Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση νέας κατοικίας.


Magic_Nature

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφατα υπέγραψα ένα νεο συμβολαιο - ιδιωτικο συμφωνητικο γιατι άλλαξα σπιτι. Αν και έμπειρος σε αυτά μου ξέφυγε μια μικρη λεπτομέρεια και δεν γράψαμε στο Ιδιωτικο συμφωνητικο για τις δαπάνες συντηρησης του σπιτιου. Πχ αν έχει γινει συντήρηση ε 1-2 ηλεκτρικά που ειδα κτλπ. 

Ο άνθρωπος φαινεται συνενοησιμος και μάλιστα δεχθηκε να του δώσω και μισό μηνα μονο εγγυηση και του προπληρωσα και το ενοικιο. Παρολαυτα κρατάω πάντα πλέον τις επιφυλάξεις μου για ευνοητους λογους. 

Δεν θέλω να μπω σε αντιπαράθεση με τους ιδιοκτητες , καταλαβαινω οτι κάποιοι εχουν τις απόψεις τους και δεν προκειται να τις αλλάξουν. Μπηκα να ρωτησω αν νομικά καλύπτομαι ακομη και αν στο συμβολαιο υπηρχε ο τυποποιημένος ορος  οτι ειδα το σπιτι ξερω γω και το βρηκα της αρεσκειας μου (πραγμα που ισχυει) και ειναι δικιές μου οι δαπάνες συντηρησης. Αν χαλάσω κάτι εννοειται θα το πληρώσω εγώ και ετσι ειναι το έντιμο... αλλα αν πχ μπω μέσα και σε 1 μηνα προκυψει προβλημα πχ στα ηλεκτρολογικά θα χρεωθώ εγω τις δαπάνες; στα προηγουμενα δυο συμβολαια το ειχαμε ξεκαθαρισει αυτο τωρα ξέφυγε. Ο ανθρωπος δεν μου χει δώσει κάποιο δικαιωμα βεβαια να σκέφτομαι αρνητικα αλλα ρωτάω αν νομικά ειμαι καλυμένος. Και γενικα δεν θέλω να ξεκινησουμε με παρεξηγησεις και αντιπαραθέσεις γιατι μετά χαλάει το κλιμα και δεν ειναι καλό. 

Απο οσο διάβασα το Άρθρο 591 του Αστικού κώδικα λέει «ο εκμσθωτής αποδίδει στον μισθωτή τις αναγκαίες δαπάνες που αυτός έκανε στο μίσθιο» Κατά την πιο πρόσφατη νομολογία (βλ. ΑΠ 499/2015ως αναγκαίες θεωρούνται οι δαπάνες που είναι απαραίτητες για τη διατήρηση ή συντήρηση του πράγματος κατάλληλου για την τακτική εκμετάλλευσή του και για τη διαγραφόμενη στη σύμβαση συμφωνημένη χρήση. Συνεπώς, αν γίνουν βλάβες ή ζημίες στο μίσθιο, οι οποίες οφείλονται στη συνήθη χρήση αυτού, την κακή κατασκευή του κτιρίου, σε τυχαίο γεγονός ή/και σε ανωτέρα βία, ο μισθωτής μπορεί να τις επισκευάσει και στη συνέχεια έχει το δικαίωμα να στραφεί κατά του εκμισθωτή, ο οποίος οφείλει να αποδώσει ότι δαπανήθηκε. Η λύση αυτή έχει επικρατήσει στη συναλλακτική πρακτική και συνάδει με τα όσα υπαγορεύονται από την καλή πίστη και τα χρηστά ήθη.

Ωστοσο πιο κάτω διάβασα οτι αυτες οι διαφορές ειναι ενδοτικου δικαιου δηλαδη μπορουν δυο ιδιώτες να συμφωνησουν να μην ακολουθήσουν τον νομο που υπάρχει με εναν ορο που υπέγραψαν και οι δυο στο συμβόλαιο. Παρολαυτα υπάρχε η επιφυλαξη του Άρθρου 281 Α.Κ. περι καταχρηστικοτητας και με δεδομενη την καλη πιστη.

 

Καλη πιστη σημαινει οτι κάποιος πρέπει να συναλλασσεται με άλλους με εντιμο και ευπρεπή τροπο. Οποτε αν καταλαβα καλά καλη πιστη σημαινει οτι κυριε εγω μπηκα σπιτι σου και δέχθηκα να το μισθωσω επειδη μου ειπες οτι ολα δουλευουν μια χαρά, και δεν υπηρχε ορος που έλεγε ξερω γω οτι εημερωθηκα για ενα ελάττωμα και δέχθηκα να το επωμιστώ εγώ. Υπο αυτη την εννοια λοιπον αν προκυψει ενα προβλημα στο οποιο δεν ευθυνομαι εγω λογω κακης χρησης, τοτε φωνάζω εναν μάστορα το φτιάχνω και στο αφαιρώ απο το ενοικιο χωρις πολλές στεναχωριες και διαφωνιες (ή τουλαχιστον ετσι θέλω να πιστευω γιατι στο 80% των περιπτωσεων ΔΕΝ γινεται έτσι, το λέω γιατι έχω εμπειρια απο αυτα ακομη και αν έχει υπογραφει στο συμβολαιο....) sad but true. 

 

Τα έχω καταλαβει σωστα΄;;; 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά το έχεις καταλάβει. Το θέμα είναι να μην είναι ο άλλος γαϊδούρι. Άμα είναι ότι και να γράφει το συμβόλαιο σε πρήζει και χαλιέσαι. Αν είναι συνεννοησιμος με την κουβέντα τα βρίσκεις.

Αυτό ισχύει και προς τις δύο κατευθύνσεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Σωστά το έχεις καταλάβει. Το θέμα είναι να μην είναι ο άλλος γαϊδούρι. Άμα είναι ότι και να γράφει το συμβόλαιο σε πρήζει και χαλιέσαι. Αν είναι συνεννοησιμος με την κουβέντα τα βρίσκεις.

Αυτό ισχύει και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Εννοείται και για τους 2 μας, εγω ειπα αν χαλάσω κάτι θα το πληρώσω εγώ, αυτο ειναι και το δίκαιο. Εκεινο που μου κάνει ομως εντύπωση ειναι οτι εγώ ποτέ δεν έχω παραβεί ορο συμβολαίου ενω άλλοι έχουν φτάσει σε σημειο να πούν "Εμεις τα σκιζουμε τα συμβολαια". Οταν χρειάστηκε για να γινει μια δαπανη συντηρησης για το σπιτι τους. Και η πλάκα οπως ευστοχα ειπες και εσυ ειναι ακριβως αυτο οτι παρολο που υπήρχε ορος γραπτος ξεκάθαρος οτι δαπάνες 1ου ε΄τους ειναι δικιές τους άρχισαν να στραβώνουν οταν προέκυψε πχ μια συντηρηση υδραυλικων 50 ευρώ!  Επικαλέστηκα το συμβολαιο γιατι δεν γουσταρω να τσακωνομαι με το καθένα αλλα βλέπω οτι μας καλύπτει και η νομοθεσια σε λογικά πλαισια πάντα μέσα στα ορια της καλής πίστης χωρις να χρειάζεται ο προσθετος ορος που έβαζα. Τέλοςπαντων ευχαριστώ για την απάντηση. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Μπηκα να ρωτησω αν νομικά καλύπτομαι ακομη και αν στο συμβολαιο υπηρχε ο τυποποιημένος ορος  οτι ειδα το σπιτι ξερω γω και το βρηκα της αρεσκειας μου (πραγμα που ισχυει) και ειναι δικιές μου οι δαπάνες συντηρησης.

Γενικά έχει επικρατήσει ότι τις έκτακτες δαπάνες (ζημιές/βλάβες) τις χρεώνεται ο ιδιοκτήτης, ενώ τις τακτικές και πάγιες δαπάνες (καθαρισμό/συντήρηση) ο ενοικιαστής. Και επειδή βλέπω πως μπερδεύεσαι τακτικές και πάγιες δαπάνες είναι η συντήρηση του ανελκυστήρα, του καυστήρα, καθαρισμός καμινάδας όπου υπάρχει τζάκι, η συντήρηση του ηλιακού, των κλιματιστικών, κοκ.

Εκτός βέβαια αν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο μισθωτήριο, και αυτό γιατί όπως επισήμανες και εσύ αυτές οι διαφορές είναι ενδοτικού δικαίου άρα υπερισχύει η ιδιωτική βούληση.

10 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Καλη πιστη σημαινει οτι κάποιος πρέπει να συναλλασσεται με άλλους με εντιμο και ευπρεπή τροπο. Οποτε αν καταλαβα καλά καλη πιστη σημαινει οτι κυριε εγω μπηκα σπιτι σου και δέχθηκα να το μισθωσω επειδη μου ειπες οτι ολα δουλευουν μια χαρά, και δεν υπηρχε ορος που έλεγε ξερω γω οτι εημερωθηκα για ενα ελάττωμα και δέχθηκα να το επωμιστώ εγώ. Υπο αυτη την εννοια λοιπον αν προκυψει ενα προβλημα στο οποιο δεν ευθυνομαι εγω λογω κακης χρησης, τοτε φωνάζω εναν μάστορα το φτιάχνω και στο αφαιρώ απο το ενοικιο χωρις πολλές στεναχωριες και διαφωνιες (ή τουλαχιστον ετσι θέλω να πιστευω γιατι στο 80% των περιπτωσεων ΔΕΝ γινεται έτσι, το λέω γιατι έχω εμπειρια απο αυτα ακομη και αν έχει υπογραφει στο συμβολαιο....) sad but true. 

Τα έχω καταλαβει σωστα΄;;; 

Αυτό στα bold σωστό είναι, η ανάλυση που κάνεις όμως όχι, πιο πολύ για διαστρέβλωση μοιάζει.

Αν χαλάσει πχ μια βρύση στο διαμέρισμα που νοικιάζεις αυτό δεν σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης έκανε συναλλαγή κακόπιστα, δεν σημαίνει πως ήξερε ότι η βρύση θα χαλούσε γρήγορα επειδή είχε κάποιο ελάττωμα και στο απέκρυψε. Απλά χάλασε η βρύση, όλα κάποια στιγμή χαλάνε.

Επίσης το σωστό είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη να επιληφθεί αυτός, και αυτό μόνο στην περίπτωση που στο συμβόλαιο δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό, το "χαλάω όσα και όπως γουστάρω και τα αφαιρώ από το νοίκι" δεν είναι η σωστή διαδικασία, δεν κάνεις εσύ κουμάντο ούτε στο σπίτι του ούτε στην τσέπη του. Δικό σου μάστορα μπορείς να φέρεις μόνο αν τον ενημερώσεις και συμφωνήσετε έτσι.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Γενικά έχει επικρατήσει ότι τις έκτακτες δαπάνες (ζημιές/βλάβες) τις χρεώνεται ο ιδιοκτήτης, ενώ τις τακτικές και πάγιες δαπάνες (καθαρισμό/συντήρηση) ο ενοικιαστής. Και επειδή βλέπω πως μπερδεύεσαι τακτικές και πάγιες δαπάνες είναι η συντήρηση του ανελκυστήρα, του καυστήρα, καθαρισμός καμινάδας όπου υπάρχει τζάκι, η συντήρηση του ηλιακού, των κλιματιστικών, κοκ.

Εκτός βέβαια αν προβλέπεται κάτι διαφορετικό στο μισθωτήριο, και αυτό γιατί όπως επισήμανες και εσύ αυτές οι διαφορές είναι ενδοτικού δικαίου άρα υπερισχύει η ιδιωτική βούληση.

Αυτό στα bold σωστό είναι, η ανάλυση που κάνεις όμως όχι, πιο πολύ για διαστρέβλωση μοιάζει.

Αν χαλάσει πχ μια βρύση στο διαμέρισμα που νοικιάζεις αυτό δεν σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης έκανε συναλλαγή κακόπιστα, δεν σημαίνει πως ήξερε ότι η βρύση θα χαλούσε γρήγορα επειδή είχε κάποιο ελάττωμα και στο απέκρυψε. Απλά χάλασε η βρύση, όλα κάποια στιγμή χαλάνε.

Επίσης το σωστό είναι να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη να επιληφθεί αυτός, και αυτό μόνο στην περίπτωση που στο συμβόλαιο δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό, το "χαλάω όσα και όπως γουστάρω και τα αφαιρώ από το νοίκι" δεν είναι η σωστή διαδικασία, δεν κάνεις εσύ κουμάντο ούτε στο σπίτι του ούτε στην τσέπη του. Δικό σου μάστορα μπορείς να φέρεις μόνο αν τον ενημερώσεις και συμφωνήσετε έτσι.

Μια βρυση αμα χαλάσει μετά το 5-6μηνο τοτε εντάξει θα την αναλάβω εγώ και σε αυτο συμφωνησε προφορικα ομως ο ιδιοκτητης για αυτο εγραψα οτι δεν μου χει δωσει κάποιο δικαιωμα να σκεφτω αρνητικα αλλα πάντα κρατάω επφυλάξεις. Αλλα δεν καταλαβαινω ειμαι εγω υποχρεωμενος να συντηρησω πχ το τζάκι οταν μπαινω για πρώτη φορά στο σπιτι; αν μεινω μέσα τον 2ο χρονο εντάξει... αλλα αν πχ η σομπα καπνιζει μπορει να ισχυριστει ο ιδιοκτητης οτι δεν το ήξερε; και να το φορτωσει σε μένα; 

 

αν ειναι έτσι και εγω για ολα δεν ξέρω μπορω να πώ. Σπιτι σου ειναι δεν γινεται να μην ξέρεις. Αυτο ακριβως σημαινει και εντιμοτητα στην οποια βασιζεται η καλή πιστη που ανέφερα. Δεν καταλαβαινω που ειδες ακριβως την διαστρεβλωση αλλα οκ  ο καθενας μπορει να χει την αποψη του. Στη χειροτερη αμα μουλαρώσω και εγω , θα του πω οτι θα αλλάξω σπιτι να υπογραψουμε μια κοινη λυση του συμβολαιου να τελειωνουμε. Δεν θα κατσω να χαλαω τη ζωη μου για τέτοιες μλκιες. 

Γιατι δεν ειναι δυνατον να μου ειπε αυτος εξαρχής πχ οτι η σομπα ή η θερμανση γενικοτερα εχει το τάδε προβλημα και δεν θα λειτουργησει εξαρχης και θα πρέπει να την αναλαβω εγω και εγω να το δέχτηκα. 

Δεν προκειται να κατσω να ασχοληθω περισσοτερο τωρα για ένα σπιτι, ευτυχως τωρα εβαλα μυαλο και πάω σε επιπλωμενα σπιτια απευθειας για να μπορω να φυγω γρηγορα και ανεμποδιστα αμα προκυψουν ιδιοτροπιες. 

Ειναι το 3ο σπιτι που πάω μέσα σε 5 χρονια και μπορω να σου πω πως ο καθενας ειχε τα θέματα του το κοινο ΟΛΩΝ .... ηταν οτι δεν ηθελαν να συντηρούν τα σπιτια τους. Σε αυτο που ήμουν τωρα τα κουφωματα ηταν μάπα εξαρχης έβαζαν μεσα κρυο το χειμωνα και ηθελα ενα καρο πετρελαιο το χειμωνα... ο ιδιοκτητης τον κινέζο. Εντάξει τωρα που θα χάσει το ενοικιο που έπαιρνε καθε πρώτη του μήνα χωρις καθυστερηση θα δουμε αν θα σκεφτει μερικά πράγματα καλύτερα. Θα μου πεις δεν το ειδες στην αρχη.... το ειδα και μπηκα μέσα καλοκαίρι δεν ηξερα ουτε οτι δεν εχει μονωση απο πάνω ουτε οτι θα μπάζει αερα το παραθυρο επειδη ειναι του 2000 κατασκευη τοσα χρονια. Έλεος. Μονο να παιρνουν τα ενοικια θέλουν. 

Συμφωνω σε αυτο που ειπες οτι πρέπει να τον ενημερωσω να φέρει αυτος οποιον μάστορα θέλει αλλα να φέρει ομως. 

Ολοι τα θέλουν ΟΛΑ αυτο βλέπω εγω. Δεν γινεται ομως έτσι. 

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Μια βρυση αμα χαλάσει μετά το 5-6μηνο τοτε εντάξει θα την αναλάβω εγώ και σε αυτο συμφωνησε προφορικα ομως ο ιδιοκτητης για αυτο εγραψα οτι δεν μου χει δωσει κάποιο δικαιωμα να σκεφτω αρνητικα αλλα πάντα κρατάω επφυλάξεις. Αλλα δεν καταλαβαινω ειμαι εγω υποχρεωμενος να συντηρησω πχ το τζάκι οταν μπαινω για πρώτη φορά στο σπιτι; αν μεινω μέσα τον 2ο χρονο εντάξει... αλλα αν πχ η σομπα καπνιζει μπορει να ισχυριστει ο ιδιοκτητης οτι δεν το ήξερε; και να το φορτωσει σε μένα; 

Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις ότι άλλα ισχύουν όταν κάτι έχει συμπεριληφθεί στη συμφωνία μίσθωσης, και άλλα όταν δεν έχει συμπεριληφθεί.

Όσον αφορά τη βρύση, αν δεν έχει συμφωνηθεί κάτι για τυχόν ζημιές τότε είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη άσχετα με το πόσος καιρός έχει περάσει. Αν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό, τότε ισχύει ότι ακριβώς έχει συμφωνηθεί.

Όσον αφορά το τζάκι, αν δεν έχει συμφωνηθεί κάτι τότε οφείλεις να καθαρίζεις εσύ την καμινάδα 1 φορά για κάθε σαιζόν που το χρησιμοποιείς. Α έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό τότε ισχύει ότι ακριβώς έχει συμφωνηθεί, ακόμα και αν η συμφωνία είναι να την καθαρίσεις με το που μπεις.

Όσον αφορά τη σόμπα που στο πρώτο άναμμα διαπιστώνεις ότι καπνίζει, ο ιδιοκτήτης μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το ήξερε, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η αποκατάσταση είναι δική του ευθύνη. Και πάλι εφόσον δεν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό.

3 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

αν ειναι έτσι και εγω για ολα δεν ξέρω μπορω να πώ. Σπιτι σου ειναι δεν γινεται να μην ξέρεις. Αυτο ακριβως σημαινει και εντιμοτητα στην οποια βασιζεται η καλή πιστη που ανέφερα. Δεν καταλαβαινω που ειδες ακριβως την διαστρεβλωση αλλα οκ  ο καθενας μπορει να χει την αποψη του. Στη χειροτερη αμα μουλαρώσω και εγω , θα του πω οτι θα αλλάξω σπιτι να υπογραψουμε μια κοινη λυση του συμβολαιου να τελειωνουμε. Δεν θα κατσω να χαλαω τη ζωη μου για τέτοιες μλκιες.

Την διαστρέβλωση την είδα στα συμπεράσματα σου για το τι σημαίνει η καλή πίστη που είχες γράψει πριν. Καλή πίστη δεν σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης γνωρίζει από πριν πότε θα χαλάσει κάτι, ούτε πως έχεις το δικαίωμα να φτιάχνεις οτιδήποτε όποτε και όπως θέλεις χρεώνοντας τον ιδιοκτήτη, λίγο πολύ αυτά είχες γράψει στο προηγούμενο post.

3 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Ειναι το 3ο σπιτι που πάω μέσα σε 5 χρονια και μπορω να σου πω πως ο καθενας ειχε τα θέματα του το κοινο ΟΛΩΝ .... ηταν οτι δεν ηθελαν να συντηρούν τα σπιτια τους. Σε αυτο που ήμουν τωρα τα κουφωματα ηταν μάπα εξαρχης έβαζαν μεσα κρυο το χειμωνα και ηθελα ενα καρο πετρελαιο το χειμωνα... ο ιδιοκτητης τον κινέζο. Εντάξει τωρα που θα χάσει το ενοικιο που έπαιρνε καθε πρώτη του μήνα χωρις καθυστερηση θα δουμε αν θα σκεφτει μερικά πράγματα καλύτερα. Θα μου πεις δεν το ειδες στην αρχη.... το ειδα και μπηκα μέσα καλοκαίρι δεν ηξερα ουτε οτι δεν εχει μονωση απο πάνω ουτε οτι θα μπάζει αερα το παραθυρο επειδη ειναι του 2000 κατασκευη τοσα χρονια. Έλεος. Μονο να παιρνουν τα ενοικια θέλουν. 

Sorry που θα το πω, αλλά με τον τρόπο που σκέφτεσαι θα αλλάξεις άλλα 13. Ή υψηλή ενεργειακή απόδοση δεν είναι υποχρεωτική για τον ιδιοκτήτη, αν θέλεις να πληρώνεις λίγα για θέρμανση τότε θα πρέπει να βρεις σπίτι με υψηλή ενεργειακή κλάση (αυτό θα το διαπιστώσεις και από το ενεργειακό πιστοποιητικό, αλλά και ελέγχοντας καλύτερα το σπίτι), και φυσικά να έχεις υπόψιν πως ένα τέτοιο θα το πληρώσεις ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν πρέπει να καταλάβεις ότι άλλα ισχύουν όταν κάτι έχει συμπεριληφθεί στη συμφωνία μίσθωσης, και άλλα όταν δεν έχει συμπεριληφθεί.

Όσον αφορά τη βρύση, αν δεν έχει συμφωνηθεί κάτι για τυχόν ζημιές τότε είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη άσχετα με το πόσος καιρός έχει περάσει. Αν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό, τότε ισχύει ότι ακριβώς έχει συμφωνηθεί.

Όσον αφορά το τζάκι, αν δεν έχει συμφωνηθεί κάτι τότε οφείλεις να καθαρίζεις εσύ την καμινάδα 1 φορά για κάθε σαιζόν που το χρησιμοποιείς. Α έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό τότε ισχύει ότι ακριβώς έχει συμφωνηθεί, ακόμα και αν η συμφωνία είναι να την καθαρίσεις με το που μπεις.

Όσον αφορά τη σόμπα που στο πρώτο άναμμα διαπιστώνεις ότι καπνίζει, ο ιδιοκτήτης μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν το ήξερε, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η αποκατάσταση είναι δική του ευθύνη. Και πάλι εφόσον δεν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό.

Την διαστρέβλωση την είδα στα συμπεράσματα σου για το τι σημαίνει η καλή πίστη που είχες γράψει πριν. Καλή πίστη δεν σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης γνωρίζει από πριν πότε θα χαλάσει κάτι, ούτε πως έχεις το δικαίωμα να φτιάχνεις οτιδήποτε όποτε και όπως θέλεις χρεώνοντας τον ιδιοκτήτη, λίγο πολύ αυτά είχες γράψει στο προηγούμενο post.

Sorry που θα το πω, αλλά με τον τρόπο που σκέφτεσαι θα αλλάξεις άλλα 13. Ή υψηλή ενεργειακή απόδοση δεν είναι υποχρεωτική για τον ιδιοκτήτη, αν θέλεις να πληρώνεις λίγα για θέρμανση τότε θα πρέπει να βρεις σπίτι με υψηλή ενεργειακή κλάση (αυτό θα το διαπιστώσεις και από το ενεργειακό πιστοποιητικό, αλλά και ελέγχοντας καλύτερα το σπίτι), και φυσικά να έχεις υπόψιν πως ένα τέτοιο θα το πληρώσεις ακριβότερα.

 

Ο ιδιοκτητης μπορει να ισχυριστει οτι νομιζει για το συμφέρον του το θέμα ειναι τι απο αυτα που ισχυριζεται στέκει. Και σιγουρα δεν στέκει να ισχυριζεται οτι δεν ξέρει για μια σομπα ή για ενα τζακι το οποιο βρισκεται στο δικο του σπιτι μέσα και οχι στου γειτονα ! Νομιζω συμφωνεις σε αυτο , αυτο χαρακτηρισα ως εντιμοτητα και καλή πιστη , καλη πιστη δεν ειναι να κοροϊδευομαστε μεταξύ μας σε στυλ "Δεν ξερω τι σπιτι σου δινω... ξέρεις και παραξέρεις" :P

Δεν εχει συμφωνηθει συγκεκριμενα λοιπον οτι η συντηρηση της σομπας ειναι δική μου ευθύνη. Αλλα γενικά συμφωνηθηκε αυτο ->

5. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ-ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ. Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για την χρήση που μισθώθηκε. Για όλη την διάρκεια της μίσθω­σης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης, αντικατάστασης ή επισκευής ζημιών και βλαβών του μισθίου, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του, (θερμοσίφωνας, απορροφητήρας, τέντες κ.λ.π.) για τα οποία αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο μισθωτής.

Διαβασε το και πές μου πως το ερμηνεύεις εσύ. Αν και οπως εγραψα εξαρχης έκανα βλακεια και μου ξέφυγε.

Εγραψα να φτιάχνω κάτι χωρις στεναχωριες που ειναι σημαντικο..... προφανως για να φτασω σε αυτο το σημειο θα έπρεπε να εχει προηγηθει πληρης αδιαφορία του εκμισθωτή για κάτι που αποτελει ευθυνη του και πρέπει να γινει.  ! Δεν ειπα οτι θα δράσω μονομερώς εξαρχής , εννοειται οπως οχι γιατι καταρχας θα πρέπει να ενημερωνεται ο καθε ιδιοκτητης τι συμβαινει μέσα στην περιουσία του.

Γιατι τι έχει ο τροπος σκέψης μου;;; καθένας κοιτάζει πως θα οφεληθεί περισσοτερο , ψεμμα ειναι αυτο; εσυ δηλαδη πως σκέφτεσαι με βάση το συμφέρον του άλλου κ οχι το δικο σου;

εννοειται οτι θα έπρεπε να το πληρωσω ακριβοτερα δεν ειμαι τζαμπατζής. Αλλα δεν τα λένε εξαρχής να τα γνωριζουμε... εκει ειναι η ενσταση μου :)

Οταν δεν λές λοιπον για ενα ελαττωμα του σπιτιού σου τοτε δινεις το δικαιωμα στον αλλον να στην πει μετά απο λιγο καιρο και να διεκδικησει και εργασιες.

Γιατι μου απέκρυψες το προβλημα, μου τα παρουσιασες τα πραγματα ωραιοποιημένα -προκειμενου να κλεισεις τη συμφωνια και να πάρεις τα λεφτά - εγω εμεινα καθησυχασμένος και αντι να κοιτάξω σε άλλο σπιτι μπηκα σε εξοδα μετακομισης και ηρθα στο δικο σου. Αν μου το έλεγες οτι κοιτα να δεις το σπιτι το δινω πιο φθηνα γιατι το χειμωνα έχει υγρασια και δεν το έχω μονωσει 100% οπως θα έπρεπε στη ταράτσα τοτε θα ήσουν τζέτ. Θα μπορουσα και εγω τοτε να αποφασισω ΕΑΝ θα πάω σε ενα σπιτι ακριβοτερο με καλυτερη ενεργειακη κατασταση που ειπες κ εσυ ή οχι. Αλλα δεν μου δοθηκε καν η δυνατοτητα να αποφασισω εφοσον ο ιδιιοκτητης απέκρυψε εξαρχής την πραγματικοτητα ενος σπιτιου του οποιου την κατασταση δυναται να γνωριζει ΜΟΝΟΝ αυτός.

 

Εμενα ξέρεις τι μου ειπε αυτος στην αρχή; αυτος ο δευτερος που ήμουν τώρα..... "Μου μαυρισαν το σπιτι οι προηγουμενοι και αναγκαστηκα να το βάψω.." ενω η αληθεια ειναι  -> Δεν ήθελε να κανει μονωση και η υγρασια περνουσε μέσα στο τσιμέντο. Για αυτο σου λεω ο καθενας λέει τα δικά του αναλογα πως τον συμφέρουν. Αυτον τον συμφέρει να παιρνει τα λεφτά και να μην κάνει εργασιες. Εμενα με συμφέρει να κανει για να εχω λιγοτερες απωλειες το χειμωνα και να χαλάω λιγοτερο πετρέλαιο. Ο καθενας ψάχνει τα δικά του.

Εγω λοιπον φταιω αν αλλάξω 13 σπιτια που ειπες; εγω διαστρεβλώνω την καλη πιστη και την εντιμοτητα; :) Νομιζω δεν ειναι έτσι τα πράγματα αλλα τέλοςπαντων.

Συμφωνοι ο καθενας κοιταζει το συμφέρον του και ΕΣΥ και ΕΓΩ και ΟΛΟΙ.... αλλα εγω οταν πηγα να πουλησω κάτι πριν μέρες ειπα σε εναν χριστιανο.. φιλαράκο.. το ηλεκτρικο που σου πουλάω έχει αυτο το θέματακι για αυτο κ στο δινω μιση τιμη... ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ;;; Αυτη ειναι η εντιμοτητα που απορρεει απο τον νομικο ορο της καλης πιστης σε μια συναλλαγή.

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ότι πεις.

Α έτσι απαντάμε στο λογικό επιχείρημα οτι ο μοναδικος που ξέρει την κατάσταση του σπιτιού εκ των προτέρων του ειναι ο ιδιοκτήτης κ οχι ο γειτονας; οκ.

Μετα μην θεωρεις οτι το προβλημα το έχω εγώ όμως. Απλά οπως γινεται κατα κορον καθημερινα ελάχιστοι υποχωρούν και δέχονται μερικά λογικά πράγματα.

Για αυτο έγραψα και εγώ, οτι αν αρχίσουνε τα κουλά - τα οποια ως εκπλήξεως δεν τα δειχνει κανενας πριν κλεισει τη συμφωνια και πάρει τα λεφτά , θα φωνάξω ηρεμα και ωραια τον ιδιοκτητη και θα του πω φιλε μου κάναμε ενα συμβολαιο αλλα απο οτι φαινεται δεν συμφωνούμε υπεγραψε μια κοινη δηλωση λυσης του συμβολαιου και όλα καλά.

Το συγκεκριμενο επιχειρημα οτι "Ο ιδιοκτητης ειναι σε θέση να γνωριζει τη κατασταση του σπιτιού του απο πριν και να ενημερώσει καλή τη πιστη τον υποψηφιο ενοικιαστη εκ των προτέρων" ειναι ενα επιχειρημα το οποιο έχει γινει δεκτο σε δικαστηριο παλαιοτερα σε μια άλλη υποθεση. Δεν θα κάτσω εγω λοιπον να πεισω τον καθενα να αλλαξει το τροπο σκέψης του. Ουτε θα τον κάνω να ειναι έντιμος και να λέει εξαρχης τυχον προβληματα που έχει μεσα ενα σπιτι και να μην ψεύδεται οτι δήθεν το προβλημα της υγρασιας το προκαλεσε κάποιος άλλος ενοικιαστης.

Σαν να μου λες οτι οταν έφτιαχνε τη σομπα ο ιδιοκτητης δεν την δοκιμασε πριν πληρώσει τον μάστορα αλλα ολα έγιναν εν αγνοια του ή οτι δεν ξέρει πως η βρυση που έχει στο μπανιο ειναι απο το '80 και δεν την έχει αλλάξει ποτέ τοσα χρονια που το νοικιάζει και θα την επωμιστει ο καινουργιος που θα έρθει (την φθορά απο τους άλλους τοσα χρονια)  ... αυτα δεν στέκουν και δεν ειναι και σοβαρές εξηγησεις.

Αλλα εν παση περιπτωση ευχαριστώ για τις απαντησεις και να είσαι καλά. Ο καθενας οπως ειπα σκέφτεται οπως θέλει. Για αυτο υπάρχουν οι νομοι - και οι αποφασεις που βγαινουν απο δικαστήρια. ;)

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Μετα μην θεωρεις οτι το προβλημα το έχω εγώ όμως.

Βασικά εσύ είσαι αυτός που ενώ δηλώνει έμπειρος την πατάει και αναγκάζεται να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο σπίτι επειδή λανθασμένα πιστεύει ότι το σπίτι που νοίκιασε είναι υψηλής ενεργειακής απόδοσης, επειδή εκ των υστέρων διαπιστώνει ότι έχει υπογράψει με όρους που δεν συμφωνεί ή ότι άλλο, κατά τα άλλα όμως δεν πιστεύεις πως εσύ έχεις πρόβλημα...

Όσο για το "επιχείρημα" σου κάθε άλλο παρά επιχείρημα είναι, είναι απλώς μια δική σου αυθαίρετη ερμηνεία της καλής πίστης που την υιοθετείς απλά και μόνο επειδή σε βολεύει.

Και στο κάτω κάτω, εφόσον είσαι σίγουρος για το τι σημαίνει καλή πίστη, εφόσον γνωρίζεις τις νομοθεσίες και τις αποφάσεις δικαστηρίων, τι ακριβώς μας ρωτάς? Μάλλον ο σκοπός σου είναι αυτό που αρνείσαι στο πρώτο post, δλδ το να "ξεκινήσεις παρεξηγήσεις και αντιπαραθέσεις για να χαλάσει το κλίμα".

Εγώ πάντως δεν είχα τέτοιο σκοπό, για αυτό σου απάντησα γράφοντας "Ότι πεις".

Συνέχισε χωρίς εμένα τώρα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...