Προς το περιεχόμενο

BOD (Blue screen of death)


akigalanop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Ποιο bios φοράει η m/b ;

Το τελευταίο το F52

24 λεπτά πριν, benign είπε

Στον ενα γνωστο αρχισε να συμβαινει Δεκεμβρη του 2019,στον αλλο Μαρτιο του 2020. Ειχε γινει κακη τοποθετηση του sata καλωδιου γιατι δεν βολευε η θεση των δισκων του κουτιου με το σημειο πανω στην μητρικη που ηταν τα sata ports. Σαν αποτελεσμα, ''εστριβε'' σε ενα σημειο το καλωδιο και μετα απο μερικες εβδομαδες στον ενα ,μηνες στον αλλο, χαλασε και δεν εκανε καλη επαφη.

Στον πρωτο,ειχε βγει bsod απο το καλημερα,κανοντας εγκατασταση windows 10 στο ολοκαινουργιο ryzen hardware που μολις ειχε παρει(ryzen 2700/B450/16ram). Αλλα ακριβως επειδη ηταν ολοκαινουργιο το υλικο,δεν το πηρε σοβαρα. Μετα ειχε τα προβληματα που εχετε και εσεις ,μονο που σε αυτον,αλλες φορες ηταν καθε μερα μια η δυο φορες,αλλες φορες ηταν καθε εβδομαδα κ.τ.λ. Εντελως σποραδικο και ετσι δεν μπορουσε να το αποδωσει καπου συγκεκριμενα. Η εγκατασταση windows 10 που ειχε κανει λογω του προβληματος του καλωδιου και της bsod που ειδε στην διαρκεια της πρωτης εγκαταστασης του λειτουργικου,του δημιουργησαν προβληματα στην σταθεροτητα του υπολογιστη. Αυτος αφου αλλαξε το καλωδιο sata βαζοντας το με σωστη φορα,το προβλημα του δεν εφυγε. Επρεπε να εγκαταστησει windows 10 απο την αρχη για να φτιαξουν τα πραγματα και να εξαφανιστουν οι μπλε οθονες.

Ο αλλος επειδη ειχε κανει την εγκατασταση πριν του χαλασει το καλωδιο,με το που αλλα ξε το καλωδιο ολα ηταν καλα με την μια.

Ηταν ενα πολυ σπανιο κα περιεργο προβλημα που μας ειχε απασχολησει πολυ χρονο ,ειχαμε δοκιμασει τα παντα και τελικα ηταν ενα απλο πραγμα οπως αλλαγη καλωδιου.Την λυση δεν την βρηκα εγω,ενας φιλος μου προγραμματιστης το καταλαβε και επεσε μεσα.

Θα το δοκιμάσω το δικό μου καλώδιο ειναι σπιραλ και την μόνη φόρα που το πείραξα είναι όταν έβαλα το δίσκό δλδ προ ένα χρόνο περίπου.. το σύστημα είχε ένα ssd 240 τον οποίο τον έβαλα στο laptop και αυτον πού είχα στον laptop τον έβαλα στο pc και ένα χρόνο λειτουργούσε μια χαρα.. τι να πω.. ισως με χουν μουτζώση γτ και το tv box  της xaomi κάνε απο μόνο του ρεσταρτ μια με δυο φορές την μέρα... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akigalanop είπε

Το τελευταίο το F52

Θα το δοκιμάσω το δικό μου καλώδιο ειναι σπιραλ και την μόνη φόρα που το πείραξα είναι όταν έβαλα το δίσκό δλδ προ ένα χρόνο περίπου.. το σύστημα είχε ένα ssd 240 τον οποίο τον έβαλα στο laptop και αυτον πού είχα στον laptop τον έβαλα στο pc και ένα χρόνο λειτουργούσε μια χαρα.. τι να πω.. ισως με χουν μουτζώση γτ και το tv box  της xaomi κάνε απο μόνο του ρεσταρτ μια με δυο φορές την μέρα... :) 

Ειναι μια απλη κινηση που δεν θα σας κανει να χασετε χρονο η χρημα και το καλωδιο σε καθε περιπτωση,ειναι ενα χρησιμο πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akigalanop είπε

System Kernel error εαν θυμαμαι καλά

Αν οντως ειναι αυτο, παιζει οι μνημες. Τουλαχιστον ειναι ιδιες mhz/cas?

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να δεις από τη Reliability Monitor τι σου γράφει ακριβώς, επίσης άμα είχες περισσότερα logs από το "Error" του Kernel Power μέσω Event Viewer θα βοήθαγε αρκετά...

Κατέβασε benchmark tools και τσέκαρε ευρύτερα την σταθερότητα του συστήματος( όπως OCCT, Cinebench, Unigine Suite, FutureMark Suite).  Επίσης τσέκαρε την υγεία των σκληρών δίσκων.

Άμα συνεχίσουν τα ανεξήγητα bsod εφόσον έχεις κάνει όλα τα tests από hardware μεριάς, και το λειτουργικό γίνεται σωστά εγκατάσταση με πεντακάθαρο iso από Microsoft τότε 9/10 περιπτώσεις φταίει κάτι με την ίδια την μητρική ή κάποια ασυμβατότητα σε όλο το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Αν οντως ειναι αυτο, παιζει οι μνημες. Τουλαχιστον ειναι ιδιες mhz/cas?

Καλημέρα ναι είναι ακριβώς οι ίδιες

5 ώρες πριν, Black Demis είπε

κατεβασε αυτο εδω να δουμε τι ακριβος σου βγαζει

https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Καλημέρα θα το κατεβάσω απόψε και θα ανεβάσω τα αποτελέσματα

6 ώρες πριν, vAg0s97 είπε

Δοκίμασε να δεις από τη Reliability Monitor τι σου γράφει ακριβώς, επίσης άμα είχες περισσότερα logs από το "Error" του Kernel Power μέσω Event Viewer θα βοήθαγε αρκετά...

Κατέβασε benchmark tools και τσέκαρε ευρύτερα την σταθερότητα του συστήματος( όπως OCCT, Cinebench, Unigine Suite, FutureMark Suite).  Επίσης τσέκαρε την υγεία των σκληρών δίσκων.

Άμα συνεχίσουν τα ανεξήγητα bsod εφόσον έχεις κάνει όλα τα tests από hardware μεριάς, και το λειτουργικό γίνεται σωστά εγκατάσταση με πεντακάθαρο iso από Microsoft τότε 9/10 περιπτώσεις φταίει κάτι με την ίδια την μητρική ή κάποια ασυμβατότητα σε όλο το σύστημα.

Καλημέρα θα τα δοκιμάσω ... τα windows είναι από πεντακάθαρο iso 

8 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Απο το να προτείνονται πραγματα στην τυχη μηπως θα ηταν προτιμότερο να εχουμε το κωδικο απο την BSOD

Καλημέρα θα τα ανεβάσω σήμερα το βράδυ το logs για τα BSOD ... δεν το έχω κάνει μέχρι τώρα γιατι βρίσκομαι στην εργασία μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έτρεξα το sfc/scannow και μου έδωσε το έξης : Windows Resource protection fount corrupt files but was unable to fix some of them

sfcdetails.txt

26 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

ευχαριστω για την απάντηση και το έψαξα αυτο που μου έδωσες... την RAM την έχω κάνει τεστ και ηταν οκ και κοιτώντασ βρηκά το sfc/scannow σαν πιθανή λύση και μού έδωσε αυτό που έγραψα παραπ'ανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Μόλις έτρεξα το sfc/scannow και μου έδωσε το έξης : Windows Resource protection fount corrupt files but was unable to fix some of them

sfcdetails.txt 57 kB · 1 download

ευχαριστω για την απάντηση και το έψαξα αυτο που μου έδωσες... την RAM την έχω κάνει τεστ και ηταν οκ και κοιτώντασ βρηκά το sfc/scannow σαν πιθανή λύση και μού έδωσε αυτό που έγραψα παραπ'ανω

Κάποιος kernel driver το κάνει (*.sys)

Ανέβασε το sfcdetails.txt εδώ https://www.zippyshare.com/ να το δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, snbblp είπε

Κάποιος kernel driver το κάνει (*.sys)

Ανέβασε το sfcdetails.txt εδώ https://www.zippyshare.com/ να το δούμε

https://www29.zippyshare.com/v/Lvkind5s/file.html το ανέβασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Μόλις έτρεξα το sfc/scannow και μου έδωσε το έξης : Windows Resource protection fount corrupt files but was unable to fix some of them

Μετά από αυτό έκανα φορμάτ 😥

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη πρώτη φορά έφταιγε μία ενημέρωση που δεν ολοκλήρωσα. Με την εγκατάσταση λύθηκε. Ένα μήνα μετά ήταν κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...