Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση εσωτερικού δικτύου ethernet


tzibo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν μπαίνεις στην διαδικασία να φτιάξεις καλωδίωση για Internet από το 0 σίγουρα είναι κάτι το οποίο δεν πρόκειται να αλλάξεις για πάρα πολλά χρόνια.

• Καλωδίωση τοίχος Ethernet και ταβάνι για AP. 
• Για τηλεφωνία πλέον δουλεύουν voip και υπάρχουν εταιρείες εκτός από γνωστές (πχ modulus) που προσφέρουν τηλεφωνία αρκεί να έχεις ένα voip τηλέφωνο (πχ gigaset).
• Για Internet ΑΝ υπάρχουν φυσιολογικές ταχύτητες τα καλύτερα και πιο αξιόπιστα μηχανήματα θα ήταν σε Ubiquity αλλά το κόστος θα είναι αρκετά μεγάλο (σε 1,2 μήνες βγαίνουν με υποστήριξη WiFi6).

Γενικά αν θέλεις να φτιάξεις σε μεγάλο χώρο την καλύτερη και πιο αξιόπιστη κάλυψη Internet το κόστος είναι μεγάλο, αλλά αν έχεις 24α και περιμένεις με το ζόρι 50α για μένα δεν αξίζει.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ubiquity σκεφτόμουν σίγουρα για AP και ίσως και για switch... γιατί έχω ψάξει αρκετά και έχω δει ότι είναι από τα καλύτερα. 

Κοίτα, απότι έχω δει στην περιοχή που είναι το καινούργιο σπίτι πιάνει 50αρα σε αντίθεση με την 24αρα που πιάνει με το ζόρι εδώ που είμαι τώρα γι'αυτό και αναγκαστικά εχω και το booster, αν και δεν εχω σκοπό να το κόψω και 50αρα να πιάνω γιατί θα με πάει σίγουρα στα 75. Γενικά το δίκτυο όμως δεν το κάνω λόγω υψηλής ταχύτητας internet (αν και κάποια στιγμή ευελπιστώ σε FTTH)  αλλά για καλύτερη επικοινωνία των συσκευών με το ρούτερ ειδικά σε ένα σπίτι τριώροφο (δεν έχω σκοπό να γεμίσω τον τόπο repeaters κλπ). Πιστεύω ότι οι συσκευές δουλεύουν μακράν καλύτερα με ethernet παρά με wifi. To wifi θα υπάρχει αναγκαστικά για τα κινητά μας τα λαπτοπ και τα τάμπλετ. Μέχρι και τις tv θα τις βάλω σε ethernet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Antonisk2003 είπε

Ubiquity σκεφτόμουν σίγουρα για AP και ίσως και για switch... γιατί έχω ψάξει αρκετά και έχω δει ότι είναι από τα καλύτερα. 

Κοίτα, απότι έχω δει στην περιοχή που είναι το καινούργιο σπίτι πιάνει 50αρα σε αντίθεση με την 24αρα που πιάνει με το ζόρι εδώ που είμαι τώρα γι'αυτό και αναγκαστικά εχω και το booster, αν και δεν εχω σκοπό να το κόψω και 50αρα να πιάνω γιατί θα με πάει σίγουρα στα 75. Γενικά το δίκτυο όμως δεν το κάνω λόγω υψηλής ταχύτητας internet (αν και κάποια στιγμή ευελπιστώ σε FTTH)  αλλά για καλύτερη επικοινωνία των συσκευών με το ρούτερ ειδικά σε ένα σπίτι τριώροφο (δεν έχω σκοπό να γεμίσω τον τόπο repeaters κλπ). Πιστεύω ότι οι συσκευές δουλεύουν μακράν καλύτερα με ethernet παρά με wifi. To wifi θα υπάρχει αναγκαστικά για τα κινητά μας τα λαπτοπ και τα τάμπλετ. Μέχρι και τις tv θα τις βάλω σε ethernet. 

Νομίζω ότι δεν υπάρχουν αρκετά στάνταρ και όλα παίζουν. Σε μένα εξωτερικό πληρώνουμε 15€ Gpon 400mbps, θα μου πεις εξωτερικό είσαι, ναι οκ, σε πόσα χρόνια θα φτάσει η Ελλάδα να δίνει ταχύτητες έστω 100mbps σε όλους; Ας είναι και 20,30€ αρκεί να μπορέσει, όταν ακόμα υπάρχει η ντροπή του ΕΩΣ 24 σε κεντρικές περιοχές. Όταν έχεις δυνατότητα να έχεις διαθέσιμες γρήγορες ταχύτητες δεν ψάχνεις τόσο πολύ το θέμα του Ethernet αλλά περισσότερο του WiFi και ακόμα καλύτερα αν είναι να φτιάξεις τώρα WiFi6. Αν έχει δυνατότητα σε 1,2,3 χρόνια, δεν έχω ιδέα πότε ο πάροχος να σου δώσει επιτέλους Internet από 100mbps και πάνω τότε μπορεί να αξίζει να πάρεις σοβαρά μηχανήματα όπως πχ Ubiquity και πάλι για μεγάλο χώρο και δεν μιλάμε για 1,2 AP. Πόσες συσκευές σε ένα σπίτι χρειάζονται σύνδεση Ethernet; Πιστεύω είναι πιο λίγες πχ NAS, κάμερες, καταγραφικά και δες πόσες μπορείς να έχεις με WiFi πχ laptop, smartphones, tv, media player, ηχεία, ενισχυτές,εκτυπωτές, μέχρι και στο πλυντήριο πλέον WiFi βάλανε όπως μπορείς να δεις πλέον σε όλες συσκευές υπάρχει κάρτα δικτύου και στα μοντέλα τελευταίας τεχνολογίας με WiFi6. Νομίζω ο καθένας πρέπει πολύ προσεχτικά να τα μετρήσει όλα τα υπέρ και τα κατά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...