Προς το περιεχόμενο

Με ποιό πρόγραμμα ανοίγουν; .h2o .jqr .dat .tbt .utx


atrwtos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος να μου πει με ποιο πρόγραμμα μπορώ να ανοίξω και να επεξεργαστώ αυτού του είδους τις επεκτάσεις; Δοκίμασα notepad,notepad++,texteditor..τίποτα..τα .dat μερικά μπορώ να τα ανοίξω με το notepad++ αλλά όχι όλα..είναι από κλασσικά παιχνίδια υπολογιστή '00s.Για μετάφραση στα ελληνικά κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε γνωρίζω όλους αυτούς τους τύπους, αλλά μαντεύω ότι δε μπορείς να τα ανοίξεις σε κάποια μορφή που να έχει νόημα για σένα. Αν είναι από παιχνίδια, πρέπει να βρεις το κάθε παιχνίδι πώς αποθηκεύει/φορτώνει τέτοιου είδους αρχεία για να ξέρεις τι δομή έχουν. Αν θες να τα ανοίξεις για να αλλάξεις κάποια string και να έχεις ένα μεταφρασμένο παιχνίδι, η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη γιατί δεν ξέρεις τι ελέγχους/επεξεργασία κάνει το κάθε παιχνίδι στο αρχείο ή πώς ακριβώς θα ψάξει/πάρει την πληροφορία από το αρχείο. Σε κάθε περίπτωση, δοκίμασε κάποιον hex editor μήπως και βγάλεις κάποια άκρη.

 

EDIT: Δοκίμασε να ψάξεις για τον κάθε τύπο ξεχωριστά. Πχ αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι ένα binary/hex file viewer, στο παρακάτω λινκ θα βρεις μια δωρεάν και με πλήρες δυνατότητες εφαρμογή

HxD - Freeware Hex Editor and Disk Editor | mh-nexus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kercyn είπε

Δε γνωρίζω όλους αυτούς τους τύπους, αλλά μαντεύω ότι δε μπορείς να τα ανοίξεις σε κάποια μορφή που να έχει νόημα για σένα. Αν είναι από παιχνίδια, πρέπει να βρεις το κάθε παιχνίδι πώς αποθηκεύει/φορτώνει τέτοιου είδους αρχεία για να ξέρεις τι δομή έχουν. Αν θες να τα ανοίξεις για να αλλάξεις κάποια string και να έχεις ένα μεταφρασμένο παιχνίδι, η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη γιατί δεν ξέρεις τι ελέγχους/επεξεργασία κάνει το κάθε παιχνίδι στο αρχείο ή πώς ακριβώς θα ψάξει/πάρει την πληροφορία από το αρχείο. Σε κάθε περίπτωση, δοκίμασε κάποιον hex editor μήπως και βγάλεις κάποια άκρη.

EDIT: Δοκίμασε να ψάξεις για τον κάθε τύπο ξεχωριστά. Πχ αυτό ίσως σου φανεί χρήσιμο.

Ναι δοκίμασα..εδω και εδώ αλλά τπτ..είναι javascript kai php αλλά είπα να δοκιμάσω.Σε κάποια παιχνίδια στα αρχεία και συγκεκριμένα σε αρχεία .int ανοίγουν με το σημειωματάριο ..μεταφράζω μερικές λέξεις ..τρέχω το παιχνίδι εμφανίζει την μετάφραση..χε περίπου αλλαμπουρνέζικά στυλ..βαζω αγγλικα ότι ναναι..τα εμφανίζει..έχει θέμα με τα ελληνικά..και δεν ξέρω πως να το κάνω..Το καλό είναι ότι έχω επέμβει και αλλάζω τα κείμενα..αλλά υπάρχει θέμα με τα ελληνικά. Καλό αυτό με τον συνδεσμο που έβαλες θα το ψάξω και τα διάφορα προγραμματα που προτείνη να δω.

1 ώρα πριν, morehp είπε

Χρειάζεσαι ένα binary/hex file viewer, στο παρακάτω λινκ θα βρεις μια δωρεάν και με πλήρες δυνατότητες εφαρμογή

HxD - Freeware Hex Editor and Disk Editor | mh-nexus

Αυτό το έχω και εγώ αλλά νόμιζα θα εμφανίσει τα κείμενα..εμφανίζει αυτους τους αριθμους που δεν έχω ιδέα τι παίζει..κατι για κωδικοποιηση αν το αλλάξω σε άλλη επέκταση αρχείου θα εμφανίσει;;;...πραγματικά δεν ξέρω πως να το χειρηστω θα ψαξω στο youtube κανένα οδηγό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω κατά πόσο θα βγάλεις άκρη ή κατά πόσο έχει νόημα πάντως. Το πιθανότερο είναι να θέλει disassemble το παιχνίδι για να μπορέσεις να κάνεις αυτό που θες άρα καλή τύχη μ' αυτό...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...