Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πιλοτή σε πολυκατοικία


Tsakos193

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Δεν αναφέρεται θέση πάρκινγκ δεν σημαίνει δεν υπάρχει δικαίωμα στην πλώρη έχουν όλοι...

Είναι κοινόχρηστη δεν αποτελεί ιδιοκτησία κανενός

Επίσης ο SeNNinhA μου έλυσε την απορία με την είσοδο που ήταν και το πιο βασικό και μου έδωσε κατεύθυνση να το ψάξω παραπάνω.

Τι συζητάτε εσείς μεταξύ σας και που το δέσατε ότι αφού δεν αναφέρει κάτι η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας του δικού μου διαμερίσματος δεν ξέρω.

Επειδή είμαι ιδιοκτήτης κάποιων ακινήτων και τα νοικιάζω με ή χωρίς χώρους σταθμεύσης, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις το "δίκιο σου" για να παρκάρεις  στον κοινόχρηστο χώρο όπως επιθυμείς. Γι αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Τα δικαιώματα σου ξεκινούν και σταματάνε στο συμβόλαιο. 

Ευτυχώς ενοικιαστής σαν και εσένα δεν μου έχει τύχει και να μην μου τύχει ποτέ εύχομαι  

 καλή τύχη 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το μηχανακι δεν προκειτε να μπει ποτε μεσα...........

Οπως και το γεγονος οτι συντομα θα ψαχνει για καινούργιο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι διαφορες λεπτομέρειες οι οποίες πρέπει να ελεγθουν μόνο με κάποιον δικηγόρο και μηχανικό έχοντας τον κανονισμό της πολυκατοικίας και την σύσταση οριζόντιου ώστε να διαπιστωθεί αν δικαιούται κάτι και τι δικαιούται ο ενοικιαστής. 

Εάν στο συμβόλαιο δεν περιλαμβάνεται η θέση στάθμευσης δεν έχει νόημα να απαιτήσεις τίποτα. Αλλά μιλάμε για θέσεις στάθμευσης αυτοτελεις που αναφέρονται στην σύσταση και ο ιδιοκτήτης της δηλώνει στο Ε9. Απλά δεν νοικιάζεις την θέση αλλά μόνο το διαμερισμα.

Όμως, αν δεν μιλάμε για αυτη την κατηγορια αλλά για πιλωτη που είναι κοινόχρηστος χώρος τότε όλοι δικαιούνται να έχουν πρόσβαση εκεί. Αυτά πρέπει να έχουν αποφασιστεί με ΓΣ ιδιοκτητών και τροποποίηση της σύστασης. 

Αν και πάλι δεν έχει γίνει τίποτα και απλά πήγε ο άλλος και έβαλε κάγκελα σε χωρο που είναι κοινόχρηστος είναι παράνομος. Το να βρεις τι είναι σωστό και τι οχι και να αναγκάσεις αυτόν που ειναι λάθος να διορθωθεί, προϋποθέτει τρέξιμο και ενέργειες τόσο από τον ts όσο και από τους άλλους ιδιοκτήτες. Χάσιμο χρόνου και μάλλον μέχρι να βρεις το δικιο σου μπορεί να έχεις αλλάξει κατοικία. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Πως και τι να πω σε άνθρωπο 80+ χρονών που λείπει από το Φλεβάρη που ήρθα εδώ πες μου και μου έχει κλειδώσει την συρόμενη

Αδερφέ με το συμπάθειο κιόλας όταν νοίκιασες το διαμέρισμα δεν ήξερες αν είχε ή όχι θέση πάρκινγκ . Προφανώς και γνώριζες , απλά θεωρούσες ότι θα την βολέψεις την δουλειά. Αν έχω καταλάβει σωστά έχεις νοικιάσει σε οικογενειακή πολυκατοικία και μάλλον όλο αυτό θα γυρίσει σε βάρος σου. Το λουκέτο μπορεί να το βγάλει ο παππούς εσύ όμως αν μουλαρώσει , το παπί δεν μπορείς να το βάζεις στην πυλωτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, mourlos είπε

Επειδή είμαι ιδιοκτήτης κάποιων ακινήτων και τα νοικιάζω με ή χωρίς χώρους σταθμεύσης, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις το "δίκιο σου" για να παρκάρεις  στον κοινόχρηστο χώρο όπως επιθυμείς. Γι αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Τα δικαιώματα σου ξεκινούν και σταματάνε στο συμβόλαιο. 

Ευτυχώς ενοικιαστής σαν και εσένα δεν μου έχει τύχει και να μην μου τύχει ποτέ εύχομαι  

 καλή τύχη 

Αν μου έδινες συμβόλαιο και έβλεπα με τα μάτια μου τι και πως θα σου δημιουργούσα πρόβλημα νομίζεις ή αν υπήρχε διαχειριστής να μου λύσει τις απορίες;

Έτσι για την ιστορία εμένα 8 χρόνια  σε σπίτι το οποίο ο ιδιοκτήτης μου είχε δώσει από μόνος του κομπιουτεράκι για το ιδιωτικό γκαράζ του για να με εξυπηρετήσει!

8 χρόνια δεν δημιούργησα κανένα πρόβλημα και έφυγα γιατί ήθελε να μείνει εκεί συγγενής του(μπορούσα να μείνω κι άλλο σύμφωνα με το συμβόλαιο) και θα μου πεις έμενα να μην σου τύχει ενοικιαστής τέτοιος;

Ας γελάσω πραγματικά...

Επεξ/σία από Tsakos193
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Όμως, αν δεν μιλάμε για αυτη την κατηγορια αλλά για πιλωτη που είναι κοινόχρηστος χώρος τότε όλοι δικαιούνται να έχουν πρόσβαση εκεί. Αυτά πρέπει να έχουν αποφασιστεί με ΓΣ ιδιοκτητών και τροποποίηση της σύστασης. 

Ασχέτως του κλειδώματος αν ειναι κοινόχρηστος χωρος ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Αν δεν ειναι εφοσον δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο παλι  ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Τωρα αν θελει να χαλάσει χρονο  και χρημα για να το μαθει παλι  ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνει για σπιτι.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mourlos είπε

Επειδή είμαι ιδιοκτήτης κάποιων ακινήτων και τα νοικιάζω με ή χωρίς χώρους σταθμεύσης, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις το "δίκιο σου" για να παρκάρεις  στον κοινόχρηστο χώρο όπως επιθυμείς. Γι αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Τα δικαιώματα σου ξεκινούν και σταματάνε στο συμβόλαιο. 

Ευτυχώς ενοικιαστής σαν και εσένα δεν μου έχει τύχει και να μην μου τύχει ποτέ εύχομαι  

 καλή τύχη 

Να υποθέσω ότι τα διαμέρισματα που νοικιάζεις δικαιούνται θέση στάθμευσης αλλά εσύ δεν την παραχωρείς και την κρατάς για εσένα ή για άλλους ή ακόμη χειρότερα την νοικιάζεις σε αλλους επί πληρωμη.

Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι με αποφάσεις Αρειου Πάγου αυτό είναι παράνομο.

Εάν το διαμέρισμα σύμφωνα με την σύσταση οριζόντιου δικαιούται θέση στάθμευσης τότε μπορεί να την χρησιμοποιήσει είτε το επιτρέπεις είτε όχι. Αποτελεί παρακολούθησα του διαμερίσματος και τα δικαιώματα απορρέουν από την ενοικίαση του κυρίως χώρου.

Η θέση στάθμευσης πυλωτής (όχι κλειστού ή υπογείου χώρου στάθμευσης που αποτελεί ξεχωριστη ιδιοκτησία) επιτρέπεται να χρησιμοποιείται Μόνο από τον χρηστη του εν λόγω διαμερίσματος και από κανένα άλλο. Δεν μπορεί να παραχωρηθεί η χρήση ουτε σε άλλον εντός της οικοδομής ούτε σε άλλον εκτός της οικοδομής.

Σε περίπτωση δε μη χρήσης της θέσης στάθμευσης από το εν λόγω διαμέρισμα ο χώρος διατηρεί την ιδιότητα του ως κοινόχρηστου χώρου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ενοικους της οικοδομής.

Για τα παραπάνω υπάρχουν όπως είπα αποφάσεις Αρειου Πάγου.

Εάν είναι αρεστες ή όχι δεν με αφορά. Εάν τις αγνοεί κάποιος ή όχι και πάλι δεν με αφορά σε αυτή την περιπτωση. Ισχύουν όμως.

Να σε πληροφορήσω επίσης ότι τα ενοικιαστήρια συμβόλαια είναι απλά ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που πολλές φορές εμπεριέχει όρους παράνομους και κατά χρηστικους μιας και δεν εχει ελεγχθεί από νομικής βασης. Ας πούμε ότι στο συμβόλαιο γράφεις ότι έχεις δικαίωμα να μπαίνεις οπότε θέλεις χωρίς προειδοποίηση να ελέγξεις το σπίτι. Μπορεί να το υπογράψεις μεν αλλά είναι ξεκάθαρα  παράνομο. Οπότε μην στηρίζεσαι πάντα σε αυτό το επιχείρημα.

Καλό είναι να μιλαμε σε τέτοιες περιπτώσεις για νομοθεσία.

Όπως είπα βέβαια το τι λέμε εμείς εδώ δεν είναι απαραίτητα σωστό.

Υπαρχουν οι δικηγόροι και οι μηχανικοί. Εγώ μιλάω ως μηχανικός.

Ο ενδιαφερόμενος καλό είναι να απευθυνθεί σε αυτούς

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να υποθέσω ότι τα διαμέρισματα που νοικιάζεις δικαιούνται θέση στάθμευσης αλλά εσύ δεν την παραχωρείς και την κρατάς για εσένα ή για άλλους ή ακόμη χειρότερα την νοικιάζεις σε αλλους επί πληρωμη.

Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι με αποφάσεις Αρειου Πάγου αυτό είναι παράνομο.

Εάν το διαμέρισμα σύμφωνα με την σύσταση οριζόντιου δικαιούται θέση στάθμευσης τότε μπορεί να την χρησιμοποιήσει είτε το επιτρέπεις είτε όχι. Αποτελεί παρακολούθησα του διαμερίσματος και τα δικαιώματα απορρέουν από την ενοικίαση του κυρίως χώρου.

Η θέση στάθμευσης πυλωτής (όχι κλειστού ή υπογείου χώρου στάθμευσης που αποτελεί ξεχωριστη ιδιοκτησία) επιτρέπεται να χρησιμοποιείται Μόνο από τον χρηστη του εν λόγω διαμερίσματος και από κανένα άλλο. Δεν μπορεί να παραχωρηθεί η χρήση ουτε σε άλλον εντός της οικοδομής ούτε σε άλλον εκτός της οικοδομής.

Σε περίπτωση δε μη χρήσης της θέσης στάθμευσης από το εν λόγω διαμέρισμα ο χώρος διατηρεί την ιδιότητα του ως κοινόχρηστου χώρου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ενοικους της οικοδομής.

Για τα παραπάνω υπάρχουν όπως είπα αποφάσεις Αρειου Πάγου.

Εάν είναι αρεστες ή όχι δεν με αφορά. Εάν τις αγνοεί κάποιος ή όχι και πάλι δεν με αφορά σε αυτή την περιπτωση. Ισχύουν όμως.

Πες τα γιατί θα μας βγάλουν τρελούς στο τέλος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Αν μου έδινες συμβόλαιο και έβλεπα με τα μάτια μου τι και πως θα σου δημιουργούσα πρόβλημα νομίζεις ή αν υπήρχε διαχειριστής να μου λύσει τις απορίες;

Ο διαχειριστης δεν ειναι για να σου λύσει αυτές τισ αποριες αλλα για να μαζευει τα κοινοχρηστα.

Αυτος που ειναι υπευθηνος ειναι ο ιδιοκτητης που νοικιαζεις ο οποιος πρωφανως περα του διαμερισματος δεν σου εδωσε τιποτε αλλο.

Γιατι δεν κανεις τον νταη εκει και μας ζαλίζεις με υποθεσεις.Αποφασισες οτι εχεις δικιο χωρις καν να εχεις δει ενα χαρτι η να έχεις ρωτησει ενα δικηγορο μονο και μονο απο τα σαινια εδω μεσα

Απλα ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ............

 

 

KEEP WALKING

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsakos193 είπε

Αν μου έδινες συμβόλαιο και έβλεπα με τα μάτια μου τι και πως θα σου δημιουργούσα πρόβλημα νομίζεις ή αν υπήρχε διαχειριστής να μου λύσει τις απορίες;

Έτσι για την ιστορία εμένα 8 χρόνια στο σε σπίτι το οποίο ο ιδιοκτήτης μου είχε δώσει από μόνος του κομπιουτεράκι για το ιδιωτικό γκαράζ του για να με εξυπηρετήσει!

8 χρόνια δεν δημιούργησα κανένα πρόβλημα και έφυγα γιατί ήθελε να μείνει εκεί συγγενής του(μπορούσα να μείνω κι άλλο σύμφωνα με το συμβόλαιο) και θα μου πεις έμενα να μην σου τύχει ενοικιαστής τέτοιος;

Ας γελάσω πραγματικά...

Ζήτησες μόνος σου όπως λες. Άρα δεν έχει μπορεί ή δεν μπορεί. Από την στιγμή που λείπει ο Ιδιοκτήτης κάνεις υπομονή να γυρίσει και να δώσει την συγκατάθεση του, αν στην δώσει. Από εκεί και πέρα το τι λένε οι οριζόντιες ιδιοκτησίες και τα υπόλοιπα πάνε στον βρόντο. Τι δεν κατανοείς;!; 

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Να υποθέσω ότι τα διαμέρισματα που νοικιάζεις δικαιούνται θέση στάθμευσης αλλά εσύ δεν την παραχωρείς και την κρατάς για εσένα ή για άλλους ή ακόμη χειρότερα την νοικιάζεις σε αλλους επί πληρωμη.

Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι με αποφάσεις Αρειου Πάγου αυτό είναι παράνομο.

Εάν το διαμέρισμα σύμφωνα με την σύσταση οριζόντιου δικαιούται θέση στάθμευσης τότε μπορεί να την χρησιμοποιήσει είτε το επιτρέπεις είτε όχι. Αποτελεί παρακολούθησα του διαμερίσματος και τα δικαιώματα απορρέουν από την ενοικίαση του κυρίως χώρου.

Η θέση στάθμευσης πυλωτής (όχι κλειστού ή υπογείου χώρου στάθμευσης που αποτελεί ξεχωριστη ιδιοκτησία) επιτρέπεται να χρησιμοποιείται Μόνο από τον χρηστη του εν λόγω διαμερίσματος και από κανένα άλλο. Δεν μπορεί να παραχωρηθεί η χρήση ουτε σε άλλον εντός της οικοδομής ούτε σε άλλον εκτός της οικοδομής.

Σε περίπτωση δε μη χρήσης της θέσης στάθμευσης από το εν λόγω διαμέρισμα ο χώρος διατηρεί την ιδιότητα του ως κοινόχρηστου χώρου και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ενοικους της οικοδομής.

Για τα παραπάνω υπάρχουν όπως είπα αποφάσεις Αρειου Πάγου.

Εάν είναι αρεστες ή όχι δεν με αφορά. Εάν τις αγνοεί κάποιος ή όχι και πάλι δεν με αφορά σε αυτή την περιπτωση. Ισχύουν όμως.

Επειδή δεν γνωριζόμαστε, μην κάνεις ικασίες το τι κάνω και δε κάνω.

 Μιλάς θεωρητικά συνέχεια και πετάς τον ΑΠ για να δείξεις ότι κάτι ξέρεις. Αν του κάτσει στραβή του TS θα του πληρώσεις τα έξοδα μετακόμισης; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ο διαχειριστης δεν ειναι για να σου λύσει αυτές τισ αποριες αλλα για να μαζευει τα κοινοχρηστα.

Αυτος που ειναι υπευθηνος ειναι ο ιδιοκτητησ που νοικιαζεις ο οποιοσ πρωφανως περα του διαμερισματος δεν σου εδωσε τιποτε αλλο.

Γιατι δεν κανεις τον νταη εκει και μας ζαλίζεις με υποθεσεις

Απλα ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙ............

Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνει για σπιτι.........

το λες και το ξανά λες

πες μας τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Ασχέτως του κλειδώματος αν ειναι κοινόχρηστος χωρος ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Αν δεν ειναι εφοσον δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο παλι  ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Τωρα αν θελει να χαλάσει χρονο  και χρημα για να το μαθει παλι  ΔΕΝ ΠΑΡΚΑΡΕΙ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνει για σπιτι.........

Εαν είναι κοινόχρηστος χώρος, δεν παρκάρει τίποτα, όμως και ο άλλος που έχει κλείσει με κάγκελα την είσοδο χωρίς απόφαση της ΓΣ είναι παράνομος οπότε αν θέλει μπορεί να τον τρέχει.

Ομως, ενδέχεται να έχει υπάρξει απόφαση της ΓΣ και τροποποίηση στην  σύσταση ώστε να μετατρέψουν τον κοινόχρηστο χώρο σε γκαράζ χωρίς απαραίτητα να έχουν δημιουργηθεί αυτοτελεις θέσεις με αριθμοδοτηση επί του κοινόχρηστου χώρου οπότε το κάθε διαμέρισμα έχει αυτοδικαια το δικαίωμα να παρκαρει ένα αμάξι εκεί μέσα ασχέτως τι ορίζει το συμβόλαιο. 

Αν θέλει μπορεί να το ψάξει και να το κυνηγήσει. Αλλά για μένα προσωπικά αν εμένα στο ενοίκιο θα είχα κάτσει στα αυγά μου, άσκοπη ταλαιπωρία ειδικά αν δεν παίρνουν από λόγια κάποιοι και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες δεν ενδιαφέρονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tsakos193 είπε

Το πιθανοτερο ειναι να ψαχνει για σπιτι.........

Οτι πας να κανεις τον νταη σε μια οικογενειακή πολυκατοικια.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mourlos είπε

Ζήτησες μόνος σου όπως λες. Άρα δεν έχει μπορεί ή δεν μπορεί. Από την στιγμή που λείπει ο Ιδιοκτήτης κάνεις υπομονή να γυρίσει και να δώσει την συγκατάθεση του, αν στην δώσει. Από εκεί και πέρα το τι λένε οι οριζόντιες ιδιοκτησίες και τα υπόλοιπα πάνε στον βρόντο. Τι δεν κατανοείς;!; 

Επειδή δεν γνωριζόμαστε, μην κάνεις ικασίες το τι κάνω και δε κάνω.

 Μιλάς θεωρητικά συνέχεια και πετάς τον ΑΠ για να δείξεις ότι κάτι ξέρεις. Αν του κάτσει στραβή του TS θα του πληρώσεις τα έξοδα μετακόμισης; 

Οκ. Δεν κάνω εικασίες. Πες μας εσύ τι κάνεις.

Εγω αυτά που λέω μπορώ να τα στηρίξω. Επειδή είμαι σχετικός με το θέμα και ως ιδιότητα αλλά το είχα ψάξει και για πελάτη μου έχω στο αρχείο μου τις σχετικές αποφάσεις που εάν θέλει ο ενδιαφερόμενος μπορώ να ψάξω να τις βρω όπως και ο κάθε ένας από εσάς (στο διαδίκτυο βέβαια γιατί αυτή την στιγμή είμαι σε εργοτάξιο εκτός Ελλάδος).

Να το ξαναπώ για πολλοστή φορά? Να απευθυνθεί σε δικηγόρο ΚΑΙ μηχανικό και να μην ακούει εμας. Το είπα εξ αρχής.

Αλλά εγώ έχω γνώση και ότι λέω το λέω υπεύθυνα και μπορώ όντως να το στηριξω. Εσύ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...