Προς το περιεχόμενο

Το PS5 έφτασε στα χέρια κάποιων reviewers κι έχουμε τα πρώτα unboxing videos


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Raiden5 είπε

Δεν ξερω τι ακριβως περιμενες να δεις,  απο την στιγμη που δουλευει και εφαρμοζει καλα δεν το αλλαζεις απλα το βελτιωνεις. Και ομως αυτες μ@$%^ίες που λες τα adaptive και haptic feedback ειναι μεγαλη καινοτομία, οσοι youtubers και reviewers επαιξαν λενε οτι το dualsense ειναι η πραγματικη next gen εμπειρια στο PS5. Το Inerface δεν υπαρχει λογος να αλλαξει ειναι οπως πρεπει να ειναι ωστε να εφαρμοζει σωστα στο ανθρωπινο χερι. Πρωτα δοκιμασε το και μετα κρινε.

Σωστός στο θέμα design, όγκου - διαφωνώ με το οτι θα είναι next gen εμπειρία στο PS5 γενικά όλα τα extras. Είτε θα είναι τρομερά minimal τo implementation του παιχνιδιού που δεν θα κάνουν πολύ διαφορά, είτε δεν θα υπάρχουν λόγω χρόνου. Δυστυχώς πήγαν πολλά πράγματα άπατα στο παρελθόν όσο και τεχνολογικά wow και να ήταν. Μακάρι να αλλάξει αυτό, αλλα δεν βλέπω να κάθονται οι devs που έχουν 4 πλατφόρμες να κάνουν 3D μάπινγκ για το απο πού φυσάει ο αέρας ξέρω γώ και άν έχει βότσαλα κάτω. Το μόνο που προσωπικά θεωρώ σημαντικό είναι να μπορεί να κλειδώνει σε διάφορα depth το trigger... Αυτό θα είναι τρομερό σε κατι fighting που παίζω. Τα άλλα ευπρόσδεκτα αλλα δεν θα τα έλεγα και next gen

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chncynic είπε

Σωστός στο θέμα design, όγκου - διαφωνώ με το οτι θα είναι next gen εμπειρία στο PS5 γενικά όλα τα extras. Είτε θα είναι τρομερά minimal τo implementation του παιχνιδιού που δεν θα κάνουν πολύ διαφορά, είτε δεν θα υπάρχουν λόγω χρόνου. Δυστυχώς πήγαν πολλά πράγματα άπατα στο παρελθόν όσο και τεχνολογικά wow και να ήταν. Μακάρι να αλλάξει αυτό, αλλα δεν βλέπω να κάθονται οι devs που έχουν 4 πλατφόρμες να κάνουν 3D μάπινγκ για το απο πού φυσάει ο αέρας ξέρω γώ και άν έχει βότσαλα κάτω. Το μόνο που προσωπικά θεωρώ σημαντικό είναι να μπορεί να κλειδώνει σε διάφορα depth το trigger... Αυτό θα είναι τρομερό σε κατι fighting που παίζω. Τα άλλα ευπρόσδεκτα αλλα δεν θα τα έλεγα και next gen

Εγω προφανως δεν το εχω πιασει για να κρινω, αλλα οταν ολοι οσοι το δοκιμασαν δηλωνουν εντυπωσιασμενοι και το θεωρουν next gen εμπειρια προφανως κατι θα σημαινει φανταζομαι. Προς το παρων τα περισσοτερα παιχνιδια exclusives και third parties χρησιμοποιουν τα adaptive και haptic feedback, δεν θα ειναι features που θα αγνοήσουν οπως το touch pad παραδειγμα η το γυροσκοπειο.

Επεξ/σία από Raiden5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raiden5 είπε

Εγω προφανως δεν το εχω πιασει για να κρινω, αλλα οταν ολοι οσοι το δοκιμασαν δηλωνουν εντυπωσιασμενοι και το θεωρουν next gen εμπειρια προφανως κατι θα σημαινει φανταζομαι. Προς το παρων τα περισσοτερα παιχνιδια exclusives και third parties χρησιμοποιουν τα adaptive και haptic feedback, δεν θα ειναι features που θα αγνοήσουν οπως το touch pad παραδειγμα η το γυροσκοπειο.

Δεν λέω οτι δεν είναι - απλά λέω οτι η δουλειά για να τα κάνεις όλα αυτά στο βαθμό που είδαμε για το Astro είναι αρκετά μεγάλη. Φαντάζομαι οτι εκτός κι αν οι τύποι της SONY έχουν γράψει της π%^$#άνας το AI και σωστό API για γίνονται αυτόματα όλα αυτά που δεν το νομίζω,  το implementation θα είναι αρκετά minimal στο μέλλον. Προφανώς και μακάρι να βγώ λάθος, αλλα στο παρελθόν αυτό συνέβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chncynic είπε

Δεν λέω οτι δεν είναι - απλά λέω οτι η δουλειά για να τα κάνεις όλα αυτά στο βαθμό που είδαμε για το Astro είναι αρκετά μεγάλη. Φαντάζομαι οτι εκτός κι αν οι τύποι της SONY έχουν γράψει της π%^$#άνας το AI και σωστό API για γίνονται αυτόματα όλα αυτά που δεν το νομίζω,  το implementation θα είναι αρκετά minimal στο μέλλον. Προφανώς και μακάρι να βγώ λάθος, αλλα στο παρελθόν αυτό συνέβαινε.

Θα φανει αυτο, απ οτι ξερω στο 2Κ21 εχουν κανει πολυ καλη δουλεια με τα haptic/adaptive feedback, θα δουμε πως θα τα χρησημοποιουν και τα υπολοιπα third parties παιχνιδια. Σαν τεχνολογια παντως απ οσα ακουω οντως μπορει να κανει την διαφορα αν τα εκμεταλευτουν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικά είναι κούκλα η κονσόλα. Παντελώς όμως αδιάφορη εσωτερικά η συσκευασία της, σπαρτιατική ιαπωνική λογική. Βγάζω το καπέλο στην MS για το κουτί της.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εξωτερικά είναι κούκλα η κονσόλα. Παντελώς όμως αδιάφορη εσωτερικά η συσκευασία της, σπαρτιατική ιαπωνική λογική. Βγάζω το καπέλο στην MS για το κουτί της.

Πραγματικά η συσκευασία θυμίζει οτι ξεπακετάρεις κάποιο κινεζικο προϊόν. Η κονσόλα όμορφη ειναι αλλα δεν τρελάθηκα κιόλας με τον σχεδιασμο της, αυτο που με χαλάει ειναι οτι ειναι ολόκληρη γκουμουτσα😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikangel είπε

Δεν βρίσκω ατυχές το συγκεκριμένο παράδειγμα. Το χειριστήριο του ps4 μου φαίνεται σωστό και εργονομικό. Αγκαλιάζει σωστά το χέρι και δεν υπάρχει καμία ανάγκη για αλλαγή. Γνώμη μου sorry    

Είχα γράψει προηγουμένως το παραπάνω:

Όταν κάτι είναι μέσο διασκέδασης, προσπαθείς να βρεις νέους τρόπους αλληλεπίδρασης με την κονσόλα.

Αυτό σημαίνει πλουραλισμός στο gaming.

ΠΧ η τιμονιέρα είναι πιο διασκεδαστική σε racing παιχνίδια όπως και να το κάνουμε.

Μιλάω γενικότερα για το interface που έχει τη μονοτονία του συγκεκριμένου χειριστηρίου.

Αντίθετα σε ένα ήρεμο παιχνίδι ή σε ένα παιχνίδι tennis ένα χειριστήριο στο στυλ του joy con (με δύο ελεύθερα χέρια) είναι πολύ πιο ξεκούραστο και εργονομικό.

 

1 ώρα πριν, chncynic είπε

Μεγάλος φάν του xbox controller λόγω μεγάλων χεριών, αλλα εντάξει - απλά το κάναν λίγο πιο μεγάλο στις λαβές και στον όγκο γενικά. Δεν το λές και ίδιο

1 ώρα πριν, Raiden5 είπε

Δεν ξερω τι ακριβως περιμενες να δεις,  απο την στιγμη που δουλευει και εφαρμοζει καλα δεν το αλλαζεις απλα το βελτιωνεις. Και ομως αυτες μ@$%^ίες που λες τα adaptive και haptic feedback ειναι μεγαλη καινοτομία, οσοι youtubers και reviewers επαιξαν λενε οτι το dualsense ειναι η πραγματικη next gen εμπειρια στο PS5. Το Inerface δεν υπαρχει λογος να αλλαξει ειναι οπως πρεπει να ειναι ωστε να εφαρμοζει σωστα στο ανθρωπινο χερι. Πρωτα δοκιμασε το και μετα κρινε.

Ο τρόπος αλληλεπίδρασης με την κονσόλα είναι ολόιδιος.

Διαφορετικά είναι τα παραδείγματα που γράφω επάνω ή πχ ο συνδυασμός keyboard mouse, το kinect, τα motion controls ή ένα χειριστήριο με τελείως διαφορετική διάταξη ανάλογα με το παιχνίδι που θα έχεις να παίξεις (n64, gamecube κλπ).

Ξεκαθαρίζω ότι με ενοχλεί που τα παραπάνω δεν μπορούν να αποτελούν επιλογές του χρήστη. Δε λέω πως πρέπει να αντικατασταθεί το χειριστήριο. 

Αλλά πολύ μονοτονία θα πέσει με τα ίδια και τα ίδια.

Κρίνω την παντελή έλλειψη ποικιλίας interface.

Όπως έγραψα πιο πριν δε θα μας άρεσε πχ να υπάρχει μόνο το WRC ως παιχνίδι, αλλά χρειάζονται και platform, rpg, action, sports, έτσι πρέπει να υπάρχει και ενδιαφέρον στο interface και όχι και πάλι ο ίδιος τρόπος αλληλεπίδρασης.

Ποικιλία ζητάω για μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Όχι βελτιώσεις.

Επεξ/σία από johnny7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, twidel said:

ElVbSDmXgAEoI3L.jpg

τι κωλοφαρδια ειναι αυτη με το επιπλο!

6 hours ago, Fotis13 said:

Μια χαρα ειναι  bil  δεν θελω τετοια απο σενα .

Οκ ισως η εκδοση  με   το blu ray  να υστερει  σχεδιαστικα  .Overall εμενα μου αρεσει  Το βρισκω φουτουριστικο  απο  το ανεπνευστο   σχεδιο του ανταγωνισμου.Αν συνυπολογισεις και την πληθωρα επιλογων που θα υπαρξει στο  customization     δεν θα πρεπει να υπαρχει παραπονο .

αφου δεν παιζει, δεν καταλαβαινω τι τον νοιαζει.

4 hours ago, billdanos said:

Όχι, για τα δικά μου γούστα είναι άσχημο και οι συσκευές που κάθονται στο καθιστικό μαζί με τις υπόλοιπες (tv, ενισχυτές, players, κλπ), πρέπει να μην ξεφεύγουν πολύ! Σε ένα δωμάτιο ενός gamer φαντάζομαι πως θα ταίριαζε μια χαρά! 

αφου δεν παιζεις. δεν καταλαβαινω τι σε νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, johnny7_7 είπε

Είχα γράψει προηγουμένως το παραπάνω:

Όταν κάτι είναι μέσο διασκέδασης, προσπαθείς να βρεις νέους τρόπους αλληλεπίδρασης με την κονσόλα.

Αυτό σημαίνει πλουραλισμός στο gaming.

ΠΧ η τιμονιέρα είναι πιο διασκεδαστική σε racing παιχνίδια όπως και να το κάνουμε.

Μιλάω γενικότερα για το interface που έχει τη μονοτονία του συγκεκριμένου χειριστηρίου.

Αντίθετα σε ένα ήρεμο παιχνίδι ή σε ένα παιχνίδι tennis ένα χειριστήριο στο στυλ του joy con (με δύο ελεύθερα χέρια) είναι πολύ πιο ξεκούραστο και εργονομικό.

 

Ο τρόπος αλληλεπίδρασης με την κονσόλα είναι ολόιδιος.

Διαφορετικά είναι τα παραδείγματα που γράφω επάνω ή πχ ο συνδυασμός keyboard mouse, το kinect, τα motion controls ή ένα χειριστήριο με τελείως διαφορετική διάταξη ανάλογα με το παιχνίδι που θα έχεις να παίξεις (n64, gamecube κλπ).

Ξεκαθαρίζω ότι με ενοχλεί που τα παραπάνω δεν μπορούν να αποτελούν επιλογές του χρήστη. Δε λέω πως πρέπει να αντικατασταθεί το χειριστήριο. 

Αλλά πολύ μονοτονία θα πέσει με τα ίδια και τα ίδια.

Κρίνω την παντελή έλλειψη ποικιλίας interface.

Όπως έγραψα πιο πριν δε θα μας άρεσε πχ να υπάρχει μόνο το WRC ως παιχνίδι, αλλά χρειάζονται και platform, rpg, action, sports, έτσι πρέπει να υπάρχει και ενδιαφέρον στο interface και όχι και πάλι ο ίδιος τρόπος αλληλεπίδρασης.

Ποικιλία ζητάω για μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Όχι βελτιώσεις.

Ποικιλία υπάρχει. Απλά η συγκεκριμένη διάταξη "μοχλός+κουμπιά" είναι πλέον τόσο συνηθισμένη από όλους που την κάνουν ακόμα και emulate σε touch οθόνες!

Επίσης, το θέμα δεν είναι μόνο τι υποστηρίζει το χειριστήριο, αλλά και το τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν οι developers για να αξιοποιήσουν τα όποια χαρακτηριστικά. Το DS4 είχε ήδη πολλές καινοτομίες: touch επιφάνεια, ηχείο επάνω του και δυνατότητα position tracking με κάμερα. Αν παίξεις το Astro VR θα καταλάβεις πόσες δυνατότητες πρόσφερε η Sony με το συγκεκριμένο χειριστήριο, αλλά το 99% των τίτλων απλά δεν ασχολήθηκε μαζί του.

Καλώς ή κακώς, η εποχή που οι κονσόλες ήταν τόσο διαχωρισμένες μεταξύ τους που να προσφέρουν τόσο μεγάλη διαφορά εμπειρίας έχει αλλάξει. Η Sony κρατάει μία καλή ισορροπία μεταξύ του να προσφέρεις νέους τρόπους διασκέδασης για PS exclusives τίτλους με το hardware της και να συμβαδίζει με την κοινή πρακτική που υπάρχει σε cross-platform τίτλους που είναι η συντριπτική πλειοψηφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λευκά πλαϊνά μου θυμίζουν το γιακά του κόμη Δράκουλα. Ένα ξερασμα και μισό. Και το xbox παρά τη μινιμαλ αισθητική είναι εντελώς άχαρο. Λες να το γυρίσει ο κόσμος στα pc;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liberostelios είπε

Ποικιλία υπάρχει. Απλά η συγκεκριμένη διάταξη "μοχλός+κουμπιά" είναι πλέον τόσο συνηθισμένη από όλους που την κάνουν ακόμα και emulate σε touch οθόνες!

Επίσης, το θέμα δεν είναι μόνο τι υποστηρίζει το χειριστήριο, αλλά και το τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν οι developers για να αξιοποιήσουν τα όποια χαρακτηριστικά. Το DS4 είχε ήδη πολλές καινοτομίες: touch επιφάνεια, ηχείο επάνω του και δυνατότητα position tracking με κάμερα. Αν παίξεις το Astro VR θα καταλάβεις πόσες δυνατότητες πρόσφερε η Sony με το συγκεκριμένο χειριστήριο, αλλά το 99% των τίτλων απλά δεν ασχολήθηκε μαζί του.

Καλώς ή κακώς, η εποχή που οι κονσόλες ήταν τόσο διαχωρισμένες μεταξύ τους που να προσφέρουν τόσο μεγάλη διαφορά εμπειρίας έχει αλλάξει. Η Sony κρατάει μία καλή ισορροπία μεταξύ του να προσφέρεις νέους τρόπους διασκέδασης για PS exclusives τίτλους με το hardware της και να συμβαδίζει με την κοινή πρακτική που υπάρχει σε cross-platform τίτλους που είναι η συντριπτική πλειοψηφία.

Ποικιλία υπάρχει. Απλά η συγκεκριμένη διάταξη "μοχλός+κουμπιά" είναι πλέον τόσο συνηθισμένη από όλους που την κάνουν ακόμα και emulate σε touch οθόνες!

Δεν είναι όμως εργονομική για όλα τα παιχνίδια

 

Επίσης, το θέμα δεν είναι μόνο τι υποστηρίζει το χειριστήριο, αλλά και το τι είναι διατεθειμένοι να κάνουν οι developers για να αξιοποιήσουν τα όποια χαρακτηριστικά

Εδώ συμφωνώ απόλυτα

 

Καλώς ή κακώς, η εποχή που οι κονσόλες ήταν τόσο διαχωρισμένες μεταξύ τους που να προσφέρουν τόσο μεγάλη διαφορά εμπειρίας έχει αλλάξει.

Οι μόνες που μοιάζουν είναι το ps και το xbox.

Τί σχέση έχουν με αυτές με τα pc, το switch και τα gaming phones/tablets;

 

νέους τρόπους διασκέδασης για PS exclusives τίτλους με το hardware της και να συμβαδίζει με την κοινή πρακτική που υπάρχει σε cross-platform τίτλους

???????

πότε παρουσίασε νέο τρόπο διασκέδασης-αλληλεπίδρασης η sony;

έβγαλε ποτέ μία καινοτομία πχ motion control (όχι αντιγραφή από άλλους, αλλά καινοτομία);

στον τομέα του innovation η sony έχει μείνει πολύ πίσω και innovation σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να είναι τα βελτιωμένα specs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω σχόλια του του τύπου, είναι μεγάλο, είναι άσπρο, είναι σαγρε κ δεν ξέρω κ εγώ τι.θα έχει παιχνιδαρες?ΝΑΙ!ΘΑ παίζει άψογα λογικά ΝΑΙ!όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε..

Επεξ/σία από Kreisson
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, chncynic είπε

Εμένα και δεν χωραει και μου φαίνεται πολύ άσχημο :( Αναγκαστικά θα μπει στο πάτωμα δίπλα/μπροστα από το έπιπλο της τηλεόρασης για κάποιο καιρό.

Θα μαζέψει πολύ περισσότερη σκόνη στο πάτωμα και μπορεί να πατηθεί.Βάλε 1 μικρό κομοδίνο-τραπεζάκι δίπλα στο κύριο έπιπλο.

23 λεπτά πριν, Kreisson είπε

Διαβάζω σχόλια του του τύπου, είναι μεγάλο, είναι άσπρο, είναι σαγρε κ δεν ξέρω κ εγώ τι.θα έχει παιχνιδαρες?ΝΑΙ!ΘΑ παίζει άψογα λογικά ΝΑΙ!όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε..

Θα μπορούσαν να το βγάλουν με καλύτερο σχέδιο, αυτό μοιάζει σαν σάντουιτς η σαν να έχει προσθετικά φύλλα που έχουν πετσικάρει.

Τα plates δεν "δένουν" σχεδιαστικά με την κονσόλα.

Απο την άλλη, το Xbox είναι απλά 1 κουτί, μηδέν φαντασία.Αλλά είναι διακριτικό και αν έχει πιο"δυνατό" hardware και καλύτερο modding-ψύξη, τότε εκεί κερδίζει.Επίσης έχει και το game pass.

Αν η Microsoft είχε τα παιχνίδια της Sony, θα κέρδιζε στις πωλήσεις η Microsoft η θα ήταν 50-50, τώρα η διαφορά είναι μεγάλη.

Η Sony πουλάει πιο λόγω brand name αλλά και λόγω παιχνιδιών.

 

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snolly είπε

τι κωλοφαρδια ειναι αυτη με το επιπλο!

αφου δεν παιζει, δεν καταλαβαινω τι τον νοιαζει.

αφου δεν παιζεις. δεν καταλαβαινω τι σε νοιαζει

αχχα δεν ξερω ,ας μας απαντησει ο ιδιος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...