Προς το περιεχόμενο

Αγάπη μου, συρρίκνωσα... τον server!


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Σε συνέχεια αυτού του θέματος, θα καταγράψω τις εμπειρίες μου και τη διαδικασία "μετατροπής" του SFF μηχανήματός μου, σε USFF (ultra-small form-factor), πριν πάρει την τελική του θέση στη βιβλιοθήκη, δίπλα... στα βιβλία. Τη διαδικασία "κατασκευής" (ή μάλλον, εκτύπωσης) θα αναλάβει ο Prusa (ο 3D εκτυπωτής μου) σε υλικό PETG, ενώ το case, με όλα του τα απαραίτητα εξαρτήματα θα σχεδιαστεί από εμένα.

Στόχος είναι το μηχάνημα να περιοριστεί σε περίπου πρόσοψη 20x5 εκατοστά αλλά να έχει ικανοποιητική ψύξη, ώστε να αναλάβει μεικτό ρόλο 24/7 μηχανήματος για NAS (RAID1) αλλά και ως development server. Όλα αυτά, στριμωγμένα ανάμεσα σε βιβλία.

Το project πιθανώς να πάρει καιρό, αλλά θεώρησα ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον ώστε να δημιουργήσω αυτό το "ημερολόγιο". Άλλωστε, πόσο συχνά βλέπουμε custom designed mini cases; 

Μερικές φώτο από τον ...ασθενή, στην υπάρχουσα μορφή του: 

Spoiler

server2.jpg.a1ec272d827e6be293dcff8b845edef1.jpg

Spoiler

server1.jpg.0f1d5a3efaf96b7526d585041f4adf24.jpg

Και τέλος, ένα πρόχειρο σχέδιο από την πρόσοψη που σκοπεύω να σχεδιάσω:

Spoiler

sketch.jpg.45490af3f905a1860592bd454eb25e58.jpg

Από το μηχάνημα θα αφαιρεθεί το DVD (άχρηστο), όπως επίσης και η πρόβλεψη χώρου για την PCI κάρτα. Θα προστεθεί όμως, 2η θέση για SSD, μίας και είπαμε πως θα κάνουμε RAID1. Επιπλέον, θα σχεδιαστεί & εκτυπωθεί custom λύση ψύξης σε διάταξη push- pull, με 2x Noctua 40x40 fanάκια.

Ελπίζω να σας κινήσω το ενδιαφέρον! 

Επεξ/σία από Haldol
Fixin' tha spoilers.
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μικρούλι update, μιας και δεν έχω εμφανιστεί στο νήμα απ ' τον Οκτώβριο: 

Το project καθυστερεί έως ότου αποφασίσουν να μου στείλουν τα υλικά που 'χω παραγγείλει, namely, μαύρο opacue + translusive PETG, αλλά και τα Noctua ανεμιστηράκια. Δυστυχώς έχω μόνο υλικά που είτε είναι ακατάλληλα (PLA) ή σε χρώματα που δε μου κολλάνε (π.χ ανοιχτό γκρι, άσπρο, ...).

Θα χαρώ να δω κάποια άποψη, γνώμη, ή πρόταση στο thread, είτε για βελτίωση, ή σε οτιδήποτε κρίνετε ότι δεν έχω σκεφτεί καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nullindex είπε

Γιατί όχι PLA? Πιστεύεις οτι θα έχεις τόσο μεγάλες θερμοκρασίες?

Το PLA αρχίζει να "γκρινιάζει" απ' τους 40-50 βαθμούς. Βεβαίως δε λιώνει (για λιώσιμο θέλει 150+) αλλά παραμορφώνεται. Ακόμα και αν ανταπεξέλθει σαν υλικό στο κουτί (που κι εκεί ψιλο-δύσκολο το θεωρώ) ορισμένα κομμάτια, όπως η "σήραγγα" που θα περάσει από μέσα η ψύκτρα πρέπει να γίνουν οπωσδήποτε από κάτι ανθεκτικότερο. Άλλωστε 50+ βαθμοί στην ψύκτρα πάνω δεν είναι δύσκολο.

Βεβαίως, ίσως να μπορούσα να βάλω Tough PLA με "ψήσιμο" (που έτσι αντέχει 80-90 βαθμούς), αλλά γιατί να μη πάω κατευθείαν σε PETG; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Haldol είπε

Το PLA αρχίζει να "γκρινιάζει" απ' τους 40-50 βαθμούς. Βεβαίως δε λιώνει (για λιώσιμο θέλει 150+) αλλά παραμορφώνεται. Ακόμα και αν ανταπεξέλθει σαν υλικό στο κουτί (που κι εκεί ψιλο-δύσκολο το θεωρώ) ορισμένα κομμάτια, όπως η "σήραγγα" που θα περάσει από μέσα η ψύκτρα πρέπει να γίνουν οπωσδήποτε από κάτι ανθεκτικότερο. Άλλωστε 50+ βαθμοί στην ψύκτρα πάνω δεν είναι δύσκολο.

Βεβαίως, ίσως να μπορούσα να βάλω Tough PLA με "ψήσιμο" (που έτσι αντέχει 80-90 βαθμούς), αλλά γιατί να μη πάω κατευθείαν σε PETG; 

Ναι, ειδικά στο σημείο της σήραγγας έχεις δίκιο, δεν το είχα δει καλά στο αρχικό σου post. 

Άντε να έρθουν να προχωρήσεις!!! Με ενδιαφέρει πολύ σαν project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Θα κάνω και εγώ αυτές τις μέρες Custom Nas, με mini itx atom 330, και αν και θα πάω σε πιο cube μορφή, θα παρακολουθώ για ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...