Προς το περιεχόμενο

Κολύμπι το χειμώνα (πισίνα-θάλασσα)


adrfinance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

 

Σκέφτομαι να αρχίσω να κολυμπάω λίγο κατά τη διάρκεια του χειμώνα.

Σκέφτομαι είτε τη λύση της πισίνας (εσωτερική ή εξωτερική) ή της θάλασσας.

Υπάρχει κάποιος που να κολυμπάει κατά τη διάρκεια όλου του έτους?

Αν ναι, που κολυμπάτε?

Χρησιμοποιείτε κάποια στολή για το κρύο?

 

Μένω Ζωγράφου σε περίπτωση που χρειάζεται.

 

Υ.Γ. Μία επιλογή που σκέφτηκα είναι το ανοιχτό κολυμβητήριο στο Γουδί στο οποίο πήγαινα παλαιότερα. Μία άλλη λύση είναι θάλασσα πχ Σχοινιά που πήγαινα τα ΣΚ το καλοκαίρι. Αλλιώς κάποια λύση εσωτερικής πισίνας π.χ σε γυμναστήριο όπως το Holmes.

 

Ουσιαστικά οι επιλογές είναι 3:

 

1) Θάλασσσα με ή χωρίς στολή (με στολή για μένα)

2) Πισίνα εξωτερική

3) Πισίνα εσωτερική

 

Το ερώτημα είναι ποια από τις 3 επιλογές είναι η καλύτερη

 

 

 

Επεξ/σία από adrfinance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα χειμερινή κολύμβηση σε θάλασσα για χρόνια. Τα πρώτα 1,5-2 λεπτά είναι κάπως μετά όλα όμορφα. Προσπάθησε μόνο να αποφύγεις να πας για κολύμπι τις μέρες που έχει πολύ αέρα. Κολυμπούσα μόνιμα στον Άγιο Νικόλαο κοντά στην Παλαιά Φώκαια που κόβει κάπως το κύμα. Καμία στολή, το ίδιο το σώμα γίνεται στολή, ωστόσο προσπάθησε να μην μένεις πολύ ώρα μέσα στο νερό για να μην πάθεις υποθερμία.

Επεξ/σία από anduiras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς αποφεύγετε να γίνει η πατούσα μπλε και να πονάει και το κουκί και το ρεβίθι να γίνουν σαν στραγάλια? Για έναν φίλο ρωτάω, που την έχει προσπαθήσει την χειμερινή κολύμβηση και δεν τα πολυκατάφερε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, randomcat είπε

Πώς αποφεύγετε να γίνει η πατούσα μπλε και να πονάει και το κουκί και το ρεβίθι να γίνουν σαν στραγάλια? Για έναν φίλο ρωτάω, που την έχει προσπαθήσει την χειμερινή κολύμβηση και δεν τα πολυκατάφερε...

Άμα κάποιος φοράει στολή και πιθανώς και τα κατάλληλα "παπούτσια" για το κολύμπι δεν είναι ΟΚ?

 

Για αυτό κιόλας ρωτάω και μεταξύ εξωτερικής / εσωτερικής κολύμβησης.

 

30 λεπτά πριν, anduiras είπε

Έκανα χειμερινή κολύμβηση σε θάλασσα για χρόνια. Τα πρώτα 1,5-2 λεπτά είναι κάπως μετά όλα όμορφα. Προσπάθησε μόνο να αποφύγεις να πας για κολύμπι τις μέρες που έχει πολύ αέρα. Κολυμπούσα μόνιμα στον Άγιο Νικόλαο κοντά στην Παλαιά Φώκαια που κόβει κάπως το κύμα. Καμία στολή, το ίδιο το σώμα γίνεται στολή, ωστόσο προσπάθησε να μην μένεις πολύ ώρα μέσα στο νερό για να μην πάθεις υποθερμία.

Ευχαριστώ φίλε αλλά το βλέπω δύσκολο χωρίς στολή!

 

Ουσιαστικά οι επιλογές είναι 3:

 

1) Θάλασσσα με ή χωρίς στολή (με στολή για μένα)

2) Πισίνα εξωτερική

3) Πισίνα εσωτερική

 

Το ερώτημα είναι ποια από τις 3 επιλογές είναι η καλύτερη

Επεξ/σία από adrfinance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Θάλασσα ασυζητητί.

Δε διαφωνώ απλά μπορείς να εξηγήσεις το γιατί?

Επίσης συμφωνείς ότι χρειάζεται να αγοράσω και στολή αλλιώς θα ξεπαγιάσω?

Από παραλία εγώ πήγαινα Σχοινιά συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, adrfinance said:

Δε διαφωνώ απλά μπορείς να εξηγήσεις το γιατί?

Επίσης συμφωνείς ότι χρειάζεται να αγοράσω και στολή αλλιώς θα ξεπαγιάσω?

Από παραλία εγώ πήγαινα Σχοινιά συνέχεια.

Μπορεις να βαλεις 3 χιλιοστα στολη η και 2.αλλιως εχει πχ η mares λεπτα μπλουζακια neopren.

3 hours ago, anduiras said:

Έκανα χειμερινή κολύμβηση σε θάλασσα για χρόνια. Τα πρώτα 1,5-2 λεπτά είναι κάπως μετά όλα όμορφα. Προσπάθησε μόνο να αποφύγεις να πας για κολύμπι τις μέρες που έχει πολύ αέρα. Κολυμπούσα μόνιμα στον Άγιο Νικόλαο κοντά στην Παλαιά Φώκαια που κόβει κάπως το κύμα. Καμία στολή, το ίδιο το σώμα γίνεται στολή, ωστόσο προσπάθησε να μην μένεις πολύ ώρα μέσα στο νερό για να μην πάθεις υποθερμία.

Το σωμα θα μαθει να αντεχει αλλα με στολη θα αντεχεις περισσοτερο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, poulinos είπε

Μπορεις να βαλεις 3 χιλιοστα στολη η και 2.αλλιως εχει πχ η mares λεπτα μπλουζακια neopren.

Το σωμα θα μαθει να αντεχει αλλα με στολη θα αντεχεις περισσοτερο

μπορείς να μου προτείνεις κάποιες στολές για να αγοράσω πχ από σκρουτζ ή από άλλο κατάστημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adrfinance

Έχει να κάνει με το πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας το κολύμπι τον χειμώνα. Πχ για μένα πέρα από γυμναστική ήταν πάνω απ'όλα ότι κολυμπάω μόνος μου στην θάλασσα και έχω όλη την ακτή για μένα. Απίστευτη ηρεμία στην ψυχή μου.

@poulinos

Δεν πήρα στολή τότε που έκανα, οπότε δεν έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη σε αυτό. Πιστεύω για έξτρα παραμονή στο νερό θα είναι ότι πρέπει. Ήμουν πάντως και λίγο μαζόχα με το παγωμένο νερό. Μου άρεσε αυτή η προσαρμογή που κάνει το σώμα στην θερμοκρασία του νερού και αυτή η αίσθηση ζέστης που νιώθω μετά. Άμα ισχύει και με στολή , τότε κακώς δεν έκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αττικη μπορεις να κανεις μπανιο στην θαλασσα εως και μεσα Δεκέμβρη, με θερμοκρασίες νερου παρα πολύ καλες.

Σημερα πχ ηταν καλυτερα και απο Αύγουστος και με πολυ κοσμο στην παραλία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αττικη μπορεις να κανεις μπανιο στην θαλασσα εως και μεσα Δεκέμβρη, με θερμοκρασίες νερου παρα πολύ καλες.

Σημερα πχ ηταν καλυτερα και απο Αύγουστος και με πολυ κοσμο στην παραλία

Ναι απλά θα ήθελα να μπορώ να κάνω ιδανικά όλους τους μήνες 1-2 φορές το ΣΚ καθώς καθημερινές δουλεύω και δεν μπορώ.

Ιδανικά θα ήθελα να αποφύγω την πισίνα γιατί νομίζω πως η θάλασσα είναι καλύτερη, αρκεί να αγοράσω μία καλή στολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totalius είπε

Ξεκινά με μια λεπτή στολή πχ https://www.skroutz.gr/s/23741545/Mares-Manta-Man-Streamer-Black-Blue-2-2mm.html?from=sku_color_variations κ αργοτερα βλέπεις αν σε καλύπτει . 

Δεν είναι καλύτερα να πάρω μια πιο χοντρή για να με προστατεύει καλύτερα από το κρύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...