Προς το περιεχόμενο

BOD (Blue screen of death)


akigalanop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Τέρης Α. είπε

Με τη πρώτη φορά έφταιγε μία ενημέρωση που δεν ολοκλήρωσα. Με την εγκατάσταση λύθηκε. Ένα μήνα μετά ήταν κάτι άλλο...

και με το φορματ λύθηκε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPYRER_007 είπε

δες αυτο μετα τρεξε το sfc και θα στο βγαλει καθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Πρώτον:
Εχεις corrupt files. Μπορεί να είναι πρόβλημα μνήμης ή κακό sata καλώδιο. Πρώτα τσεκάρεις αυτά, μετά κάνεις ένα:

Αναφορά σε κείμενο

chkdsk c: /f

Δεύτερον:
Οταν ξεκινήσει πάλι ο υπολογιστής, με σύνδεση στο ίντερνετ και αρκετή υπομονή γιατί παίρνει ώρα, τρέχεις αυτό:
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /Restorehealth
 

Λεπτομέρειες για το τι είναι και τι κάνει το εργαλείο, θα βρεις εδώ:
https://www.itechguides.com/dism-exe-online-cleanup-image-restorehealth-what-it-is-and-how-to-use/
 

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akigalanop είπε

και με το φορματ λύθηκε? 

Το τελευταίο μήνα είναι εντάξη, ευτυχώς!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snbblp είπε

Πρώτον:
Εχεις corrupt files. Μπορεί να είναι πρόβλημα μνήμης ή κακό sata καλώδιο. Πρώτα τσεκάρεις αυτά, μετά κάνεις ένα


Οταν ξεκινήσει πάλι ο υπολογιστής, με σύνδεση στο ίντερνετ και ακετή υπομονή γιατί παίρνει ώρα, τρέχεις αυτό:
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /Restorehealth
 

Λεπτομέρειες για το τι είναι και τι κάνει το εργαλείο, θα βρεις εδώ:
https://www.itechguides.com/dism-exe-online-cleanup-image-restorehealth-what-it-is-and-how-to-use/
 

 

7 λεπτά πριν, snbblp είπε

Πρώτον:
Εχεις corrupt files. Μπορεί να είναι πρόβλημα μνήμης ή κακό sata καλώδιο. Πρώτα τσεκάρεις αυτά, μετά κάνεις ένα


Οταν ξεκινήσει πάλι ο υπολογιστής, με σύνδεση στο ίντερνετ και ακετή υπομονή γιατί παίρνει ώρα, τρέχεις αυτό:
DISM.exe /Online /Cleanup-Image /Restorehealth
 

Λεπτομέρειες για το τι είναι και τι κάνει το εργαλείο, θα βρεις εδώ:
https://www.itechguides.com/dism-exe-online-cleanup-image-restorehealth-what-it-is-and-how-to-use/
 

Μόλις άλλαξα το sata καλώδιο και έχω ελεγξει λαι την RAM η ποποία μετα τα τεστ λεέι οτι είναι οκ.. μόλις τελέιωσε και το DISM και λεέι οτι διορθώθηκαν 

8 λεπτά πριν, Black Demis είπε

καλο φορματ να εχεις (παιζει κιόλας να τα κακαρώνει ο δίσκος να ξέρεις)

ελπίζω να μην φτάσω εκει ... έχω ssd και το samsung magisian μου τον βγάζει στο status οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akigalanop είπε

Μόλις άλλαξα το sata καλώδιο και έχω ελεγξει λαι την RAM η ποποία μετα τα τεστ λεέι οτι είναι οκ.. μόλις τελέιωσε και το DISM και λεέι οτι διορθώθηκαν 

Ωραία. Είχες κατεστραμμένο wallet και σχεδόν όλα τα αρχεία υπηρεσιών και dll που το αφορούσαν. Βεβαιώσου για την επικοινωνία μητρικής με δίσκο και για την ορθή λειτουργία της ram, γιατί αλλιώς θα σου το ξανακάνει. Επίσης, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, chkdsk απαραιτήτως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, snbblp είπε

Ωραία. Είχες κατεστραμμένο wallet και σχεδόν όλα τα αρχεία υπηρεσιών και dll που το αφορούσαν. Βεβαιώσου για την επικοινωνία μητρικής με δίσκο και για την ορθή λειτουργία της ram, γιατί αλλιώς θα σου το ξανακάνει. Επίσης, αν δεν το έχεις κάνει ακόμα, chkdsk απαραιτήτως.

μπορει να φανω χαζος αλλα αυτο το wallet Τι κάνει ? και μπορεί λόγω αυτού να είχα bsod? το chkdsk το έβαλα να το καννει στοι επόμενο restart, εαν και το samsung magisian μου τον βγάζει στο status οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2020 στις 7:57 ΜΜ, akigalanop είπε

 Επιπλέων να πω ότι έκανα και format στον σκληρό και πάλι χωρίς κάποιο αποτέλεσμα ...

 

Ειχατε ξανακανει φορματ και δεν υπηρξε αποτελεσμα.Αν οντως το καλωδιο ηταν χαλασμενο,σιγουρα θα σας εκανε corrupted το windows 10 γιατι δεν επαιρνε σωστα στοιχεια ο σκληρος. Οπως σας ειχα πει ο ενας απο τους δυο μου φιλους επρεπε να ξανακανει φορματ γιατι το προβλημα του δημιουργηθηκε οταν σεταρε το μηχανημα που του ειχε βγαλει bsod στην διαρκεια της εγκαταστασης. Αν τωρα κανετε φορματ και δεν σας το ξανακανει ,ειστε ενταξει.

Αν θελετε ενα backup προγραμμα,μπορειτε καθε δυο μηνες ,ας πουμε,να κανετε ενα αντιγραφο του δισκου με το λειτουργικο και να το επαναφερετε μεσα σε 5 λεπτα ,οπως ηταν.Το back up το κανουμε συνηθως σε εξωτερικο δισκο για μεγαλυτερη ασφαλεια. Το προγραμμα που προτιμω ειναι αυτο,αλλα υπαρχουν και αλλα καλα βεβαια. :

https://www.acronis.com/en-eu/personal/computer-backup/

Ειναι Ρωσοι προγραμματιστες,δεν ξερω αν εχετε θεμα με αυτο. 😉

https://en.wikipedia.org/wiki/Acronis

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, benign είπε

Ειχατε ξανακανει φορματ και δεν υπηρξε αποτελεσμα.Αν οντως το καλωδιο ηταν χαλασμενο,σιγουρα θα σας εκανε corrupted το windows 10 γιατι δεν επαιρνε σωστα στοιχεια ο σκληρος. Οπως σας ειχα πει ο ενας απο τους δυο μου φιλους επρεπε να ξανακανει φορματ γιατι το προβλημα του δημιουργηθηκε οταν σεταρε το μηχανημα που του ειχε βγαλει bsod στην διαρκεια της εγκαταστασης. Αν τωρα κανετε φορματ και δεν σας το ξανακανει ,ειστε ενταξει.

Αν θελετε ενα backup προγραμμα,μπορειτε καθε δυο μηνες ,ας πουμε,να κανετε ενα αντιγραφο του δισκου με το λειτουργικο και να το επαναφερετε μεσα σε 5 λεπτα ,οπως ηταν.Το back up το κανουμε συνηθως σε εξωτερικο δισκο για μεγαλυτερη ασφαλεια. Το προγραμμα που προτιμω ειναι αυτο,αλλα υπαρχουν και αλλα καλα βεβαια. :

https://www.acronis.com/en-eu/lp/personal/sem?gclid=CjwKCAjw8-78BRA0EiwAFUw8LMPhjwZF-GCFDp9NWh19fJiihLPgTBh1DwsA7a4ZXt1hc5dOkls2qhoC-IcQAvD_BwE

Ειναι Ρωσοι προγραμματιστες,δεν ξερω αν εχετε θεμα με αυτο. 😉

https://en.wikipedia.org/wiki/Acronis

το άλλαξα για την ώρα ειναι σταθερός έκανα και τα βήματα με το sfc δεν εχω θεμα με τους ρώσους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Μόλις άλλαξα το sata καλώδιο και έχω ελεγξει λαι την RAM η ποποία μετα τα τεστ λεέι οτι είναι οκ.. μόλις τελέιωσε και το DISM και λεέι οτι διορθώθηκαν 

ελπίζω να μην φτάσω εκει ... έχω ssd και το samsung magisian μου τον βγάζει στο status οκ

του ποτε ειναι ποσα tb εχει γραμμενα? an exei tpt 10  tb και ειναι κανας evo 850 πριν κανεις φορματ κοιτας και στα μαγαζια για καμια προσφορα (αν ειναι ποιο φρέσκος αγνόησε το απλα format)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akigalanop είπε

μπορει να φανω χαζος αλλα αυτο το wallet Τι κάνει ? και μπορεί λόγω αυτού να είχα bsod? το chkdsk το έβαλα να το καννει στοι επόμενο restart, εαν και το samsung magisian μου τον βγάζει στο status οκ

Το magician τσεκάρει την συσκευή, όχι την λογική δομή του συστήματος αρχείων. Χρήσιμο, αλλά άσχετο με το πρόβλημα.
Το Wallet εγκαθιστά kernel driver, και αυτό είναι που βάραγε kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

του ποτε ειναι ποσα tb εχει γραμμενα? an exei tpt 10  tb και ειναι κανας evo 850 πριν κανεις φορματ κοιτας και στα μαγαζια για καμια προσφορα (αν ειναι ποιο φρέσκος αγνόησε το απλα format)

είναι ο 860 evo Τον έχω 2 χρόνια και έχει 5,7 tera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...