Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΑΡΩΜΑΤΟΣ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τι διάρκεια ζωής έχει ένα αρώμα? Ας πουμε αν αγοράσω από τα μαγαζιά που πουλάνε αρώματα χύμα, ποσο θα μου διαρκέσει αν το έχω φυσικά σε ένα καλό μερος και δροσερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Cell_7 είπε

Εξαρτάτε από την περιεκτικότητα. Ένας γενικός κανόνας είναι αυτός.

perfume-8-638.jpg

Ναι εγώ ρώτησα αν αγοράσω σήμερα πχ τη Joop από αρωματοπωλειο μεχρι ποτε θα εχει ημερομηνια ληξης. Πχ διαρκουν 2-3 χρονια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, airtrelomike13 είπε

Ναι εγώ ρώτησα αν αγοράσω σήμερα πχ τη Joop από αρωματοπωλειο μεχρι ποτε θα εχει ημερομηνια ληξης. Πχ διαρκουν 2-3 χρονια?

Ναι δεν ήταν σαφής η ερώτηση σου. Αν δεν αλλοιωθεί από τον αέρα συνήθως 3-5 χρόνια κρατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο την αποθηκευση, σε συρτάρι πολυ περισσοτερο απο το κομοδινο με εκθεση στον φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός, από την στιγμή που δεν έχει απωλεσει την οσμή του το άρωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ικανοποιητικα. Στο σπίτι εχω δύο δοχεία με ένα άρωμα που μου το έχει δώσει κουρέας πριν 15 χρόνια (κινυνη), το πλαστικό δοχείο που το αφήναμε και το έβλεπε ο ηλιος έχει αλλοιωθεί τόσο σε χρώμα όσο και σε οσμή, το γυάλινο δοχείο δεν το βλέπει ο ηλιος και έχει ελάχιστη η και καθόλου διαφορά σε σχέση με την αρχή. Έχουμε και παλαιότερες κολώνιες σε μπουκαλάκια βέβαια δεν παίζει να τα χρησιμοποιήσουμε αλλά δεν φαίνεται να έχουν κάποιο θέμα οταν τα ανοίγω και μυρίζω. 

Οποτε συμπερασματικα, φυλαξε το δοχείο του αρώματος μακρυα από τον ήλιο και το χρησιμοποιείς μέχρι όσο θέλεις μελλοντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πολύ απο το είδος του μπουκαλιού.Αν είναι βιδωτό πολύ πιο γρηγορα απο το να είναι πρεσσαριστό το σπραίη.

Βεβαια και απο την ποιότητα.Αλλη ζωή εχει το αυθεντικό και άλλη η απομιμηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εξαρτάται πολύ απο το είδος του μπουκαλιού.Αν είναι βιδωτό πολύ πιο γρηγορα απο το να είναι πρεσσαριστό το σπραίη.

Βεβαια και απο την ποιότητα.Αλλη ζωή εχει το αυθεντικό και άλλη η απομιμηση.

Εντάξει απομιμήσεις δεεν είναι. Απλα τα αρωματοπωλεια εχουν στα δοχεια τους τα αρωματα σε τιμες χονδρικης που τα αγοραζουν και πολυ απλα τα πουλανε χυμα. Δεν συμφερει τωρα να πας να παριες μια αυθεντικη κολωνια. Νομιζω αυτο εχει πεθανει για τα καλα.

Δεν συμφερει οικονομικα. Η JOOP πχ κοστιζει 20-30 eyro τα 75 ml, στο αρωματοπωλειο στα 50 ml θα δωσεις 7 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Εντάξει απομιμήσεις δεεν είναι. Απλα τα αρωματοπωλεια εχουν στα δοχεια τους τα αρωματα σε τιμες χονδρικης που τα αγοραζουν και πολυ απλα τα πουλανε χυμα. Δεν συμφερει τωρα να πας να παριες μια αυθεντικη κολωνια. Νομιζω αυτο εχει πεθανει για τα καλα.

Δεν συμφερει οικονομικα. Η JOOP πχ κοστιζει 20-30 eyro τα 75 ml, στο αρωματοπωλειο στα 50 ml θα δωσεις 7 ευρω

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει ο όρος αυθεντικό και απομίμηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Μάλλον δεν ξέρεις τι σημαίνει ο όρος αυθεντικό και απομίμηση.

Απομιμηση ειναι τα χύμα αρώματα. Δεν διαφωνώ σε αυτό που είπες, αλλά ωστόσο παίζει ρόλο και απο που τα αγοράζεις. Απο ποιο αρωματοπωλειο. Εγώ που τα αγοράζω από τη θεσσαλονικη, αγοράζω προφανως από το συγκεκριμένο κατάστημα αρκετά χρόνια και τα έχω δοκιμάσει. Πλεον οι απομίμησεις όπως λες ή αλλιώς τα χύμα αρώματα έχουν κατακλίσει την αγορά, διότι προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα, είναι οικονομικά, έχεις επιλογές και γενικά δεν πιστεύω ότι διαφέρουν σε διάρκεια σε σχέση με τα γνήσια. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Απομιμηση ειναι τα χύμα αρώματα. Δεν διαφωνώ σε αυτό που είπες, αλλά ωστόσο παίζει ρόλο και απο που τα αγοράζεις. Απο ποιο αρωματοπωλειο. Εγώ που τα αγοράζω από τη θεσσαλονικη, αγοράζω προφανως από το συγκεκριμένο κατάστημα αρκετά χρόνια και τα έχω δοκιμάσει. Πλεον οι απομίμησεις όπως λες ή αλλιώς τα χύμα αρώματα έχουν κατακλίσει την αγορά, διότι προσφέρουν πολλά πλεονεκτήματα, είναι οικονομικά, έχεις επιλογές και γενικά δεν πιστεύω ότι διαφέρουν σε διάρκεια σε σχέση με τα γνήσια. 

Το μονο πλεονέκτημα είναι η τιμή.Κανένα άλλο.Το χύμα είναι χύμα και δεν πουλάνε οι μητρικές εταιρίες YSL CHANEL ARMANI κλπ χύμα κολωνιες.Ισως να  το κάνουν στους κεντρικούς οίκους που έχουν σε Γαλλία ή Γερμανία πχ για το Joop που έβαλες.Που και πάλι θα τις πληρώνεις αδρά.

Αν προσέξεις όλα αυτά λένε "τύπου" γιατί αλλιώς θα τους πάνε μέσα όπως αυτούς που πουλάνε μαιμού τσαντες και παπούτσια.

Oταν κάποια αρώματα φτιάχνονταν στην Ελλάδα κυκλοφορούσαν μεταλλικά μπουκάλια με το essans ,είναι το λάδι που το αραιώνεις με οινόπνευμα για να βγάλεις άρωμα/κολωνια,αλλα ήταν ας πούμε στην ζούλα.

Aκόμα και το οινόπνευμα που βάζουν παίζει ρόλο.Για αυτό καποια αρώματα είναι ελάχιστα διαφορετικά αν είναι απο ευρώπη ή αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το μονο πλεονέκτημα είναι η τιμή.Κανένα άλλο.Το χύμα είναι χύμα και δεν πουλάνε οι μητρικές εταιρίες YSL CHANEL ARMANI κλπ χύμα κολωνιες.Ισως να  το κάνουν στους κεντρικούς οίκους που έχουν σε Γαλλία ή Γερμανία πχ για το Joop που έβαλες.Που και πάλι θα τις πληρώνεις αδρά.

Αν προσέξεις όλα αυτά λένε "τύπου" γιατί αλλιώς θα τους πάνε μέσα όπως αυτούς που πουλάνε μαιμού τσαντες και παπούτσια.

Oταν κάποια αρώματα φτιάχνονταν στην Ελλάδα κυκλοφορούσαν μεταλλικά μπουκάλια με το essans ,είναι το λάδι που το αραιώνεις με οινόπνευμα για να βγάλεις άρωμα/κολωνια,αλλα ήταν ας πούμε στην ζούλα.

Aκόμα και το οινόπνευμα που βάζουν παίζει ρόλο.Για αυτό καποια αρώματα είναι ελάχιστα διαφορετικά αν είναι απο ευρώπη ή αμερική.

Σύμφωνοι. αλλά ξέρω ότι και στο Εξωτερικό έχει γίνει μόδα. Καλά δεν το συζητώ στην Ελλάδα, που έχει σε καθε στενο 3-4 μαγαζιά, ειδικά στις μεγαλούπολεις έγινε πλεον και αυτό σε κορεσμό. Μπορείς να ζητήσεις να βάλουν, ένα ειδικό υγρό που θα το κρατάει. Γενικά δεν έχω κακή εμπειρία, απλά έκανα αυτή την ερώτηση στο thread, γιατί εγω τα ξόδευα στο χρόνο πάνω, καθώς βάζω σε καθημερινή βάση. Βέβαια, εδώ που τα λέμε, ποιος αγοράζει αυθεντικά αρώματα σήμερα. Σπάνιο. Πριν 12 χρόνια που δεν ήταν της μόδας τα αρωματοπωλεια γιατί δεν υπήρχαν, έβλεπες σε κάθε μπάνιο φίλου/φίλης τουλάχιστον 2-3 αφεντικά αρώματα. Τώρα πας και βλέπεις καμια 15αρια χύμα των 30-50 ml

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπός είναι να το φοράς το άρωμα. Για να διαλέξεις το μέγεθος γιατί βγαίνουν και σε 100ml , αν ξέρεις την κατανάλωση , παίρνεις αυτό που σε πάει 3-6 μήνες. Έχω γνωστό που θέλει 50ml την βδομάδα , και όχι δεν είναι γυναίκα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Σκοπός είναι να το φοράς το άρωμα. Για να διαλέξεις το μέγεθος γιατί βγαίνουν και σε 100ml , αν ξέρεις την κατανάλωση , παίρνεις αυτό που σε πάει 3-6 μήνες. Έχω γνωστό που θέλει 50ml την βδομάδα , και όχι δεν είναι γυναίκα ....

αυτός έχει πάθει ανοσία και δεν του μυρίζει .Οι δίπλα του πως αντέχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...