Προς το περιεχόμενο

Δυναμική και άκρως ανταγωνιστική η απάντηση της AMD στις GPU με τις RX 6800, RX 6800XT και RX6900


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Herald είπε

Καλά για ταινίες πάω στην Tv έτσι και αλλιως. Για productivity από τότε που την πήρα τις μισές μέρες δουλεύω απτο σπίτι, δεν παλεύεται να κάνω την ίδια δουλειά στο γραφείο σε τυπική 27αρα. Για παιχνίδια καταλαβαίνεις όμως, τύπου rdr 2 / ac odyssey / horizon

Καλα εδω απο 21:9 παω σε 16:9 και δεν μπορω φανταζομαι απο 32:9. Πρεπει να ειναι αρκετα βαρια αναλυση ομως παιζει αρκετα κοντα σε 4K με τα pixels που εχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Με λίγο παραπάνω λεφτά από την odyssey χτυπάς LG CX OLED ffs.😁

Δεν μπορείς να παίξεις online σε 40αρα+ TV. Η απόσατση μεταξύ εσένα και keyboard / mouse είναι σαν να έχεις delay. Έχω δοκιμάσει για dota σε TV και δεν υπάρχει η αμεσότητα του monitor. 

Για παιχνίδια single σ΄ίγουρα θα ρίχνει σαγόνια, αμα έβγαινε σε ultra wide θα τσίμπαγα μία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Κάνε αργό scroll σε κάποιο site με μάυρο φόντο και κίτρινη γραμματοσειρά. Θα το παρατηρήσεις 100% όσο overdrive και να βάλεις. Παθών και μαθών.😁

Οι νέες δεν έχουν τόσο θέμα μη φοβάσαι.

Ναι ετσι με πολυ αργο scrolling απο την γραμμη δεξια με θερμα λευκα γραμματα καταλαβαινω κατι σαν stuttering ghosting δηλαδη να δω διπλα γραμματα απο κατω/πανω δεν μπορω να διακρινω. In game μονο αν πεσω στα 50fps νιωθω μια πιο αργη κινηση που ειναι λογικη απο τα fps stutter ομως δεν εχω δει καθολου μεχρι στιγμης με freesync range 48-100. Το IPS που ειχα ειχε μακραν καλυτερες γωνιες θεασης αλλα το μαυρο ηταν γκρι σε σκοτεινα παιχνιδια με χαλουσε αρκετα. Μια microled σε 3-4 χρονια θα ειναι η καλυτερη λυση νομιζω. Οσο και να εχουν βελτιωθει οι oled οταν παιζεις 3-4 ωρες συγκεκριμενο παιχνιδι με σταθερα μερη πανω στην οθονη το κακο θα γινει αργα η γρηγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Κάνε αργό scroll σε κάποιο site με μάυρο φόντο και κίτρινη γραμματοσειρά. Θα το παρατηρήσεις 100% όσο overdrive και να βάλεις. Παθών και μαθών.😁

 

Και εγώ το φοβομούν το VA αλλά πλέον δεν έχουν θέμα. Θυμάμαι σε μια 40αρα philips του αδερφού μου (πανάκριβη κιόλας) στο 5λεπτο έκανες εμετό απτο ghosting, απλα scrollarontas στο Insomnia. Η δικιά μου δεν έχει αυτό το πρόβλημα. IPS βέβαια δεν είναι, αλλά δεν θα σου πεταχτούν τα μάτια έξω, είναι μικρές οι διαφορές πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν μπορείς να παίξεις online σε 40αρα+ TV. Η απόσατση μεταξύ εσένα και keyboard / mouse είναι σαν να έχεις delay. Έχω δοκιμάσει για dota σε TV και δεν υπάρχει η αμεσότητα του monitor. 

Για παιχνίδια single σ΄ίγουρα θα ρίχνει σαγόνια, αμα έβγαινε σε ultra wide θα τσίμπαγα μία :P 

Στα 120hz σε game mode κάπου 6.5ms έχει input delay η LG CX. Δεν είμαι competitive gamer αλλά μου φαίνεται μια χαρά tbh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Στα 120hz σε game mode κάπου 6.5ms έχει input delay η LG CX. Δεν είμαι competitive gamer αλλά μου φαίνεται μια χαρά tbh.

Δεν είναι το delay μόνο, είναι η απόσταση μεταξύ εσένα και TV που κάνει το gameplay λιγότερο άμεσο. Δεν μπορώ να το εξήγησω, απλά όταν παίζεις competitively θες να είσαι engaged, μέσα στην οθόνη καμπουριασμένος :P 

Επίσης ή θα την έχεις στο 1+ μέτρο η θα πρέπει να κοιτάς πάνω κάτω για να βλέπεις όλες τις γωνίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν είναι το delay μόνο, είναι η απόσταση μεταξύ εσένα και TV που κάνει το gameplay λιγότερο άμεσο. Δεν μπορώ να το εξήγησω, απλά όταν παίζεις competitively θες να είσαι engaged, μέσα στην οθόνη καμπουριασμένος :P 

Επίσης ή θα την έχεις στο 1+ μέτρο η θα πρέπει να κοιτάς πάνω κάτω για να βλέπεις όλες τις γωνίες. 

Άρα είναι άλλο θέμα λόγω απόστασης και μεγέθους δεν εστιάζει γρήγορα το μάτι σου στο σημείο που πρέπει και το νιώθεις σαν lag. Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Θα σε κάνουμε augment αλά cyberpunk για να μην έχεις τέτοια θέματα.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Καλα εδω απο 21:9 παω σε 16:9 και δεν μπορω φανταζομαι απο 32:9. Πρεπει να ειναι αρκετα βαρια αναλυση ομως παιζει αρκετα κοντα σε 4K με τα pixels που εχει. 

image.jpg

 

 

Μόλις τώρα, ilos είπε

Άρα είναι άλλο θέμα λόγω απόστασης και μεγέθους δεν εστιάζει γρήγορα το μάτι σου στο σημείο που πρέπει και το νιώθεις σαν lag. Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Θα σε κάνουμε augment αλά cyberpunk για να μην έχεις τέτοια θέματα.😁

Θα περιμένω μπας και μπω TOP 100.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

image.jpg

Θα περιμένω μπας και μπω TOP 100.  

29fps? Ωρε πακετο. Κορυφη το super ultrawide αλλα σε βαρια παιχνιδια θες 3080 μην πω 3090.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

29fps? Ωρε πακετο. Κορυφη το super ultrawide αλλα σε βαρια παιχνιδια θες 3080 μην πω 3090.

Κλειδωμένα στα 30 το έχω, αλλά μη φαντάστεις. Και να το ξεκλειδώσω θα πάει 31 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πας εδω δεν υπαρχει επιστροφη μετα

https://www.skroutz.gr/s/23530049/Xiaomi-MI-Curved-34.html

η εδω εχει και ηχεια και HDR η παρακατω εχει λιγες μερες που βγηκε.

https://www.skroutz.gr/s/24958225/Gigabyte-G34WQC.html

 

24 λεπτά πριν, ilos είπε

Πολύ καλές, και οι 2 curved VA 21:9 όμως. Μπορεί ο @koula25 να ζητάει κάτι άλλο όμως. Αν δε μας πει την χρήση ακριβώς δε μπορούμε να του προτείνουμε monitor. Εγώ πχ μπορεί να θέλω να κουμπώνω και κονσόλες στο ίδιο monitor ή να παίζω local coop, οπότε δε μου κάνουν οι 21:9 curved και μπορεί να χρειάζομαι και περισσότερες ίντσες.

Την θέλω για gaming και μόνο, ούτως ή άλλως έχω και τώρα curved.. (MSI OPTIX241C) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρωτη κηδεια της intel ηταν με τους ryzen, η δευτερη κηδεια θα ειναι με τις καινουριες gpu και για τυχον παρεξηγησεις αναφερομαι σε vfm Flagship killers ξεκαθαρα και οχι για πυρινες και μετρησεις του στυλ ποιος την εχει μεγαλυτερη, super overclocks, nasa cpu's κτλπ κτλπ.

Το να εχεις πλεον το προνομιο το 2020-2021 με 500 περιπου ευρω (οσο μια κονσολα) να αποκτησεις μια gpu αν οχι ισαξια, εστω και κοντα σε μια 2080ti ειναι big thing. 

~RIP intel~ 

~RIP nvidia~

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Η πρωτη κηδεια της intel ηταν με τους ryzen, η δευτερη κηδεια θα ειναι με τις καινουριες gpu και για τυχον παρεξηγησεις αναφερομαι σε vfm Flagship killers ξεκαθαρα και οχι για πυρινες και μετρησεις του στυλ ποιος την εχει μεγαλυτερη, super overclocks, nasa cpu's κτλπ κτλπ.

Το να εχεις πλεον το προνομιο το 2020-2021 με 500 περιπου ευρω (οσο μια κονσολα) να αποκτησεις μια gpu αν οχι ισαξια, εστω και κοντα σε μια 2080ti ειναι big thing. 

~RIP intel~ 

~RIP nvidia~

RIP nvidia μαζί σου, αλλά...η nvidia είναι που σου δίνει το προνόμιο το 2020 να έχεις μια GPU ισάξια με την 2080ti στα 500€ (3070). Η AMD δεν ανακοινώσε καμία GPU σε αυτά τα χρήματα. Βέβαια αυτό είναι λεπτομέρεια, RIP NVIDIA uber alles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...