Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πιλοτή σε πολυκατοικία


Tsakos193

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SchinasN είπε

χωρίς την αδεια εισόδου - εξόδου , αν παρκάρω μπροστά από την είσοδο , δεν μπορείς να φωνάξεις την τροχαία ή και να την φωνάξεις , δεν θα βρει κάτι το μεμπτό, αρκεί να έχω παρκάρει σύμφωνα με τον ΚΟΚ. Αν δεν υπάρχει , θα χρειαστεί να βγάλει και αν δεν μπορεί να βγάλει , τότε στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι παράνομο

Συγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω τι γράφεις, είναι λίγο ασυνάρτητο

Αναφορά σε κείμενο

Αν δεν υπάρχει , θα χρειαστεί να βγάλει και αν δεν μπορεί να βγάλει , τότε στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι παράνομο

Τώρα για το άλλο που λες, οκ, αυτό είναι δική σου αντίληψη του ΚΟΚ

Διάβασε τι λέει το κανονικό κείμενο:
 

Αναφορά σε κείμενο

 

3. Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται και:

α) Σε απόσταση μικρότερη από δεκαπέντε (15) μέτρα προ και μετά τις ισόπεδες σιδηροδρομικές διαβάσεις

. β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παραδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.

 

Βλέπεις να γίνεται καμιά αναφορά σε σήμανση ;

Επίσης με τη λογική σου, σε οποιοδήποτε σημείο απαγορεύεται σύμφωνα με τον ΚΟΚ η στάθμευση (π.χ. 20 μέτρα από φανάρι, 12 μέτρα από STOP κλπ), θα έπρεπε να υπάρχει απογορευτική πινακίδα, αλλιώς δε μπορούν να σε γράψουν

Καμία σχέση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Tsakos193 είπε

Έχω μπλέξει η αλήθεια είναι...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον

Ελπίζω να βγει κάποια λύση

Δεν υπάρχει θέση πάρκινγκ στο συμβόλαιο μόνο η πιλοτή που είναι κοινόχρηστη 

Ο άλλος με το γκαράζ όμως ισχυρίζεται ότι του ανήκει και η γκαραζόπορτα της εισόδου 

Εσυ δεν εχεις γκαράζ εισαι με ενοίκιο τι ακριβως θελεις, να αποκτησεις προσβαση στο πάρκινγκ της πιλοτής μπροστά απο το  γκαράζ του αλλου

Περίεργα πράγματα

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Συγνώμη αλλά δε καταλαβαίνω τι γράφεις, είναι λίγο ασυνάρτητο

Τώρα για το άλλο που λες, οκ, αυτό είναι δική σου αντίληψη του ΚΟΚ

Διάβασε τι λέει το κανονικό κείμενο:
 

Βλέπεις να γίνεται καμιά αναφορά σε σήμανση ;

Επίσης με τη λογική σου, σε οποιοδήποτε σημείο απαγορεύεται σύμφωνα με τον ΚΟΚ η στάθμευση (π.χ. 20 μέτρα από φανάρι, 12 μέτρα από STOP κλπ), θα έπρεπε να υπάρχει απογορευτική πινακίδα, αλλιώς δε μπορούν να σε γράψουν

Καμία σχέση...

Θα στο φωτογραφίσω ( τυχαία φωτογραφία )

IMG_20180223_125823.jpg

καμία λογική , ούτε φαντασία , άδεια εισόδου εξόδου λέγεται

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως λεει και ο @SchinasN σε περιπτωση πινακιδας parking στην οποια δεν αναγραφεται ο αριθμος αδειας, μπορεις να παρκαρεις κανονικα καθως ισοδυναμει με ψευτικη πινακιδα.

απο οσα parking βλεπετε με πινακιδες ζητημα να ειναι τα μισα νομιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ritualistic είπε

οπως λεει και ο @SchinasN σε περιπτωση πινακιδας parking στην οποια δεν αναγραφεται ο αριθμος αδειας, μπορεις να παρκαρεις κανονικα καθως ισοδυναμει με ψευτικη πινακιδα.

απο οσα parking βλεπετε με πινακιδες ζητημα να ειναι τα μισα νομιμα

Αυτά ρε παιδιά είναι θέσεις επί του πεζοδρομίου, δεν είναι θέσεις σταύθμευσης σπιτιών

Καμία σχέση

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση. Από την στιγμή που ο οικοδομικός κανονισμός σε ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ μάλιστα να κάνεις θέσεις στάθμευσης (για να μην τρως θέσεις επί του δρόμου!) δεν υπάρχει νόημα στην παρατήρηση περί πινακίδας. Πινακίδες βγάζουν για στάθμευση επί πεζοδρομίου, όταν ΔΕΝ υπάρχει πιλοτή, για Χ/Ψ λόγους.
Άδεια εισόδου - εξόδου (κυκλοφοριακής σύνδεσης) βγάζουν ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ που θέλουν να κάνουν πάρκινγκ ή εξυπηρετούν οχήματα (βενζινάδικα, supermarket, εργαστήρια/βιοτεχνίες κλπ) και θα έχουν είσοδο-έξοδο οχημάτων από-προς τον δρόμο...Καμία σχέση, δηλαδή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές

To πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη σου

Αν έχει διάθεση να σε βοηθήσει, πιστεύω θα βγει άκρη

Βέβαια προσωπική μου άποψη, θεωρώ ότι δεν θα ασχοληθεί, αφού δε σου έχει νοικιάσει το σπίτι με πάρκινγκ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

To πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να μιλήσεις με τον ιδιοκτήτη σου

Αν έχει διάθεση να σε βοηθήσει, πιστεύω θα βγει άκρη

Βέβαια προσωπική μου άποψη, θεωρώ ότι δεν θα ασχοληθεί, αφού δε σου έχει νοικιάσει το σπίτι με πάρκινγκ

Έχει ασχοληθεί και έχει προσπαθήσει να έρθει σε επαφή με αυτόν που μας δημιουργεί το πρόβλημα αλλά αυτός αρνείται να μας δείξει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας του.

Οπότε κάτι κρύβει πιστεύω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakos193 είπε

Έχει ασχοληθεί και έχει προσπαθήσει να έρθει σε επαφή με αυτόν που μας δημιουργεί το πρόβλημα αλλά αυτός αρνείται να μας δείξει την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας του.

Οπότε κάτι κρύβει πιστεύω

Σύσταση οριζοντίου έχει και ο ιδιοκτήτης σου

Εκεί περιγράφεται κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Σύσταση οριζοντίου έχει και ο ιδιοκτήτης σου

Εκεί περιγράφεται κάτι ;

Έχει ναι αλλά δεν λέει κάτι εκεί

Μίλησα με μηχανικό και μου είπε πρέπει να δω αυτήν του ιδιοκτήτη του κλειστού γκαράζ

Το σίγουρο είναι ότι είναι εξοργιστικο να θέλω να αφήσω μέσα ένα ριμαδοπαπί που έχω όλο και όλο και να μην μου το φάνε

Και αυτός να βάζει μέσα όταν λείπουμε στην ζούλα και αμάξι που είδα με τα μάτια μου αλλά και στο παρελθόν μηχανάκι άσχετου με την πολυκατοικία

Και παράκλησή ρε παιδιά κάποιοι που δεν ξέρετε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά το ερώτημα μου είναι για την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και πως θα αποκτήσω πρόσβαση...

Επίσης το αν γίνεται να έχει ιδιωτική την γκαραζόπορτα που ναι μεν είναι μπροστά απ' το γκαράζ του αλλά οδηγεί και στην πιλοτή πίσω από τις φυλλωσιές (ναι υπάρχει πιλοτή)

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--852229477.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτήσεις που εχει ο κόσμος, νοίκιασε γκαράζ φίλε μου, δεν λεει πουθενά το συμβολαιο σου οτι ειναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν ασφάλεια για το παπι σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Έχει ναι αλλά δεν λέει κάτι εκεί

Μίλησα με μηχανικό και μου είπε πρέπει να δω αυτήν του ιδιοκτήτη του κλειστού γκαράζ

Το σίγουρο είναι ότι είναι εξοργιστικο να θέλω να αφήσω μέσα ένα ριμαδοπαπί που έχω όλο και όλο και να μην μου το φάνε

Και αυτός να βάζει μέσα όταν λείπουμε στην ζούλα και αμάξι που είδα με τα μάτια μου αλλά και στο παρελθόν μηχανάκι άσχετου με την πολυκατοικία

Και παράκλησή ρε παιδιά κάποιοι που δεν ξέρετε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον αλλά το ερώτημα μου είναι για την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και πως θα αποκτήσω πρόσβαση...

Επίσης το αν γίνεται να έχει ιδιωτική την γκαραζόπορτα που ναι μεν είναι μπροστά απ' το γκαράζ του αλλά οδηγεί και στην πιλοτή πίσω από τις φυλλωσιές (ναι υπάρχει πιλοτή)

USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image--852229477.jpeg

Ειλικρινά είναι παράνομος. Μπορείς να φωνάξεις την αστυνομία και να πεις ότι έχει κάνει κατάληψη σε κοινόχρηστο χώρο. Εκεί αν θέλει να γλιτώσει θα πρέπει ΑΥΤΟΣ να αποδείξει ότι ΔΕΝ είναι και να δείξει επιτέλους αυτή την fuckin-οριζόντια!!! Αυτός επειδή έχει το γκαράζ έχει δουλεία διόδου, δηλαδή απαγορεύεται οι υπόλοιποι να τον κλείσετε, ο χώρος μπροστά από το γκαράζ όμως σε κάθε περίπτωση θεωρείται κοινόχρηστος χώρος. ΔΕΝ μπορεί να μην τα αναγράφει αυτά το συμβόλαιο της πολυκατοικίας, ζήτα το από τον ιδιοκτήτη σου να την διαβάσεις εσύ ή ο μηχανικός σου... Μπορείς να κάνεις και μήνυση αν θες, διότι έχεις έννομο συμφέρον κι ας μην είσαι ιδιοκτήτης... Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι ο άνθρωπος είναι γαϊδούρι, γιατί μπλέκεις και άντε βγάλε άκρη και χαλιέσαι, ενώ αν ήταν συνεννοήσιμος με την συζήτηση, θα λύνονταν όλα αυτά...

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Απαιτήσεις που εχει ο κόσμος, νοίκιασε γκαράζ φίλε μου, δεν λεει πουθενά το συμβολαιο σου οτι ειναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν ασφάλεια για το παπι σου

Έχεις λάθος. ΕΧΕΙ ελεύθερο χώρο άπλετο από ότι βλέπω, για ένα παπί. Και καλά κάνει και ΑΠΑΙΤΕΙ οι κοινόχρηστοι χώροι της πολυκατοικίας όπου νοίκιασε το διαμέρισμα, να είναι κοινόχρηστοι.

Αλήθεια απορώ, οι άλλοι ένοικοι, τι λένε;;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΝ προκειτε για κοινοχρηστο χωρο δεν παρκαρει ουτε πατινι.Ειναι παρανομο.Καλα κανει λοιπον και κλειδωνει την πορτα του γκαραζ του.

Απο την αλλη αν δεν υπαρχει προσβαση απο αλλου στον χωρο πρεπει να ανοιχτη δευτερη πορτα κοινόχρηστη και κακώς που δεν φτιαχτηκε απο την αρχη.

Εμενα πχ στο παρκιν υπαρχει και η γκαραζοπορτα που την κανω οτι θελω και μικρη πορτα για να εχει προσβαση στον διπλανο  κοινοχρηστο ο οποιεσδήποτε......

Τελος αν εχει προβλεφτεί σαν χώρος στάθμευσης θα αναφέρεται στην συσταση και ποιανου διαμερίσματος παρακολουθημα ειναι οπως στο δικο μου συμβόλαιο.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...