Προς το περιεχόμενο

Είναι το γυμνάσιο Αναβρύτων μια καλή επιλογή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!  έχω μια κόρη στην πέμπτη δημοτικού η οποία είναι πολύ καλή μαθήτρια και γενικώς από πολύ μικρή έχει ήδη θέσει τους στόχους της οι οποίοι ομολογώ είναι υψηλοί.  Κάνοντας διάφορες συζητήσεις για τα σχολεία και τις προοπτικές που μερικά από αυτά προσφέρουν, εχει εκδηλώσει την επιθυμία να δώσει εξετάσεις προκειμένου να περάσει στο γυμνάσιο των Αναβρύτων.  Θα ήθελα από όσους γνωρίζουν την άποψή τους για το συγκεκριμένο σχολείο, για το αν είναι όντως τόσο καλό όσο ακούγεται κλπ.  Θα ήθελα δηλαδή αν γνωρίζετε να μου λέγατε τα θετικά και τα αρνητικά του σχολείου αυτού.  Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 80% των μαθητων στο δημοτικο ειναι πολυ καλοι μαθητες (οι δασκαλοι με ευκολια βαζουν βαθμους) μην ζοριζετε τα παιδια και μην εχετε εμμονες....... ο καλος μαθητης θα ξεχωρισει σε οποιοδηποτε σχολικο περιβαλλον !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, arispz είπε

Το 80% των μαθητων στο δημοτικο ειναι πολυ καλοι μαθητες (οι δασκαλοι με ευκολια βαζουν βαθμους) μην ζοριζετε τα παιδια και μην εχετε εμμονες....... ο καλος μαθητης θα ξεχωρισει σε οποιοδηποτε σχολικο περιβαλλον !!

συμφωνώ απόλυτα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μιλάμε για ένα παιδάκι που έχει καλούς βαθμούς γιατί έτσι συνηθίζεται στο δημοτικό.  Δεν κρίνω το παιδί μου από τους βαθμούς που παίρνει στο δημοτικό αλλά από το γενικότερο επίπεδό του.  Εννοείται επίσης ότι σε καμία περίπτωση δεν ζορίζω το παιδί μου ίσα ίσα λόγω του ότι έχω ακούσει για ότι στα Ανάβρυτα υπάρχει πολύ έντονος ανταγωνισμός μεταξύ των παιδιών που ξεφεύγει από τα φυσιολογικά επίπεδα, για αυτό και θέλω να το εξετάσω και να ακούσω και άλλες γνώμες για να το αποτρέψω αν χρειάζεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι επιθυμία του παιδιου σου προχώρα και οτι και να προκύψει θα ειναι θετικό.

Αυτο που πρεπει να προσέξεις ειναι μήπως ειναι μονο δικια σου επιθυμία και οχι του παιδιου.............

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Αν ειναι επιθυμία του παιδιου σου προχώρα και οτι και να προκύψει θα ειναι θετικό.

Αυτο που πρεπει να προσέξεις ειναι μήπως ειναι μονο δικια σου επιθυμία και οχι του παιδιου.............

Εγω μαλλον αρνητικη ειμαι.... γιατι εχω ακουσει για πολυ ανταγωνιστικοτητα στα Αναβρυτα..... αλλα δεν θελω να επηρεασω το παιδι μου αν τυχον οι πληροφοριες μου ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομιζω οτι παιζει τοσο σημαντικο ρολο το γυμνασιο στην μετεπειτα πορεια ενος παιδιου στην τριτοβαθμια τουλαχιστον αυτη ειναι η δικη μου αποψη απο προσωπικη εμπειρια. Το γυμνασιο θεωρω ειναι ενα μεταβατικο σταδιο για το λυκειο εχει προπαρασκευαστικο ρολο σκεψου σε αλλες χωρες δεν υπαρχει καν σαν οντοτητα, δηλαδη το λυκειο φτανει μεχρι την 6η ταξη. Δεν νομιζω να οφελησει σημαντικα το παιδια ενα πιο εξειδικευμενο λυκειο εκτος και αν προκειται για καποιο ταλεντο που θελει να αναδειχθει σε παγκοσμιου επιπεδου διαγωνισμους να διεκδικησει υποτροφιες εξωτερικου κλπ. Προσωπικα αν και στο γυμνασιο ειμουν μετριος μαθητης στις πανελληνιες μπηκα σε μια απο τις πιο υψηλοβαθμες σχολες της ελλαδας, εννοωντας οτι στην περιπτωση των πανελληνιων (αν ειναι ο δρομος που σκοπευετε να ακολουθησετε) δεν παιζουν τοσο ρολο οι συνθηκες οσο η ορεξη για σκληρη δουλεια και η συνεπεια του καθε παιδιου. Στην περιπτωση του λυκειου ισως εκει ναι ενα προτυπο λυκειο αν ειχε περισσοτερες προοπτικες απο ενα απλο ΓΕΛ αλλα για το γυμναστιο νομιζω δεν υπαρχει τοσο ουσιαστικη διαφορα, εκτος και αν υπαρχει καποιος κανονισμος οτι οι μαθητες προτυπου γυμνασιου διεκδικουν περισσοτερες θεσεις στο προτυπο λυκειο οποτε σε αυτην την περιπτωση αξιζει.

Επεξ/σία από Marios8888
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σε αυτό το θρεντ υπάρχει τόση λογική.

Εγώ θα σου πρότεινα να μην πάει το παιδί στο Γυμνάσιο αυτό. Πολύ πρεμούρα για το τίποτα. Αν είναι να πάει σε ανώτατη μόρφωση, το γυμνάσιο δεν παίζει ρόλο όσο νομίζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα την τυχη (πριν πολλα χρόνια) οταν ημουν μικρος να παω σε ενα εξαιρετικο γυμνασιο κ λυκειο. ειχαμε βεβαια 9-10ωρα, μπολικο διάβασμα και αρκετο ζορι σε σχέση με το μέσο σχολείο που ζηλευα αλλους γνωστούς με πολυ χαλαρότερο πρόγραμμα. αλλά ακόμα και εκεί, μέτριος μαθητής μπορούσες να τα βγάλεις πέρα σχετικά ανετα. τοτε δε το κατάλαβα. αλλά χρονια μετα, πηρα χαμπαρι το ποσο καλα με ειχε προετοιμάσει στο να διαβάζω αλλα και ποσο πιο δυνατή γενική μόρφωση είχα σε σχέση με πολύ κόσμο.

Για εμένα, αν το παιδί τραβάει στο διάβασμα έστω και ως μέτριος μαθητης, τότε το καλό σχολείο μπορεί να του δώσει παρα πολλά εφόδια για τη ζωή που δεν θα τα καταλάβει παρά μετα από αρκετά χρόνια. 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ θα σου έλεγα να δώσει εξετάσεις για το Γυμνάσιο Αναβρύτων.

Αν περάσει θα βρίσκεται σε ένα περιβάλλον με καλούς μαθητές που έχουν επιλεγεί με πολύ δύσκολες εξετάσεις. Αυτό από μόνο του θα την βοηθήσει να γίνει καλύτερη. Όχι απαραίτητα λόγω του ανταγωνισμού που αναφέρεις. Μόνο από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Αν δεν περάσει θα έχει κάνει μια πολύ καλή επανάληψη στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά του δημοτικού σχολείου. Αυτό από μόνο του μόνο θετικό είναι. Κατά τη γνώμη μου μακάρι να υπήρχαν εισαγωγικές σε όλα τα γυμνάσια.

Ακούστηκε επίσης ότι το γυμνάσιο δεν παίζει σημαντικό ρόλο για το λύκειο και την εισαγωγή σε ΑΕΙ. Μεγα λάθος. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και το δημοτικό. Αν σε αυτές τις βαθμίδες το παιδί είναι χαλαρό και δεν αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις μετά δεν το σώζει με τίποτα.

Καλή πρόοδο στην κορούλα σου.;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παιδί έχει πραγματικά τις δυνατότητες και θέλει να κυνηγήσει τους στόχους του τότε είναι αναγκαίο να δώσει εξετάσεις για το πρότυπο σχολείο. Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένα για  το γυμνάσιο Αναβρύτων αλλά σαν πρότυπο σχολείο είναι σίγουρα απείρως ανώτερο από τα συνηθισμένα δημόσια γυμνάσια.Δεν είναι μόνο ότι το πρότυπο σχολείο θα της παρέχει ένα υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο αλλά είναι πολύ βασικό το ότι οι συμμαθητές της θα είναι σαν και εκείνη με υψηλούς στόχους , ενδιαφέρονται και όρεξη για μάθηση.Θα είναι σε ένα περιβάλλον που θα την ωθεί να γίνεται καλύτερη και επιπλέον τα πρότυπα σχολεία έχουν εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες εκτός σχολικού ωραρίου που θα τους διευρύνουν τους ορίζοντες. Είναι μεγάλης σημασίας ότι τα παιδιά στα πρότυπα σχολεία έχουν γονείς που τα στηρίζουν που μου φαίνεται λογικό αφού για να  δώσει ένα παιδί  εξετάσεις σημαίνει ότι οι γονείς του ενδιαφέρονται πραγματικά για τη μόρφωση του. Αντίθετα σκέψου το παιδί σου να πάει σε συνηθισμένο δημόσιο γυμνάσιο.Θα έχει να αντιμετωπίσει βαριεστημένους καθηγητές, ανύπαρκτες υποδομές, μηδέν δραστηριότητες εκτός σχολικού ωραρίου. Επιπλέον στους συμμαθητές του θα περιλαμβάνονται όλο το φάσμα της ελληνικής κοινωνίας.θα έχει να συναναστραφεί με μαθητές που δεν τους ενδιαφέρουν τα μαθήματα και θέλουν  απλά να περάσουν την τάξη , μαθητές που είναι αντικοινωνικοί-επιθετικοί και ψάχνουν κάποιο αδύναμο για να θυματοποιήσουν ,μαθητές με ψυχολογικά προβλήματα είτε επειδή δεν μπορούν να κοινωνικοποιηθούν είτε επειδή προέρχονται από διαλυμένες οικογένειες , μαθητές που κλέβουν κτλ. Σε κάποια σχολεία έχουν θέματα με εξωσχολικούς και όπως πάντα οι καταλήψεις για να χάσουν το μάθημα είναι πάντα στο πρόγραμμα.Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων  αμφιβάλλω αν θα έχει συγκροτηθεί γιατί συνήθως δεν υπάρχει απαρτία στις συναντήσεις των γονεών και κηδεμόνων.Ακόμη και αν η κόρη σου είναι απόλυτα αφοσιωμένη στο στόχο της είναι σε πολύ μικρή ηλικία και το σχολικό της περιβάλλον καλό η κακό θα την επηρεάζει άμεσα.

Χάρηκα που ενδιαφέρεσαι για  την μόρφωση της κόρης σου , οι περισσότεροι γονείς είναι εγκληματικά αδιάφοροι.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 2:07 ΠΜ, Skywalker333 είπε

ειχα την τυχη (πριν πολλα χρόνια) οταν ημουν μικρος να παω σε ενα εξαιρετικο γυμνασιο κ λυκειο. ειχαμε βεβαια 9-10ωρα, μπολικο διάβασμα και αρκετο ζορι σε σχέση με το μέσο σχολείο που ζηλευα αλλους γνωστούς με πολυ χαλαρότερο πρόγραμμα. αλλά ακόμα και εκεί, μέτριος μαθητής μπορούσες να τα βγάλεις πέρα σχετικά ανετα. τοτε δε το κατάλαβα. αλλά χρονια μετα, πηρα χαμπαρι το ποσο καλα με ειχε προετοιμάσει στο να διαβάζω αλλα και ποσο πιο δυνατή γενική μόρφωση είχα σε σχέση με πολύ κόσμο.

Για εμένα, αν το παιδί τραβάει στο διάβασμα έστω και ως μέτριος μαθητης, τότε το καλό σχολείο μπορεί να του δώσει παρα πολλά εφόδια για τη ζωή που δεν θα τα καταλάβει παρά μετα από αρκετά χρόνια. 

Ευχαριστω πολυ για την προσωπικη εμπειρια που μου καταθετεις! Με βοηθησε πολυ

Στις 1/11/2020 στις 4:46 ΜΜ, fair_play είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Εγώ θα σου έλεγα να δώσει εξετάσεις για το Γυμνάσιο Αναβρύτων.

Αν περάσει θα βρίσκεται σε ένα περιβάλλον με καλούς μαθητές που έχουν επιλεγεί με πολύ δύσκολες εξετάσεις. Αυτό από μόνο του θα την βοηθήσει να γίνει καλύτερη. Όχι απαραίτητα λόγω του ανταγωνισμού που αναφέρεις. Μόνο από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα.

Αν δεν περάσει θα έχει κάνει μια πολύ καλή επανάληψη στη Γλώσσα και στα Μαθηματικά του δημοτικού σχολείου. Αυτό από μόνο του μόνο θετικό είναι. Κατά τη γνώμη μου μακάρι να υπήρχαν εισαγωγικές σε όλα τα γυμνάσια.

Ακούστηκε επίσης ότι το γυμνάσιο δεν παίζει σημαντικό ρόλο για το λύκειο και την εισαγωγή σε ΑΕΙ. Μεγα λάθος. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο όπως και το δημοτικό. Αν σε αυτές τις βαθμίδες το παιδί είναι χαλαρό και δεν αποκτήσει τις απαραίτητες γνώσεις μετά δεν το σώζει με τίποτα.

Καλή πρόοδο στην κορούλα σου.;

Ευχαριστω πολυ :) 

19 ώρες πριν, Raptorex είπε

Αν το παιδί έχει πραγματικά τις δυνατότητες και θέλει να κυνηγήσει τους στόχους του τότε είναι αναγκαίο να δώσει εξετάσεις για το πρότυπο σχολείο. Δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένα για  το γυμνάσιο Αναβρύτων αλλά σαν πρότυπο σχολείο είναι σίγουρα απείρως ανώτερο από τα συνηθισμένα δημόσια γυμνάσια.Δεν είναι μόνο ότι το πρότυπο σχολείο θα της παρέχει ένα υψηλότερο μορφωτικό επίπεδο αλλά είναι πολύ βασικό το ότι οι συμμαθητές της θα είναι σαν και εκείνη με υψηλούς στόχους , ενδιαφέρονται και όρεξη για μάθηση.Θα είναι σε ένα περιβάλλον που θα την ωθεί να γίνεται καλύτερη και επιπλέον τα πρότυπα σχολεία έχουν εκπαιδευτικά προγράμματα και δραστηριότητες εκτός σχολικού ωραρίου που θα τους διευρύνουν τους ορίζοντες. Είναι μεγάλης σημασίας ότι τα παιδιά στα πρότυπα σχολεία έχουν γονείς που τα στηρίζουν που μου φαίνεται λογικό αφού για να  δώσει ένα παιδί  εξετάσεις σημαίνει ότι οι γονείς του ενδιαφέρονται πραγματικά για τη μόρφωση του. Αντίθετα σκέψου το παιδί σου να πάει σε συνηθισμένο δημόσιο γυμνάσιο.Θα έχει να αντιμετωπίσει βαριεστημένους καθηγητές, ανύπαρκτες υποδομές, μηδέν δραστηριότητες εκτός σχολικού ωραρίου. Επιπλέον στους συμμαθητές του θα περιλαμβάνονται όλο το φάσμα της ελληνικής κοινωνίας.θα έχει να συναναστραφεί με μαθητές που δεν τους ενδιαφέρουν τα μαθήματα και θέλουν  απλά να περάσουν την τάξη , μαθητές που είναι αντικοινωνικοί-επιθετικοί και ψάχνουν κάποιο αδύναμο για να θυματοποιήσουν ,μαθητές με ψυχολογικά προβλήματα είτε επειδή δεν μπορούν να κοινωνικοποιηθούν είτε επειδή προέρχονται από διαλυμένες οικογένειες , μαθητές που κλέβουν κτλ. Σε κάποια σχολεία έχουν θέματα με εξωσχολικούς και όπως πάντα οι καταλήψεις για να χάσουν το μάθημα είναι πάντα στο πρόγραμμα.Ο Σύλλογος Γονέων και κηδεμόνων  αμφιβάλλω αν θα έχει συγκροτηθεί γιατί συνήθως δεν υπάρχει απαρτία στις συναντήσεις των γονεών και κηδεμόνων.Ακόμη και αν η κόρη σου είναι απόλυτα αφοσιωμένη στο στόχο της είναι σε πολύ μικρή ηλικία και το σχολικό της περιβάλλον καλό η κακό θα την επηρεάζει άμεσα.

Χάρηκα που ενδιαφέρεσαι για  την μόρφωση της κόρης σου , οι περισσότεροι γονείς είναι εγκληματικά αδιάφοροι.

Χιλια ευχαριστω για την τοσο τεκμηριωμενη τοποθετηση!! Εχω την αγωνια να βοηθησω την κορη μου οσο μπορω να παρει τις σωστες για εκεινη αποφασεις, γιατι τετοιες αποφασεις ειναι αποφασεις ζωης! Με βοηθατε ολοι τοσο πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου στο μυαλο σου θες να στειλεις το παιδι σου εκει υποθετω οτι ρωτας

1)για να επιβεβαιωθείς

2)να μαθεις περισσοτερο για το συγκεκριμμενο σχολειο

Εγω δε θα γραψω για μενα (χου κεαρς, αν και πηγα σε ενα απο τα χειροτερα σχολεια στην Ελλαδα παρεα με Ρομα και αλλοδαπους) αλλα για το επιπεδο στο πανεπιστημιο (Αθηνα σε δυσκολη για την εποχη σχολη): αυτοι που προοδευσαν και δεν ειχαν προβλημα στα μαθηματα ηταν φοιτητες απο σχολεια στο πουθενα (ανω ραχουλα, κατω ραχουλα) ενω παιδια απο "καλα σχολεια" βουλιαξαν. Προφανως αυτο δεν ηταν ο κανονας. Η εξηγηση για αυτο ειναι απλη: τα παιδια απο τα καλα σχολεια στη πλειοψηφια ειχαν λιωσει απο τον ανταγωνισμο και τις απειρες δραστηριοτητες τα προηγουμενα χρονια και με το που περασαν πανεπιστημιο μιας και δεν υπαρχει τοσο μεγαλη πιεση...αραξαν.

Η αποψη μου σε γονεις ειναι οτι τα σχολικα χρονια δεν επιστρεφονται (η γειτονια, το παιχνιδι.παρεα με συμμαθητες στη γειτονια) και οτι ο μαθητης/τρια με τους σωστους καθηγητες δεν εχει κανενα προβλημα σε οποιοδηποτε σχολικο περιβαλλον αρκει και ο γονεας να ξοδευει δημιουργικο χρονο μαζι του

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος γυμνασίου και λυκείου Αναβρύτων (πρόσφατα). Και μιας και ενδιαφέρεστε να στείλετε την κόρη σας εκει, θα ήθελα να σας δώσω την δική μου εκτίμηση για το σχολείο και να απαντήσω στους προβληματισμούς σας. 

 

Το ζήτημα του ανταγωνισμού:

Δεν γνωρίζω που ακούσατε τις φήμες για υπέρμετρο ανταγωνισμό. Αλλά κρίνοντας με την δική μου εμπειρία. Τα Ανάβρυτα δεν καλλιεργούν περιβάλλον υπερβολικού ανταγωνισμού. Σε σύγκριση με το τυπικό γυμνάσιο ή λυκείο της γειτονιάς, όπου υπάρχει η τάση απόλυτης απαξίωσης του σχολείου, τότε ναι, τα Ανάβρυτα έχουν μεγαλύτερο ανταγωνισμό. Σε σύγκριση όμως με ιδιωτικά σχολεία, με υποτροφίες και άλλα Τέτοια δεν υπάρχει σύγκριση. Το κλίμα ανταγωνισμού είναι ήπιο, οι καθηγητές δεν το ενθαρρύνουν, και οι μαθητές έχουν μεταξύ τους μια ευγενή άμιλλα. Σε καμία περίπτωση όμως ακραίες καταστάσεις.

 

Συνολικά, τα Ανάβρυτα είναι ένα πολύ φιλελεύθερο και προοδευτικό σχολείο. Δεν χαρακτηρίζεται από κανενός είδους αυστηρότητας. Το κλίμα είναι πολύ πιο χαλαρό σε σχέση με ένα μέσο δημόσιο σχολείο, πολύ δε μάλλον ιδιωτικό. Το κτήρια δεν έχει κάγκελα, και είναι ανοιχτό στην καρδιά του πάρκου Συγγρού. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ασφαλές ή ότι ενθαρρύνεται η κοπάνα και όλα τα σχετικά. Μάλιστα θα έλεγα ότι η ποιότητα τών μαθητών που έχουν διάθεση για προκοπή και μάθηση είναι το βασικό χαρακτηριστικό του σχολείου, αυτό που οδηγεί και την προαναφερθείσα ευγενή άμιλλα. 

 

Οι καθηγητές πάλι είναι στην πλειοψηφία τους εξαιρετικοί. Δεν έχω παρά τα καλύτερα λόγια. Ίσως να έχουν υψηλές απαιτήσεις και να είναι αυστηροί στις βαθμολογήσεις (ίσως για αυτό και να μην συμπαθούν ορισμένους ενίοτε τα παιδιά). Όμως μακροπρόθεσμα το ποσό με ωφέλησαν αυτοί οι καθηγητές όχι μόνο στην απόκτηση γνώσεων και διάθεσης για μάθηση, αλλά και στην διαμόρφωση του χαρακτήρα μου, πραγματικά δεν έχω λόγια να το περιγράψω. Σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγουν αργά ή γρήγορα όλα τα παιδιά. 

 

Στα αρνητικά του σχολείου έχω μόνο να πω ότι λόγω της τοποθεσίας του, ίσως τα παιδιά χάνουν μερικές κοινωνικές επαφές στην γειτονιά τους και τις αντικαθιστούν με άλλες του σχολείου. Δεν υπάρχει δηλαδή η συνέχεια της κοινωνικής ζωής που δίνει το τοπικό σχολείο. Αν η κόρη σας έχει δυσκολίες στην προσαρμογή, ή για εσάς είναι σημαντικό να διατηρήσει της τωρινές κοινωνικές επαφές της. Λάβετε αυτά υπόψιν.

Επίσης, επειδή άκουσα πολλές γνώμες του τύπου "το γυμνάσιο δεν είναι σημαντικό" και αν και έχουν τους λόγους τους αυτοί που τα λένε, και δεν είναι τελείως αβάσιμοι. Εγώ από την εμπειρία μου έχω συμπεράνει, ότι η εξέλιξη τών καλών μαθητών του Δημοτικού μετέπειτα, έχει άμεση και αιτιώδη σχέση με το οικογενειακό περιβάλλον και το γυμνάσιο. Η πρώτη γυμνασίου είναι η πιο σημαντική τάξη για την μετέπειτα εξέλιξη του παιδιού. Τα οφέλη που προσφέρει ένα καλό γυμνάσιο και λύκειο στα παιδιά είναι εμφανή. Τα παιδιά τών Αναβρύτων έχουν μία σαφή ποιοτική διαφορά σε σχέση με τα παιδιά, ομοίων ικανοτήτων, των δημοσίων και μέχρι και των ιδιωτικών σχολείων, κατά την εμπειρία μου. Επίσης κατά την εμπειρία μου. Οι καλοί μαθητές της αρχής του γυμνασίου θα παραμείνουν σε όλη την δευτεροβάθμια καλοί. Και οι κακοί μαθητές θα έχουν παράλληλοι αλλά αντίθετη πορεία με τους καλούς. Μπορεί όλα αυτά να οφείλονται στο οικογενειακό περιβάλλον ή μπορεί να έχουν όντως να κάνουν με την ποιότητα του γυμνασίου. Ανεξαρτήτως, το γυμνάσιο δεν είναι καμία μεταβατική ή δευτερεύουσας σημασίας βαθμίδα. Σε καμία περίπτωση!

Δεν ξέρω αν σας ενδιαφέρει ακόμα το θέμα. Πάντως ελπίζω να βοήθησα

 

 

Επεξ/σία από Petros07200307
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα καλησπέρα!

από προσωπική εμπειρία μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων όσο και το Πρότυπο Λύκειο Αναβρύτων είναι σχολεία τα οποία τα παιδιά λατρεύουν. Οι μαθητές είναι όλοι υψηλού επιπέδου, οι καθηγητές -αν εξαιρέσουμε έναν δυο- είναι τρομεροί και το περιβάλλον (τόσο κυριολεκτικά όσο και μεταφορικά) είναι άπαιχτο! Ναι, το Πρότυπο Γυμνάσιο Αναβρύτων είναι μια καλή επιλογή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...