Προς το περιεχόμενο

Τελικά έχει σημασία τι τζαμάκι θα βάλει κανείς στο κινητό του?


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Προτιμώ να παίρνω από την περιοχή μου καθώς πολλές φορές οι φωτογραφίες είναι διαφορετικες...

Η θηκη που ειχα παρει:

https://www.ebay.com/itm/Poco-F1-Cover-Slim-Fiber-Carbon-Silicone-Rugged-Case-For-Xiaomi-pocophone-F1/142923398630?hash=item2146e5fde6:g:nT4AAOSwkZhbifLY

(Ειναι ιδια απο αλλο πωλητη, διοτι ο δικος μου δεν την εχει πλεον). Πιστευω και αυτη με εχει σωσει γιατι ειναι καπως σκληρη σχετικα και προεξεχει ελαχιστα απο το κινητο, παντως απο αρχες 19 εχω αλλαξει κοντα στα ~8 tempered ανετα..

Απο tempered ειχα αγορασει αυτα:

https://www.ebay.com/itm/253857400722 (αυτα ειναι που δεν μου αρεσαν καθολου με το πλαισιο το μαυρο 3D και ξερω γω...)

https://www.ebay.com/itm/2X-Screen-Protector-For-Xiaomi-Pocophone-F1-Tempered-Glass-Protective-Film-Glass/273449052145?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649 (Αυτα ουτε τα θυμαμαι, παιζει να μην τα εβαλα ποτε; 😁)

 

Και τα τελευταια που πηρα αυτα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος, καλα που μου θυμησες να το αλλαξω γιατι εχει ραγισει εδω και κανα μηνα :P

Δες αν εχει για το κινητο σου, ειχε και ενα υγρο μεσα και καλα το βαζεις για να κατσει καλυτερα; οδηγιες ολες στα κινεζικα σε εβγαζε με QR Code σε ενα βιντεακι, πρωτη φορα εβλεπα τετοιο πραγμα σε tempered glass 2,63 μου βγηκαν τα 3 και θα τσεκαρω τι αποθεμα εχω απο tempered και μαλλον θα παραγγειλω και αλλα 3 :P 
https://www.aliexpress.com/item/33053709432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d3KRVjl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Η θηκη που ειχα παρει:

https://www.ebay.com/itm/Poco-F1-Cover-Slim-Fiber-Carbon-Silicone-Rugged-Case-For-Xiaomi-pocophone-F1/142923398630?hash=item2146e5fde6:g:nT4AAOSwkZhbifLY

(Ειναι ιδια απο αλλο πωλητη, διοτι ο δικος μου δεν την εχει πλεον). Πιστευω και αυτη με εχει σωσει γιατι ειναι καπως σκληρη σχετικα και προεξεχει ελαχιστα απο το κινητο, παντως απο αρχες 19 εχω αλλαξει κοντα στα ~8 tempered ανετα..

Απο tempered ειχα αγορασει αυτα:

https://www.ebay.com/itm/253857400722 (αυτα ειναι που δεν μου αρεσαν καθολου με το πλαισιο το μαυρο 3D και ξερω γω...)

https://www.ebay.com/itm/2X-Screen-Protector-For-Xiaomi-Pocophone-F1-Tempered-Glass-Protective-Film-Glass/273449052145?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649 (Αυτα ουτε τα θυμαμαι, παιζει να μην τα εβαλα ποτε; 😁)

Και τα τελευταια που πηρα αυτα και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος, καλα που μου θυμησες να το αλλαξω γιατι εχει ραγισει εδω και κανα μηνα :P

Δες αν εχει για το κινητο σου, ειχε και ενα υγρο μεσα και καλα το βαζεις για να κατσει καλυτερα; οδηγιες ολες στα κινεζικα σε εβγαζε με QR Code σε ενα βιντεακι, πρωτη φορα εβλεπα τετοιο πραγμα σε tempered glass 2,63 μου βγηκαν τα 3 και θα τσεκαρω τι αποθεμα εχω απο tempered και μαλλον θα παραγγειλω και αλλα 3 :P 
https://www.aliexpress.com/item/33053709432.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d3KRVjl

Του έχω βάλει ήδη τζαμάκι, και για να μου πέσει είναι σχεδόν απίθανο ούτως ώστε να το αλλάξω σύντομα (το προηγούμενο κινητό μου στα 6 χρόνια που το είχα έπεσε μόνο 2 φορές και αυτό ήταν πάνω σε χαλί 😁)

Η θήκη πως σου φαίνεται στο ντιζάιν, χθες άλλαξα θήκη και είδα μια παρόμοια αλλά δεν μου άρεσε από την φωτογραφία και τόσο. Τελικά πήγα στην NILLKIN, και πραγματικά με έχει ενθουσιάσει σαν θήκη.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Του έχω βάλει ήδη τζαμάκι, και για να μου πέσει είναι σχεδόν απίθανο ούτως ώστε να το αλλάξω σύντομα (το προηγούμενο κινητό μου στα 6 χρόνια που το είχα έπεσε μόνο 2 φορές και αυτό ήταν πάνω σε χαλί 😁)

Η θήκη πως σου φαίνεται στο ντιζάιν, χθες άλλαξα θήκη και είδα μια παρόμοια αλλά δεν μου άρεσε από την φωτογραφία και τόσο. Τελικά πήγα στην NILLKIN, και πραγματικά με έχει ενθουσιάσει σαν θήκη.

Αιντε θα μας τρελανεις εσυ :P και εγω που νομιζα οτι το πρωτο μου xiaomi red rice που επεσε ΜΟΝΟ 2 φορες στον χρονο νομιζα οτι ητανε επιτευγμα, διοτι το προσεχα παρα πολυ (6 πρωτους μηνες δεν επεσε κατω ποτε!) :P.

Μια χαρα μου φαινεται εμενα η θηκη, βεβαια η Spigen που δειχνεις αν και παρομοια φαινεται πιο smooth, εμενα εχει ενα texture με οριζοντιες γραμμες σαν brushed μεταλλο. 

Α και κατι ακομα που ξεχασα πριν για την αγορα 15 ευρω απο Ελλαδα... Ητανε σε galaxy S7, καποια φαση δεν το αντεχε γιατι δεν δουλευε σωστα το touch και μου λεει να το βγαλω γιατι αυτη δεν μπορει...


Και δικο μου λαθος βεβαια, θα πρεπε να το ζεστανω μπας και βγει, αλλα δεν περιμενα κατι τετοιο, δεν εβγαινε με τιποτα, εβαλα λιγη παραπανω δυναμη και ξεκολλησα την οθονη απο το frame, δουλευει ακομα με ενα μικρο κενο αλλα σιγουρα δεν ειναι αδιαβροχο 😓:P

 

Btw απο την θηκη παλι, δεν εχω παραπονο, το μονο κακο οταν ημουν σε ανακαινισεις , μαζευε μεσα "χωμα" και μου εχει κανει στο backplate σαν μικρα μικρα χτυπηματακια. Δεν ξερω αν με αλλο case θα το γλυτωνα αυτο, μιλαμε τωρα για καταστασεις γκρεμισματα και τετοια, μεχρι και στο μαραφετι μου μαζευα χωμα χαχα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζω τζαμάκια εδώ και περίπου 8 χρόνια, σε πάρα πολλά κινητά μου και πάρα πολλών διαφορετικών εταιριών, από φτηνά μέχρι τα ακριβότερα. Όλα τους προστάτεψαν τα κινητά από πτώσεις και όλα έσπασαν. Οι διαφορές που έχω εντοπίσει είναι στην ελαιοφοβική επίστρωση, κάποια την χάνουν πιο γρήγορα, άρα λερώνονται πιο εύκολα και θέλουν πιο συχνά καθάρισμα. Κάποια δείχνουν πιο όμορφα πάνω στο κινητό και καλύπτουν όλη την εμπρός πλευρά, κάποια έχουν στρογγυλεμένες άκρες, κάποια τα κάνουν όλα αυτά μαζί. Θέλει λίγο ψάξιμο και λίγες δοκιμές, μέχρι να βρεις το κατάλληλο για το συγκεκριμένο κινητό. Γενικά έχουν περάσει οι εποχές που ένα tempered glass κόστιζε 30 ευρώ, η παραγωγή έχει φτηνύνει  και θα έλεγα ότι με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κορυφαίο τζαμάκι με €8-11 από Ελλάδα. Αλλά και αυτά των €5-8 είναι αρκετά καλά, ιδίως αν τα σπας συνέχεια.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Βάζω τζαμάκια εδώ και περίπου 8 χρόνια, σε πάρα πολλά κινητά μου και πάρα πολλών διαφορετικών εταιριών, από φτηνά μέχρι τα ακριβότερα. Όλα τους προστάτεψαν τα κινητά από πτώσεις και όλα έσπασαν. Οι διαφορές που έχω εντοπίσει είναι στην ελαιοφοβική επίστρωση, κάποια την χάνουν πιο γρήγορα, άρα λερώνονται πιο εύκολα και θέλουν πιο συχνά καθάρισμα. Κάποια δείχνουν πιο όμορφα πάνω στο κινητό και καλύπτουν όλη την εμπρός πλευρά, κάποια έχουν στρογγυλεμένες άκρες, κάποια τα κάνουν όλα αυτά μαζί. Θέλει λίγο ψάξιμο και λίγες δοκιμές, μέχρι να βρεις το κατάλληλο για το συγκεκριμένο κινητό. Γενικά έχουν περάσει οι εποχές που ένα tempered glass κόστιζε 30 ευρώ, η παραγωγή έχει φτηνύνει  και θα έλεγα ότι με λίγο ψάξιμο βρίσκεις κορυφαίο τζαμάκι με €8-11 από Ελλάδα. Αλλά και αυτά των €5-8 είναι αρκετά καλά, ιδίως αν τα σπας συνέχεια.

Το τζαμακι που έβαλα στα 2€ είναι εξαιρετικό. Αλλά αν μου βγάλει θέμα θα ενημερώσω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 10:35 ΜΜ, chios είπε

@GeorgeR1_700

https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-xiaomi-mi-a3-2736194.html

Εγώ στο mi a3  μου φοράω αυτό από τα καλύτερα που κυκλοφορούν, ταχύτατη αποστολή περίπου σε μια βδομάδα έρχεται

Και εγώ στο Mi A3 είχα βάλει πολύ καλό τζαμι αλλά έπεσε πάνω σε πετραδάκι που προεξείχε και η ζημιά έγινε.. νομίζω ότι μερικές φορές είναι να μην σου τύχει!

Φαντάζομαι ότι είναι ήδη γνωστό, αλλά στα MiA3 η οθόνη δεν σώζεται (αυτό που ξεκίνησε σαν μικρό ράγισμα στην ακρούλα, σε 24 ωραίες ήταν μία μαυρίλα που εξαπλώθηκε στην οθόνη) και είναι και πανάκριβη να την αλλάξεις.. το κινητο και τα μάτια σας οι ιδιοκτήτες Mi A3

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα τελευταία 3 χρόνια έχω κινητά με curved οθόνες ήμουν της φιλοσοφίας τζαμακι με 2-3 ευρώ από ebay κλπ ή 7-8 ευρώ από Ελλάδα. Εν τέλη κανένα δεν καθόταν καλά. Στα πλάγια δεν εφαρμόζε τέλεια, το αποτύπωμα στην οθόνη ούτε με τάμα και ξεκολουσαν ευκολα. Από όταν δοκίμασα το tmax δεν νομίζω ότι θα ξανά αλλάξω εταιρία. Όλα δουλεύουν Αψογα. Αφή άψογη. Αποτύπωμα δουλεύει ρολόι. Μπορεί να τσούζει λίγο η τιμή του 16ευρω αλλά δεν ξανά ασχολήσε μέχρι να το σπάσεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mpeliaris είπε

Επειδή τα τελευταία 3 χρόνια έχω κινητά με curved οθόνες ήμουν της φιλοσοφίας τζαμακι με 2-3 ευρώ από ebay κλπ ή 7-8 ευρώ από Ελλάδα. Εν τέλη κανένα δεν καθόταν καλά. Στα πλάγια δεν εφαρμόζε τέλεια, το αποτύπωμα στην οθόνη ούτε με τάμα και ξεκολουσαν ευκολα. Από όταν δοκίμασα το tmax δεν νομίζω ότι θα ξανά αλλάξω εταιρία. Όλα δουλεύουν Αψογα. Αφή άψογη. Αποτύπωμα δουλεύει ρολόι. Μπορεί να τσούζει λίγο η τιμή του 16ευρω αλλά δεν ξανά ασχολήσε μέχρι να το σπάσεις.. 

Και το προηγούμενο τζαμακι που είχα αλλά και αυτό που έχω τώρα ήταν άψογα στην αφή και στο δαχτυλικο αποτύπωμα. Ισως παίζει ρόλο που έχεις κινητό curved... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω παραγγείλει εδώ και 12 ημέρες για το XZ1 1 tempered glass της 3MK με σκληρότητα 7H για να πάω εκεί για τοποθέτηση στην αποθήκη τους αλλά μέχρι να τους έρθει απο τον προμηθευτή μπήκε το Lockdown.Είναι σε άλλη περιοχή και δεν μπορώ να πάω, ακόμα και να είναι ανοιχτή η αποθήκη τους.

Είναι ακριβό στα 12€ και με τα μεταφορικά πάει στα 16€.Αυτό που έχω είναι 9H, το πήρα 5€ και έχει σπάσει σε 2 σημεία στην 1 άκρη με 1 διαγώνιο ράγισμα κατά μήκος της οθόνης, γιατί στις 2 πλαϊνές άκρες δεν εφαρμόζει για 2-3mm και αφήνει κενό.

Απο Ebay είναι πολύ φθηνά αλλά μάλλον θα κάνει να έρθει τουλάχιστον 2 εβδομάδες, επίσης κάποιες φορές άλλο εμφανίζεται στην εικόνα και άλλο έρχεται.Θα προσπαθούσα μόνος μου αν είχα πχ 2 φθηνά.

Είχα σκεφτεί να έβαζα την ζελατίνα απο τα Media αλλά δεν έχει καλή ολίσθηση.

Μάλλον θα περιμένω να λήξει το Lockdown, εκτός αν βάλω 1 ζελατίνη της Sentio που έχω αν φτάνει σε μήκος και πλάτος αλλά θέλει κόψιμο, είναι με γραμμές και δεν θα καλύπτεται όλη η οθόνη, δηλαδή τα bezels.

Τα καταστήματα με αξεσουάρ κινητών είναι κλειστά;Σε 4-5 που ρώτησα δεν έχουν τίποτα.

Δεν βρίσκω άλλο tempered glass 7H στην Αθήνα, 2 το έχουν στην Θεσσαλονίκη και 1 στην Αθήνα στον Πειραιά απο όπου το παρήγγειλα.Εντωμεταξύ για άλλα μοντέλα, το ίδιο tempered glass είναι πιο φθηνό.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2020 στις 11:43 ΠΜ, GeorgeR1_700 είπε

Σήμερα την ώρα που έτρεχα, μου άνοιξε ξαφνικά το φερμουάρ της φόρμας μου και μου έφυγε το κινητό 😡

Ευτυχώς όλα καλά με το κινητό παρόλο που έφαγε καναδυο τούμπες...

Το τζαμάκι ράγισε σε 6-7 σημεία στις άκρες του και έκανε 2 ρογμές από την μια άκρη της οθόνης εώς την άλλη άκρη...

Το τζαμάκι μου ήταν 7D, εφόσον καταστράφηκε με αυτόν τον τρόπο, λέω να πάω σε 5D. Μετά από πέσιμο από τι φαίνεται ότι και να βάλεις δεν θα σου αντέξει όπως είναι δεδομένο. Το βλέπω λάθος πιστεύετε? Με 5D υπάρχει περίπτωση σε παρόμιο συμβάν η ζημιά να προχωρούσε και πάνω στην οθόνη? Αν έχει κάποιος παρόμοιο περιστατικό θα βοηθούσε η γνώμη του...

Αν ειναι να σου πεσει το κινητο και να σπασει.. Θα σπασει.. Εκει απλα πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tsaprounikos είπε

Αν ειναι να σου πεσει το κινητο και να σπασει.. Θα σπασει.. Εκει απλα πρεπει να εισαι και λιγο τυχερος

Το γνωρίζω, δεν ζήτησα το τέλειο τζαμάκι που θα θωρακίζει το κινητό, αλλά θέτω το θέμα πως τα τζαμάκια δεν φαίνεται να διαφέρουν, είτε ακριβά είτε φθηνά (ανάλογα από που θα τα πάρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 2:27 ΜΜ, GeorgeR1_700 είπε

Το γνωρίζω, δεν ζήτησα το τέλειο τζαμάκι που θα θωρακίζει το κινητό, αλλά θέτω το θέμα πως τα τζαμάκια δεν φαίνεται να διαφέρουν, είτε ακριβά είτε φθηνά (ανάλογα από που θα τα πάρεις)

Εάν πάρεις ένα που να καλύπτει καλά την οθόνη και εάν μπορείς και από μια «έμπιστη» εταιρία αυξάνεις τις πιθανότητες για να το προστατεύσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/10/2020 στις 10:35 ΜΜ, chios είπε

@GeorgeR1_700

https://www.protectionfilms24.com/article/brotect-airglass-glass-screen-protector-xiaomi-mi-a3-2736194.html

Εγώ στο mi a3  μου φοράω αυτό από τα καλύτερα που κυκλοφορούν, ταχύτατη αποστολή περίπου σε μια βδομάδα έρχεται

ΕΙναι οντως καλη εταιρια; Στο trustpilot εχει αθλιες αξιολογησεις και στο ebay μετριες. Θελω να αγορασω και εγω screen protectors και δε ξερω απο που.

 

Η αληθεια ειναι οτι ειχα αγορασει ενα screen protectors πριν χρονια για το Oneplus5 απο το συγκεκριμενο καταστημα. Το air glass και εγω. Αλλα το εβγαλα πριν λιγο καιρο επειδη ειχε φθορες. Δεν κρατησε πανω απο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καθαρα θεμα μαρκετιγκ....και στο λεω εγω που εχω δουλεψει 5 χρονια πωλητης..τα τζαμακια προσφερουν προστασια μια φορα..με το παραμικρο πεσιμο θα ραγισει θα σπασει...θα πας και θα αγορασεις ξανα..αυτο θελουν..gorila glass το ξερεις φανταζομαι..αλλα για μικρογρατζουνιες κτλ...το καλυτερο ειναι μεβρανη..ναι δεν προσφερει και την μεγιστη προστασια αλλα θα την βαλεις μια φορα και θα την βγαλεις μετα απο 3-4 χρονια αναλογα τη χρηση φυσικα που θα κανεις εξαρτατε και απο σενα...σε προστατευει απο γρατζουνιες και μικρα πεσιματα...οχι σαν τα τζαμακια που με το παραμικρο ραγιζουν και σε αναγκαζουν να αγορασεις καινουργια ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που θα δωσεις ανεξαρτητα απο το ποσο "ποιοτικα" ακριβα,φθηνα κτλ ειναι...μονο μεβρανη..εχω αλλαξει 3 smartphone τα τελευταια 10 χρονια...htc desire..sam galaxy s4..sam galaxy s20+...σε ολα μεμβρανη προστασιας και ειμαι ησυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...