Προς το περιεχόμενο

Δυναμική και άκρως ανταγωνιστική η απάντηση της AMD στις GPU με τις RX 6800, RX 6800XT και RX6900


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Εδώ λέμε να είχαμε φτηνοτερη εναλλακτική για την 3070. Αυτές οι τιμές είναι γελοίες πλέον. 500-550 δολάρια (που εδώ θα είναι 650-750 €) για mid range κάρτες; Ελεος

mid range το 4Κ +60 FPS με όλα στα Ultra...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, ilos είπε

Δεν είναι όλα τα games Death Stranding. Επίσης TAA implementation έχει διαφορά από το ένα game στο άλλο. Σε κάποια είναι αρκετά αξιόλογο.

P.S. Σταμάτα το damage control please, οι περισσότεροι nvidia έχουμε αλλά δε κάνουμε έτσι. Δε βλέπεις τον πέτσινο θα κάνει refresh στον μήνα πάνω.😁

Το DS είναι από τις μέτριες υλοποιήσεις γιατί κάποια assets δεν δίνουν feedback στο AI με αποτέλεσμα να βλέπεις κάτι motion artifacts. Μπορεί και να μην το επιτρέπει το engine. Αν γίνει σωστή δουλειά όπως στο DeliverUTM και το Ghostrunner που δοκίμασα σήμερα είναι σχεδόν αδύνατο να καταλάβεις κάθε φορά τι παίζεις αν δεν ρίξεις screenshots στο desktop να τα εξετάσεις. Σε 1080p από 720p αυτά.

Δεν πειράζει το 20-30% που είναι πίσω σε RT. Αν δεν βγάλουν ισάξιο Super Resolution το έχασαν το παιχνίδι σε αυτή τη γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, privateer είπε

https://mobile.twitter.com/XboxWire/status/1321497858940395520

τι εγινε το rdna2 του ps5?🤣

Και οι 2 κονσόλες είναι δυνατές τώρα ή μία είναι +10% πιο δυνατή από την άλλη δεν έχει σημασία εδώ και χρόνια λόγο του λεγόμενου Parity. Οι devs πάντα φτιάχνουν το παιχνίδι για τον πιο αδύναμο καταναλωτή/πλατφόρμα για να πιάσουν το μεγαλύτερο αγοραστικό κοινό.

Άρα τι σημασία έχει ; Από την άλλη τι παιχνίδι θα έχει το Xbox είναι το θέμα γιατί είναι irrelevant, έχει αγοράσει 150 εταιρείες και ακόμα τίποτα. Η Sony μια χαρά είναι.

3 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Νεες κάρτες γραφικών με τιμή περίπου 300-350 ευρώ ξέρουμε πότε θα κυκλοφορήσουν? 

Γενάρη 2021+++ , αργούν τώρα καθώς σκέψου μέσα σε 1 μηνά βγαίνουν 2 νέες κονσόλες, νέοι cpu νέοι gpu και όλα στο ίδιο node 7nm. Χαμός. Δεν παίζει να μείνει stock τίποτα.

3 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όσα games σήμερα υποστηρίζουν RT κατά 99% έχουν και DLSS 2.0 που ανοίγει ΧΩΡΙΣ το RT. Χώρια εκείνα που έχουν σκέτο DLSS 2.0. Και να μην σου αρέσει το RT έχεις τζάμπα επιδόσεις σε μεγάλες αναλύσεις με ποιότητα ίση ή και ανώτερη κάποιες φορές από native+TAA.

Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε και θαυμάζετε που κατάφερε να ξεπεράσει για λίγο την πράσινη σε raster με το οποίο γεράσαμε.

Και ξέχασες να μας πεις πόσα είναι αυτά τα παιχνίδια που υποστηρίζουν RTX, αν ναι 19. Μόνο 19. Εδώ και 2 χρόνια μόνο 19.

Και μιλάμε τώρα για παιχνίδια στην λίστα τύπου Call of Duty Modern Warfare 2019 που ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παίζει με RTX ανοιχτό όχι απλά για τα FPS αλλά για το visual clarity, είναι δυνατόν να παίζεις Warzone να τρέχεις σαν το κατσίκι και να μην βλέπεις τον άλλον απέναντι λόγο RTX ; Καληνύχτα.

Έχει ένα σωρό streamers που το παίζουν το παιχνίδι και τους βλέπεις είναι όλοι με τα γραφικά στο Medium και πάντα RTX OFF ενώ έχουν 10900Κ και RTX 2080Ti, αυτό υποδηλώνει πόσο άχρηστη είναι η 2080Ti όσο αφορά το RT και πόσο άχρηστη είναι η τωρινή υλοποιήση του RT στα παιχνίδια γιατί δεν είναι καν full RT.

Ταλέμε όταν υιοθετηθεί το DX12 U γενικά και βγουν μοντέλα σε όλα τα ευρύ τιμών από 150, 250, 350€ κτλπ που να υποστηρίζουν το RT ώστε να γίνει κοινότυπο και να βελτιστοποιηθεί. Ταλέμε όταν το HW του RT γίνει x3 φορές πιο δυνατό το ελάχιστο ώστε να μην έχεις τέτοιο FPS drop όταν το ανοίγεις ενώ σκας 1000€ για την GPU.

Έως τότε το σκέτο Raster είναι που μας νοιάζει μόνο, τι να την κάνω την GPU με 400W TBP και να θέλω ένα Cosmos II να την χωρέσω ; Τι να την κάνω την GPU που της βάζουν Super Raster performance/RTX και την ζευγαρώνουν με...8GB VRAM. VRAM capacity του 2016 εποχές RX 480 που είναι 1080p GPU. Σα κάτι παιδάκια που αγοράζουν το τελευταίο iPhone και δεν έχουν μετά λεφτά ούτε κάρτα να του βάλουν, αηδία.

Ντάξει άμα κάποιος έχει το φετίχ να είναι θύμα να πληρώνει και να δοκιμάζει όπως με τις 3D TV καλός, θα ήταν κακό να τον κατακρίνουμε

Α ρε pirmen είσαι διαχρονικός Intel/Nvidia... σε περιμένω στο thread του Insomnia για τους Ryzen 5000 όταν λήξει το NDA και δούμε τα απολαυστικά reviews τι θα λες εκεί πέρα, τίποτα για 720p 491.1 FPS κτλπ είμαι περίεργος !

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Εδώ λέμε να είχαμε φτηνοτερη εναλλακτική για την 3070. Αυτές οι τιμές είναι γελοίες πλέον. 500-550 δολάρια (που εδώ θα είναι 650-750 €) για mid range κάρτες; Ελεος

Δεν είναι mid range οι συγκεκριμένες. Οι mid range  θα βγουν μέσα στο επόμενο δίμηνο λογικά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη απογοήτευση πάντως καθώς έπρεπε να κάνει την 6800 ανταγωνιστική στην τιμή της 3070. Αυτο γυρνάει μπούμερανγκ προς την ίδια την εταιρία καθώς πολύς κόσμος σε αυτές τις τιμές απλώς θέλει μια κάρτα να βγάζει 144 frames στα 1440p. Έχει γίνει αηδία αυτο με το 4Κ... Μακάρι να υπάρχει διαθεσιμότητα και να είναι κοντα η τιμή σε αυτή των $$ αλλιως καλή και η 5700χτ για κανα δύο χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρουν θερμοκρασίες.... Πυρκαγιά θα πάρει το σπίτι ... 

Οι παλιές όλες είχαν θεμα θερμοκρασίας 

Και επίσης δεν είπαν τίποτα για το encoder τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Phoenix4 είπε

Και ξέχασες να μας πεις πόσα είναι αυτά τα παιχνίδια που υποστηρίζουν RTX, αν ναι 19. Μόνο 19. Εδώ και 2 χρόνια μόνο 19.

 

RT πάει πακέτο με το DLSS αφού όσο καλύτερο το DLSS τόσο περισσότερες κάρτες σηκώνουν το RT και το καθιστούν βιώσιμη τεχνολογία για τoν πολύ κόσμο.

Το DLSS 2.0 είναι από τα τέλη Απριλίου του 2020. Μόλις 6 μήνες. To υποστηρίζουν ήδη κάποιοι εμπορικοι τίτλοι και έπεται συνέχεια με ακόμη δημοφιλέστερους(π.χ. Cyberpunk και Dying Light 2). Όχι μόνο κάτι περιθωριακά RTS που μας έδειχνε η AMD για το async compute. 

Δες το DX12(ως low level API) το ίδιο διάστημα πόση υποστήριξη είχε και το σημαντικότερο πώς έτρεχε.

 

Αναφορά σε κείμενο

Και μιλάμε τώρα για παιχνίδια στην λίστα τύπου Call of Duty Modern Warfare 2019 που ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παίζει με RTX ανοιχτό όχι απλά για τα FPS αλλά για το visual clarity, είναι δυνατόν να παίζεις Warzone να τρέχεις σαν το κατσίκι και να μην βλέπεις τον άλλον απέναντι λόγο RTX ; Καληνύχτα.

Αν δεν σου αρέσει το RT κρατάς μόνο το DLSS 2.0 και πάιζεις με Turing κάρτα σαν να είχες RX 6700/6800.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Όσα games σήμερα υποστηρίζουν RT κατά 99% έχουν και DLSS 2.0 που ανοίγει ΧΩΡΙΣ το RT. Χώρια εκείνα που έχουν σκέτο DLSS 2.0. Και να μην σου αρέσει το RT έχεις τζάμπα επιδόσεις σε μεγάλες αναλύσεις με ποιότητα ίση ή και ανώτερη κάποιες φορές από native+TAA.

Αυτό δεν θέλετε να καταλάβετε και θαυμάζετε που κατάφερε να ξεπεράσει για λίγο την πράσινη σε raster με το οποίο γεράσαμε.

Δεν θα μπω στον κοπο να σου υπενθυμησω καποια πραγματα περι παιχνιδιων, εταιριων κλπ, που ηδη στα αναφεραν αλλοι πιο πριν. Θα σου τονισω ομως την αναγκη του καθε geek να εχει προιοντα στην κατοχη του, με τα οποια να κανει την δουλεια του. Λιγοι ειναι αυτοι που θα βαλουν το χερι στην τσεπη (κ θα δεχτουν να φανε το καροτο καπου αλλου...) για να παρουν την κορυφη της κορυφης- κ αυτην υπερκοστολογημενη. Οι περισσοτεροι θα παρουμε κατι απλο, φτηνο, να κανει την δουλεια του, κ θα παμε παρακατω.

Καλες οι ιστοριες περι ray tracing, dlss με ai υποβοηθηση στα γραφικα, κ tensor cores, αλλα το 99% του πλανητη θα δει τι σημαινουν ΜΕΣΑ ΑΠ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΚΟΝΣΟΛΕΣ του, κ οχι απ την πρασινη  κοροιδια_με_δυο_ανεμηστηρες που πλασαρει η nvidia. K αυτο φιλε μου ξερεις γιατι? Οχι γιατι δεν εχει καλη τεχνολογια η εταιρεια του πετσινου, η γιατι δεν τρεχουν γρηγορα οι καρτες του. Αλλα για τον απλο λογο οτι Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΕΤΑ ΑΠ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ !!!! Ποιος ο λογος να σπαταλας χρημα πεταμενο στους τεσσερις ανεμους για να βλεπεις χρωματιστα πιξελακια σε μια πλαστικη οθονη? Δινεις τα μισα κ παιρνεις ετοιμο μηχανημα κ τελειωσε η ιστορια.  Ετσι σκεφτεται η συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου φιλε μου. Οχι με τα νουμερα που λες εσυ. Αυτα βλεπουν κ οι devs των παιχνιδιων κ σου λενε "εγω θα βγαλω το φιδι απ την τρυπα? ασε τους αλλους να γραφουν για ray tracing κ οταν θα καθιερωθει τα ξαναλεμε". Γι αυτο κ δεν υπαρχουν πολλες εταιριες που πηδανε στο τραινακι του πετσινου ακομα (κ αν υπαρξουν αυτο θα ειναι γιατι μπαινει στο παιχνιδι η κοκκινη με τις παιχνιδομηχανες περισσοτερο).

Τα εχω πει απειρες φορες, σε παρα πολλους πρασινους φανμπους.... Οπως απειρα ειναι κ τα παραδειγματα στην ζωη--> Θες να φορας πετσινα, να σε δενουν σε σταυρους κ να σε μαστιγωνουν με καμουτσικια? Γουστο σου κ καουμποιλικι σου φιλε μου!!!! Θα σε συνχαρω κ θα ειμαι υπερηφανος για σενα. Αυτο ομως δεν το κανει τροπο ζωης για εμας τους υπολοιπους (μιλαω γενικα κ ως παραδειγμα- δεν γνωριζω τον τροπο που την βρισκεις εσυ, η οι αγοραστες nvidia- οποιαδηποτε ομοιοτητα ειναι εντελως συμπτωματικη). Προσεξε σε παρακαλω οτι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ νουμερο που ανεφερα ηταν Η ΤΙΜΗ των καρτων. Τι μου λες εσυ για ολα τα υπολοιπα? Σου ειπα εγω οτι η 3070 θα σερνεται? Σου ανεφερα οτι το RT δεν βλεπεται? Αυτο που ειπα ειναι οτι Η ΤΙΜΗ που ζητα ο πετσινος ειναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΣΚΕΤΗ (με οτι αυτο συνεπαγεται για τους πιθανους αγοραστες...). Τι με νοιαζει εμενα το φτωχαδακι (γιατι αυτο ειμαι φιλε) αν εχει 2 επεξεργαστες παραπανω στο pcb η καρτα, αν για να την παρω δεν θα φαει το παιδι μου για 3 μηνες? 1500 που ζητα η πρασινη ειναι 3 μηνες δουλεια για το μεσο Ελληνα που δουλευει με βασικο μισθο !!! Κ συ μου λες τι για τα dlss??????? 

Κ ποιος ηταν ο λογος που σου ειπα οτι πανυγηριζα φιλε μου? Σου ειπα εγω οτι η κοκκινη ειναι γρηγοροτερη απ τις πρασινες? Σου ειπα κατι για εξτρα πυρηνες? Οχι. Το μονο που σου ειπα ειναι οτι οι καινουργιες καρτες της θα ριξουν τις τιμες στις παλαιοτερες κ τωρα θα μπορεσουμε κ μεις οι "μη-εχοντες" να παρουμε καλουτσικες καρτες+ οθονες.... Αυτο σου ειπα.....

ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ Η NVIDIA!!!! 

Ουτε τις τιμες κατεβαζει, ουτε τις παλαιοτερες κανει φτηνοτερες, ουτε την ζητηση καλυπτει (γιατι αραγε?). Ποιος ο λογος λοιπον, να ασχοληθω με μια εταιρεια που εχει ολοφανερα σαν σκοπο να μου κανει την ζωη ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εχοντας με να δουλευω σαν τον σκλαβο για κατι μηνες, με ανταλαγμα χρωματιστες κουκιδες σε μια κινεζο-οθονη ομολογκαρισμενη στα Αδανα της Ανατολιας? 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως όλη αυτή η διαδικασία κάνει καλό στον ανταγωνισμό. Συμφωνώ πάντως με τον @SilverMachine πως η κατάσταση σε σχεση με τις τιμές έχει ξεφύγει. Παλιά με 400 ευρώ παίρναμε σχεδόν το top-notch μοντέλο. Τώρα δίχως να σκάσεις 600 δεν το κοιτάς καν, σε αντιδιαστολή με τις κονσόλες που κοστίζουν όσο κοστίζει μια τέτοια κάρτα. 

Θα αναμένω τις 3060, 6700 ή όπως αλλιώς θα λέγονται μήπως και αλλάξω και εγώ την 1080 μου κάποια στιγμή γιατί μέχρι τότε πάνω απο 400 ευρώ στις υπάρχουσες οικονομικές συνθήκες για GPU είναι πολυτέλεια.

Να στε καλά όλοι

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το άρθρο, λέω θα έχει "ζουμί". Το αστείο είναι ότι τα fanboys εδώ κάνουν θόρυβο και θυμόμαστε τα usernames και είναι πάντα οι ίδιοι. Θα ξεχάσω το post στο Intel v AMD που προσπαθούσαν με νύχια και με δόντια να μας αποδείξουν ότι η Intel είναι καλύτερη από την AMD γιατί έχει 2% καλύτερη gaming απόδοση; Θέλω να γελάσω με το τι θα βρουν τώρα με τους Ryzen 5000, που έπεσε και το κάστρο του gaming, για να δικαιολογήσουν τα λεφτά που πέταξαν. To ίδιο βλέπουμε να γίνεται και με την NVidia v AMD. Αν και εδώ τα πράγματα είναι πολύ πιο κοντά πλέον. Μα αυτό το τεράστιο επίτευγμα της τιτανομέγιστης αρχιτεκτονικής Ampere και να μην μπορεί να πάρει κεφάλι, παρά μόνο με DLSS και τεχνητά τρικάκια για να πέσει η ανάλυση και μετά upscale με AI; Γιατί βλέπω το DLSS το έχουν κάνει σημαία εδώ στα σχόλια.

Υ.Γ. Κάτι σημαντικό. Δεν είμαι AMD fanboy. Θαύμαζα την Intel επί εποχές Q6600 (η αγαπημένη μου CPU) και i3, i5, i7 2ης και 3ης γενιάς. Όμως θαυμάζω και τα άλματα που έχει κάνει η AMD και το γεγονός ότι μια εταιρία με το 10% του μεγέθους της Intel, πατάει κάτω ολόκληρη Intel και παίζει στα ίσια (πλέον) με την Nvidia. Δηλαδή στέκεται απέναντι σε 2 τεχνολογικούς γίγαντες ταυτόχρονα. Όλα business είναι, κανείς δεν κοιτάει την τσέπη σου, αλλά την καινοτομία πρέπει να την επιβραβεύουμε κατά τη γνώμη μου. Και μέχρι τώρα μόνο με καινοτομίες κατάφερε να επιστρέψει η AMD. Μπορεί να μη φαίνεται, αλλά το Infinity Fabric έχει κάνει τρελή δουλειά. Αυτό έκανε δυνατά τα "chiplets" για να έχεις πολλούς πυρήνες με χαμηλή κατανάλωση, φθηνά, ξεπερνώντας το σκόπελο των yield rates. Από εκεί λένε ότι πήραν ιδέες για την τεράστια cache στις RX 6000 για να αντιμετωπίσουν την ταχύτητα της GDDR6X των RTX 3000. Και σε χαμηλότερη κατανάλωση. Όλα αυτά μόνο μπροστά μας πάνε αντί να μας ξεζουμίζουν οι 2 γίγαντες (Intel/Nvidia). 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thecoolstefanos είπε

Μεγάλη απογοήτευση πάντως καθώς έπρεπε να κάνει την 6800 ανταγωνιστική στην τιμή της 3070. Αυτο γυρνάει μπούμερανγκ προς την ίδια την εταιρία καθώς πολύς κόσμος σε αυτές τις τιμές απλώς θέλει μια κάρτα να βγάζει 144 frames στα 1440p. Έχει γίνει αηδία αυτο με το 4Κ... Μακάρι να υπάρχει διαθεσιμότητα και να είναι κοντα η τιμή σε αυτή των $$ αλλιως καλή και η 5700χτ για κανα δύο χρόνια ακόμα.

Η 3070 με το ζορι βγαζει 60fps σε 1440p σε καποια παιχνιδια για πια 144fps μιλαμε.

Eδω 5 παιχνιδια με 3070 σε 1440p σε ολα πεφτει αρκετα κατω απο 60fps στο 1% min. 144hz σε 1440p ισως με καποια 4090 οταν βγει σε αυτα τα παιχνιδια. Τωρα αν μιλαμε για counter/fortnite/pubg σαβουροπαιχνιδα δηλαδη και μια 580 τα παει ανετα με αρκετα fps.

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
Screenshot-4.png
Screenshot-5.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Batadoum είπε

Ωραια ολα αυτα , αλλα ρε παιδια θα βγει καμια καρτα της ταξεως των 300-350 που να παιζει 1440p σε αξιολογα FPS να γουσταρουμε και εμεις οι κοινοι θνητοι ? Γιατι 600-700 ευρω μονο για καρτα γραφικων ειναι παρα πολλα χρηματα για τον μεσο gamer/pc user . 

Υπάρχει η 5700ΧΤ φίλε αυτή τη στιγμή για 1440p, πολλές φορές και 144fps σε competitive games. Στα 350$ που παίζουν εδώ μέσα μεταχειρισμένες λίγων μηνών είναι top θεωρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...