Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση ακινήτων υπέρ κ κατά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vamvakoolas είπε

σωστα καπου εχει ειναι και συνηθως προπληρωνουν ετη (διετια)

ξέρεις κάποια να μου πεις να πάρω ένα τηλ. να μιλήσω ; (pm αν είναι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ας πούμε έχω ένα διαμέρισμα που αν το νοίκιαζα εγώ σαν ιδιοκτήτης, θα έπαιρνα λόγου χάρη 500 ευρώ 

Θεωρώ δεδομένο ότι μια τέτοια εταιρία θα μου προσφέρει ένα ποσοστό αυτού του 500ρικου, π.χ. 70%...

Και γιατί να το δώσεις ΤΟΤΕ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, vamvakoolas είπε

τυχαια βρηκα αυτους (εγω δεν εχω ασχοληθει προσωπικα με αυτες τις εταιριες) https://gepsilon.gr

Όχι, δεν είναι νομίζω αυτό που συζητάμε

Aυτοί είναι σαν μεσίτες

  • Αναλαμβάνουμε την μίσθωση των κενών ακινήτων
  • Αναλμβάνουμε τη σύνταξη μισθωτικών συμβάσεων
  • Αναλαμβάνουμε την είσπραξη των ενοικίων
  • Αναλαμβάνουμε τη διεκδίκηση καθυστερούμενων μισθωμάτων
  • Αναλαμβάνουμε τις φορολογικές και λογιστικές διεκπεραιώσεις
  • Αναλαμβάνουμε να ασφαλίσουμε και να εξασφαλίσουμε το ακίνητο σας

Εμένα με ενδιαφέρει εταιρεία που θα εκμισθώσει απευθείας το ακίνητό η ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Όχι, δεν είναι νομίζω αυτό που συζητάμε

Aυτοί είναι σαν μεσίτες

  • Αναλαμβάνουμε την μίσθωση των κενών ακινήτων
  • Αναλμβάνουμε τη σύνταξη μισθωτικών συμβάσεων
  • Αναλαμβάνουμε την είσπραξη των ενοικίων
  • Αναλαμβάνουμε τη διεκδίκηση καθυστερούμενων μισθωμάτων
  • Αναλαμβάνουμε τις φορολογικές και λογιστικές διεκπεραιώσεις
  • Αναλαμβάνουμε να ασφαλίσουμε και να εξασφαλίσουμε το ακίνητο σας

Εμένα με ενδιαφέρει εταιρεία που θα εκμισθώσει απευθείας το ακίνητό η ίδια

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

Έχω γράψει παραπάνω πως πάει το έργο.

Μιλάς, καταρχήν για επιπλομενο διαμέρισμα η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΑΚΡΙΒΩΣ !!!!

Έχω γράψει παραπάνω πως πάει το έργο.

Μιλάς, καταρχήν για επιπλομενο διαμέρισμα η όχι ?

H blueground που αναφέρθηκε πιο πριν, γράφει σαφώς ότι μισθώνει η ίδια το σπίτι

Ναι, μιλάω για επιπλωμένη μονοκατοικία δίπλα σε ΜΕΤΡΟ στα δυτικά προάστια

Τώρα τα υπόλοιπα είναι προσωπικά θέματα τα οποία δε πρόκειται να τα συζητήσω σε δημόσιο φόρουμ, για προφανείς λόγους  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

H blueground που αναφέρθηκε πιο πριν, γράφει σαφώς ότι μισθώνει η ίδια το σπίτι

Ναι, μιλάω για επιπλωμένη μονοκατοικία δίπλα σε ΜΕΤΡΟ στα δυτικά προάστια

Τώρα τα υπόλοιπα είναι προσωπικά θέματα τα οποία δε πρόκειται να τα συζητήσω σε δημόσιο φόρουμ, για προφανείς λόγους  

Νομίζω ότι η εταιρεία αυτή για την Αθήνα είναι μια πολύ καλή λύση.

Απλά, η δουλειά ΔΕΝ πάει έτσι.

Δεν σου εγγυονται κάποιο μίνιμουμ πόσο και ότι παραπάνω βγάλουν ΔΙΚΟ τους.

Αν και όταν υπάρχουν κρατήσεις ΠΑΙΡΝΟΥΝ ένα ποσοστό αναλόγως των υπηρεσιών που έχετε συμφωνήσει πχ καθαριότητα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Επειδή γράφονται αρκετές ανακρίβειες παραπάνω, θα ήθελα να δώσω κι εγώ τα φώτα μου σχετικά με τη Blueground. Η εταιρεία αυτή κάνει συμβόλαια με τους ιδιοκτήτες (συνήθως τριετή όχι δεκαετή όπως γράφτηκε). Καταβάλει τα ενοίκια κάθε μήνα και όχι μαζεμένα δύο χρόνων. Και τα ενοίκια στους ιδιοκτήτες καταβάλλονται είτε το σπίτι κατοικείται είτε όχι. Δεν παίζει ρόλο αν υπάρχει πανδημία ή κάτι άλλο. Ο ιδιοκτήτης εισπράττει βρέξει - χιονίσει. Επίσης, υπεκμισθωνει τα ακίνητα πολύ παραπάνω (3 φορές πάνω) σε σχέση με το πόσο τα μισθώνει. Λογικό αν σκεφτείς ότι παραλαμβάνει παλιά σπίτια και τα ανακαινίζει και τα επιπλωνει. Όταν λέμε τα ανακαινίζει, δεν κάνει ένα βάψιμο όπως γράφουν οι τυχάρπαστοι ιδιοκτήτες στις αγγελίες. Κάνει σοβαρή ανακαίνιση και επίπλωση. Οι πελάτες της είναι πολλές φορές στελέχη εταιρειών από άλλες χώρες που μένουν στην Αθήνα για λίγους μήνες, αθλητές που έρχονται με μεταγραφή από εξωτερικό κλπ. Άνθρωποι που θέλουν ένα σπίτι με το κλειδί στο χέρι άμεσα και το κόστος τους είναι αδιάφορο καθώς πληρώνει η εταιρεία τους. Ο ιδιοκτήτης δεν ασχολείται ξανά με το ακίνητο. Όλοι οι λογαριασμοί και τα κοινόχρηστα περνάνε στο ΑΦΜ της εταιρείας ή οποία τα πληρώνει και έπειτα τα χρεώνει στους ενοικιαστές από τους οποίους έχει πρώτα κρατήσει μια πολύ βαρβατη εγγύηση για αυτά τα ποσά, και κάνει εκκαθάριση όταν ο ενοικιαστής φύγει οριστικά. Αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 27/8/2022 στις 6:48 ΜΜ, mcharitakis είπε

Επειδή γράφονται αρκετές ανακρίβειες παραπάνω, θα ήθελα να δώσω κι εγώ τα φώτα μου σχετικά με τη Blueground. Η εταιρεία αυτή κάνει συμβόλαια με τους ιδιοκτήτες (συνήθως τριετή όχι δεκαετή όπως γράφτηκε). Καταβάλει τα ενοίκια κάθε μήνα και όχι μαζεμένα δύο χρόνων. Και τα ενοίκια στους ιδιοκτήτες καταβάλλονται είτε το σπίτι κατοικείται είτε όχι. Δεν παίζει ρόλο αν υπάρχει πανδημία ή κάτι άλλο. Ο ιδιοκτήτης εισπράττει βρέξει - χιονίσει. Επίσης, υπεκμισθωνει τα ακίνητα πολύ παραπάνω (3 φορές πάνω) σε σχέση με το πόσο τα μισθώνει. Λογικό αν σκεφτείς ότι παραλαμβάνει παλιά σπίτια και τα ανακαινίζει και τα επιπλωνει. Όταν λέμε τα ανακαινίζει, δεν κάνει ένα βάψιμο όπως γράφουν οι τυχάρπαστοι ιδιοκτήτες στις αγγελίες. Κάνει σοβαρή ανακαίνιση και επίπλωση. Οι πελάτες της είναι πολλές φορές στελέχη εταιρειών από άλλες χώρες που μένουν στην Αθήνα για λίγους μήνες, αθλητές που έρχονται με μεταγραφή από εξωτερικό κλπ. Άνθρωποι που θέλουν ένα σπίτι με το κλειδί στο χέρι άμεσα και το κόστος τους είναι αδιάφορο καθώς πληρώνει η εταιρεία τους. Ο ιδιοκτήτης δεν ασχολείται ξανά με το ακίνητο. Όλοι οι λογαριασμοί και τα κοινόχρηστα περνάνε στο ΑΦΜ της εταιρείας ή οποία τα πληρώνει και έπειτα τα χρεώνει στους ενοικιαστές από τους οποίους έχει πρώτα κρατήσει μια πολύ βαρβατη εγγύηση για αυτά τα ποσά, και κάνει εκκαθάριση όταν ο ενοικιαστής φύγει οριστικά. Αυτά.

Έχετε εμπειρία με την Blueground; Γιατί μου έγινε μια πρόταση για ένα ανακαινισμένο σπίτι που έχω και το σκέφτομαι σοβαρά. Είναι αξιόπιστη στις πληρωμές της; Υπάρχουν "παγίδες" που δεν μπορώ να σκεφτώ;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Αν έχει κάποιος εμπειρία από blueground / homm, για ένα διαμέρισμα πχ που μπορεί να ενοικιαστεί απο ιδιώτη-σε-ιδιώτη κάπου στα 1.200/μήνα, οι blueground / homm τί ποσοστό δίνουν στον ιδιοκτήτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, WuYingRen είπε

Αν έχει κάποιος εμπειρία από blueground / homm, για ένα διαμέρισμα πχ που μπορεί να ενοικιαστεί απο ιδιώτη-σε-ιδιώτη κάπου στα 1.200/μήνα, οι blueground / homm τί ποσοστό δίνουν στον ιδιοκτήτη;

Θα κάνεις επαφή μαζί τους.

Δεν γίνεται αλλιώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...