Προς το περιεχόμενο

Κουζίνα, ηλεκτρικό φουρνάκι, φούρνος


trelaras22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Στα πλαίσια αθλητικής διατροφής σχέεδόν κάθε μέρα ψήνω φιλέτα κοτόπουλο, άπαχο χοιρινό, καμια φορά όταν έχω χρήματα χτυπάω και καμια μπριζόλα μοσχαρίσια.

Το παλιό φουρνάκι που είχα πάρει πριν 5 6 χρόνια που ξεκινούσαν τα όμορφα φοιτητικά μου χρόνια, καλά κρατεί, αλλα αρχίζει και δυσκολεύεται τώρα τελευταία. Έλεγα να ψάξω κάτι οικονομικό, κι είμαι σε δίλημα... 

Να πάρω μια φθηνή ηλεκτρική κουζίνα;  99 % χρησιμοποιώ το φούρνο, δεν έχω καν τηγάνια στο σπίτι κι ό,τι χρειάζεται μάτι μπαίνει ατμομάγειρα, ρύζια πατάτες κλπ κλπ.  Οπότε ψάχνω κατα κύριο λόγο ένα φούρνο της προκοπής, τώρα αν  έχει και μάτια ας είναι, αλλα δε με πολυ απασχολλεί.

Ή να πάρω ένα καλό ηλεκτρικό φουρνάκι, σαν αυτό που έχω, αλλα καλύτερο; 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κι άλλη λύση που δεν έχω κατα νου...  Κοιτάω τα εξής: 

κουζίνα: 

https://www.skroutz.gr/s/5980709/Zanussi-ZCE550G1WA.html 

Ηλεκτρικό φουρνάκι!: 

https://www.skroutz.gr/s/80489/Pitsilos-M3DG-White.html

 

Δώστε καμια ιδέα είτε απ τα παραπάνω, είτε κάτι άλλο σε φούρνο που δε μου πάει στο μυαλό, μέχρι 200 250 ευρώ ξέρω γω, γτ κάπου κούρασε το ψευτοφουρνάκι... 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα λεφτά αυτά παίρνεις κανονική κουζίνα. Οριακά και με κεραμικές εστίες αν και σε σε πολυαπασχεί για την ώρα.

Οπότε πας εκεί εκτός αν το αναβάλλεις και πας προς το παρόν σε κάποια ηλεκτρική ψηστιέρα-γκριλιέρα που είναι πολύ πιο οικονομικές και κάνουν για τη δουλειά που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Στα λεφτά αυτά παίρνεις κανονική κουζίνα. Οριακά και με κεραμικές εστίες αν και σε σε πολυαπασχεί για την ώρα.

Οπότε πας εκεί εκτός αν το αναβάλλεις και πας προς το παρόν σε κάποια ηλεκτρική ψηστιέρα-γκριλιέρα που είναι πολύ πιο οικονομικές και κάνουν για τη δουλειά που θες.

 

Αυτές οι ηλεκτρικές ψυσταριές είναι πράγματι τίμιες, ωστόσο επειδή είναι καθημερινή ρουτίνα το ψήσιμο, θα προτιμούσα κάτι σε φούρνο, να τα βάζω στο ταψί, να έχω υπολογίσει το χρόνο που κάνουν, (με το φουρνάκι τώρα θέλω 35 λεπτά ξέρω γω), οπου θα κάνω κι άλλα πράγματα, και να τα βγάζω, χωρίς να χρειάζεται να είμαι απο πάνω τους. Έχεις καμιά πρόταση σ αυτό το  budget, αυτή η zanussi  έχουμε καμά ιδέα τί λέει;  Για τα μάτια δεν με απασχολλεί, ας είναι και κλασικά εμαγιέ, ας μην είναι και καθόλου...     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε όντως καλύτερα μια κουζίνα που έτσι κι αλλιώς χρειάζεται και.αν θέλεις παίρνεις και μια ψηστιέρα συμπληρωματικά.

Εγώ με κάτι παραπάνω είχα πάρει μια morris και είναι μια χαρά. Με κεραμικές εστίες, αέρα κτλ. Μόνο ρολόι δεν έχει.

Γενικά δεν πιστεύω να έχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ τους οι οικονομικές κουζίνες, αλλά περίμενε και καμιά άλλη γνώμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φουρνακια αργούν πολύ να ψήσουν σχεδόν διπλάσιο η παραπάνω από την κουζίνα. Εμείς είμαστε σε αναζήτηση για φουρνακι, η αντίσταση πρέπει να είναι από 2kw και πάνω, έχουμε βρει 2-3 τετοια ευρύχωρα φουρνακια, και μάλλον θα επιλέξω ένα. Για φουρνακια οχι πάνω από 100 ευρώ χονδρικά αλλιώς καλύτερα κουζινα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη λυση ειναι η κουζινα αφου μπορεις να δωσεις 200-250. Μελλοντικα μπορει να την χρησιμοποιησεις και για αλλα πραγματα ή να την πουλησεις σε σχετικα καλη τιμη.

Η πιο φθηνη εναλλακτικη ειναι η γκριλιερα (σε χρονους ιδια και καλυτερη σε σχεση με φθηνη κουζινα, αλλα μπορει να ειναι πιο δυσκολο το καθαρισμα - δεν εχει τις επιλογες της κουζινας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια και σε κατι τετοιο https://www.mediamarkt.gr/product/oikiakes-suskeues/kouzines/kouzinakia-fournakia/izzy-fournaki-robot-green-oven-mazi-me-ac2-izzy/1369338?gclid=CjwKCAjw8-78BRA0EiwAFUw8LIpky1VgwSVbY1-9VGCPmhUlOheXWNH5n3qCOsY8-3n_sv-ICc9NJBoCP20QAvD_BwE

Ειχαμε παρει ενα σπιτι για να ψηνουμε κυριως ψαρια στο μπαλκονι για να μην μυριζει το σπιτι και μας βολεψε πολυ και σε μπριζολακια,πανσετες, κοτοπουλο κτλ.

Κυκλοφορουν σε πολλες "μαρκες" αλλα πανω κατω ολα ιδια ειναι. Εγω σου εγραψα ενα ενδεικτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και γιατί δεν πας σε κάτι τέτοιο που έχει από Δευτέρα στα 50 ευρώ;;; Όπως είδα μετά την Παρασκευή την έχει και όχι τη Δευτέρα.

Η καλύτερη και με διαφορά τοστιέρα-γκριλιέρα που είχα ποτέ. Ανοίγει τελείως φυσικά για ψήσιμο. Και υπόψιν το πιο γρήγορο ψήσιμο.

Και δεν θέλω ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ😁

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, swstost είπε

Μία παρόμοια έχω και εγώ και κάνει πολύ ωραίο barbeqiue. Παϊδάκια, μπιφτέκια, λουκάνικα τέλεια όλα. 

Ο καθαρισμός της σχάρας είναι λίγο μπελάς, αν δεν γίνει γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...