Προς το περιεχόμενο

Philips 43PUS7805 43"


vforvaggelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω μια διορθωση οσο αφορα τα hz της οθονης που ανεφερα ποιο πριν. Μολις ειδα στην official ιστοσελιδα στης philips οτι εχει 60hz και οχι 50. Χαρμόσυνο νεο καθως την εχω και για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, PredatorOfLiberty είπε

Θελω να κανω μια διορθωση οσο αφορα τα hz της οθονης που ανεφερα ποιο πριν. Μολις ειδα στην official ιστοσελιδα στης philips οτι εχει 60hz και οχι 50. Χαρμόσυνο νεο καθως την εχω και για gaming.

τα 50hz εχουν να κανουν πιο πολυ με αναλογικο σημα. 

Στο ψηφιακό , δηλαδή hdmi ειναι 60. στην ευρωπη ολες οι tv ειναι 50/60 , 100/120.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον οσον αφορα τις ρυθμισεις εικονας εχω καταληξει(;) στις παρακατω.

Στυλ Εικονας: Ζωντανο

Χρωμα: 70

Αντιθεση Οπισθιου Φωτισμου: 100

Ευκρινεια: 3

Φωτεινοτητα: 50

Οσον αφορα τις ρυθμισεις ειδικης λειτουργιας εχω κανει τα εξης

Βελτιωση Χρωματος: Μετριο

Θερμοκρασια Χρωματος: Συνηθης

Λειτουργια Αντιθεσης: Κλειστο

Δυναμικη Αντιθεση: Απενεργοποιημενο

Αντιθεση Βιντεο: 100

Gamma: 0

Ultra Resolution: Ενεργοποιημενο

Μειωση Θορυβου: Μετριο

Μειωση Τεχν. MPEG: Ελαχιστο

Στυλ Κινησης: Κλειστο

 

Δεκτη οποιαδηποτε προταση :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2020 στις 9:26 ΠΜ, vforvaggelis είπε

Λοιπον οσον αφορα τις ρυθμισεις εικονας εχω καταληξει(;) στις παρακατω.

Στυλ Εικονας: Ζωντανο

Χρωμα: 70

Αντιθεση Οπισθιου Φωτισμου: 100

Ευκρινεια: 3

Φωτεινοτητα: 50

Οσον αφορα τις ρυθμισεις ειδικης λειτουργιας εχω κανει τα εξης

Βελτιωση Χρωματος: Μετριο

Θερμοκρασια Χρωματος: Συνηθης

Λειτουργια Αντιθεσης: Κλειστο

Δυναμικη Αντιθεση: Απενεργοποιημενο

Αντιθεση Βιντεο: 100

Gamma: 0

Ultra Resolution: Ενεργοποιημενο

Μειωση Θορυβου: Μετριο

Μειωση Τεχν. MPEG: Ελαχιστο

Στυλ Κινησης: Κλειστο

 

Δεκτη οποιαδηποτε προταση :D

Με βρίσκεις σχεδον παντου σύμφωνο! Εχω προσωπικά εβαλα την βελτιωση χρωματος στο τερμα. Και το χρωμα το εχω στο 90 μου αρεσουν τα ζωντανα χρωματα. Προτιμησα την ευκρινεια να την κλεισω εντελως γιατι θυμαμε οτι απο πανω απο 5 ηταν χαλια οποτε λεω κλειστο εντελως.Η Μείωση Τεχν. MPEG ειναι μονο για αν παιζεις mpeg, αρα πολυ σπανια. (Δεν βλεπω τηλεοραση.) Στο μονο που με βρίσκεις καθετα αντιθετο ειναι η μειωση θορυβου, -οπως και σε ολες τις αλλες αυτοματες διωρθωσεις πλην της βελτιωσης χρωματος- ειδα οτι κανει κακο. Το μονο που προσπαθω ακομα να καταληξω ειναι το στυλ κινησης. Επειδη ποιο πολυ βλεπω ταινίες προτίμησα να το βαλω στο κλειστό και εγω για να μην μου αλλάξει την αυθεντική αίσθηση των 24 fps.

 

Καταταλα μπορω να πω μετα απο μηνα σχεδον χρήσης οτι η επιλογη αυτης της τηλεορασης στα 299 μας καραεβγαλε ασπροπρόσωπους!

Edit: Να σημειωσω ενα tip οσο αφορα την αναπαραγωγη HDR περιεχομενου καθως βλεπω πολυ συχνα ταινειες 4k hdr σε αυτην την τηλεωραση. Oταν γινετε λοιπον αναπαραγωγη hdr περιεχομενου, στις ρυθμισεις εικονας εμφανιζονται καινουργιες ρυθμισεις αποκλειστικες για το hdr περιεχομενο, με ποιο σημαντικη ρυθμιση την δυναμικη αντιθεση hdr την οποια μετα απο δοκιμες την εβαλα στο τερμα καθως δεν ειδα μειωνεκτηματα παρα μονο πολυ καλη αντιθεση και ποιο λαμπερη εικονα.

Επεξ/σία από PredatorOfLiberty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PredatorOfLiberty είπε

Με βρίσκεις σχεδον παντου σύμφωνο! Εχω προσωπικά εβαλα την βελτιωση χρωματος στο τερμα. Και το χρωμα το εχω στο 90 μου αρεσουν τα ζωντανα χρωματα. Προτιμησα την ευκρινεια να την κλεισω εντελως γιατι θυμαμε οτι απο πανω απο 5 ηταν χαλια οποτε λεω κλειστο εντελως.Η Μείωση Τεχν. MPEG ειναι μονο για αν παιζεις mpeg, αρα πολυ σπανια. (Δεν βλεπω τηλεοραση.) Στο μονο που με βρίσκεις καθετα αντιθετο ειναι η μειωση θορυβου, -οπως και σε ολες τις αλλες αυτοματες διωρθωσεις πλην της βελτιωσης χρωματος- ειδα οτι κανει κακο. Το μονο που προσπαθω ακομα να καταληξω ειναι το στυλ κινησης. Επειδη ποιο πολυ βλεπω ταινίες προτίμησα να το βαλω στο κλειστό και εγω για να μην μου αλλάξει την αυθεντική αίσθηση των 24 fps.

 

Καταταλα μπορω να πω μετα απο μηνα σχεδον χρήσης οτι η επιλογη αυτης της τηλεορασης στα 299 μας καραεβγαλε ασπροπρόσωπους!

Θα δοκιμασω και τα δικα σου να δω αδερφε.

Γενικα εχω παρατηρησει το εξης (και θελω να βγαλω βιντεο με την πρωτη ευκαιρια αλλα με ενα υπερδραστηριο νηπιο σπιτι ειναι δυσκολο), σε μερικες ταινιες που εχουν καπως σκοτεινα σημεια, παρατηρω σαν να εχει μια σκια στις κινησεις. Για παραδειγμα κουναει ο ηθοποιος το κεφαλι και ειναι σαν να αφηνει μια σκια πισω στην κινηση που εκανε. Σκεφτηκα το soap effect (σε εμας ειναι το στυλ κινησης) αλλα δεν ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Θα δοκιμασω και τα δικα σου να δω αδερφε.

Γενικα εχω παρατηρησει το εξης (και θελω να βγαλω βιντεο με την πρωτη ευκαιρια αλλα με ενα υπερδραστηριο νηπιο σπιτι ειναι δυσκολο), σε μερικες ταινιες που εχουν καπως σκοτεινα σημεια, παρατηρω σαν να εχει μια σκια στις κινησεις. Για παραδειγμα κουναει ο ηθοποιος το κεφαλι και ειναι σαν να αφηνει μια σκια πισω στην κινηση που εκανε. Σκεφτηκα το soap effect (σε εμας ειναι το στυλ κινησης) αλλα δεν ειναι αυτο.

 

αν λες αυτο εμενα μου ειχε γινει οταν το ειχα βαλει στο smooth που λογικα κανει ενα time interpolation οπως λεει και το βιντεο για να εχει ποιο smooth εικονα αλλα με αποτελεσμα αυτο το μειονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, PredatorOfLiberty είπε

 

αν λες αυτο εμενα μου ειχε γινει οταν το ειχα βαλει στο smooth που λογικα κανει ενα time interpolation οπως λεει και το βιντεο για να εχει ποιο smooth εικονα αλλα με αποτελεσμα αυτο το μειονέκτημα.

Οχι οχι, το εχω απενεργοποιημενο. Θα βγαλω βιντεο με την πρωτη ευκαιρια να δεις. Το παρατηρω συνηθως σε ταινιες/σειρες σε καναλια της τηλεορασης και οχι σε netflix κλπ που εχουν σαφως πολυ καλυτερη αναλυση...

Επεξ/σία από vforvaggelis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PredatorOfLiberty είπε

αν λες αυτο εμενα μου ειχε γινει οταν το ειχα βαλει στο smooth που λογικα κανει ενα time interpolation οπως λεει και το βιντεο για να εχει ποιο smooth εικονα αλλα με αποτελεσμα αυτο το μειονέκτημα.

Λοιπον καταφερα και εβγαλα ενα βιντεο χθες.

https://streamable.com/4qsvzy

Αν προσεξεις στο 43" που γυρναει η κοπελα θα δεις κανει μια σκια

image.png.3d8e0dc35e5e6ca4cdfaee7bdbe104bd.png

Τι μπορει να ειναι αυτο; Το motion το εχω κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Λοιπον καταφερα και εβγαλα ενα βιντεο χθες.

https://streamable.com/4qsvzy

Αν προσεξεις στο 43" που γυρναει η κοπελα θα δεις κανει μια σκια

image.png.3d8e0dc35e5e6ca4cdfaee7bdbe104bd.png

Τι μπορει να ειναι αυτο; Το motion το εχω κλειστο.

Star βλέπω πανω αριστερα, αρα μιλαμε για Ελληνικη tv, ακομα και αν ειναι ''hd''. Μπορω σχεδον να σου εγγυηθω οτι ειναι ξεκαθαρα θεμα του σηματος. Δοκιμασε να βαλεις την ιδια ταινεια σε 1080p τουλαχιστον ποιοτητα και πονταρω δεν θα υπαρχει κατι τετοιο. Εχω παρακολουθησει πολλες ταινειες με στικακι ολες bluray ποιοτητας 1080p μεχρι 2160p (4k) και δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο. Θυμησου τα λογια σου ποιο πανω : ''Το παρατηρω συνηθως σε ταινιες/σειρες σε καναλια της τηλεορασης και οχι σε netflix κλπ που εχουν σαφως πολυ καλυτερη αναλυση...''

Παλι καλα δεν φταει η super tv μας 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PredatorOfLiberty είπε

Star βλέπω πανω αριστερα, αρα μιλαμε για Ελληνικη tv, ακομα και αν ειναι ''hd''. Μπορω σχεδον να σου εγγυηθω οτι ειναι ξεκαθαρα θεμα του σηματος. Δοκιμασε να βαλεις την ιδια ταινεια σε 1080p τουλαχιστον ποιοτητα και πονταρω δεν θα υπαρχει κατι τετοιο. Εχω παρακολουθησει πολλες ταινειες με στικακι ολες bluray ποιοτητας 1080p μεχρι 2160p (4k) και δεν εχω παρατηρησει ποτε κατι τετοιο. Θυμησου τα λογια σου ποιο πανω : ''Το παρατηρω συνηθως σε ταινιες/σειρες σε καναλια της τηλεορασης και οχι σε netflix κλπ που εχουν σαφως πολυ καλυτερη αναλυση...''

Παλι καλα δεν φταει η super tv μας 😜

Φιου! Μια χαρα η τηλεορασαρα μας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει ασχοληθει κανεις με screen mirroring;

Επισης, υπαρχει επισημο app για remote control μεσω android;

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vforvaggelis είπε

Εχει ασχοληθει κανεις με screen mirroring;

Επισης, υπαρχει επισημο app για remote control μεσω android;

Ασχοληθηκα αλλα δεν εβγαλα ακρη, και δεν το εψαξα ποιο πολυ καθως δεν το εχω αναγκη. Για επισημο app για remote control δεν ξερω εγω χρησιμοποιω το app mi remote controler https://play.google.com/store/apps/details?id=com.duokan.phone.remotecontroller&hl=en&gl=US

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...