Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook 14 2020 ryzen 5


bobbyray21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παραλάβει απο Δευτέρα. Προηγούμενο μου laptop ένα Mi Air 13 i5 7th gen (για λογους συγκρισης)

Το Matebook το βρήκα ενα κλικ καλυτερο σε φωτεινοτητα οθονης-ηχο-πληκτρολογιο, πολλα κλικ πανω στις επιδοσεις CPU-NVME και σαφώς καλυτερη μπαταρία. Έχω λατρέψει την 3:2 2Κ οθόνη. Πραγματικά μπορώ να δουλευω τα excel και το web με σαφως καλυτερη άνεση.

Τι θα ήθελα να ειχε: Δεύτερη type-c, και AX wifi.

Για την δε τιμή που το τσιμπήσαμε (αν αφαιρεσουμε 200-250 απο την πώληση του κινητου), θεωρώ πως τους κλεψαμε.

 

Οποιος ψάχνεται για ενα πολυ καλο λαπτοπ σε συγκρατημένο κόστος, το matebook ειναι θεωρώ μονοδρομος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, oletiras είπε

Τι θα ήθελα να ειχε: Δεύτερη type-c, και AX wifi.

Τραγικό! Παρέλαβα το usb hub για το matebook που ήρθε από  bangood τσεχία!!! και δεν εχω παραλάβει ακόμα από τον Κωτσόβολο Ελλάδα!

 

Για το πρώτο πάρε ένα hub-docking station...

Για το δεύτερο πάρε μια καρτούλα wifi 6 (δες παραπάνω)

 

 

Spoiler

1.jpg

 

 

Spoiler

2.jpg

 

Spoiler

3.jpg

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Τραγικό! Παρέλαβα το usb hub για το matebook που ήρθε από  bangood τσεχία!!! και δεν εχω παραλάβει ακόμα από τον Κωτσόβολο Ελλάδα!

Για το πρώτο πάρε ένα hub-docking station...

Για το δεύτερο πάρε μια καρτούλα wifi 6 (δες παραπάνω)

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

2.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

3.jpg

Είναι τραγικό 

Σε εμένα ήταν από προχτές (Δευτέρα) στο πρακτορείο μεταφορών και το είχαν ξεχάσει να το φέρουν... 

Αν δεν τηλεφωνούσα εγω να συνεννοηθώ και να πάω μόνος μου να παραλάβω θα περίμενα μέχρι αύριο Πέμπτη να μου το φέρουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

image.png.8a19350ebc48f967dbc1297ce908db41.png

Spoiler

image.png.f9af7ca412405860f604bf0a314d3838.png

 

για να δουμε τι θα απαντησει!

 

Τίποτα... Όμηροι της μεταφορικής... που δεν ενημερώνει!

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα να πω ότι θα ευχαριστιόμουν τόσο πολύ την 3:2 αναλογία οθόνης, ενώ ήταν και ο παράγοντας και που σκεφτόμουν την αγορά του εν λόγω μοντέλου.

Επίσης, το browsing (chrome) γίνεται χωρίς να δουλεύει ανεμιστηράκι... 

Η οθόνη είναι απολαυστική όταν βλέπεις 4Κ περιεχόμενο στο youtube

Η μπαταρία στο D14 κρατούσε πιο πολύ νομίζω. Θυμίζω ότι και τα 2 έχουν 56Wh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,εχει τρεις μέρες που παρέλαβα ,είναι το πρώτο μου λάπτοπ και είμαι πολύ ενθουσιασμένος,ειδικά με την οθόνη .Σήμερα όμως κατά την διάρκεια ενός ZOOM meeting και ενώ έκανα sharescreen για μία ώρα περίπου  ,κόλησε όλη η οθόνη για γύρω στα 5 δευτερόλεπτα και δεν αποκρινόταν καθόλου. Μετά μαύρισε ακαριαία για περίπου ένα δευτερόλεπτο και επανήλθε,όμως με έναν με ένα notification sound σαν σιρίνα .Στη συνέχεια όλα κομπλε, δεν έχω παρατηρήσει κάτι.Τι λέτε ότι μπορεί να ευθύνεται γτ εμένα ήδη με ζώνουν τα φίδια? Ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω μια άλλη απορία για να δω αν ξέρει κανένας τι παίζει ή αν συμβαίνει και σε άλλον. Αυτό μου συνέβαινε και στο Matebook D15 και βλέπω οτι γίνεται τώρα και στο Matebook 14. 
Όταν κάνω βιντεοκλήση στο messenger του facebook μετά από λίγη ώρα χάνεται ο ήχος και δεν ακούω. Μόνο στο messenger γίνεται αυτό. Ούτε viber ούτε skype ούτε zoom ούτε webex. Σε όλα τα άλλα τέλεια όλα.

Και όταν κλείνω την κληση και ξανακαλώ γίνεται πάλι το χάσιμο του ήχου πιο σύντομα χρονικα. Αν πχ γίνεται στα 10 λεπτά στην πρωτη κλήση μετά γινεται στα 6-7 ξερωγω. 

Από τι μπορεί να γίνεται αυτο το περίεργο? 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβαααα!!!!Αλήθεια έλεγαν από τον Κώτσο! 16/11 το ειχαν παραδόσει στη μεταφορική!

Το laptopi πετάει! Πήρα ένα image πριν το ανοίξω.

Έκανε bios update και update σε κάρτα wireless και bluetooth με το που μπήκε win.

Δε μου κάνει καρδιά να το σκίσω, αλλά μάλλον θα το κάνω αν σιγουρευτώ ότι όλα θα δουλεύουν μετά κομπλέ!

Εντυπώσεις περαιτέρω στις επόμενες ημέρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έσκισα...

Κολλούσε ενα windows update και δεν εκανε επανεκκίνηση.

Έκανα εργοστασιακό factory reset... Δούλεψε.

Ξανακόλλησε...

Έκανα restore το image που είχα παρει.

Ξανακόλλησε...

Εκανα format και τα εσκισα όλα...

Μπήκαν όλοι οι driver κομπλε μετα από καμια 10αρια και λίγα λεω restart.

Ηθικό δίδαγμα: Περιμένετε 5-10-15 λεπτά για να ολοκληρωθούν τα windows update και μην πατάτε force shutdown... Σας γλιτώνει από ώώώώρες επαναγκαταστάσεων!

Γκρρρ... 

PS. Κάντε ένα extract το windows key σας για αναφορά. πχ από εδώ 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου που είχα παραλάβει με καμμένο pixel αντικαταστάθηκε άμεσα απο teleunicom χωρίς δεύτερη κουβέντα.

Μέχρι ώρας του έχω πιει το αίμα και δεν καταλαβαίνει τίποτα, οθόνη διαμάντι και τα σχεδιαστικά που δουλεύω τα πάει καλύτερα και από το desktop, μοναδικό μείον το βάρος του που δεν το έχω συνηθίσει ακόμη και η  θέση της κάμερας που "τονίζει" το σαγόνι μου😋 .

Μαζί με το τηλέφωνο δώρο και την αποφορολογηση αισθάνομαι ότι τους έκλεψα!!! (η μας έκλεβαν άλλοι τόσα χρόνια)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Μπορεί να τρέξει κανείς ένα benchmark για να δω αν είμαι καλά ή αν ειναι να επαναφέρω το μαμά image του laptop.

Έτρξα αυτό: https://www.userbenchmark.com/Software και έβγαλε αυτά:

UserBenchmarks: Game 20%, Desk 85%, Work 19%
CPU: AMD Ryzen 5 4600H - 84%
GPU: AMD Radeon Graphics - 13.2%
SSD: WDC PC SN730 SDBPNTY-512G-1027 512GB - 268.5%
RAM: Samsung M471A1G44AB0-CTD 2x8GB - 74.4%
MBD: Huawei KLVL-WXX9

PS. Έχω επιλέξει performance mode.

Spoiler

 

image.png

image.png

 

 

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...