Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ultra-soft microfiber πανάκι με ελάχιστο νερό, ίσα ίσα να γίνει λίγο νωπό.

Υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά για οθόνες LCD και γυαλιά οράσεως, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

IMG-20210127-135214-edited.jpg

IMG-20210127-135128-edited.jpg

Το λαπτοπάκι μαζί με τη θήκη της Baseus (16" αντί για 13 που έγραφε) , 

τη θήκη  AmazonBasics 13" και το ποντίκι Xiaomi Mi Silent (Bluetooth + Receiver) 

Η θήκη της Amazon ειναι φθηνή , γύρω στα 9-10 Ε , είναι ότι πρέπει απο μέγεθος και φαίνεται ευχάριστη αλλά καταλαβαίνεις τη μικρή της αξία ενώ λογικά στο εξάμηνο θα χρειαστεί να παραγγείλω την επόμενη.
Είναι υφασμάτινη ,απαλό εσωτερικό , χωρίς μεταλλικό κλείσιμο άρα περιμένω τις λιγότερες δυνατές γρατσουνιές.

Η θήκη της Baseus είναι πιο ποιοτικη και ανθεκτική όπως και πιο ακριβή , δε με πειράζει και πολύ το μεγαλύτερο μέγεθος αφού το εσωτερικό της είναι μαλακό και παρέχει κάτι σαν χώρο εργασίας εαν τυχόν το ποντίκι δεν ακουμπά σε καλή γι'αυτό επιφάνεια. 

Κ οι 2 (εναλλάξ σχεδόν 😆 ) μπαίνουν σε ένα backpack της Xiaomi

Το ποντίκι πολύ καλό , ήσυχα κλικ , άμεσο το bt ενώ μια φορά που το δοκίμασα για τους τύπους , με receiver (νομίζω μιλάμε για 2.4GHz)  επίσης συνδέθηκε εύκολα. Δεν είναι πολύ γρήγορο  (π.χ για παιχνίδια) και δε γνωρίζω ακόμα για μπαταρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lockheed_sr71 είπε

IMG-20210127-135214-edited.jpg

IMG-20210127-135128-edited.jpg

Το λαπτοπάκι μαζί με τη θήκη της Baseus (16" αντί για 13 που έγραφε) , 

τη θήκη  AmazonBasics 13" και το ποντίκι Xiaomi Mi Silent (Bluetooth + Receiver) 

Η θήκη της Amazon ειναι φθηνή , γύρω στα 9-10 Ε , είναι ότι πρέπει απο μέγεθος και φαίνεται ευχάριστη αλλά καταλαβαίνεις τη μικρή της αξία ενώ λογικά στο εξάμηνο θα χρειαστεί να παραγγείλω την επόμενη.
Είναι υφασμάτινη ,απαλό εσωτερικό , χωρίς μεταλλικό κλείσιμο άρα περιμένω τις λιγότερες δυνατές γρατσουνιές.

Η θήκη της Baseus είναι πιο ποιοτικη και ανθεκτική όπως και πιο ακριβή , δε με πειράζει και πολύ το μεγαλύτερο μέγεθος αφού το εσωτερικό της είναι μαλακό και παρέχει κάτι σαν χώρο εργασίας εαν τυχόν το ποντίκι δεν ακουμπά σε καλή γι'αυτό επιφάνεια. 

Κ οι 2 (εναλλάξ σχεδόν 😆 ) μπαίνουν σε ένα backpack της Xiaomi

Το ποντίκι πολύ καλό , ήσυχα κλικ , άμεσο το bt ενώ μια φορά που το δοκίμασα για τους τύπους , με receiver (νομίζω μιλάμε για 2.4GHz)  επίσης συνδέθηκε εύκολα. Δεν είναι πολύ γρήγορο  (π.χ για παιχνίδια) και δε γνωρίζω ακόμα για μπαταρία.

 

Μια χαρά!

Εγώ περιμένω την παρακάτω με φουλ επένδυση για χτυπήματα στα 19 ευρώ…

Για ποντίκι είχα ένα Microsoft Bluetooth Mobile Mouse 3600…

8 μήνες και η μπαταρία (μία ΑΑ) ούτε στο μισό δεν έχει πάει…

1803521025_.png.d347bb0bb1d60e1ff7decb08a8be91ac.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραλάβει παραπλήσια θήκη από amazon.de.

81HIreert-L._AC_SL1100_.jpg

 

Είναι όμορφη, συμμαζεμένη, με γούνινη επένδυση από μέσα, αλλά για την δική μου περίπτωση, το Samsonite backpack είναι ακριβώς αυτό που χρειαζόμουνα.

 

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως να διαπιστώσατε ότι το PC Manager αναβαθμίστηκε με την νέα ενημέρωση…

Και προστέθηκαν νέες λειτουργίες ή είναι η ιδέα μου;;; όπως η καταγραφή βίντεο της οθόνης του pc από το κινητό…

Επίσης μου έβγαλε ένα πρόβλημα…

Ανοίγοντας την Άνεση Ματιών… μόλις την ενεργοποιώ γίνεται Μπλε η οθόνη….

2089547768_.png.14bf3084070475c31324287cbb743c36.png

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Giuseppe Busso είπε

Και σε εμένα έτσι γίνεται 

Πρέπει να είναι bug στην νέα αναβάθμιση…

Άνοιξα σχετικό θέμα στο Huawei Community…

Κάτι ακόμη…

Στο partition των 18gb όπου έχει το αρχικό αντίγραφο των win10 για την επαναφορά (F10), πως μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με ένα νέο σημερινό αντίγραφο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Πρέπει να είναι bug στην νέα αναβάθμιση…

Άνοιξα σχετικό θέμα στο Huawei Community…

Κάτι ακόμη…

Στο partition των 18gb όπου έχει το αρχικό αντίγραφο των win10 για την επαναφορά (F10), πως μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με ένα νέο σημερινό αντίγραφο;

Πώς θα το κάνουμε αυτό;

Προσωπικά έχω παρει disk image με Macrium στο NAS πριν το πρώτο πρώτο boot και παίρνω τακτικά backup.

Σύντομα θα τα σκίσω όλα τα partition για ενοποίηση για να τελειώνω. Το C μου έχει 5gb free και ας εχω μεταφέρει τους λογαρισμούς στο D:.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Σύντομα θα τα σκίσω όλα τα partition για ενοποίηση για να τελειώνω. Το C μου έχει 5gb free και ας εχω μεταφέρει τους λογαρισμούς στο D:.

Αν διαγράψεις εντελώς το συγκεκριμένο partition, θα έχεις θέμα με την εγκατάσταση του  one key driver… δεν θα τον εγκαθιστά και θα σου δείχνει συνέχεια σφάλμα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2021 στις 8:13 ΜΜ, andreas1gr είπε

Αν διαγράψεις εντελώς το συγκεκριμένο partition, θα έχεις θέμα με την εγκατάσταση του  one key driver… δεν θα τον εγκαθιστά και θα σου δείχνει συνέχεια σφάλμα…

Ευχαριστώ για το heads up... Έψαξα προκαταβολικά και βρήκα αυτο:

https://consumer.huawei.com/en/support/content/en-us01547086/

Άρα κατάλαβαινω ότι υπάρχει τρόπος για να αντιμετωπιστει, όχι ότι θα με χαλάει κιολας να το βλέπω (ειδικά τωρα που το ξέρω)! χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάτοχος κι εγώ τον τελευταίο μήνα έχω μείνει ικανοποιημένος σε σχέση με το Yoga 2 Pro που αντικατέστησε. Είναι βέβαια πιο βαρύ και μου λείπει το touch αλλά τα θετικά είναι περισσότερα όπως η 3:2 οθόνη, η αυτονομία και φυσικά οι επιδόσεις.

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι εάν η USB-C θύρα μπορεί να στείλει εικόνα παράλληλα με τη φόρτιση όταν συνδεθεί σε οθόνη που το υποστηρίζει. Ενώ στα specs του Matebook 14 με Intel επεξεργαστή αναφέρεται ότι το υποστηρίζει (support data and DisplayPort and Charging), για τον AMD δεν υπάρχει κάποια παραπάνω πληροφόρηση και δε βρήκα απάντηση σε όσα reviews διάβασα.

Επειδή σκοπεύω να αγοράσω νέα οθόνη με Type-C (DisplayPort), θα εκτιμούσα αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι υποστηρίζονται και τα 2 ταυτόχρονα. Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον θα επιλέξω μια πιο οικονομική οθόνη χωρίς θύρα Type-C και κάποιο docking station.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...