Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πιλοτή σε πολυκατοικία


Tsakos193

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Magic_Nature είπε

Ετσι οπως έχουν γινει οι ενοικιασεις στην Αθηνα , τα ιδια καταληγεις να πληρωνεις και σε ενα στεγαστικο. Εν αναγκη το φτιαχνεις μαζι με τη γυναικα...

φιλε ειμαι 33 χρονων έχω νοικιασει εδω και 5 χρονια και ηδη εχω αγανακτησει. Θα μου πεις ειμαι περιεργος εγώ... και θα σου πω πως αποδεικνυεται;

γιατι απο τις 2 μισθωσεις ως τωρα η μια κατεληξε σε δικαστικη διαμάχη την οποια εχω κερδισει. Η 2η δεν ειχε θέμα μονο μερικους τσακωμους με το σπιτονοικοκυρη για κάποια θεματα που ηταν μαζανφουτιστας αλλα μετα ξαναμιλαγαμε δεν ειχαμε δικαστικα θέματα. Στην 1η ενοικιαση ο βλακας με πηγε δικαστικα κ το έχασε κιολας.

Πηγε πληρωνε τους δικηγορους για να χάσει, του τα έλεγαν ολοι.. αλλα αμα μπλεξεις με στραβο ανθρωπο και ηλιθιο στα μυαλα θα σε συρει σε περιπέτειες. Καταλαβες πως το λέω; :)

Έπρεπε να του κάτσω κ εγω μια αγωγη στο τέλος που πηγε κ ειπε ψέμματα στο δικαστηριο οτι δηθεν του χάλασα το σπιτι κ οταν εφυγα πηρα φωτογραφιες κ το ειδε κ ο ξαδερφος του ο οποιος ειπε οτι το σπιτι το αφησα πιο καλο απο οτι το παρέλαβα. Αλλα λέω αι στο διαολο θα μπλέξω κ αλλο με εναν καραγκιοζη και τιναξα και τις σκονες απο τα παπουτσια μου κ σηκωθηκα κ εφυγα. Τυχερος ηταν γιατι αν ημουν δικομανης θα έπαιρνα τα πρακτικά της δικης και θα τον καλουσα σε εκ νεου δικαστηριο να αποδειξει ποιος του κατέστρεψε το σπιτι και με τι στοιχεια.... και θα ζητουσα και ενα 5χιλιαρο αποζημιωση... αλλα ο τυπος δεν ειχε πληρώσει καν τους μηχανικους και τον ειχαν στα δικαστηρια. Μιλάμε για μεγάλο παρτάλι. Γνωριμος των δικαστηριων. Χωρισμένος και κακοιμιρης.

Απο τοτε ο τυπος εχει τα ακινητα του ξενοικιαστα. Το τι έκανε δε λεγεται εβαζε ανθρωπους ψευτικους να παραστησουν τους ενοικιαστες για να μπαινει να το βλέπει. Φωναζε την αστυνομια... η οποια τον ρωτουσε αν του χρωσταω ενοικια και οταν απαντουσε οχι τον κοιτουσε με υφος "Καλα βλαμενος εισαι ρε φιλε τι μας φώναξες;" Μιλάμε για μεγάλο παλιάνθρωπο. Εφαγε καλά ομως απο μένα. Πηρε καλο μάθημα. Εχασε 7-8 κατοσταρικα σε εξοδα δικηγορου κ έχασε και το δικαστηριο. Για να χάσει.... ο ΠΑΝΙ-βλάκας.

Τις θυμάμαι αυτές τις ιστορίες που έλεγες από αλλά thread. Ίδια ηλικία έχουμε. Σχεδόν τα ίδια δίνεις με νοίκι αλλά πρέπει να έχεις λεφτά από πριν για να βάλεις προκαταβολή πριν το δάνειο και η τράπεζα δεν θα σου δώσει εύκολα, γενικά αν δεν έχεις καλό μισθό και λεφτά στην άκρη η απόκτηση ιδιοκτητης κατοικίας είναι όνειρο θερινής νυχτός. Καλή ιδέα να δώσετε τα λεφτά μισά μισά με την σύντροφο/γυναίκα και να το έχετε 50% συνιδιοκτησια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποτε βγηκε η αδεια της πολυκατοικιας? Ποσες ειναι οι ελαχιστες θεσεις παρκινγκ που επρεπε να υπαρχουν για να βγει η αδεια? ποιες ειναι αυτες οι θεσεις? Υπαρχουν? υπαρχει και υπογειο γκαραζ στην πισω οψη της πολυκατοικιας? Να ξερεις οτι η πυλωτη δεν ειναι παρκινγκ.Το μονο που ισχυει ειναι,εννοειται οτι αναγραφεται ξεκαθαρα στο συμβολαιο αγορας,οτι υπαρχουν θεσεις σταθμευσης στην πυλωτη,ο χωρος που καταλαμβανουν ειναι κοινοχρηστος,αλλα κατοπιν της συμφωνιας στο συμβολαιο αγορας,την αποκλειστικη χρηση την εχουν οι ιδιοκτητες των διαμερισματων.Ειναι το λεγομενο "παρακολουθημα" του διαμερισματος.Δεν ειναι ομως ιδιοκτησια,δεν νοειται ιδιοκτησια  σε μη κλειστο χωρο. Το κλειστο παρκινγκ υπηρχε στην αρχικη αδεια? Μηπως δεν υπηρχε και μετα την κατασκευη,το εκλεισαν και το τακτοποιησαν με καποιο απο τους νομους των αυθαιρετων? Καταλαβαινεις οτι αν δεν βρεις την αρχικη αδεια,τα συμβολαιο αγορας των διαμερισματων ,δεν προκειται να βγαλεις ακρη,οσους δικηγορους και να ρωτησεις (οι οποιοι στα θεματα αυτα εχουν μαυρα μεσανυχτα και για αυτο οι σοβαροι,συμβουλευονται μηχανικους,πριν ξεκινησουν τα δικα τους ). Αν τα εχεις καλα με καποιον ιδιοκτητη της πολυκατοικιας,ζητα του το συμβολαιο αγορας,εκει αναγραφονται ολα και τι εχει αγορασει αυτος αλλα και οι υπολοιποι (αρα και ο τυπος με το κλειστο γκαραζ). Να ξερεις παντως οτι στις πολυκατοικιες που δεν εχουν οριστει συγκεκριμενες θεσεις (με σχεδιο και αναφορα στο συμβολαιο) παρκινγκ (το παρακολουθημα που σου ελεγα),μπορει να παρκαρει οποιοσδηποτε μενει στην πολυκατοκια,οπου θελει και οπου προλαβει.Αν δηλαδη εσυ το παρκαρεις μεσα,μπορει να ερθει ο αλλος και να το βαλει απο πισω σου και δεν μπορεις να πεις και τιποτα!!!!!!!! Περα ομως απο τα οποια ιδιοκτησιακα,εσυ στο συμβολαιο σου τι εχεις νοικιασει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μερικοί δεν καταλαβαίνουν. Ο μόνος σωστός είναι ο Σενιννηας.

Τα άλλα είναι μαγκιά κλανιά και να 'χαμε να λέγαμε και να 'χαμε να πούμε...

Η απάντηση έχει δοθεί από το 1ο post. Είναι δεν είναι ιδιόκτητο το κλειστό γκαράζ, η εμπατή είναι κοινόχρηστος χώρος που οδηγεί στην πιλοτή και απαγορεύεται να έχει λουκέτο το πορτόνι, ή τουλάχιστον όχι χωρίς να έχουν όλοι οι ένοικοι το κλειδί, αν έχει αποφασιστεί να κλειδώνεται για λόγους ασφαλείας. ΤΕΛΟΣ.

Το αν έχει ή δεν έχει δικαίωμα το διαμέρισμα του ενοικιαστή σε θέση στάθμευσης, είναι ένα άλλο, δευτερεύον θέμα. Αυτό μπορεί να διευκρινιστεί με την σύσταση οριζόντιας και τα συμβόλαια της κατοικίας. Όχι το συμβόλαιο ενοικίασης..

Ναι αλλα ο τρελο-γερος έφυγε και τα κλειδωσε... άντε πανε βγάλε ακρη μετά.

44 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Μια χαρα μπορούν δυστυχώς και αν ειναι δικο σου το σπιτι δεν μπορείς  να φύγεις να πας να μείνεις αλλού να γλιτώσεις. 

Εγώ μένω σε χωριό και κολλητά από το οικόπεδο μου οι γείτονες έχουν 2 μεγάλα σκυλιά τρελα. Καθε μερα από της 8 το πρωι μεχρι της 11 γαβγίζουν ασταμάτητα λες και πάει να μπει κλέφτης μεσα κάθε μερα.  Εγω δουλευω πάντα νυχτερινές ωρες και γυρνάω σπίτι η στις 3 το πρωι η στις 6 το πρωι . Και δεν μπορω να κοιμηθώ. Τους το εχω πει εκατό φορές και παρόλο που υποτίθεται έχουμε καλές σχέσεις δεν κάνουν τίποτα διότι αυτοί απουσιάζουν πάντα τις πρωινές ώρες και δεν τους ενδιαφέρει.  Οποτε για να μην βαζω στο μυαλό μου πράγματα που δεν μου αρέσουν αναγκάζομαι να κοιμάμαι με ωτοασπιδες οι οποίες δεν μου είναι και βολικές......

Το ξέρω και στο σπιτι της κοπελας μου που ειχα πάει και έκατσα 10 μέρες ειχε κάτι χαζο-σκυλα ο απεναντι και γαυγιζανε συνεχεια.

Αφησαμε και εμεις λοιπον το παράθυρο ανοιχτο το βράδυ κ ειχαμε καμια ωρα πανηγυρι !!! Και αμα δεν εκλεισε ματι ο διπλα επειδη μας άκουγε στα παπάκια μας. ;)

Το κομματι με τα ζωα που έχουν ζωα ειναι μια αλλη πονεμένη ιστορια. Διοτι ελάχιστοι τα φροντιζουν οπως πρεπει και τα ζωα γαυγιζουν επειδη εχουν ενεργεια μέσα τους ή επειδη πεινανε ή επειδη θελουν να πάνε βολτα.

Σε καταλαβαινω αλλα βρες μια αλλη λυση ή ξαναπες τους το ευγενικα γιατι με τους τσαμπουκαδες δεν βγαινει και άκρη. Οπως ολοι ξέρουμε.

Eχω τσακωθει κ εγω 500 φορες με τον ιδιοκτητη που ημουν τωρα επειδη πηγε και αφησε τα ζώα διπλα να φέρουν σκυλο και να τον βάλουν μεσα στο κοινοχρηστο οικοπεδο - δεν με ενοχλησε αλλα τον αφηναν νηστικο κ χωρις νερο και δεν μαζευαν και τα σκατά. Απειλησα τον σπιτονοικοκυρη οτι θα φωναξω την αστυνομια για την κατασταση του σκυλου αρχισε να φωναζει και αυτος τι φταιει .... γενικα το περιβολι του τρελού ακρη δεν βγαζεις. Ο καθενας με τη μαλακια του.

Ερχεται σε κάποια φαση η ιδιοκτητρια του σκυλου και αρχισε να φωναζει οτι εγω ασχολούμαι με το σκυλο της.... βγηκε κ ο αντρας της και αρχισε τις ψευτομαγκιές.

 

ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΟΥ ΤΡΕΛΟΥ... ειναι ολες οι πολυ-κατοικιες. Τσακωνεσαι για πλάκα. Απο τον Άνα στον Καϊαφα.

Στη 2η μισθωση ο ιδιοκτητης ηταν ηπιος αλλα δεν ελυνε κανενα προβλημα και εβαζε μεσα τον καθε περιεργο , ο ενας ο σκυλανθρωπος ο άλλος δεν ηξερε να υπολογιζει το πετρελαιο κ αρχισε να λεει οτι θα του φάω εγω΄..... τεσπα ασε μην τα θυμαμαι πάλι. Ηρεμια δεν βρισκεις. Ο καθενας με τη μαλακια του.

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απαιτήσεις που εχει ο κόσμος, νοίκιασε γκαράζ φίλε μου, δεν λεει πουθενά το συμβολαιο σου οτι ειναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν ασφάλεια για το παπι σου

Κοιτούσα όλα τα post σου, και απορώ. Μπαίνεις μόνο για να τραμπουκίσεις; Κανονική δουλειά έχεις ή όλη μέρα bullying στον κόσμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALIEN-3- είπε

Μια χαρα μπορούν δυστυχώς και αν ειναι δικο σου το σπιτι δεν μπορείς  να φύγεις να πας να μείνεις αλλού να γλιτώσεις. 

Εγώ μένω σε χωριό και κολλητά από το οικόπεδο μου οι γείτονες έχουν 2 μεγάλα σκυλιά τρελα. Καθε μερα από της 8 το πρωι μεχρι της 11 γαβγίζουν ασταμάτητα λες και πάει να μπει κλέφτης μεσα κάθε μερα.  Εγω δουλευω πάντα νυχτερινές ωρες και γυρνάω σπίτι η στις 3 το πρωι η στις 6 το πρωι . Και δεν μπορω να κοιμηθώ. Τους το εχω πει εκατό φορές και παρόλο που υποτίθεται έχουμε καλές σχέσεις δεν κάνουν τίποτα διότι αυτοί απουσιάζουν πάντα τις πρωινές ώρες και δεν τους ενδιαφέρει.  Οποτε για να μην βαζω στο μυαλό μου πράγματα που δεν μου αρέσουν αναγκάζομαι να κοιμάμαι με ωτοασπιδες οι οποίες δεν μου είναι και βολικές......

Τσάι με βαλεριάνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tsakos193 είπε

Έχω μπλέξει η αλήθεια είναι...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον

Ελπίζω να βγει κάποια λύση

Δεν υπάρχει θέση πάρκινγκ στο συμβόλαιο μόνο η πιλοτή που είναι κοινόχρηστη 

Ο άλλος με το γκαράζ όμως ισχυρίζεται ότι του ανήκει και η γκαραζόπορτα της εισόδου 

Σε αυτες Τις περιπτώσεις υπάρχει λύση, βάζεις δικηγόρο επι πληρωμή να πάει υποθηκοφυλακείο και να βρεθούν οι μερίδες των ιδιοκτητών τις πολυκατοικίας και ετσι ,ο δικηγόρος σου, Θα μπορέσει να δει τι ισχύει στο ακίνητο από συστάσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας μέχρι εαν υπάρχουν νόμιμα πάρκινγκ...Αυτο όμως Θα στοιχίσει φράγκα στον δικηγορο και δεν συμφέρει εκτός και αν σου περισσεύουν. Η άλλη λύση η οποια ειναι πιο τσαμπουκαλεμένη είναι να ενημερώσεις τους ιδιοκτήτες ότι θα πας στην Πολεοδομία της περιοχής για να κανεις επωνυμn καταγγελια για έλεγχο του όλου του ακινητου ΕΤΣΙ ωστε να να δεις αν υπαρχει νομιμότητα γενικά και εαν ισχύουν τα παρκινγκ και κλπ. κλπ. Σε αυτή την περιπτωση ολοι μα όλοι θα ιδρώσουν διοτι Εαν πάει η πολεοδομια Θα κανει ελεγχο σε ΟΛΟ το ακινητο και είναι σχεδον σιγουρο ότι θα βρει παρανομίες και Θα μοιράσει πρόστιμα .....Εαν όμως είναι ολα οκ τοτε χωρίς να έχεις δώσει Ένα σεντς θα πάρεις τις απαντήσεις που σε ενδιαφέρουν από την πολεοδομια οτι υπάρχει δηλωμένο παρκινγκ στα σχέδια και κλπ. ...σε αυτη την λύση συνήθως όλοι συμμορφώνονται και γινονται καλοί γείτονες ,αλλιώς παει ξαφνικά η πολεοδομία και μοιράζει εγκεφαλικά εαν το πάνε εγωιστικά καποιοι γείτονες της πολυκατοικίας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgetsl είπε

Σε αυτες Τις περιπτώσεις υπάρχει λύση, βάζεις δικηγόρο επι πληρωμή να πάει υποθηκοφυλακείο και να βρεθούν οι μερίδες των ιδιοκτητών τις πολυκατοικίας και ετσι ,ο δικηγόρος σου, Θα μπορέσει να δει τι ισχύει στο ακίνητο από συστάσεις οριζόντιας ιδιοκτησίας μέχρι εαν υπάρχουν νόμιμα πάρκινγκ...Αυτο όμως Θα στοιχίσει φράγκα στον δικηγορο και δεν συμφέρει εκτός και αν σου περισσεύουν. Η άλλη λύση η οποια ειναι πιο τσαμπουκαλεμένη είναι να ενημερώσεις τους ιδιοκτήτες ότι θα πας στην Πολεοδομία της περιοχής για να κανεις επωνυμn καταγγελια για έλεγχο του όλου του ακινητου ΕΤΣΙ ωστε να να δεις αν υπαρχει νομιμότητα γενικά και εαν ισχύουν τα παρκινγκ και κλπ. κλπ. Σε αυτή την περιπτωση ολοι μα όλοι θα ιδρώσουν διοτι Εαν πάει η πολεοδομια Θα κανει ελεγχο σε ΟΛΟ το ακινητο και είναι σχεδον σιγουρο ότι θα βρει παρανομίες και Θα μοιράσει πρόστιμα .....Εαν όμως είναι ολα οκ τοτε χωρίς να έχεις δώσει Ένα σεντς θα πάρεις τις απαντήσεις που σε ενδιαφέρουν από την πολεοδομια οτι υπάρχει δηλωμένο παρκινγκ στα σχέδια και κλπ. ...σε αυτη την λύση συνήθως όλοι συμμορφώνονται και γινονται καλοί γείτονες ,αλλιώς παει ξαφνικά η πολεοδομία και μοιράζει εγκεφαλικά εαν το πάνε εγωιστικά καποιοι γείτονες της πολυκατοικίας.  

Η πολεοδομία δεν πηγαίνει έτσι από μονή της καλεί πρώτα το 100 και έρχονται να ελέγξουν τι γίνεται και μετά έρχονται σε άλλη ημέρα κατόπιν της αναφοράς των αστυνομικών. Η καταγγελία στην πολεοδομία έχει ένα μείον, ότι εάν δεν υπάρχει παρανομία στον ιδιοκτήτη τον οποίον έκανες καταγγελία μπορούν να σε τρέχουν στα δικαστήρια μετά. Μου το ειχαν πει στην πολεοδομία όταν είχα ρωτήσει για μια καταγγελία που ήθελα να κάνω και τελικά δεν την έκανα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλο οι θέσεις στάθμευσης,άλλο η πυλωτη.θέση στάθμευσης μπορεί να μην έχεις.και άρα να μην μπορείς να παρκάρεις.ΌΜΩΣ,την πρόσβαση στην πυλωτή δε μπορεί να στην απαγορεύσει κανείς.Ομοίως και δε μπορεί να την κλειδώσει.Οι είσοδοι δεν είναι για αποκλειστική χρήση από τον Α ή Β ενοικο.είτε ανοίγεις κατευθείαν την πόρτα,είτε φωνάζεις αστυνομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Η πολεοδομία δεν πηγαίνει έτσι από μονή της καλεί πρώτα το 100 και έρχονται να ελέγξουν τι γίνεται και μετά έρχονται σε άλλη ημέρα κατόπιν της αναφοράς των αστυνομικών. Η καταγγελία στην πολεοδομία έχει ένα μείον, ότι εάν δεν υπάρχει παρανομία στον ιδιοκτήτη τον οποίον έκανες καταγγελία μπορούν να σε τρέχουν στα δικαστήρια μετά. Μου το ειχαν πει στην πολεοδομία όταν είχα ρωτήσει για μια καταγγελία που ήθελα να κάνω και τελικά δεν την έκανα. 

Aν κανεις καταγγελια ,στο εγγραφο γράφεις τον λόγο για τον όποιο την κάνεις και δεν μπορεί να σε τρέξει κάνεις σε κανενα δικαστήριο..Αυτός που στο είπε προφανώς ηθελε να σε αποτρέψει να την κάνεις....για τους δικούς του λόγους....εμενα με εγραψε τροχαία μετα από κλήση ιδιοκτήτη οτι είχα παρκάρει μπροστά σε εισοδο πάρκινγκ πολυκατοικίας....έκανα καταγγελια ,ειδοποίησαν κάποια κορακία από την πολεοδομία τους ιδιοκτήτες ότι κάποιος τους εκανε καταγγελια  για το πάρκινγκ και εάν είναι να με βρουν να κάνω άρση της καταγγελία ς  ,καποιοι ήταν εγωιστές και δεν δεχόταν να πληρώσουν την κλήση που μου έριξε η τροχαία ... τελικα πηγαν , έγινε έλεγχος , τους έγραψαν και 23 παρανομίες στο ακίνητο ,πεσαν προστιμα απο την πολεοδομία  , εμένα μου απάντησαν με επίσημο χαρτί στην ερώτηση μου, εάν υφίσταται πάρκινγκ δηλωμένο , η απάντηση ήταν αρνητική ... και με αυτό το χαρτί πήγα τροχαία και σβήσανε την κλήση...οι άλλοι μαλλον ακόμα πληρώνουν. 

Επεξ/σία από georgetsl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Tsakos193 είπε

Έχω μπλέξει η αλήθεια είναι...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον

Ελπίζω να βγει κάποια λύση

Δεν υπάρχει θέση πάρκινγκ στο συμβόλαιο μόνο η πιλοτή που είναι κοινόχρηστη 

Ο άλλος με το γκαράζ όμως ισχυρίζεται ότι του ανήκει και η γκαραζόπορτα της εισόδου 

Απ οτι καταλαβαινω μαλλον θες να βολεψεις το αμαξι σου.Κατανοητο αλλα μην περιμενεις να σ ακουσει κανεις νοικιαρης εισαι και δυστυχως αν ειναι καλο το σπιτι που νοικιαζεις και φας κανα σουτ την ιδια μερα θα το εχει αλλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...