Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή συμβολαίου πριν την αγορά ακινήτου


paulprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οικογενειακή πολυκατοικία και συμφωνίες στο μιλητό. Προφανώς και μπορεί κάποιος να ξεκαθαρίσει το "τοπίο" και να είναι όλα γραμμένα στα χαρτιά.

Επειδή όμως η κατάσταση δείχνει κι ένα συγκεκριμένο mentality που υπάρχει στους "γείτονες" προσωπικά θα απέφευγα να μπλέξω. Εκτός πια αν μιλάμε για σπίτι σε φοβερή τιμή ή περιοχή ή τέλος πάντων κάτι το οποίο να αξίζει τα όποια ρίσκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας λέγεται αυτό που από νομικής απόψεως θα λύσει αυτά τα θέματα και είναι συμβολαιογραφική πράξη στην οποία συμβάλλονται ΟΛΟΙ οι ιδιοκτήτες.

Αυτά τα βασικά από φόρουμ, τις λεπτομέρειες σε συμβολαιογράφο και δικηγόρο. Απλά σε τέτοιες περιτπώσεις διπλοτσεκάρεις εάν είναι όντως για να χωθείς σφήνα τρίτος ανάμεσα σε οικογένεια, ειδικά αν είναι και λίγο ζαβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN πραγματικα αξιζει το ακινητο θα τους ελεγα να φερουν ενα μηχανικο να κανει ενα τοπογραφικο ,Α-Β το παρκινγ Γ-Δ-Ε οι κοινοχρηστοι και να γραφτει στα καινούργια συμβόλαια οτι το Α-Γ ειναι παρακολουθημα της ταδε ιδιοκτησίας και τελος.

15 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας

Το τι ανήκει σε καθε διαμερισμα ειναι καθορισμενο τοπογραφικο δεν υπαρχει........

23 ώρες πριν, paulprog είπε

Στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίος χώρος τον οποίον τον έχουν επίσης συμφωνήσει προφορικά για το ποιος χρησιμοποιεί τι (στο συμβόλαιο αναφέρει με ποσοστά τι δικαιούται ο κάθε όροφος)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

AN πραγματικα αξιζει το ακινητο θα τους ελεγα να φερουν ενα μηχανικο να κανει ενα τοπογραφικο ,Α-Β το παρκινγ Γ-Δ-Ε οι κοινοχρηστοι και να γραφτει στα καινούργια συμβόλαια οτι το Α-Γ ειναι παρακολουθημα της ταδε ιδιοκτησίας και τελος.

Το τι ανήκει σε καθε διαμερισμα ειναι καθορισμενο τοπογραφικο δεν υπαρχει........

Ξέρω τι λέω φίλε...

Τοπογραφικό υπάρχει στην σύσταση. Το πρόβλημά τους είναι ότι υπάρχει απόκλιση στην πραγματική κατάσταση με το τι προβλέπει η σύσταση, όχι ότι δεν έχουν τοπογραφικό. Τοπογραφικό έχουν κάνει για να γίνει η σύσταση, το ότι δεν έχει λάβει γνώση του ο φίλος δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει τοπογραφικό ή ότι έχει μετακομίσει το πάρκινγκ. Να ξέρουμε τι λέμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίος χώρος τον οποίον τον έχουν επίσης συμφωνήσει προφορικά για το ποιος χρησιμοποιεί τι (στο συμβόλαιο αναφέρει με ποσοστά τι δικαιούται ο κάθε όροφος)

αν υπάρχει τοπογραφικο τοτε  στο συμβολαίο του καθε διαμερίσματος θα αναφέρεται και τι το ακλουθει απο το τοπογραφικο καθορισμενα και ξεκαθαρα και δεν θα το κουβεντιαζαμε.

Τοπογραφικό του πάρκινγκ και του υπογειου εννοούσα προφανως και ΟΧΙ τής οικοδομης??????

34 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

AN πραγματικα αξιζει το ακινητο θα τους ελεγα να φερουν ενα μηχανικο να κανει ενα τοπογραφικο ,Α-Β το παρκινγ Γ-Δ-Ε οι κοινοχρηστοι και να γραφτει στα καινούργια συμβόλαια οτι το Α-Γ ειναι παρακολουθημα της ταδε ιδιοκτησίας και τελος.

 

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αγοράζεις διαμέρισμα αγοράζεις κι όλες τις αυθαιρεσίες της πολυκατοικίας γιατί γίνεσαι συνιδιοκτήτης.

η διαδικασία είανι η παρακάτω: βρίσκεις δικό σου μηχανικό, δικηγόρο εξετάζουν συμβόλαια, σύσταση σου λένε τι πρέπει να αλλάξει για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

προχωράει ο πωλητής σε τροποποίηση σύστασης πρίν την αγορά και μετά μπαίνεις εσυ.

αλλιώς δε μπλέκεις ή τουλάχιστον μετά δε δικαιούσαι να γκρινιάζεις ή να λες δε ήξερα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και πάλι, το διαμέρισμα είναι πολύ καλό (το καλύτερο στα λεφτά του που έχω δει στον τελευταίο χρόνο πού ψάχνω σπίτι) γι αυτό προσπαθώ να δω αν μπορέσω να το προχωρήσω. Θα πάω σε συμβολαιογράφο με το συμβόλαιο που μου έχει δώσει να το αναλύσει και ελπίζω να μπορεί μόνο από αυτό για το τι πρέπει να κάνει για να τακτοποιήσει τα θέματα. Θα χρειαστεί όντως δικηγόρος και μηχανικός σε αυτό το στάδιο; προσπαθώ να δω απλά πόση δουλειά και τρέξιμο απαιτεί όλη η διαδικασία και κυρίως τα έξοδα για να ξέρω σε περίπτωση που αρνηθεί να τα κάνει αν αξίζει να πιάσω τους άλλους ιδιοκτήτες (που ουσιαστικά είναι αδερφός και μητέρα του) και να τα κάνω εγώ εν τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναπώ λοιπόν για τελευταία φορά και να περιορίσω την συμμετοχή μου με το παρόν για όποιον θέλει να καταλάβει (και γενικότερα την συμμετοχή μου σε νομικής φύσεως θέματα στο forum γιατί ακόμα και μία φορά στην 2ετία που παρεμβαίνω σε τέτοια, η κατάσταση γίνεται άμεσα ενοχλητική από όλους τους μη σχετικούς [χωρίς παρεξήγηση]) ότι το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι το τοπογραφικό που δεν υπάρχει (το οποίο βέβαια υπάρχει). Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι λένε - η σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών δηλαδή - (με βάση πάντα το τι μας λέει ο φίλος μας και το τι μπορεί να καταλάβει κανείς από το πώς τα λέει) ότι τα πάρκινγκ δεν ανήκουν στην αποκλειστική χρήση μίας οριζόντιας ιδιοκτησίας και δεν είναι αυτοτελείς οριζόντιες ιδιοκτησίες, αλλά κατά πώς φαίνεται έχουν δικαίωμα εξ αδιαιρέτου χρήσης σε αυτές περισσότερες οριζόντιες ιδιοκτησίες, ενώ στην πραγματικότητα και κατόπιν μεταξύ τους προφορικής συμφωνίας, κάθε ένα από αυτά τα πάρκινγκ ανήκει στην αποκλειστική χρήση συγκεκριμένης οριζόντιας ιδιοκτησίας - διαμερίσματος. Αν λοιπόν αυτή η απόκλιση ανάμεσα στην σύσταση και την πραγματική κατάσταση εξακολουθήσει να υφίσταται μόνο στο προφορικό και ο φίλος πάει και αγοράσει ένα διαμέρισμα, τότε υπάρχει ο κίνδυνος, ενώ προφορικά του έχουν πει ότι φίλε είναι όλο δικό σου το Χ πάρκινγκ, να του βάλουν και το δικό τους κάρο αγκαλιά μαζί στο Χ πάρκινγκ. Και όταν θα τους πει ο φίλος, μα μάγκες μου προφορικά μου είπατε ότι έχω αποκλειστική χρήση, αυτοί θα του απαντήσουν ότι η σύσταση, η αρμόδια να τα καθορίσει όλα αυτά, δεν μιλάει για αποκλειστική χρήση, αλλά για εξ αδιαιρέτου, άρα βάζω κι εγώ το κάρο μου κι εσύ τραγούδα όσο θέλεις.

Γι' αυτόν τον λόγο λοιπόν και για να είναι χωρισμένα τα τσανάκια τους, αυτό που λένε στο προφορικό πρέπει να το πουν και στο γραπτό. Και αυτό το γραπτό λέγεται τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας, που γίνεται σε μια κυρία με παλιό ξύλινο γραφείο, η οποία θα τους μαζέψει όοοοολους τους νυν ιδιοκτήτες και θα τους πει, δώστε του του παιδιού 100% στο Χ πάρκινγκ και στα χαρτιά, να μην είστε μόνο στα λόγια. Και αφότου λοιπόν υπογράψουν οι νυν ιδιοκτήτες σαν χαρούμενη οικογένεια αυτή την πράξη, εάν μεταβιβάσουν ένα διαμέρισμα στον φίλο, δεν θα μπορούν μετά να του πουν, φίλε βάζω κι εγώ το κάρο μου γιατί έτσι λέει η σύσταση, η αρμόδια να τα καθορίσει όλα αυτά, γιατί αυτή η σύσταση θα έχει αλλάξει. Εάν θέλουν και συμφωνήσουν όλοι τους βέβαια θα αλλάξει, δεν τους υποχρεώνει και κανείς, απλά μόνο να τους το ζητήσει σαν ενδιαφερόμενος αγοραστής.

Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το τοπογραφικό, το οποίο βέβαια (πρέπει να) έχει και τα πάρκινγκ και το υπόγειο ήδη από την σύσταση των οριζοντίων ιδιοκτησιών. Εάν του βάλουν το κάρο τους στην θέση του δεν θα πάει με το τοπογραφικό ανά χείρας να τους πει "ξέρεις ρε τι ακολουθεί εμένα το τοπογραφικό μου;". Με την τροποποιημένη σύσταση θα πάει.

Αυτά για να μην πελαγοδρομούμε και να μην αραδιάζουμε σεντόνια και σεντόνια ανακυκλώνοντας τα ίδια.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/10/2020 στις 8:37 ΜΜ, paulprog είπε

Η οικοδομή έχει 2 κλειστά πάρκινγκ που ανήκουν με 50/50 σε 2 ορόφους το καθενα και έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους προφορικά για το ποιος χρησιμοποιεί ποιο.

2. Στο υπόγειο υπάρχει ένας ενιαίος χώρος τον οποίον τον έχουν επίσης συμφωνήσει προφορικά για το ποιος χρησιμοποιεί τι (στο συμβόλαιο αναφέρει με ποσοστά τι δικαιούται ο κάθε όροφος).

Προφανως ο οροφος που αγοραζει εχει το 50 του παρκινγ στο συμβολαιο του

23 ώρες πριν, paulprog είπε

Για τα πάρκινγκ στο καθένα αντιστοιχεί το 1/2 και για το υπόγειο μπλέκονται και οι 3 όροφοι με ποσοστά 3/8, 3/8 και 2/8

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΛΟΓΙΚΑ  ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ  ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΑΜΑ ΣΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΜΑ ΕΤΣΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΝΟΜΙΚΑ.

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΟΠΟΥ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΧΩΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Α -ΠΑΡΚΙΝΓ  Β -ΑΠΟΘΗΚΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΎΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΑΔΕ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΩ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.........ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΡΚΙΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΣΤΑΣΗ.

1 ώρα πριν, SPYRER_007 είπε
1 ώρα πριν, Bigi444444 είπε

Εάν του βάλουν το κάρο τους στην θέση του δεν θα πάει με το τοπογραφικό ανά χείρας να τους πει "ξέρεις ρε τι ακολουθεί εμένα το τοπογραφικό μου;". Με την τροποποιημένη σύσταση θα πάει.

 

Με το συμβολαιο στο χερι θα παει που θα πρεπει να τα λεει ολα ξεκαθαρα μεσα αλλιώς αντε γεια.

Πρωτα λοιπον πρεπει να δει συμβολαια και ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΑ . ..........

Τωρα αν  οριζεται τι ανηκει σε καθε διαμαρισμα(συμφωνα με τα λεγομενα) αλλα δεν υπαρχει το αναλογο τοπογραφικο που να το ξεκαθαριζει (δυσκολο)τοτε μπαινει αυτο  που λες εσυ στο παιχνιδι οπου συμφωνουν πως ΟΡΙΖΕΤΑΙ ο χωρος- συσταση- πριν αγορασει ο νηματοθετης.

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Bigi έχει δίκιο. Ξέκινάς από τη σύσταση και τυχόν τροποιήσεις αυτής και ότι σχέδια προσαρτώνται σε αυτές. Τα υπόλοιπα δεν σου χρειάζονται για αρχή. Αν αυτά που θα δεις δεν σε ικανοποιούν (και για να σε ικανοποιούν πρέπει να ισχύουν αυτά που είπε ο Bigi) ζητάς να γίνει τροποποίηση. Αλλίως δεν αγοράζεις. Μια οικογένεια είναι, δεν είναι τπτ να την κάνουν. Αν στο αρνηθούν, κάτι σημαίνει.

Επεξ/σία από Typhoon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν αγοραζεις διαμερισμα δεν αγοραζεις μονο τα τουβλα. "αγοραζεις" και την γειτονια, τους γειτονους και τις ιδιομορφιες της περιοχης...

θα το ξαναπω. οσο ελκυστικο και να φαινεται το ακινητο αν δεν ειναι τα ΠΑΝΤΑ ξεκαθαρα μακρυα. αυτα που σου φαινονται τωρα ιδανικα οταν φορτωθεις το ακινητο θα σου βγαλουν τα ελαττωματα τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα είχα μπει σε αυτήν την διαδικασία αγοράς διαμερίσματος αλλά θα σου πω το εξής από την εμπειρία μου,αν όντως το ακίνητο αξίζει και θέλεις να το ψάξεις μην λυπηθείς κάποια έξτρα χρήματα που θα δώσεις γιατί μπορεί να σε γλυτώσουν από πολλά χειρότερα και αν τελικά το πάρεις οτιδήποτε αγοράζεις να υπάρχει ΓΡΑΠΤΩΣ μέσα στο συμβόλαιο όπως έχουν αναφέρει και ποιο πάνω,τίποτα προφορικά όλα γραπτά για να είσαι καλυμμένος αλλιώς μην προχωράς γιατί θα το βρεις μπροστά σου. 

Επεξ/σία από tollisth
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...