Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι έτσι είναι… όταν πχ η μπαταρία είναι 100% και ενεργοποίησης την προστασία πχ στο 70%, τότε αν και στο ρεύμα θα καταναλώσει την μπαταρία μέχρι το 70 και μετά θα παραμείνει εκεί.

Εγώ όσο είμαι σπίτι το αφήνω στο ρεύμα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Όχι έτσι είναι… όταν πχ η μπαταρία είναι 100% και ενεργοποίησης την προστασία πχ στο 70%, τότε αν και στο ρεύμα θα καταναλώσει την μπαταρία μέχρι το 70 και μετά θα παραμείνει εκεί.

Εγώ όσο είμαι σπίτι το αφήνω στο ρεύμα...

Δηλ όσο είναι κολλημένο στο 70% δεν χρησιμοποιεί καθόλου τη μπαταρία,αλλά μόνο ρεύμα από την πρίζα; 

(έχω το matebook 13).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2020 στις 11:48 ΜΜ, stazzy1978 είπε

Χτύπησα και ένα docking station 36,79€ από Κίνα να έρχεται... 

Ελπίζω να σηκώνει 4Κ ανάλυση όπως λέει και να μην έρθουν μαζί με το laptop!!!

 

Έχει ψάξει κανείς πώς μπορούμε να αναβαθμίσουμε την καρτα wifi ? Από 5 σε 6;

Φίλε επειδή είμαι στην αναζήτηση ενός dock και εγώ, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το dock που πήρες.

1.Δοκίμασες την ασύρματη φόρτιση που διαθέτει?Δίνει όντως αρκετά για φόρτιση του Matebook?

2.Το power delivery στα πόσα Watt είναι?Δλδ αν χρησιμοποιείς το dock μπορείς να φορτίζεις κανονικά το λαπτοπ?

3.Τα diplay out του Dock έχουν κάποιο περιορισμό?Πχ μόνο mirroring /extend κτλ?

4.Τι ταχύτητες βλέπεις σε read/write στις usb που προσφέρει?

5.Απο θερμοκρασίες πως πάει?Βράζεις αυγό επάνω του ή είναι νορμαλ?😁

 

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήρα αυτό από Bangood Τσεχία. https://www.banggood.com/Bakeey-14-In-1-Triple-Display-USB-C-Hub-Docking-Station-Adapter-With-5-+-USB-3_0-or-10W-Wireless-Charger-or-100W-Type-C-PD-or-Dual-HDMI-4K-HD-Display-or-VGA-or-3_5mm-Audio-Jack-or-RJ45-Network-Port-or-Memory-Card-Readers-p-1694929.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

Spoiler

 

 

Ήρθε πιο γρήγορα από το laptop παραγγελία από ελλάδα.

1) Είχα πάνω του Πληκτολογιο - Ποντίκι - Lan - HDMI για οθόνη και κανένα στικάκι που και που.

2) Όσο δεν εχω συνδέσει το dock στο ρεύμα (φορτιστη του huawei) παίζουν όλα κομπλέ. Όταν συνδέσω το power στο dock παθαίνει κοκομπλόκο και πρέπει να βγάλω το type c απο το laptop να ενημερώσει το device list και μετά να το ξανασυνδέσω.

3) Όταν δεν έχω συνδέσει το dock στο ρευμα και πέσει σε sleep μετά πρέπει να ξανακάνω reset στο device list οπως παραπανω για να ανάψει η οθόνη που έχω συνδέσει στο hdmi.

4) Όταν είναι το dock στο ρεύμα δεν έχω κανένα από τα παραπάνω θέματα.

5) Το dock ζεσταινεται ναι... πολύ! Τώρα έχει 46 βαθμούς

6) Ασύρματη φόρτιση δεν εχω δοκιμάσει. Θα δοκιμάσω τώρα και θα επανέλθω.

7) Ταχύτητες από ένα usb c στικακι corsair είδα 76-80MB sec (read).  Το write μου φάνηκε αργό αλλά δεν το έψαξα 10-15ΜΒ/sec στο ίδιο στικάκι (χμμμ... τώρα το συνειδητοποιώ καλύτερα, αλλά είναι η γυναίκα και κάνει δουλειά τώρα)

8 ) Το laptop το φορτίζω από το dock. Δεν έχω προσέξει πόσο γρήγορα το κάνει γιατί στο σπίτι δε με απασχολεί

9) Το hdmi out του dock δίνει 3440 στα 50hz λόγω καλωδίου που χρησιμοποιώ μαλλον. (Έχω την xiaomi 34'' ultra wide) Δουθλεύω στο xtended mode αλλά έχω δοκιμάσει και μόνο το external monitor χωρίς πρόβλημα.

10) Το lan είναι close to gibabit όπως λέει σε πραγματικό transfer rate.

11) Καρτούλα wifi 6 έχω παραγγείλει από κινα και την περιμένω. (https://www.aliexpress.com/item/4000563277082.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60784c4dOKSlZb - να ναι καλά ο @timos81 !

Ό,τι άλλο έχω ξεχάσει πείτε μου!

Επεξ/σία από stazzy1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

11) Καρτούλα wifi 6 έχω παραγγείλει από κινα και την περιμένω. (https://www.aliexpress.com/item/4000563277082.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60784c4dOKSlZb - να ναι καλά ο

Μια χαρά! αναμένουμε να μας πεις τις διαφορές με την υπάρχουσα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου κάνει καρδιά να το εγχειρίσω όμως ρε γμτ, όταν έρθει!

H500aa15a28e84fc8b66fdfd9000d5e337.png

Delivering

Arrived at destination country 2020-11-25 01:44

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Δε μου κάνει καρδιά να το εγχειρίσω όμως ρε γμτ, όταν έρθει!

Μερικές βίδες Torx T5 έχει και άνοιξε το καπάκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Εγώ πήρα αυτό από Bangood Τσεχία. https://www.banggood.com/Bakeey-14-In-1-Triple-Display-USB-C-Hub-Docking-Station-Adapter-With-5-+-USB-3_0-or-10W-Wireless-Charger-or-100W-Type-C-PD-or-Dual-HDMI-4K-HD-Display-or-VGA-or-3_5mm-Audio-Jack-or-RJ45-Network-Port-or-Memory-Card-Readers-p-1694929.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

Ήρθε πιο γρήγορα από το laptop παραγγελία από ελλάδα.

1) Είχα πάνω του Πληκτολογιο - Ποντίκι - Lan - HDMI για οθόνη και κανένα στικάκι που και που.

2) Όσο δεν εχω συνδέσει το dock στο ρεύμα (φορτιστη του huawei) παίζουν όλα κομπλέ. Όταν συνδέσω το power στο dock παθαίνει κοκομπλόκο και πρέπει να βγάλω το type c απο το laptop να ενημερώσει το device list και μετά να το ξανασυνδέσω.

3) Όταν δεν έχω συνδέσει το dock στο ρευμα και πέσει σε sleep μετά πρέπει να ξανακάνω reset στο device list οπως παραπανω για να ανάψει η οθόνη που έχω συνδέσει στο hdmi.

4) Όταν είναι το dock στο ρεύμα δεν έχω κανένα από τα παραπάνω θέματα.

5) Το dock ζεσταινεται ναι... πολύ! Τώρα έχει 46 βαθμούς

6) Ασύρματη φόρτιση δεν εχω δοκιμάσει. Θα δοκιμάσω τώρα και θα επανέλθω.

7) Ταχύτητες από ένα usb c στικακι corsair είδα 76-80MB sec (read).  Το write μου φάνηκε αργό αλλά δεν το έψαξα 10-15ΜΒ/sec στο ίδιο στικάκι (χμμμ... τώρα το συνειδητοποιώ καλύτερα, αλλά είναι η γυναίκα και κάνει δουλειά τώρα)

8 ) Το laptop το φορτίζω από το dock. Δεν έχω προσέξει πόσο γρήγορα το κάνει γιατί στο σπίτι δε με απασχολεί

9) Το hdmi out του dock δίνει 3440 στα 50hz λόγω καλωδίου που χρησιμοποιώ μαλλον. (Έχω την xiaomi 34'' ultra wide) Δουθλεύω στο xtended mode αλλά έχω δοκιμάσει και μόνο το external monitor χωρίς πρόβλημα.

10) Το lan είναι close to gibabit όπως λέει σε πραγματικό transfer rate.

11) Καρτούλα wifi 6 έχω παραγγείλει από κινα και την περιμένω. (https://www.aliexpress.com/item/4000563277082.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.60784c4dOKSlZb - να ναι καλά ο @timos81 !

Ό,τι άλλο έχω ξεχάσει πείτε μου!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Κατατοπιστικότατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω τι τεχνολογίας είναι ο φορτιστής huawei. Μπορώ να δώσω ιδέα για Aukey GaN, είναι καινούργια τεχνολογία. Από αυτά τα λίγα που μπορώ να σας πω είναι ότι δεν ζεσταίνονται, αρκετά μικρά στο μέγεθος και πιο γρήγορη φόρτιση σε σύγκριση με οποιοδήποτε άλλο αν δεν έχει τεχνολογία GaN. Αρκετός κόσμος τα αγοράζει για MacBook. Μπορείτε να ψάξετε μερικά βίντεο για Aukey GaN wall chargers στο YouTube, Google. Βγάζουν μερικές εταιρείες ακόμα όπως Ugreen, Belkin, προσωπικά μου αρέσει η Aukey. 

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Μπορεί να τρέξει κανείς ένα benchmark για να δω αν είμαι καλά ή αν ειναι να επαναφέρω το μαμά image του laptop.

 

Στις 22/11/2020 στις 1:05 ΠΜ, stazzy1978 είπε

 

Έτρξα αυτό: https://www.userbenchmark.com/Software και έβγαλε αυτά:

UserBenchmarks: Game 20%, Desk 85%, Work 19%
CPU: AMD Ryzen 5 4600H - 84%
GPU: AMD Radeon Graphics - 13.2%
SSD: WDC PC SN730 SDBPNTY-512G-1027 512GB - 268.5%
RAM: Samsung M471A1G44AB0-CTD 2x8GB - 74.4%
MBD: Huawei KLVL-WXX9

PS. Έχω επιλέξει performance mode.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

image.png

image.png

 

 

Τελικά ξαναπέρασα το μαμά image. Έχει διαφορά -4% στο benchmark των παιχνιδιών και workstation και -2% στο desk σε σχέση με flat win10 installation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Δε μου κάνει καρδιά να το εγχειρίσω όμως ρε γμτ, όταν έρθει!

H500aa15a28e84fc8b66fdfd9000d5e337.png

Delivering

Arrived at destination country 2020-11-25 01:44

Μια λαπαροσκοπική αφαίρεση κάρτας δικτύου είναι. Βγάλε μερικές εικόνες πριν αλλάξεις την κάρτα για σύγκριση ταχύτητας από ίδια απόσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, timos81 είπε

Μια λαπαροσκοπική αφαίρεση κάρτας δικτύου είναι. Βγάλε μερικές εικόνες πριν αλλάξεις την κάρτα για σύγκριση ταχύτητας από ίδια απόσταση.

Το σασι φοβαμαι... Μη σπάσω κανενα πλαστικό κλιψακι και έχει τζόγους μετα. Δεν ειμαι και πολύ υπομονετικός (όπως θα έχετε καταλάβει!). Μόλις το ανοίξω, μετά δε φοβάμαι!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει πώς δουλεύει το Battery protection, όπου ορίζεις σε ποιό επίπεδο να φορτίζει η μπαταρία (70%, 90%, 100%)?

Αυτό δουλεύει μόνο όταν έχεις το λαπτοπ αναμένο?

Το έχω βάλει στο 70%. Με αναμένο το λαπτοπ και συνδεδεμένο στο φορτιστή, η μπαταρία πέφτει κανονικά από το 100% προς το 70% χωρίς να φορτίζει. Αν όμως σβήσω το λαπτοπ και μείνει στο φορτιστή, τότε όταν το ανάψω, η μπαταρία έχει φορτίσει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το laptop freezare. Κουνιόταν μόνο ο κέρσορας του ποντικιού.

Ανοιχτά powerpoint, word, edge και hardware monitor. 

Χρειάστηκε hard reset για να συνέλθει.

Ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια πέρασαν από τότε που είδα σε υπολογιστή τέτοιο κόλλημα τελευταία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Σήμερα το laptop freezare. Κουνιόταν μόνο ο κέρσορας του ποντικιού.

Ανοιχτά powerpoint, word, edge και hardware monitor. 

Χρειάστηκε hard reset για να συνέλθει.

Ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια πέρασαν από τότε που είδα σε υπολογιστή τέτοιο κόλλημα τελευταία φορά.

Α δεν είσαι ο μόνος... 

Εμένα το D15 με είχε τρελάνει σε πάγωμα οθόνης, ακόμα και χωρίς να έχω ανοίξει κάτι... 

Ευτυχώς το 14 (φτου να μην το ματιάσω) δεν έπαθε κάτι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...