Προς το περιεχόμενο

Δυναμική και άκρως ανταγωνιστική η απάντηση της AMD στις GPU με τις RX 6800, RX 6800XT και RX6900


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Καταρχάς πολύ μίσος και πόρωση βγάζεις αδερφέ. Τσιπάκια είναι, όχι οι συγγενείς σου. Αυτά που κράζεις τους άλλους τα κάνεις εσύ ο ίδιος που είσαι πιο φανατικός απτους φανατικότερους. 

Δεν ξέρω ποιοί τρέχουν και ποιούς πιάσανε κορόιδο, εγώ χαλαρός με την 4ετίας 1080ti μου είμαι, ούτε καίγομαι ούτε βιάζομε. Όταν βγούν κάρτες με σωστή τιμή θα αγοράσω. Εσένα βλέπω να σφίγγεσαι όμως.

Και αφου η διαφορά nvidia με AMD είναι 1000€, στείλε μου μια 6900xt να σου στείλω 1000€ αδερφέ. Τι? Δεν υπάρχει η 6900xt και συγκρίνεις με προιόντα που δεν έχουν κάνει launch ακόμα? Πφφφ, λεπτομέρειες. 

Πάντως αντί να γράφεις κατεβάτα στο Insomnia θα μπορούσες να κάνεις κάτι πιο εποικοδομητικό για να λύσεις το βιοποριστικό σου πρόβλημα, μιας και οπως ανέφερες είσαι με 500€ μισθό. Μετά δεν θα σε ενοχλούν οι τιμές. 

Μισος? χαχαχα!!! Πλακα σπαω φιλε. Τα πραγματα τα εχω εδω κ καιρο ταξινομησει μεσα μου- αν με καταλαβαινεις. Καλαμπουρι κανω κ περναω καλα οσο κανω κατι αλλο παραληλα με το Ινσομνια (κ ακουγοντας κ μουσικουλα παρεα). 

Φανατικος δεν ειμαι καθολου. Η ηλιθια πολιτικη τιμων Intel/Nvidia δεν αλλαζει ποτε εδω κ 25 χρονια. Αυτες κραζω κ με ΟΛΟ το δικιο στον κοσμο για αυτο. Κ απ οτι φαινεται δεν προκειται να αλλαξουν ουτε στο κοντινο μελλον. Φυσικα.... ενας εχεφρων ανθρωπος θα μπορουσε να αναρωτηθει "γιατι αφου η πολιτικη τους ειναι τοσο χαλια -κ το γνωριζουν στα σιγουρα- δεν την αλλαζουν, να ειμαστε ολοι καλα?". Η απαντηση ερχεται στο μυαλο κ των δυο μας απο μονη της- Γιατι υπαρχουν αυτοι που θα πληρωσουν το μαρμαρο anyway, αρα γιατι να χαλασουν το γλυκο?

Εσυ χαλαρος με 1080ti, εγω χαλαροτερος με 380X !!! χαχαχα!! Βγαζεις παραπανω καρε? Σιγουρα. Εδωσα λιγοτερα? Ακομα πιο σιγουρα. Πηρες αυτο που ηθελες κ γω το ιδιο. Η επιλογες μας μιλανε για τα ατομα μας. Να υποθεσω οτι καλα ειμαστε κ οι δυο. Φυσικα, αν οντως πεσει τουβλο στο κεφαλι μου (απαραιτητη προυποθεση που αγνοησες οταν μου πρωτοαπαντησες) κ αποφασισω να δωσω χιλιαρικο για καρτα γραφικων, προβλημα να βρω AMD δεν θα εχω. Κοκκινες εχουν παντα κ τα μαγαζια κ το Ινσομνια, κ σε τιμες πολυ σωστες για ολα τα βαλαντια. Ποτε ξεμεινε η AMD απο την ζητηση κ δεν ειχαν τα μαγαζια καρτες? Ποτε. Τωρα θα γινει? Μπα φιλε... Οι ανθρωποι δεν ξυπναν σε μια μερα, ουτε ο Θεος θα βρεξει μυαλα anytime soon..... Αρα φοβος να ξεμεινω δεν υφισταται (εσυ θα παρεις μια 6900 για δοκιμη πολυ πιθανον, κ καλα θα κανεις, κ μπραβο θα σου πω απο τωρα γιατι η δοκιμη ειναι παντα σωστη).

Οσο για το βιοποριστικο μου, αστο καλυτερα. Οταν τα 500 δεν μου ηταν καλα, εψαξα κ βρηκα καλυτερα. Τωρα ισως ειναι σειρα σου. Για εμενα δεν μιλησα ποτε. Εσυ το γυρισες προσωπικα.  Αυτο που ειπα ειναι οτι θεωρω τον εαυτο μου "φτωχαδακι" κ οτι ο βασικος μισθος ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ειναι 500Ε. Εσυ τα συνδεσες κ εβγαλες συμπερασμα οτι το ενα σημαινει το δευτερο, γιατι σε βολεψε για να μου την πεις "Nvidia style" οτι "εμεις τα διαθετουμε κ δεν μας νοιαζει που τα δινουμε". Το οποιο φυσικα δεν ειναι καν επιχειρημα για φορουμ ηλεκτρονικων (εισαι στο Ινσομνια κ οχι στο "Εφοπλιστης Κλαμπ".... ). Τεσπα δεν τρεχει καστανο.

Επι των θεματων αυτων καλο ειναι να κοιταμε την καμπουρα μας. Στην ψωροκωσταινα ζουμε ολοι. Κατι λεει αυτο.... Κ κοιτα να κανεις λιγο χιουμορ πιο συχνα. Ολα εχουν την πλακα τους απο καποια οπτικη (ακομα κ το τρεξιμο που ριχνουν τα φανμπους για να βρουν τις καινουργιες καρτες).

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 207
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

K οσο εσυ μας λες προσωκρατικες φιλοσοφιες περι πρασινης ομελετας κ αλλων διαφορων με fps κ μπαλακια ριγανη, το πανηγυρι εχει ξεκινησει σε παγκοσμιο επιπεδο με την Nvidia!!! LLOOLLL!!!

 Παρε μια ιδεα η αγαπημενη σου 3070 στο σκρουτζ-- https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3070 

Απο 630 εως 750Ε  ΑΛΛΑ δεν υπαρχει πουθενα!!!! Μονο ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ, παραδοση ΣΕ 30 ΜΕΡΕΣ, η "ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" κ φεξε μου γιατι γλυστρισα δλδ.....

Για να ριξουμε μια ματια κ ebay..........

Bid που ΞΕΚΙΝΑΕΙ απο 700 https://www.ebay.com/p/12042062910?iid=193730437225

Αγορα που ειναι 970 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3070-Founders-Edition-8GB-GDDR6-Graphics-Card-Confirmed/313278095444?hash=item48f0d46054:g:20YAAOSwLlBfmsKh

κ Αλλη μια αγορα στα 1200 https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-RTX-3070-MSI-ASUS-PNY-GIGABYTE-ZOTAC-EVGA-Graphics-Card-PRESALE-PREORDER-/224162713147

ΑΛλα για να δουμε, επειδη ισως να μην ξερω τι λεω, μπορει να εκανα κανα λαθος ρε φιλε, να δουμε τι γινεται κ με την 3080... Για να δουμε τι υπαρχει.....

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3080

Τιμες απο 900Ε εως 1080Ε κ φαινεται να εχει καρτες!!! Αλλα αν αρχισεις να κοιτας το καθε μαγαζι βλεπεις οτι.... ΠΑΛΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ ΕΩΣ 30 ΗΜΕΡΕΣ, ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ Κ "ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ" !!!! (λολολολολ!!! you're catching my drift?? hahaha!!!)

Ας δουμε αλλη μια, υπαρχει κατι στο Ebay???? 

Axa!!! Τι βλεπουμε εδω? 1440 ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/11040732539

Παρακατω κατι αλλο?  1700 ευρουλακια   https://www.ebay.com/p/24040761452

Κ κατι πιο ωραιο ακομα?  1630 (ευκαιρια!!) ευρουλακια  https://www.ebay.com/p/4040934334

Υποψην-- Σε καποιες απο αυτες ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ Κ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ !!!   (σκετη κλοπη μιλαμε!!xaxaxaxa!!)

Tι ειναι ομως μια σειρα καρτων χωρις την κορωνιδα της? Χωρις την "titan class" καρτα της??? Ας δουμε λοιπον κ την 3090 την φτηνουλα....

Σκρουτζ απο 1830 εως 2090 ευρουλακια (τι ειναι αυτα τα ψυχουλα μπροστα στα μεγαλεια της καλυτερης καρτας του κοσμου, θα μου πεις...) https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=rtx+3090  Για να δουμε κ τα μαγαζια ομως απο κοντα ξανα... ΩΧ!!! ΠΑΛΙ ΠΡΟΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ, ΠΑΛΙ 30 ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕ, Κ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ !!!!

Τι κανουν ομως στο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΓΟΡΑΣ NVIDIA που λεγεται Ebay????

Εκει δεν εχει πολλα καλαμπουρια.... Παρε 3 χηνες νταλαρς στο κεφαλι με το καλημερα για τα κοροιδα εξ Αμερικης (2600Ε για τα ντοπια) https://www.ebay.com/itm/ASUS-NVIDIA-GeForce-RTX-3090-TUF-GAMING-SEALED-/333736608657

Αρπα κ 3100 πρασινα αν τα προηγουμενα δεν φταναν (2700 πορτοκαλι) https://www.ebay.com/itm/NVIDIA-GeForce-RTX-3090-Founders-Edition-IN-HAND-FREE-OVERNIGHT-SHIPPING/203124591477?hash=item2f4b2b4b75:g:AfIAAOSwqY5fdgjw

Τσιμπα κ τους 3250 φρανγκλινους για να δεσει το γλυκο  (2800 μερκελς) https://www.ebay.com/itm/MSI-GeForce-RTX-3090-GAMING-X-TRIO-24G-/402442586741 .......

Κ οσο λοιπον, εσυ αμπελοφιλοσοφεις για τα καρε το δευτερολεπτο κ τα παιχνιδια που παιζονται καλυτερα με τις πρασινες, καποιοι αλλοι σε εχουν ("σας" επρεπε να λεω, γιατι εισαι ενας απο τους πολλους) προλαβει, τα ραφια ειναι ΑΔΕΙΑΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ κ σας (<-- το διορθωσα) κατεβαζουν τα παντελονια διαδυκτιακα σε παγκοσμιο επιπεδο !!! 

Αρα, αν θελουμε να μιλαμε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ, η διαφορα στις τιμες ΔΕΝ ειναι 1000 AMD με 1500 NVIDIA, αλλα καπου 1000 για την κοκκινη κ 2000 για την πρασινη απο Ebay MONO !!!!

Η αληθεια ειναι πικρη φιλε μου..... Κ ειναι η εξης μια--->  Σας πηραν γραμμη οτι μασουλατε χορταρακι κ ειπαν να σας μαδησουν !!!

Οχι τι νομισες.... Ο κοσμος ειναι το Ινσομνια, να μπαινεις, να πετας μια εξυπναδα καθε Σαββατο κ ολα καλα? Σας σακουλευτηκαν στα γρηγορα τα αρπαχτικα απο Κινα/ Ρωσσια/ κ καθε λογης πειναλεα πατριδα, εχουν παρει τα παντα κ τωρα εσεις τρεχετε απελπισμενοι να βρειτε το "μαγικο πλαστικο με τα ανεμηστηρακια κ τα λεντ" πληρωνοντας ΟΧΙ ΜΟΝΟ τα ονειρα του βλακα με τα πετσινα, αλλα κ του καθε κακομοιρη που ειχε ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΑΛΟ να αγορασει τα παντα πριν εσεις ξυπνησετε, κ τωρα ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΔΙΠΛΟ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ !!!!! 

χαχαχαχαχα!!!!! ΣΑΣ ΠΗΡΑΝ ΠΡΕΦΑ ΡΕΕΕ!!!!!!

Καταλαβαν οτι υπαρχουν με τα εκατομυρια οι Αινσταιν κ οι Οπενχαιμερ που καθε φορα που βγαζει κατι ο βλακας ο πετσινος απο τα ραφια της κουζινας του, σας τρεχουν τα σαλια κ τρεχετε κ τα ακουμπατε σαν τα ζομπι στις "28 Μερες Μετα", οποτε τι πιο φυσικο... οπου υπαρχει ζητηση... υπαρχει κ η προσφορα..... Για αυτους ειναι Win-Win κατασταση !!! Ακομα κ αν δεν πουλησουν υπερκοστολογημενα, θα παιξουν τα μαλα οσο θα τις εχουν, κ στο τελος θα τις δωσουν το λιγοτερο στα λεφτα τους στα καθυστερημενα φανμπους, που, μολις τις δουν κοντα στα λεφτα που ελεγε ο πετσινος, θα τρεξουν να τις αρπαξουν σαν ζεστες τυροπιτες καντινας φρενοκομειου...... Λεφτα να χασουν απο_κ_κλειεται !!!! (χαρις εσας....) 

Αυτα τα βασανιστηρια που τραβαει ο καθε φανμπουης της πρασινης, δεν σε βλεπω να μας τα λες..... Δεν σε βλεπω να μιλας για τα καμουτσικια που τρωτε για να αποχτησετε τις αγαπημενες σας καρτουλες..... Λες κ ολοι εμεις δεν διαβαζουμε τι παιζει εκει εξω.... Δεν ακουμε τα κραξιματα κ τα παραπονα ολων αυτων που δεν αντεχουν αλλο κ -κυριολεκτικα- αν η σειρα 6000 πλησιασει ΕΣΤΩ τις πρασινες, εχουν φυγει τρεχοντας, για να γλυτωσουν το καμουτσικι των αρπαχτικων..... Αυτα καλυτερα να μπαινουν κατω απ το χαλακι ε?

Κοίταξε. Οι MSRP των RTX 3XXX είναι πλασματικές. Το λέω από την αρχή. Δεν φταίνε μόνο τα μποτάκια και οι scalpers που αναφέρεις. Ήξερε ο πέτσινος τι παραγωγή θα έχει και ανακοινώσε ΨΕΥΤΙΚΗ τιμή. Τα άλλα είναι για αποπροσανατολισμό.

Είναι αλήθεια όμως ότι η nvidia έχει ισχυρό τεχνολογικό πλεονέκτημα. Από τον Απρίλιο του 2020 που υποστηρίζεται το DLSS 2.0 έχει τύχει σχετικά θερμής υποδοχής(λόγω απλότητας) και δίνει χοντρικά 50%-80% καλύτερες επιδόσεις(σε Quality mode) από τον ανταγωνισμό χωρίς αντιληπτή ή ιδιαίτερα σοβαρή υποβάθμιση της οπτικής εμπειρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Μισος? χαχαχα!!! Πλακα σπαω φιλε. Τα πραγματα τα εχω εδω κ καιρο ταξινομησει μεσα μου- αν με καταλαβαινεις. Καλαμπουρι κανω κ περναω καλα οσο κανω κατι αλλο παραληλα με το Ινσομνια (κ ακουγοντας κ μουσικουλα παρεα). 

Φανατικος δεν ειμαι καθολου. Η ηλιθια πολιτικη τιμων Intel/Nvidia δεν αλλαζει ποτε εδω κ 25 χρονια. Αυτες κραζω κ με ΟΛΟ το δικιο στον κοσμο για αυτο. Κ απ οτι φαινεται δεν προκειται να αλλαξουν ουτε στο κοντινο μελλον. Φυσικα.... ενας εχεφρων ανθρωπος θα μπορουσε να αναρωτηθει "γιατι αφου η πολιτικη τους ειναι τοσο χαλια -κ το γνωριζουν στα σιγουρα- δεν την αλλαζουν, να ειμαστε ολοι καλα?". Η απαντηση ερχεται στο μυαλο κ των δυο μας απο μονη της- Γιατι υπαρχουν αυτοι που θα πληρωσουν το μαρμαρο anyway, αρα γιατι να χαλασουν το γλυκο?

Εσυ χαλαρος με 1080ti, εγω χαλαροτερος με 380X !!! χαχαχα!! Βγαζεις παραπανω καρε? Σιγουρα. Εδωσα λιγοτερα? Ακομα πιο σιγουρα. Πηρες αυτο που ηθελες κ γω το ιδιο. Η επιλογες μας μιλανε για τα ατομα μας. Να υποθεσω οτι καλα ειμαστε κ οι δυο. Φυσικα, αν οντως πεσει τουβλο στο κεφαλι μου (απαραιτητη προυποθεση που αγνοησες οταν μου πρωτοαπαντησες) κ αποφασισω να δωσω χιλιαρικο για καρτα γραφικων, προβλημα να βρω AMD δεν θα εχω. Κοκκινες εχουν παντα κ τα μαγαζια κ το Ινσομνια, κ σε τιμες πολυ σωστες για ολα τα βαλαντια. Ποτε ξεμεινε η AMD απο την ζητηση κ δεν ειχαν τα μαγαζια καρτες? Ποτε. Τωρα θα γινει? Μπα φιλε... Οι ανθρωποι δεν ξυπναν σε μια μερα, ουτε ο Θεος θα βρεξει μυαλα anytime soon..... Αρα φοβος να ξεμεινω δεν υφισταται (εσυ θα παρεις μια 6900 για δοκιμη πολυ πιθανον, κ καλα θα κανεις, κ μπραβο θα σου πω απο τωρα γιατι η δοκιμη ειναι παντα σωστη).

Οσο για το βιοποριστικο μου, αστο καλυτερα. Οταν τα 500 δεν μου ηταν καλα, εψαξα κ βρηκα καλυτερα. Τωρα ισως ειναι σειρα σου. Για εμενα δεν μιλησα ποτε. Εσυ το γυρισες προσωπικα.  Αυτο που ειπα ειναι οτι θεωρω τον εαυτο μου "φτωχαδακι" κ οτι ο βασικος μισθος ΤΟΥ ΜΕΣΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ειναι 500Ε. Εσυ τα συνδεσες κ εβγαλες συμπερασμα οτι το ενα σημαινει το δευτερο, γιατι σε βολεψε για να μου την πεις "Nvidia style" οτι "εμεις τα διαθετουμε κ δεν μας νοιαζει που τα δινουμε". Το οποιο φυσικα δεν ειναι καν επιχειρημα για φορουμ ηλεκτρονικων (εισαι στο Ινσομνια κ οχι στο "Εφοπλιστης Κλαμπ".... ). Τεσπα δεν τρεχει καστανο.

Επι των θεματων αυτων καλο ειναι να κοιταμε την καμπουρα μας. Στην ψωροκωσταινα ζουμε ολοι. Κατι λεει αυτο.... Κ κοιτα να κανεις λιγο χιουμορ πιο συχνα. Ολα εχουν την πλακα τους απο καποια οπτικη (ακομα κ το τρεξιμο που ριχνουν τα φανμπους για να βρουν τις καινουργιες καρτες).

Δεν υπήρχε ποτέ έλλειψη από AMD κάρτες? Really bro? Κάτι 480 που της δίνανε 600€ τις ξέχασες? Κάτι vegous που κάνανε launch στο 1000αρικο? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Κοίταξε. Οι MSRP των RTX 3XXX είναι πλασματικές. Το λέω από την αρχή. Δεν φταίνε μόνο τα μποτάκια και οι scalpers που αναφέρεις. Ήξερε ο πέτσινος τι παραγωγή θα έχει και ανακοινώσε ΨΕΥΤΙΚΗ τιμή. Τα άλλα είναι για αποπροσανατολισμό.

Είναι αλήθεια όμως ότι η nvidia έχει ισχυρό τεχνολογικό πλεονέκτημα. Από τον Απρίλιο του 2020 που υποστηρίζεται το DLSS 2.0 έχει τύχει σχετικά θερμής υποδοχής(λόγω απλότητας) και δίνει χοντρικά 50%-80% καλύτερες επιδόσεις(σε Quality mode) από τον ανταγωνισμό χωρίς αντιληπτή ή ιδιαίτερα σοβαρή υποβάθμιση της οπτικής εμπειρίας.

Οπως το λες- Αποπροσανατολισμο. 

Το τεχνολογικο πλεονεκτημα δεν ειναι κ τοσο μεγαλο. Η κοκκινη καλυψε το μεγαλυτερο κομματι ηδη. Λιγο να γυρισει ο κοσμος προς τις ραντεον κ να κονομησει λιγο κ απο κει (για παραπανω r&d) κ θα την χτυπησει την πρασινη.

31 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν υπήρχε ποτέ έλλειψη από AMD κάρτες? Really bro? Κάτι 480 που της δίνανε 600€ τις ξέχασες? Κάτι vegous που κάνανε launch στο 1000αρικο? 

Τον καιρο που τα κρυπτο χτυπαγαν 20Κ το καθενα κ η κουτση μαρια εβγαζε το δικο της νομισμα (το "κουτσμαρ κοιν")? Τοτε λες? Ναι οντως τοτε δεν υπηρχε ουτε ποντικος στα ραφια. Τους ειχαν παρει κ αυτους μαζι με τις καρτες κ οι γατες των καταστηματων ψαχναν για φαι. Τοτε που ο μεσος μαινερ ανακαλυψε οτι καποια κοιν γινονταν μαιν κ με πρασινες κ τελειωσαν κ αυτες απ τα ραφια με την μια, κ οι γκειμερς υποχρεωθηκαν να αγοραζουν υπερκοστολογημενες καρτες τετραετιας (κ εδω στο Ινσομνια ολοι βγαλαν τα παλτα τους προς πωληση σε "τιμη ευκαιριας"- ακομα κ χαλασμενες σε "λογικες τιμες" για οσους θελαν να ασχοληθουν....). Ναι, υπηρξε αυτη η περιοδος, αλλα δεν ηταν an amd/nvidia thing. Το εθεριουμ συνεβαλε πολυ περισσοτερο τοτε στην εξαφανιση των καρτων απ οτι η απλη ζητηση για παιχνιδια. Αυτο δεν εχει να κανει καν με τις εταιριες που βγαζουν καρτες. Πολυ θα θελαν ο πετσινος κ η Λιζα να ξεραν ποτε θα ξαναγινει ενα τετοιο πατατρακ, αλλα δυστυχως δεν εχουν σχεση με αυτα. Γι αυτο κ ποτε δεν ασχοληθηκαν να βγαλουν πραγματικη σειρα καρτων αποκλειστικα για τα κρυπτο (βγαλαν δλδ, αλλα για ελαχιστα κ δοκιμαστικα- οχι πραγματικα μοντελα με συνεχεια/εξεληξη).

Για την ωρα ουτε το ΙοΤ, ουτε το ΑΙ, απειλουν την προσφορα καρτων γραφικων (να πουμε οτι τα ΟΕΜ τις παιρνουν ολες). Ουτε τα κρυπτο που ερχονται ως μοδα στην χαση κ στην φεξη. Μονο τα μποτακια κ οι σκαλπερς, που φοβουνται ολοι, ειναι το προβλημα, κ αυτοι οσο υπαρχουν κοροιδα γκειμερς που πληρωνουν (παντα δλδ). Αυτο ειναι 99% an nvidia problem. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενας για τους bug drivers ,το shuttering? Ενας λογος που δεν ξαναπηρα ATΙ καρτα.

2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπήρχε ποτέ έλλειψη από AMD κάρτες? Really bro? Κάτι 480 που της δίνανε 600€ τις ξέχασες? Κάτι vegous που κάνανε launch στο 1000αρικο? 

 

ναι το mining το ξεχασαν καποιοι .Παντα θα υπαρχουν αυτα ειτε αληθινα ειτε πλασματικα.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stifler12 είπε

κανενας για τους bug drivers ,το shuttering? Ενας λογος που δεν ξαναπηρα ATΙ καρτα.

ναι το mining το ξεχασαν καποιοι .Παντα θα υπαρχουν αυτα ειτε αληθινα ειτε πλασματικα.

Έχω την 5700ΧΤ από τον οκτ του 19 άμα δεν κάνω λάθος, είχε αρκετό stuttering απογοήτευση, μέσα στο 2020 το έφτιαξαν πλέον είμαι gg και η nitro+ είναι ωραία υλοποίηση. Και πάλι όμως η Nvidia έχει καλύτερο λογισμικό κακά τα ψέματα.

6 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπήρχε ποτέ έλλειψη από AMD κάρτες? Really bro? Κάτι 480 που της δίνανε 600€ τις ξέχασες? Κάτι vegous που κάνανε launch στο 1000αρικο? 

Είναι σα να λες λολ η seagate/wd φταίνε που οι τιμές των HDD είχαν πάει 1ΤΒ 250€ όταν είχαν πλημμυρίσει τα εργοστάσια τους πριν από ~4 χρόνια. Αναφέρεσε σε παγκόσμια κρίση λόγο mining, καμία σχέση, γενικά η AMD δεν είχε πρόβλημα ποτέ όσο αφορά το stock. Ακόμα και τώρα η 580 παράγεται σαν ζεστό ψωμάκι από τον φούρνο

6 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Είναι αλήθεια όμως ότι η nvidia έχει ισχυρό τεχνολογικό πλεονέκτημα. Από τον Απρίλιο του 2020 που υποστηρίζεται το DLSS 2.0 έχει τύχει σχετικά θερμής υποδοχής(λόγω απλότητας) και δίνει χοντρικά 50%-80% καλύτερες επιδόσεις(σε Quality mode) από τον ανταγωνισμό χωρίς αντιληπτή ή ιδιαίτερα σοβαρή υποβάθμιση της οπτικής εμπειρίας.

irrelevant τεχνολογία 

https://store.steampowered.com/search/?filter=topsellers

irrelevant in the grand scheme of things, no support

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Είναι σα να λες λολ η seagate/wd φταίνε που οι τιμές των HDD είχαν πάει 1ΤΒ 250€ όταν είχαν πλημμυρίσει τα εργοστάσια τους πριν από ~4 χρόνια. Αναφέρεσε σε παγκόσμια κρίση λόγο mining, καμία σχέση, γενικά η AMD δεν είχε πρόβλημα ποτέ όσο αφορά το stock. Ακόμα και τώρα η 580 παράγεται σαν ζεστό ψωμάκι από τον φούρνο

Δεν υπάρχει "κρίση του mining". Η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την παραγώγη και γιαυτό ανέβηκαν οι τιμές. Και τώρα με τις nvidia, η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την παραγωγή και γιαυτό ανεβαίνουν οι τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν υπάρχει "κρίση του mining". Η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την παραγώγη και γιαυτό ανέβηκαν οι τιμές. Και τώρα με τις nvidia, η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από την παραγωγή και γιαυτό ανεβαίνουν οι τιμές. 

Λογικά το Cryptocurrency Mining Boom δεν ήταν μία κρίση η οποία επηρέασε μέχρι και τους αστρονόμους καθώς μπήκε στο άκυρο μία νέα κατηγορία αγοραστών στην αγορά τους οι οποίοι αγόραζαν τις GPU ούτε καν από τα μαγαζιά αλλά μαζικά από τους ίδιους τους εμπόρους.

Λογικά αυτό είναι το ίδιο με την "ζήτηση" της 3000 που είναι πολύ μεγαλύτερη από την παραγωγή, δεν έχει να κάνει μάλλον με το γεγονός πως είναι overengineered εκνευρίζοντας τους ΑΙΒ και έπελεξε να βάλει μία σπάνια VRAM η οποία καθυστερεί την παραγωγή.

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Λογικά το Cryptocurrency Mining Boom δεν ήταν μία κρίση η οποία επηρέασε μέχρι και τους αστρονόμους καθώς μπήκε στο άκυρο μία νέα κατηγορία αγοραστών στην αγορά τους οι οποίοι αγόραζαν τις GPU ούτε καν από τα μαγαζιά αλλά μαζικά από τους ίδιους τους εμπόρους.

Λογικά αυτό είναι το ίδιο με την "ζήτηση" της 3000 που είναι πολύ μεγαλύτερη από την παραγωγή, δεν έχει να κάνει μάλλον με το γεγονός πως είναι overengineered εκνευρίζοντας τους ΑΙΒ και έπελεξε να βάλει μία σπάνια VRAM η οποία καθυστερεί την παραγωγή.

Έχεις δίκιο. Η κρίση του mining φταίει που δεν έβρισκες 480 κάτω από 600€. 

Ευτυχώς σήμερα δεν έχουμε καμιά κρίση, όλα βαίνουν καλά, άρα φταίει η **ουτάνα η nvidia για την έλλειψη καρτών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

irrelevant τεχνολογία 

https://store.steampowered.com/search/?filter=topsellers

irrelevant in the grand scheme of things, no support

Δεν είναι irrelevant να μπορείς να παίζεις έστω και μέρος των top sellers AAA(Dying Light 2, Cyberpunk, Control, Death Stranding, Metro Exodus) με επιδόσεις πολύ ανώτερες από τον ανταγωνισμό σε raster ή RT. Καλύτερα proprietary με εγγυημένο αποτέλεσμα σε επιλεγμένους εμπορικούς τίτλους παρά open λύση της πλάκας που θα τρέχει παντού και δεν θα θες να τη βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο. Η κρίση του mining φταίει που δεν έβρισκες 480 κάτω από 600€. 

Ευτυχώς σήμερα δεν έχουμε καμιά κρίση, όλα βαίνουν καλά, άρα φταίει η **ουτάνα η nvidia για την έλλειψη καρτών. 

Προφανώς και έφταιγε η κρίση του mining καθώς η παραγωγή ήταν στο full στο fab τους (Globalfoundries) αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό διότι μπήκε μία τεράστια αγορά μέσα στην αγορά των Consumer GPUs και είχαν τρομερά λεφτά. Ο καθένας πήγαινε και αγόραζε τις GPU 10-10 το λιγότερο κάτι που η αγορά η δικιά μας (Consumers) δεν έκανε, εμείς αγοράζαμε 1-1 και είχαν χρόνο να κάνουν resupply. Είναι σαν τις μάσκες ή τα αντισηπτικά που λόγο του corona ανέβηκε  η τιμή τους γιατί εκατονταπλασιάστικε η ζήτηση τους και όχι μακροπρόθεσμα αλλά απότομα, σε αντίθεση με αυτά όμως η παραγωγή ενός sillicon δεν είναι κάτι απλό ούτε γρήγορο και έχεις και failure rate.

Καλά έχεις ιδέα πως παράγονται οι GPU και τι είναι wafers ή γράφω αδικά σε ένα τεχνολογικό forum που θυμίζει facebook ;

wafers δεν έχεις ιδέα

3000 gddr6x δεν έχεις ιδέα (χαμηλή παραγωγή)

Τι καθόμαστε και συζητάμε δεν καταλαβαίνω.

Είναι πράγματα (η κρίση του mining) πρόσφατα δεν καταλαβαίνω πως δεν συνεννοούμαστε. Δεν είναι ξεχασμένη γνώση.

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν είναι irrelevant να μπορείς να παίζεις έστω και μέρος των top sellers AAA(Dying Light 2, Cyberpunk, Control, Death Stranding, Metro Exodus) με επιδόσεις πολύ ανώτερες από τον ανταγωνισμό σε raster ή RT. Καλύτερα proprietary με εγγυημένο αποτέλεσμα σε επιλεγμένους εμπορικούς τίτλους παρά open λύση της πλάκας που θα τρέχει παντού και δεν θα θες να τη βλέπεις.

Είναι irrelevant γιατί είναι κάτι το οποίο σύντομα θα αντικατασταθεί είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο από το API της MS και δεν καλύπτει ούτε το 1% των παιχνιδιών της αγοράς. Ενώ ταυτοχρόνως δεν δείχνει η κατάσταση πως οι devs ενδιαφέρονται να το υιοθετήσουν καθώς για κάθε 1 παιχνίδι που το υιοθετεί άλλα 100 βγαίνουν. Αυτό που είναι relevant είναι τα παιχνίδια που παίζει ο κόσμος τώρα και σου έστειλα μία λίστα με τα Best Sellers αυτή την στιγμή στην πιο γνωστή πλατφόρμα του PC Gaming, το Steam, και ούτε ένα παιχνίδι από τα κορυφαία δεν υποστηρίζει αυτή την τεχνολογία.

Ακόμα και ο μέσος developer το έχει πάρει είδηση που θα τον σύμφερε το παιχνίδι του να έχει free performance αλλά δεν το κάνει.

Είναι irrelevant μακροπρόθεσμα όπως και άλλες τεχνολογίες που έχει φέρει η Nvidia στο παρελθόν. Πιο σημαντικό βρίσκω το ανώτερο Encoder της Nvidia, το Share (Shadowplay) το RTX Voice, το Reflex παρά αυτό πραγματικά.

Proprietary tech το οποίο θα αντικατασταθεί από την MS δεν έχει μέλλον, σα να λέμε πως το Mantle είχε μέλλον. Το μέλλον του πρακτικά ήταν να δωρίσει τον κώδικα του αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Δεν είναι selling point και δεν έχει να sell τίποτα ούτωσι άλλως όταν δεν υπάρχει stock και μιλάμε για ένα paper launch. Ούτε γνωστοί streamers δεν έχουν αποκτήσει την 3080/3090 σε αντίθεση με την 2080Ti όταν είχε βγει είχε γίνει χαμός όλοι την είχαν και flexaran πόσο γαμάτη είναι.

Όταν βλέπω πολυεκατομμυρίουχο streamer τύπου Doc Disrespect να το γυρνάει από Intel σε AMD CPU (!) και να είναι ακόμα στην 2080Ti καλά ντάξει... τι να συζητήσουμε εμείς εδώ για DLSS 45, 20% καλύτερο RT όταν όλοι το κάνουν disable, όταν η AMD βγάζει τέτοια benches

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

 

6800 (579$) να νικάει την 3090 (1499$) στο BFV 1440p κωμικοτραγικό..

 

https://www.dsogaming.com/news/amd-radeon-rx-6800-rdna-2-gpus-dxr-ray-tracing-performance-benchmark-leaks-out/

 

Shadow of the Tomb Raider Ray Tracing Performance

6800 vs 3070 (RTX/DLSS Enabled)

4K 46 vs 54 FPS 

1440p 80 vs 85 FPS

Με DLSS και νικάει με το ζόρι vs ένα προϊόν που δεν έχει βγει καλά καλά και δεν έχει καν επίσημους driver/επίσημο build του Tomb Raider όπως λέει το άρθρο.. ακόμα και εκεί τρώνε ξύλο.

 

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

6800 (579$) να νικάει την 3090 (1499$) στο BFV 1440p κωμικοτραγικό..

Μου αρέσει η αντικειμενικότητα σου πάντως. 3090 καθαρά gaming κάρτα οπότε έχουν νόημα οι συγκρίσεις, και δη σε 1 μόνο παίχνιδι και όχι στο σύνολο.

Για πες λοιπόν και για τους επεξεργαστές, ξέρεις σε πόσα παιχνίδια ένας 10600k νικάει έναν 3950x, τον καλύτερο επεξεργαστη της AMD στα 700+ €? Σε πολλά. Εκεί τι φάση, δεν πειράζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Προφανώς και έφταιγε η κρίση του mining καθώς η παραγωγή ήταν στο full στο fab τους (Globalfoundries) αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό διότι μπήκε μία τεράστια αγορά μέσα στην αγορά των Consumer GPUs και είχαν τρομερά λεφτά. Ο καθένας πήγαινε και αγόραζε τις GPU 10-10 το λιγότερο κάτι που η αγορά η δικιά μας (Consumers) δεν έκανε, εμείς αγοράζαμε 1-1 και είχαν χρόνο να κάνουν resupply. Είναι σαν τις μάσκες ή τα αντισηπτικά που λόγο του corona ανέβηκε  η τιμή τους γιατί εκατονταπλασιάστικε η ζήτηση τους και όχι μακροπρόθεσμα αλλά απότομα, σε αντίθεση με αυτά όμως η παραγωγή ενός sillicon δεν είναι κάτι απλό ούτε γρήγορο και έχεις και failure rate.

Καλά έχεις ιδέα πως παράγονται οι GPU και τι είναι wafers ή γράφω αδικά σε ένα τεχνολογικό forum που θυμίζει facebook ;

wafers δεν έχεις ιδέα

3000 gddr6x δεν έχεις ιδέα (χαμηλή παραγωγή)

Τι καθόμαστε και συζητάμε δεν καταλαβαίνω.

Είναι πράγματα (η κρίση του mining) πρόσφατα δεν καταλαβαίνω πως δεν συνεννοούμαστε. Δεν είναι ξεχασμένη γνώση.

Είναι irrelevant γιατί είναι κάτι το οποίο σύντομα θα αντικατασταθεί είτε με τον έναν είτε με τον άλλο τρόπο από το API της MS και δεν καλύπτει ούτε το 1% των παιχνιδιών της αγοράς. Ενώ ταυτοχρόνως δεν δείχνει η κατάσταση πως οι devs ενδιαφέρονται να το υιοθετήσουν καθώς για κάθε 1 παιχνίδι που το υιοθετεί άλλα 100 βγαίνουν. Αυτό που είναι relevant είναι τα παιχνίδια που παίζει ο κόσμος τώρα και σου έστειλα μία λίστα με τα Best Sellers αυτή την στιγμή στην πιο γνωστή πλατφόρμα του PC Gaming, το Steam, και ούτε ένα παιχνίδι από τα κορυφαία δεν υποστηρίζει αυτή την τεχνολογία.

Ακόμα και ο μέσος developer το έχει πάρει είδηση που θα τον σύμφερε το παιχνίδι του να έχει free performance αλλά δεν το κάνει.

Είναι irrelevant μακροπρόθεσμα όπως και άλλες τεχνολογίες που έχει φέρει η Nvidia στο παρελθόν. Πιο σημαντικό βρίσκω το ανώτερο Encoder της Nvidia, το Share (Shadowplay) το RTX Voice, το Reflex παρά αυτό πραγματικά.

Proprietary tech το οποίο θα αντικατασταθεί από την MS δεν έχει μέλλον, σα να λέμε πως το Mantle είχε μέλλον. Το μέλλον του πρακτικά ήταν να δωρίσει τον κώδικα του αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Δεν είναι selling point και δεν έχει να sell τίποτα ούτωσι άλλως όταν δεν υπάρχει stock και μιλάμε για ένα paper launch. Ούτε γνωστοί streamers δεν έχουν αποκτήσει την 3080/3090 σε αντίθεση με την 2080Ti όταν είχε βγει είχε γίνει χαμός όλοι την είχαν και flexaran πόσο γαμάτη είναι.

Όταν βλέπω πολυεκατομμυρίουχο streamer τύπου Doc Disrespect να το γυρνάει από Intel σε AMD CPU (!) και να είναι ακόμα στην 2080Ti καλά ντάξει... τι να συζητήσουμε εμείς εδώ για DLSS 45, 20% καλύτερο RT όταν όλοι το κάνουν disable, όταν η AMD βγάζει τέτοια benches

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

AMD-Radeon-RX-6900XT-6800XT-6800-vs-GeFo

6800 (579$) να νικάει την 3090 (1499$) στο BFV 1440p κωμικοτραγικό..

https://www.dsogaming.com/news/amd-radeon-rx-6800-rdna-2-gpus-dxr-ray-tracing-performance-benchmark-leaks-out/

Shadow of the Tomb Raider Ray Tracing Performance

6800 vs 3070 (RTX/DLSS Enabled)

4K 46 vs 54 FPS 

1440p 80 vs 85 FPS

Με DLSS και νικάει με το ζόρι vs ένα προϊόν που δεν έχει βγει καλά καλά και δεν έχει καν επίσημους driver/επίσημο build του Tomb Raider όπως λέει το άρθρο.. ακόμα και εκεί τρώνε ξύλο.

Δεν ξέρω τι ακριβώς θέλεις να δείξεις αλλά με DLSS η παλιάς γενιάς 2080Ti βγαίνει πολύ πιο πάνω από το υποτιθέμενο* αποτέλεσμα της RX 6800 στην πιο διαδεδομένη 4K ανάλυση. Δεύτερο γράφημα. Σε WQHD η διαφορά μειώνεται για άγνωστους λόγους. 

Η 3070( λόγω μνήμης; ) δεν τα πάει καλά στο συγκεκριμένο game. Το έδειξαν και άλλοι. Είναι ανώτερη όμως σχεδόν όλους τους άλλους RTX τίτλους. Της έκοψαν δε μνήμη γιατί την προορίζουν για 1440p το πολύ. Ή έστω 4K με DLSS.

*Δεν ξέρω πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε κάποιον που ισχυρίζεται ότι κατάφερε να τρέξει παιχνίδι με RT της πράσινης. Είναι μεν βασισμένο στο DXR της MS το RTX αλλά μιλάμε για proprietary SDK. Λογικά χρειάζονται τροποποιήσεις.

 

Αναφορά σε κείμενο

Proprietary tech το οποίο ΘΑ αντικατασταθεί από την MS δεν έχει μέλλον, σα να λέμε πως το Mantle είχε μέλλον. Το μέλλον του πρακτικά ήταν να δωρίσει τον κώδικα του αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Έχουν περάσει πάνω από 2,5 χρόνια από τότε που η nvidia ανακοίνωσε το DLSS ως τεχνολογία για super resolution. Η βιομηχανική κατασκοπία γνωρίζει αρκετά πιο πριν. Είχε λοιπόν χρόνο και η AMD και η MS να βγάλουν κάτι ικανοποιητικό μέσα σε αυτό το διάστημα. Δεν το έβγαλαν γιατί απλά δεν μπορούν. Τόσο λόγω αδύναμου hw στις κονσόλες όσο και λόγω έλλειψης εμπειρίας στη μηχανική μάθηση. Η nvidia κλείνει σχεδόν δεκαετία ως leader στο χώρο αυτό.

Δεν είπε ούτε μια λέξη η AMD για DLSS equivalent. ΕΠΙΣΗΜΑ. Παρά άφησαν να αιωρούνται φήμες/διαρροές ότι ΘΑ κάνει κάτι στο μέλλον.

Ξέρεις τι σημαίνει αυτό στη γλώσσα του PR των επιχειρήσεων; Δεν έχουν τίποτα και δεν θέλουν να πουν τίποτα συγκεκριμένο και να δεσμευτούν απέναντι στους μετόχους και το αγοραστικό κοινό. Έτσι διαρρέουν φήμες ότι ασχολούνται για να μην τους θεωρήσουν τελειωμένη υπόθεση. Μετά από αρκετό καιρό θα βγάλουν τελικά κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι αρκετά υποδεέστερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...