Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα αναγκάσει τους χρήστες Internet Explorer να χρησιμοποιούν Edge


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Φανταζομαι οτι θα υποστηριζονται κανονικα και απο edge, για να κανει μια τετοια κινηση. Δεν πιστευω μονο Ελλαδα να χρησιμοποιειται ακομα.

Όχι....

7 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

Και πολλές Ip κάμερες ακόμη και σήμερα.

Σωστός, η foscam που δουλεύω δεν παίζει σε μη ΙΕ. Το plugin βγαίνει μόνο για ΙΕ & safari αλλά τελευταία ούτε στο safari δούλευε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, lightsout είπε

Ο πατέρας μου, 60 φεύγα χρόνων άνθρωπος, χρησιμοποιεί Firefox.

Ποια διεστραμμένη προσωπικότητα χρησιμοποιεί internet explorer?

Σου φαίνεται περίεργο που κάποιοι χρησιμοποιούν τον Internet Explorer ενώ υπάρχουν ακόμα άτομα που χρησιμοποιούν τα XP και δεν μιλάω για το δημόσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Snolly είπε

αυτό. και το migration σε νεα frameworks (μοντερνα) παιρνει πολλα χρονια.

Αυτό είναι λιγάκι για μένα "catch-22": Οι εταιρείες δεν αποφάσιζαν να αναβαθμίσουν επειδή δεν τις πίεζε η Microsoft, και ταυτόχρονα η Microsoft δεν πίεζε τις εταιρείες να αναβαθμίσουν, επειδή αυτές δεν το αποφάσιζαν.

Δουλεύω σε πολυεθνική που έχει B2B συμβόλαιο με την MS. Επειδή πουλάμε hardware με pre-installed το λειτουργικό (όχι σε καταναλωτές), η ευθύνη του τι έκδοση θα έχουμε και θα υποστηρίζουμε, βαραίνει την εταιρεία μου. Τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία των 10, πουλούσαμε hw με Windows 7. Μόνον όταν η MS αποφάσισε να τραβήξει το καλώδιο της υποστήριξής τους, ξεκινήσαμε upgrade plan παντού στην τελευταία LTSB των Windows 10. Εάν το άφηναν σε μας (και σε όποια x εταιρεία), ήταν ικανοί να είχαν μείνει στα Windows XP 😂

Κάποιος απ' τους δύο πρέπει να σπάσει τον κύκλο (και μην περιμένουμε, δυστυχώς, να είναι οι εταιρείες). Το χαρτί της υποστήριξης είναι πολύ σημαντικό και κατά την γνώμη μου ένα απ' τα λίγα (αν όχι το μόνο), απ' αυτά που μπορούν να υποχρεώσουν 3rd party corporate entities να αφήσουν τεχνολογίες-δεινοσαύρους στο παρελθόν, απλά και μόνο επειδή "λειτουργούν χωρίς προβλήματα" το 2020.

Προσωπικά, το εν λόγω .dll που αναφέρει το άρθρο μου φαίνεται και μεσοβέζικη λύση. Ας αφαιρούσε εντελώς τον IE απ' το λειτουργικό σύστημα στην τελευταία LTSB και στην τελευταία retail, και ας το άφηνε να προχωρήσει έτσι.

Επεξ/σία από PiXel1225
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Internet Explorer το 2020;;;;!!!!... 

Και γενικά, δηλαδή, ανεξαρτήτως χρονολογίας: Internet Explorer;;;;!!!

Ότι και να κάνεις, η ανθρώπινη βλακεία δε θεραπεύεται...

Στο μονο που έκανε τη δουλειά του ήταν να κατεβάζεις το Firefox, Chrome κτλ μετά από κάθε format.

To ότι τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν τον Edge δε μου αρέσει. Γιατί τον Edge; Θα έπρεπε να σου έχει μία λίστα από άλλους browsers ή έστω να μη σε αφήνει να μπεις στα αναφερόμενα sites του άρθρου και να σου γράφει: αναβάθμισε το browser. Αυτό είναι αθέμιτη τακτική imho...

Το μηνυμα αυτο το λαμβανουν μόνο όσοι χρησιμοποιουν τον internet explorer, αρα ήδη ¨πελατες¨ της MS, και τους προτεινει ενα προιον της ιδιας εταιρειας που θα τους κανει τη δουλεια.

Επεξ/σία από Reptile47
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Internet Explorer το 2020;;;;!!!!... 

Και γενικά, δηλαδή, ανεξαρτήτως χρονολογίας: Internet Explorer;;;;!!!

Ότι και να κάνεις, η ανθρώπινη βλακεία δε θεραπεύεται...

Στο μονο που έκανε τη δουλειά του ήταν να κατεβάζεις το Firefox, Chrome κτλ μετά από κάθε format.

To ότι τους αναγκάζει να χρησιμοποιούν τον Edge δε μου αρέσει. Γιατί τον Edge; Θα έπρεπε να σου έχει μία λίστα από άλλους browsers ή έστω να μη σε αφήνει να μπεις στα αναφερόμενα sites του άρθρου και να σου γράφει: αναβάθμισε το browser. Αυτό είναι αθέμιτη τακτική imho...

Το μηνυμα αυτο το λαμβανουν μόνο όσοι χρησιμοποιουν τον internet explorer, αρα ήδη ¨πελατες¨ της MS, και τους προτεινει ενα προιον της ιδιας εταιρειας που θα τους κανει τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lightsout said:

Ο πατέρας μου, 60 φεύγα χρόνων άνθρωπος, χρησιμοποιεί Firefox.

Ποια διεστραμμένη προσωπικότητα χρησιμοποιεί internet explorer?

Εγώ, στα Windows Me!

image.png.83292c55fc5b73ac01a62263a6a821ca.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lightsout είπε

Ο πατέρας μου, 60 φεύγα χρόνων άνθρωπος, χρησιμοποιεί Firefox.

Ποια διεστραμμένη προσωπικότητα χρησιμοποιεί internet explorer?

Με το μπαρδον  , στα 57 απεχω μολις 3 χρονια απο το  φευγα  ...;

Φτου σκουληκομηρμηγκοτρυπα.

Στα windows 7 - 64 bit  που προς το παρον χρησιμοποιουν (εναλλακτικα )ακομα και μη διεστραμμενοι , σε καποιες

περιπτωσεις ο ΙΕ 11 πεταγεται απο μονος του ως σπλαχνο απο τα σπλαχνα του λειτουργικου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να με αναγκάσει... Χρησιμοποιώ ήδη Edge (από τότε που δέχεται επεκτάσεις) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μόνη μου ένσταση το όνομα. Γιατί Edge και να μην συνεχίσει να λέγεται IE μιας και το βρίσκω το πιο εύστοχο όνομα για browser ever.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nepomuk είπε

Με το μπαρδον  , στα 57 απεχω μολις 3 χρονια απο το  φευγα  ...;

Φτου σκουληκομηρμηγκοτρυπα.

Στα windows 7 - 64 bit  που προς το παρον χρησιμοποιουν (εναλλακτικα )ακομα και μη διεστραμμενοι , σε καποιες

περιπτωσεις ο ΙΕ 11 πεταγεται απο μονος του ως σπλαχνο απο τα σπλαχνα του λειτουργικου .

Spoiler

Εσύ είσαι 50φεύγα, ο πατέρας μου σου ρίχνει μια δεκαετία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, udroxoos είπε

Δεν χρειάζεται να με αναγκάσει... Χρησιμοποιώ ήδη Edge (από τότε που δέχεται επεκτάσεις) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Μόνη μου ένσταση το όνομα. Γιατί Edge και να μην συνεχίσει να λέγεται IE μιας και το βρίσκω το πιο εύστοχο όνομα για browser ever.

ηθελε να ξεκοψει με το κακο ονομα του explorer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, pace είπε

Αν σου πω ότι σήμερα μεγάλος communication vendor χρησιμοποιεί windows XP τι θα πεις??

Άλλος ένας που χρησιμοποιεί XP, μετά τα εκδοτήρια του OASA.

Ένα χρόνο χρησιμοποιώ Windows 10 δεν ήξερα ότι υπάρχει ακόμα ο Internet Exploder. Τι μαθαίνεις εδώ μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...