείο δεν έχει υποστεί την παραμικρή βλάβη ποτέ, σε όλα αυτά τα χρόνια έχουμε πετάξει δύο ψυγεία που χάλασαν το ένα whirlpool  το άλλο Siemens. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν μπορείς, μέτρησε πόση διάρκεια κάνει για να ψύξει τον θάλαμο μέχρι να σταματήσει ο συμπιεστής, ενδέχεται να χρειάζεται συμπλήρωμα με φρεον οπότε και δουλεύει περισσότερο για να επιτυχει την θερμοκρασία. Έχουμε ψυγείο του 70, ίσως ειναι και του 60 δεν το έχω ψάξει, μέση ισχύς κατανάλωσης όταν δουλευει στα 280W, stand by 5W, η ημερισιο κατανάλωση είναι χαμηλότερη από 2kwh. Το ψυγείο δεν έχει υποστεί την παραμικρή βλάβη ποτέ, σε όλα αυτά τα χρόνια έχουμε πετάξει δύο ψυγεία που χάλασαν το ένα whirlpool  το άλλο Siemens. 

όποτε ανοίγω την πόρτα του ψυγείου και μόλις την κλείσω και αρχίσει ο συμπιεστός να δουλεύει να χρονομετρήσω μέχρι να σταματήσει εάν κατάλαβα καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dream21 είπε

όποτε ανοίγω την πόρτα του ψυγείου και μόλις την κλείσω και αρχίσει ο συμπιεστός να δουλεύει να χρονομετρήσω μέχρι να σταματήσει εάν κατάλαβα καλά;

Μπορείς να κάνεις αυτο. Επίσης μέτρα πόσες φορές ξεκινάει να δουλεύει ο συμπιεστής την ημέρα για να βρεις τον συνολικό χρόνο στην ημερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μπορείς να κάνεις αυτο. Επίσης μέτρα πόσες φορές ξεκινάει να δουλεύει ο συμπιεστής την ημέρα για να βρεις τον συνολικό χρόνο στην ημερα. 

Πόσες φορές να δουλεύει ο συμπιεστός λίγο δύσκολο διότι θα πρέπει να βγάλω όλη την ημέρα μου αγκαλιά με το ψυγείο :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Να αγορασω λες εναν μετρητη ενεργειας να μετρησω το παλιο ψυγειο δεκαετιας 80' ποσο καιει ωστε να αποφασισω πιο ευκολα αν αξιζει να αγορασω καινουριο για θεμα εξοικονομησης?

Για πλυντηριο λεω να προχωρησω σε καινουριο καποια στιγμη γιατι η εξοικονομηση ενεργειας θα γινει λογω των λιγοτερων πλυσεων με την διαφορα των κιλων οποτε εκει θεωρω οτι αξιζει.Τωρα αν χαλασει οκ θα ειμαι ατυχος.

Πάρε οποιοδήποτε μετρητή να δεις εγκυκλοπαιδικα τι καίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Πάρε οποιοδήποτε μετρητή να δεις εγκυκλοπαιδικα τι καίει 

Nαι απλα δεν ξερω ποιοι ειναι καλοι.

Μην παρω κανεναν και δειχνει οτι να'ναι απο μετρησεις και δεν βγαζω ακρη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Nαι απλα δεν ξερω ποιοι ειναι καλοι.

Μην παρω κανεναν και δειχνει οτι να'ναι απο μετρησεις και δεν βγαζω ακρη.

ολοι μια χαρά μετρήσεις δείχνουν. Αν είναι κακός, απλά θα χαλάσει σύντομα. Δες κριτικές στο σκρουτζ και δώσε μεχρι 15€

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
On 29/10/2020 at 09:04, sphinxgr said:

Δεν αξίζει να αλλαχθεί για εξοικονόμηση μια συσκευή που δουλεύει μια χαρά

Αυτό φαντάζομαι για τις συσκευές που είναι "κοντά" τα ταμπελάκια κατανάλωσής τους, έστω κι αν μιλάμε για εργαστηριακές συνθήκες μέτρησης. 

Σε περίπτωση πχ ψυγείου (side by side/ντουλάπα) των 90ς (αρχές), που δεν είναι καν inverter και λογικά μιλάμε για ενεργειακή κλάση Ω (που λέει ο λόγος), δεν αξίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Αυτό φαντάζομαι για τις συσκευές που είναι "κοντά" τα ταμπελάκια κατανάλωσής τους, έστω κι αν μιλάμε για εργαστηριακές συνθήκες μέτρησης. 

Σε περίπτωση πχ ψυγείου (side by side/ντουλάπα) των 90ς (αρχές), που δεν είναι καν inverter και λογικά μιλάμε για ενεργειακή κλάση Ω (που λέει ο λόγος), δεν αξίζει?

Το παλιό ψυγείο ας υποθέσουμε είναι G. To νεο Α. Το ένα καίει 600kWh (120€), το άλλο 200kWh (40€) - (σου βάζω τα εντελώς άκρα).  Αν με την αλλαγή κερδίζεις 80€ / έτος, για μένα δεν αξίζει. Θα αποσβέσεις ένα ψυγείο των 800€ σε10 χρόνια δηλαδή (που ενδεχομένως το νέο θα έχει χαλάσει, αλλά το παλιό όχι). Και μην ξεχνάμε ότι μπορεί το παλιό ψυγείο να είναι αρκετά καλής κατηγορίας και να ανεβαίνει το κόστος σύγκρισης. (Αν μιλάμε για σάπια ψυγεία των 300€, ας κάνει ο καθένας ότι θέλει χωρίς να υπολογίζει τίποτα.)

Θεωρώ γενικά αν δουλεύει σωστά και δεν έχουν αλλάξει οι ανάγκες σου, το αφήνεις ως έχει.  

image.png.86745a2ef4450cdb55bef07041d43195.png

*Εγώ ας πούμε έχω 2μετρο Miele Των 1300€+, αρχές 2000 (20ετίας δηλαδή). Θα αποσβέσω ποτέ αν πάρω πάλι ψυγείο ίδιας κατηγορίας και να πετάξω το υπάρχον Miele?!!!  

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 minutes ago, sphinxgr said:

Το παλιό ψυγείο ας υποθέσουμε είναι G. To νεο Α. Το ένα καίει 600kWh (120€), το άλλο 200kWh (40€) - (σου βάζω τα εντελώς άκρα)

Αυτα είναι οι θεωρητικές τιμές kWh  το χρόνο βάση της ενεργειακής κλάσης του μοντέλου? 

Αμφιβάλω αν καίει μόνο 600kwh το χρόνο το ψυγείο που αναφέρω, ακόμα κι αν μιλάμε για θεωρητική τιμή. 😛

Σκέψου ότι ένα Α++ τύπου side by side που ανέφερα, έχει ταμπελάκι για 376kWh το χρόνο. https://www.kotsovolos.gr/household-appliances/fridges/side-by-side-fridges/162305-lg-gsl760pzuz?cmicc=skroutz

Είχα βάλει στο ψυγείο το TP Link HS110 που μετράει και κατανάλωση και πρόσεξα ότι τις 376kWh, που και καλά έχει για ολόκληρο το χρόνο ένα νέο Α++, τις είχε περάσει σε 1.5 με 2 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...