Προς το περιεχόμενο

Πλαίσιο Ευκαρπίας Δώρο ο ΦΠΑ σε οικιακές συσκευές και κινητά μεχρι 31-10-2020


alexmi900

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Άρα καλό αυτό, οποίος μπορεί παίρνει κάτι σε μισή τιμή!

Έστω ότι κάνει κάτι 500 ευρώ. Αν βγάλεις το 24% του  δώρο ΦΠΑ πάει 403 ευρώ. Αν αφαιρέσεις το 24% φπα =325 ευρώ. 

Άρα πληρώνεις το 65% της αρχικής τιμής 

41 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Δεν έχω καταλάβει. Ότι έχει στο κατάστημα ή ότι υπάρχει στην σελίδα? 

Φαντάζομαι σε ότι υπάρχει διαθεσιμότητα στα καταστήματα που αφορά η προσφορά. 

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, nk9 είπε

Λένε σαχλαμάρες.

Αυτά τα προωθητικά ουσιαστικά σημαίνουν έκπτωση 24%. Εννοείται πως η απόδειξη με τη νέα χαμηλότερη τιμή θα περιλαμβάνει και ΦΠΑ.

Κακώς αρνούνται την απαλλαγή.

Η εκπτωση είναι 19,35%. Στο άλλο συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Χανιά. Πήρα τηλέφωνο το πλαίσιο και μου είπαν ότι μόνο για οικιακές συσκευές δώρο ο ΦΠΑ. Σε προϊόντα τεχνολογίας είναι 10% η έκπτωση. Τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nk9 είπε

Στην ιστοσελίδα τους αναφέρονται οι κατηγορίες των προϊόντων.

Δεν αφορά όλα τα προϊόντα. 

"Καλημέρα Gianni, οι προσφορές θα είναι σε επιλεγμένα προϊόντα τεχνολογίας από διάφορες κατηγορίες. Για περισσότερες λεπτομέρειες σε περιμένουμε στα καταστήματά μας."

 

Μη φάτε, έχει γλαροσουπα 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, leonidas_fs είπε

Εάν κάποιος κόψει τιμολόγιο, γλιτώνει  ένα έξτρα 24% ή δεν παίζει αυτό;

Προφανώς παίζει. Δε γλυτώσεις το ΦΠΑ, απλά κάνουν έκπτωση 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πήγα χθες στο κατάστημα Αργυρουπολης και πήρα το Xiaomi mi10 κανονικά χωρίς ΦΠΑ. Από 599 το πήρα 483. Υπολογίζεται στην τιμή όχι μείον αλλά δια 24%. Άρα 599/1,24=483.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsourisg1 είπε

Εγώ πάντως πήγα χθες στο κατάστημα Αργυρουπολης και πήρα το Xiaomi mi10 κανονικά χωρίς ΦΠΑ. Από 599 το πήρα 483. Υπολογίζεται στην τιμή όχι μείον αλλά δια 24%. Άρα 599/1,24=483.

Αυτό που δίνει και τη σκούπα ρομπότ  δώρο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tsourisg1 είπε

Εγώ πάντως πήγα χθες στο κατάστημα Αργυρουπολης και πήρα το Xiaomi mi10 κανονικά χωρίς ΦΠΑ. Από 599 το πήρα 483. Υπολογίζεται στην τιμή όχι μείον αλλά δια 24%. Άρα 599/1,24=483.

Ακριβώς αυτό ισχύει...Δεν αφαιρείται το 24%...Διαιρείται η αξία με το 1.24...Έτσι γίνεται και η αποφορολόγηση..Το θέμα είναι αν μπορείς παράλληλα με την συγκεκριμένη έκπτωση να κοπεί και τιμολόγιο σε επιχείρηση ή ακόμα πιο καλά να γίνει κι άμεσα αποφορολόγηση..Νομίζω πως η απόδειξη λιανικής θα έχει έναν φπα, δε μπορεί να τον αφαιρεί...Απλά η έκπτωση ισούται με αυτόν! 

Επεξ/σία από shamrock1404
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, shamrock1404 είπε

Ακριβώς αυτό ισχύει...Δεν αφαιρείται το 24%...Διαιρείται η αξία με το 1.24...Έτσι γίνεται και η αποφορολόγηση..Το θέμα είναι αν μπορείς παράλληλα με την συγκεκριμένη έκπτωση να κοπεί και τιμολόγιο σε επιχείρηση ή ακόμα πιο καλά να γίνει κι άμεσα αποφορολόγηση..Νομίζω πως η απόδειξη λιανικής θα έχει έναν φπα, δε μπορεί να τον αφαιρεί...Απλά η έκπτωση ισούται με αυτόν! 

Ακριβώς αυτό.

Αφού γίνει η πρώτη έκπτωση (αρχική τιμή:1,24), στη νέα τιμή που θα προκύψει θα πρέπει να μπορεί να αφαιρεθεί ο ΦΠΑ (νέα τιμή:1,24).

Δεν υπάρχει προϊόν δίχως ΦΠΑ. Το αν κάποιος βαφτίζει ως "αποκτήστε το δίχως ΦΠΑ" μια έκπτωση είναι άλλο θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nk9 είπε

Δεν υπάρχει προϊόν δίχως ΦΠΑ. Το αν κάποιος βαφτίζει ως "αποκτήστε το δίχως ΦΠΑ" μια έκπτωση είναι άλλο θέμα.

Όχι μόνο είναι άλλο θέμα, αλλά είναι borderline παράνομη η έκφραση. Αν και προφανώς οι δικηγόροι τους το έχουν ψάξει αρκετά. 

Αυτό που σίγουρα είναι παράνομο είναι να ΜΗΝ αφαιρεθεί ο ΦΠΑ στην τιμή που προκύπτει από την ΕΚΠΤΩΣΗ 24% που κάνουν. 

Για να μην το κουράζουμε, ουσιαστικά κάνουν έκπτωση 24% σε κάποια προϊόντα. Οκ καλοδεχούμενο, αλλά δεν είναι να τρέχεις κιόλας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...