Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένου: Alfa Romeo 147 1.6 120hp vs Fiat Bravo 1.4 120 hp


Stefan12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Συμπεραίνεις λάθος.

Δεν ξέρω αν το έγραψα τόσο κωδικοποιημένα αλλά το νόημα ήταν ανάμεσα στα δύο θα διάλεγα το Bravo.

Αλλά το 150αρι.(αυτό τωρα το πρόσθεσα)

Έτσι όπως το έγραψες και με γρήγορη ανάγνωση μπορεί να βγεί λάθος συμπέρασμα. (και εγώ την πάτησα)
Έπρεπε να βάλεις ένα κόμμα ή το άρθρο «το» για να ξεχωρίσει. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SchinasN είπε

Φίλος κοιτούσε το καινουριο yaris , αλλά θα αγόραζε κάτι πολύ πιο φτηνό. Ποτέ δεν μου άρεσε το yaris , παρόλαυτα τον είπα, πάρε το yaris , μετά από 10 χρόνια είναι ακόμα με το χαμόγελο στο στόμα.

Δεν πιστεύω να πήρε αυτό με τον αθάνατο κινητήρα 1NR-FE.😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Dark_Nightfall είπε

Δεν πιστεύω να πήρε αυτό με τον αθάνατο κινητήρα 1NR-FE.😋

Θα σε γελάσω , το 2009 νομίζω το πήρε. Βέβαια με το στάρλετ κυκλοροφορεί καθημερινά και το yaris ΣουΚου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, nk9 είπε

Το bravo ειναι μια γενιά νεότερο αυτοκινητο, το οποίο μοιράζεται το ίδιο πάτωμα με την delta και έχει πολλά κοινά μηχανικά μέρη με την giulietta.

Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις 150αρι tjet,  αλλά όχι 140αρι multiair.

Από τα πλέον ποιοτικά fiat και γενικότερα ιταλικά το bravo. Το μοτέρ, ειδικά το 150, έχει σχετικά υψηλή κατανάλωση, καθως μιλάμε για turbo τύπου old school.

Η alfa στρίβει εξαιρετικά, πάει μια χαρά για 1.6 ατμόσφαιρα, αλλά είναι μοντέλο της δεκαετίας του '90.

Πηρα τον Ιουλιο Μιτο με τον Tjet.

Γενικα ειναι αξιοπιστος,μου ζητησε θερμοστατη(τον ειχε αφησει ο προηγουμενος και τον φορτωθηκα) και ειχε σπασει και μια βαση στο αναθυμιαστικο οπου και αλλαχθηκε.

Αλλα απο καταναλωση,δεν ειναι για καθε μερα,εκτος και εαν εχεις να το ταιζεις.

Εντος χαλαρα 10αρικο.

Εκτος σε ταξιδι,κατω απο 7 δεν υπαρχει περιπτωση.

Προσωπικα το εχω για βολτατζιδικο καθως εχω μηχανη για τα εντος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Πηρα τον Ιουλιο Μιτο με τον Tjet.

Γενικα ειναι αξιοπιστος,μου ζητησε θερμοστατη(τον ειχε αφησει ο προηγουμενος και τον φορτωθηκα) και ειχε σπασει και μια βαση στο αναθυμιαστικο οπου και αλλαχθηκε.

Αλλα απο καταναλωση,δεν ειναι για καθε μερα,εκτος και εαν εχεις να το ταιζεις.

Εντος χαλαρα 10αρικο.

Εκτος σε ταξιδι,κατω απο 7 δεν υπαρχει περιπτωση.

Προσωπικα το εχω για βολτατζιδικο καθως εχω μηχανη για τα εντος.

Κλασικά νούμερα κατανάλωσης για μοτέρ με τουρμπίνα δεκαετίας 00's.

Αλλά πλην αυτού, μιλάμε για ένα αρκετά αξιόπιστο μοτέρ, σε αντίθεση π.χ. με το 1.6 thp της Peugeot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 2:19 ΜΜ, Stefan12 είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Ενδιαφέρομαι για αγορά μεταχειρισμένου μεχρι 6k και μετά απο αναζήτηση αποφάσισα να κινηθώ για ένα απο τα 2 αυτά μοντέλα (χρονολογιας 2008-2011 ειναι αυτά που έχω δει).
το συμπέρασμα που έχω καταλήξει είναι το εξής: πιο fun to drive η Alpha, πιο οικονομικά σερβις/ανταλλακτικά το Fiat, σχετικά υψηλή κατανάλωση και τα 2 (για αυτό γλυκοκοιτάζω και
μεταχειρισμένα με υγραέριο).

Εσείς τι λέτε? έχετε γνώμες/εμπειρίες για αυτά τα 2 αμάξια? (η κανα φιλαρακι που να πουλάει? :)


 

H 147 εάν είναι καλοσυντηρημένη δέν θα έχεις θέματα . Έχουν πολύστροφα μοτέρ . Είχα οδηγήσει μια 147 του του 2004 . Είναι αμάξι σχετικά κοντό  σε ύψος ειδικά πίσω

 

Για υγραέριο μεταχειρισμένο δέν συμφωνώ , για το λόγο οτι δέν ξέρεις πώς έχεις ρυθμιστεί , ισως χρειαστεί επισκευή η μπεκιέρα ή και ο μειωτήρας . Και εάν έχει κανένα φθηνό σύστημα δεν θα βρίσκεις υποστήριξη . Επίσης σημαντικό εάν πάρεις μεταχειρισμένο υγραέριο κοιτάς τη δεξαμενή ποτε λήγει 

Βρες ένα βενζίνη , πήγαινε το σε συνεργείο για έλεγχο και έαν σου πεί προχώρησε , κάνεις γενική συντήρηση αλλαγή όλα και προχωράς εσύ ο ίδιος μετά με εγκατάσταση υγραέριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...