Προς το περιεχόμενο

Αναδρομικά συνταξιούχων και φορολογική δήλωση.


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολους! Μια ερωτηση ηθελα να κανω σχετικα με τα αναδρομικα συνταξιουχων  που ελαβαν οι δικαιουχοι.Οταν ερθει η ωρα των φορολογικων δηλωσεων θα ειναι προσυμπληρωμενα στις φορολογικες δηλωσεις ή θα πρεπει οι δικαιουχοι που τα ελαβαν να τα δηλωσουν απο μονοι τους?

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα πρεπει να γινουν συμπληρωματικες δηλωσεις για τα ετη που αφορουν τα αναδρομικα. αναλογα θα ανεβει το εισοδημα και ο φορος. καλυτερα ρωτα εναν λογιστη. η ερωτηση πιστευω ειναι δωρεαν ακομα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sonikk είπε

Γεια χαρα σε ολους! Μια ερωτηση ηθελα να κανω σχετικα με τα αναδρομικα συνταξιουχων  που ελαβαν οι δικαιουχοι.Οταν ερθει η ωρα των φορολογικων δηλωσεων θα ειναι προσυμπληρωμενα στις φορολογικες δηλωσεις ή θα πρεπει οι δικαιουχοι που τα ελαβαν να τα δηλωσουν απο μονοι τους?

Σας ευχαριστώ!

Του ΧΡΟΝΟΥ, θα πρέπει να γίνουν 2 συμπληρωματικες δηλώσεις. 

Μια για το 2015 και μια για το 2016.

ΥΓ. Που να είναι προσυμπληρωμενα, αφού μιλάμε για προηγούμενα χρόνια ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Του ΧΡΟΝΟΥ, θα πρέπει να γίνουν 2 συμπληρωματικες δηλώσεις. 

Μια για το 2015 και μια για το 2016.

ΥΓ. Που να είναι προσυμπληρωμενα, αφού μιλάμε για προηγούμενα χρόνια ?

προσυμπληρωμενα θα μπορουσαν να ηταν εκει που προσυμπληρωνονται οι συνταξεις καθε χρονο. απο την στιγμη ομως που αφορουν αλλα ετη πρεπει να γινει αναγωγη στα ετη αυτα.ομως διαβαζω αρθρα αυτης της εβδομαδας που ηρθαν ειδοποιητηρια απο ποσα αναδρομικων για ετη 2014-2017 που ειχαν εισπραξει συνταξιουχοι αλλα δεν τα δηλωσαν με συμπληρωματικες δηλωσεις.

καταρχας μια απορια.αναφερεις τις χρονιες 2015 και 2016.αυτα τα αναδρομικα που πηραν τωρα οι συνταξιουχοι ειναι γι αυτες τις χρονιες? και αφορουν ποσα απο περικοπη συνταξεων ή για αλλους λογους?

και μια δευτερη απορια αν μπορεις να μου απαντησεις. ο θειος μου που προσπαθω να τον βοηθησω και ειναι και αναπηρος μαλιστα εισεπραξε τωρα το φοβερο ποσο των 25 ευρω ως αναδρομικα. αυτο το ποσο αν δεν δηλωθει με συμπληρωματικη δηλωση τι γινεται? και δεν ειναι να πεις φοροφυγας ο ανθρωπος. αλλα να δωσει σε λογιστη 40-50 ευρω για να του κανει συμπληρωματικη δηλωση ενω εισεπραξε 25 ευρω απο αναδρομικα προσωπικα το θεωρω απατη απο πλευρας του κρατους. ο θειος μου εχει σοβαρα θεματα υγειας και δεν του φτανει καν η συνταξη για τα φαρμακα του οχι να δωσει και λεφτα απο πανω σε λογιστη για ενα ευτελες ποσο των 25 ευρω που εισεπραξε.καλυτερα να μην του εδιναν τιποτα δηλαδη.

δεν ξερω αν το βλεπω λαθος.αλλα η δικη μου λογικη αυτο υπαγορευει.

ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο τι είναι ο κάβουρας τι είναι το ζουμί του θα έλεγα.Ευτυχώς πήρα λίγο παραπάνω και θα καλύψω τουλάχιστον το λογιστή.

Από την άλλη επειδή με παλαιότερα αναδρομικά πολλοί δεν τα δήλωσαν και ακόμη τους ψάχνουν πέφτοντας πρόστιμα βροχή, τώρα που είναι και περισσότεροι  σίγουρα θα βάλουν κάποια δικλείδα ώστε με ένα κλικ όταν περάσει η προθεσμία να τους βγάζει ποιοι δεν τα δήλωσαν.

Φαντάσου τώρα να καλούν το θείο από την Εφορία γιατί δεν δήλωσε έστω 25 ευρώ. Δεν θα είναι χειρότερα τότε;;;; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, sonikk είπε

προσυμπληρωμενα θα μπορουσαν να ηταν εκει που προσυμπληρωνονται οι συνταξεις καθε χρονο. απο την στιγμη ομως που αφορουν αλλα ετη πρεπει να γινει αναγωγη στα ετη αυτα.ομως διαβαζω αρθρα αυτης της εβδομαδας που ηρθαν ειδοποιητηρια απο ποσα αναδρομικων για ετη 2014-2017 που ειχαν εισπραξει συνταξιουχοι αλλα δεν τα δηλωσαν με συμπληρωματικες δηλωσεις.

καταρχας μια απορια.αναφερεις τις χρονιες 2015 και 2016.αυτα τα αναδρομικα που πηραν τωρα οι συνταξιουχοι ειναι γι αυτες τις χρονιες? και αφορουν ποσα απο περικοπη συνταξεων ή για αλλους λογους?

και μια δευτερη απορια αν μπορεις να μου απαντησεις. ο θειος μου που προσπαθω να τον βοηθησω και ειναι και αναπηρος μαλιστα εισεπραξε τωρα το φοβερο ποσο των 25 ευρω ως αναδρομικα. αυτο το ποσο αν δεν δηλωθει με συμπληρωματικη δηλωση τι γινεται? και δεν ειναι να πεις φοροφυγας ο ανθρωπος. αλλα να δωσει σε λογιστη 40-50 ευρω για να του κανει συμπληρωματικη δηλωση ενω εισεπραξε 25 ευρω απο αναδρομικα προσωπικα το θεωρω απατη απο πλευρας του κρατους. ο θειος μου εχει σοβαρα θεματα υγειας και δεν του φτανει καν η συνταξη για τα φαρμακα του οχι να δωσει και λεφτα απο πανω σε λογιστη για ενα ευτελες ποσο των 25 ευρω που εισεπραξε.καλυτερα να μην του εδιναν τιποτα δηλαδη.

δεν ξερω αν το βλεπω λαθος.αλλα η δικη μου λογικη αυτο υπαγορευει.

ευχαριστω.

Δεν θα πάει στον λογιστή, ΧΩΡΙΣΤΑ.

Του ΧΡΟΝΟΥ, όταν πάει στον λογιστή θα κάνει 2 δηλώσεις.

Την κανονική και την συμπληρωματικη.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...