Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση στα Windows 10 αφαιρεί το Flash και δεν επιτρέπει ξανά την εγκατάστασή του


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, pao13 είπε

όταν τα κάνανε αυτά στο μήλο

πέσανε να το φάνε όλοι (και από την άλλη μεριά)

χμμ τώρα δεν είναι καλό το flash

 

Ημουνα σιγουρος οτι θα υπάρχει τετοιο χαζό σχόλιο. Αλλά επειδή μετά απο τόσα χρόνια συνεχιζετε τις ιδιες βλακείες ας το ξαναπω. Το κράξιμο στην Apple δεν ήταν επειδη παράτησε μια προβληματική πλατφόρμα. Ηταν επειδη βιάστηκε να το κάνει χωρίς να υπάρχει mainstream εναλλακτικη. Οπως πχ τα ακουστικά στο iPhone. Εχω ακομα κινητο με jack αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Ξέρεις γιατί; Γιατι εχω πολύ καλά ασύρματα σε καλή τιμη. Οταν το εβγαλε η Apple είχαμε λιγα και πανακριβα. Το timing ειναι το πρόβλημα της οχι η πράξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Περιεχόμενο ιστοσελίδων, π.χ. πλατφορμών e-learning, που βασίζεται σε flash, θα υποστηρίζεται με κάποιο τρόπο σε επικαιροποιημένα λειτουργικά συστήματα με ενημερωμένους browser;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, WolvesInTheThroneRoom said:

Ημουνα σιγουρος οτι θα υπάρχει τετοιο χαζό σχόλιο. Αλλά επειδή μετά απο τόσα χρόνια συνεχιζετε τις ιδιες βλακείες ας το ξαναπω. Το κράξιμο στην Apple δεν ήταν επειδη παράτησε μια προβληματική πλατφόρμα. Ηταν επειδη βιάστηκε να το κάνει χωρίς να υπάρχει mainstream εναλλακτικη. Οπως πχ τα ακουστικά στο iPhone. Εχω ακομα κινητο με jack αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Ξέρεις γιατί; Γιατι εχω πολύ καλά ασύρματα σε καλή τιμη. Οταν το εβγαλε η Apple είχαμε λιγα και πανακριβα. Το timing ειναι το πρόβλημα της οχι η πράξη

Και 'γω ήμουν σίγουρος ότι θα υπάρχουν κοντόφθαλμα σχόλια σαν το δικό σου, ήδη απάντησα σε ένα τέτοιο.
Ξέρεις ότι ένας απ' τους λόγους που έχεις καλά ασύρματα σε καλή τιμή, είναι ότι η Apple έσπασε τα αυγουλάκια, έτσι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Ημουνα σιγουρος οτι θα υπάρχει τετοιο χαζό σχόλιο. Αλλά επειδή μετά απο τόσα χρόνια συνεχιζετε τις ιδιες βλακείες ας το ξαναπω. Το κράξιμο στην Apple δεν ήταν επειδη παράτησε μια προβληματική πλατφόρμα. Ηταν επειδη βιάστηκε να το κάνει χωρίς να υπάρχει mainstream εναλλακτικη. Οπως πχ τα ακουστικά στο iPhone. Εχω ακομα κινητο με jack αλλά δεν το χρησιμοποιώ ποτέ. Ξέρεις γιατί; Γιατι εχω πολύ καλά ασύρματα σε καλή τιμη. Οταν το εβγαλε η Apple είχαμε λιγα και πανακριβα. Το timing ειναι το πρόβλημα της οχι η πράξη

Με λίγα λόγια θες να πεις , ότι το flash θα είχε καταργηθεί ακόμα και αν η Apple δεν έκανε την αρχή? Μετά από 20 χρόνια ίσως?

Σας αρέσει , δεν σας αρέσει , η Apple επιτάχυνε τις διαδικασίες και ότι και να γράψετε , δεν μπορείτε να το αρνηθείτε αυτό.
Μια ζωή θα γκρινιάζετε με την Apple και στο τέλος πάλι εδώ θα είμαστε να σας λέμε και του χρόνου...Ιστορικά αποδεδειγμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ήταν το 2012 που ο Jobs είχε πει ότι το Flash είναι απαρχαιωμένο και για αυτό δεν πρόκειται να το υποστηρίξουμε στα iPhone. Πέρασαν 8 χρόνια, ο Jobs τα τίναξε, και το Flash ακόμα καλά κρατεί με εκατοντάδες ιστοσελίδες να το δουλεύουν. Εντωμεταξύ μια χαρά δούλευε και δουλεύει στο Android και τα Windows και θα πάρει άλλα 10 χρόνια να εξαφανιστεί από το Web παρά το ότι σήμερα είναι όντως απαρχαιωμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Oxygene είπε

Όταν το κάνανε αυτό στο Μήλο (εποχή 2008-2009 iphone) δεν υπήρχε σοβαρή εναλλακτική λύση, άρα καλώς πέσανε να τη φάνε. Το πρόβλημα δεν ήταν η απόφαση, αλλά η χρονική στιγμή που επιλέχθηκε.

Ναι, αλλά αυτή η απόφαση ήταν που ουσιαστικά "σκότωσε" το Flash. Εάν δεν είχε τα κότσια τότε ο συγχωρεμένος, θα τρώγαμε το καρκίνωμα του web στη μάπα για πόσα χρόνια ακόμα. Η χρονική στιγμή ήταν όντως δύσκολη, αλλά δε θα έπαιρνε τέτοιο ρίσκο άλλη εταιρεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Αχεμ σε flash  τρέχουν ακομα h-games :P 

Δυστυχώς ναι.. και δεν ξέρω πως θα clop clop τα βράδια 🤣 (first world problems)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η Apple κατηργησε το flash, ήμουν flash developer και έχω την δική μου άποψη.

Η actionscript 3 ηταν η καλύτερη γλώσσα που δούλεψα ποτέ. Και φοβερές βιβλιοθήκες για 2d games και physics. Το flash καρκίνιασε από τον embedded video player, και το σάπιο unoptipmised content που έβγαζαν illustrators/wannabe indie devs

O Jobs απλά έδωσε την χαριστική βολή, σε μια πολύ κρίσιμη φάση για το mobile dev. Είχε και τα δίκια του να προστατέψει το app store από σαπιο content που θα γινόταν port σε iOS (με πολύ κακά αποτελέσματα), και θα έβγαζε προβλήματα σε συσκευές με χαμηλά resources. Εννοείται πως κλασσικά οι devs ήταν αυτοί που ζημιώθηκαν, χάνοντας δουλειά μηνών. Τα υπόλοιπα είναι είναι ένας αργός και βασανιστικός θάνατος, που επεκτάθηκε λόγω της μεγάλης επιτυχίας και διάδοσης του flash.

H Microsoft το καταργεί 10 χρόνια μετά, με την adobe να το καταργεί επίσημα ούτως ή άλλως. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει, και για ποιο λόγο υφίσταται καν αυτή η σύγκριση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billdanos είπε

Δεν καταλαβαίνουμε την έκρηξη σου!
 

Και ειδικά το πως έφτασες από το flash στα ακουστικά κλπ...:) 

Αφού δεν είπε τπτ για ροδάκια και βάσεις οθόνης, πάλι καλά να λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, μπαίνετε σε σελίδες που έχουν flash?

Εγώ αν ζητήσει κάτι τέτοιο, απλά δεν ξαναμπαίνω στην σελίδα αυτή. Σαν χρήστης, για τα πάντα υπάρχουν εναλλακτικές. Μόνο σάπια πράγματα υπάρχουν σε flash, facebook games τύπου farmville etc...

Δεν έχω flash σε κανέναν browser μου και στον Chrome που το κάνει bundle έχω να το ενεργοποιήσω σε κάποια σελίδα πάνω από πενταετία, ίσως και παραπάνω.

4 ώρες πριν, DisRaptor είπε

Οταν η Apple κατηργησε το flash, ήμουν flash developer και έχω την δική μου άποψη.

Η actionscript 3 ηταν η καλύτερη γλώσσα που δούλεψα ποτέ. Και φοβερές βιβλιοθήκες για 2d games και physics. Το flash καρκίνιασε από τον embedded video player, και το σάπιο unoptipmised content που έβγαζαν illustrators/wannabe indie devs

O Jobs απλά έδωσε την χαριστική βολή, σε μια πολύ κρίσιμη φάση για το mobile dev. Είχε και τα δίκια του να προστατέψει το app store από σαπιο content που θα γινόταν port σε iOS (με πολύ κακά αποτελέσματα), και θα έβγαζε προβλήματα σε συσκευές με χαμηλά resources. Εννοείται πως κλασσικά οι devs ήταν αυτοί που ζημιώθηκαν, χάνοντας δουλειά μηνών. Τα υπόλοιπα είναι είναι ένας αργός και βασανιστικός θάνατος, που επεκτάθηκε λόγω της μεγάλης επιτυχίας και διάδοσης του flash.

H Microsoft το καταργεί 10 χρόνια μετά, με την adobe να το καταργεί επίσημα ούτως ή άλλως. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι διαφορετικό θα μπορούσε να κάνει, και για ποιο λόγο υφίσταται καν αυτή η σύγκριση.

Δεν ξέρω ρε φίλε ποιος φταίει, αλλά στα Mac που είχα πριν 10 χρόνια, φόρτωνε flash και παίρνανε μπρος οι ανεμιστήρες... Πιο unoptimised software δεν ξέρω αν έχει υπάρξει... Είχαμε δει ωραία πράγματα όντως, δημιουργικά, αλλά ακούω Flash και σκέφτομαι το desktop PC που είχα πριν 15+ χρόνια και οι ανεμιστήρες του κάνανε σαν αμάξι όταν ανεβάζεις ταχύτητα και το θεωρούσαμε και νορμάλ...

Unoptimised, insecure, όχι για multitouch συσκευές, κλειστό πρότυπο, ήθελε πανάκριβο software για να φτιάξεις κάτι καλό.

7 ώρες πριν, TSTVERIKOKO είπε

αντε τωρα να εξηγησεις στο 5χρονο οτι δεν δουλευει το FLASH για να παιξει FRIV

Δεν θέλει flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PeterMay είπε

Μεγάλη μαγκιά να κάνεις ότι θες, όπως το θες, να έχεις ότι θες και να τρέχεις ότι θες όπως το θες. 7αρια μονο!!!!

   Ναι με τα 1000. Ασε που εχεις ασφαλεια 99% γιατι πλεον δεν ασχολειται κανεις μαζυ τους. Ασοψονται καποια παιχνιδια που θελουν 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...