Προς το περιεχόμενο

Αντικατάσταση netgear r7000


marksk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Το παραπάνω router έτρωγε κολλήματα και από χθες είναι σε bootloop μάλλον. Το χρησιμοποιούσα σαν accesspoint στο σπίτι. Το συνδέω με gigabit powerline στο td-w9977 που εκτελεί χρέη modem/router και είναι σε άλλο δωμάτιο. Στο δίκτυο έχω καμιά 30ρια συσκευές. Για προτείνεται συσκευή για αντικατάσταση. Κόστος κανένα 50ρικο το πολύ. Δε με ενδιαφέρει να έχει usb, file sharing torrent κτλ. Να έχει Giga lan- 4 θύρες ethernet- guest network- 1200 wifi speed

 

έχω δει αυτό που δείχνει καλό και στην τιμή του. https://www.skroutz.gr/s/15898986/Tenda-AC10U.html

 

Μήπως να περιμένω BlackFriday

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτα τα λεφτα μονο tp link θα βρεις ή μπορει και κανα Mikrotik που ειναι πολυ καλα και φτηνα αλλα δεν εχουν το πιο απλο σεταρισμα. προσωπικα θα επαιρνα κανα ubiquiti αλλα δεν νομιζω οτι θα βρεις στα 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Πριν αρχίσεις να ξοδεύεις λεφτά, δοκίμασε να το φλασαρεις μέσω TFTP.

Βάλε το NETGEAR σε TFTP  mode και φλασαρε την τελευταία OEM ή ακόμα καλύτερα OPENWRT.

 

Btw....γιατί το χρησιμοποιείς για AP και όχι σαν κυρίως router με το tplink σε bridge?

 

Επεξ/σία από panzertank
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για tftp θέλει καλώδιο μέσα ή στη θύρα wan.

Δεν έχω χρόνο για ψάξιμο αυτή την εποχή. Μετάνιωσα που δεν είχα flashαρει άλλη ρομ. Σαν κυρίως το χρησιμοποιούσα παλιά αλλά με τα κολλήματα που έτρωγε από κάποια φάση και μετά το γύρισα και πάλι καλά στο tplink. 

Δοκίμασα Tftp αλλά δεν προλαβαίνει να κάνει τίποτα, γιατί συνδέεται και αποσυνδέεται κατευθείαν το pc, είναι τόσο γρήγορο το Loop. Θέλω να δοκιμάσω κανένα άλλο τροφοδοτικό

μου άρεσε και αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/13923347/MikroTik-hAP-ac.html

 

μετά έχουμε και αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/13250905/Ubiquiti-airCube-AC.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου!

Το συνδέεις σε μια lan port όχι στη wan.

Κρατα το "κρυφό" κουμπί πατημενο για τουλάχιστον 10-15 δευτερόλεπτα.

https://kb.netgear.com/000059633/How-to-upload-firmware-to-a-NETGEAR-router-using-TFTP-client

 

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα δουλέψει και πάλι το router. Δύσκολα brickαρονται αυτά τα router.

Έχω 2 r7800 και μιλάω εκ πείρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προχωράει καθόλου

κάνει reboot (μάλλον), κάθε 3-4 δεύτερα, οπότε μου κάνει σύνδεση και αποσύνδεση από το router

https://drive.google.com/file/d/1DUDPqnGFXMOJgDDHY5QywFVY1D2xC17P/view?usp=sharing

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι δεν το βάζεις σωστά σε TFTP mode.

Κρατάς το reset button για τουλάχιστον 10-15 δευτερόλεπτα;

TFTP flashing process

  1. Turn off the power, push and hold the reset button (in a hole on backside) with a pin
  2. While still holding the reset button, turn on the power, and the power led starts flashing white (after it first flashes orange for a while)
  3. Release the reset button after the power led flashes white (for at least 10 times), immediately execute the tftp command on your computer. (Note: There is no requirement to wait for 10 flashes although Netgear apparently says that in official advice. You can release the button once it starts to flash white (after the orange flashing if over).)
  4. The power led will stop flashing if you succeeded in transferring the image, and the router reboots rather quickly with the new firmware.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει κάτι διαφορετικό με το reset. 

Δοκίμασα και το 30/30/30 που γράφουν, δεν κάνει κάτι διαφορετικό, είτε με reset πατημένο, είτε χωρίς reset.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που σου λέω δεν είναι για να το κάνεις reset.

Είναι για να το βάλεις σε TFTP mode και να το φλασαρεις με την oem rom ή openwrt μέσω υπολογιστή.

Έχε τις ρυθμίσεις στον υπολογιστή έτοιμες και το TFTP πρόγραμμα ανοιχτό και έτοιμο να συνδεθεί.

Επεξ/σία από panzertank
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά

Απλά θέλω να σου πω ότι το router είναι brickαρισμενο. Ότι και να προσπαθήσω να κάνω, κάνει μόνο αυτό. Είτε προσπαθώ για tftp πρόσβαση, είτε hard reset είτε reset είτε επανεκκίνηση, άνοιγμα. Το μόνο που κάνει είναι αυτή η αλληλουχία led. Πάντα η ίδια ποτέ διαφορετική.

Επεξ/σία από marksk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δυστυχώς σε βλέπω για αγορά.

Από τις 2 επιλογές που βρήκες θα πήγαινα στο ubiquiti.

Σκέψου και την επιλογή που σου είπα και να μην πάρεις AP αλλά router βάζοντας σε bridge το modem σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα 3 επιλογές. Το πρώτο έχει και εξωτερικές κεραίες. το ubiquiti και το mikrotik με τρομάζουν που δεν έχουν κεραίες. Θα έχουν τόσο καλό wifi? Θα δοκιμάσω και το τροφοδοτικό στο router και να βγάλω και το reset γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μου. Έχεις να προτείνεις κανένα router?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Router μπορώ να προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που έχω.....το μεγάλο αδερφάκι του δικού σου το r7800.

Βέβαια για την ηλικία του είναι λίγο ακριβό αλλά πίστεψέ με η εμβέλειά του ακόμα και σήμερα είναι από τα καλύτερα και στα δύο bands.

Μένουμε σε διαμέρισμα 130τμ και καλύπτει ΑΝΕΤΑ όλο το σπίτι και στα 2 bands. Στα δε 2.4 φαντάσου ότι μπαίνω από το κινητό μου από το διαμέρισμα του αδερφού μου που μένει σε απέναντι πολυκατοικία 100-150 μέτρα πιο κάτω.

Κοίτα στο Amazon.de για κάνα μεταχειρισμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...