Προς το περιεχόμενο

Σπάσιμο συμβολαίου ενοικίασης


Katerinakate88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που στην Ελλαδα το να σου κανει ο γειτονας τα νευρα σμπαραλια και να μη θεωρειται η συνεχης αυπνια, εκνευρισμός, αγανακτηση απο το αδικο της υποθεσης δεν οδηγει σε ασθενεια, λες κι ασθενεια σημαινει μονο καρκινος τελικου σταδιου, ειναι τρομερο. Το οτι ενας σταρχιδιστης μπορει να κανει ο, τι γουσταρει και να ζητάει και τα ρέστα είναι απλά αδιανοητο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mourouzis2005 είπε

Αυτο που στην Ελλαδα το να σου κανει ο γειτονας τα νευρα σμπαραλια και να μη θεωρειται η συνεχης αυπνια, εκνευρισμός, αγανακτηση απο το αδικο της υποθεσης δεν οδηγει σε ασθενεια, λες κι ασθενεια σημαινει μονο καρκινος τελικου σταδιου, ειναι τρομερο. Το οτι ενας σταρχιδιστης μπορει να κανει ο, τι γουσταρει και να ζητάει και τα ρέστα είναι απλά αδιανοητο.

Ναι... Κάπου εκεί σταματάμε να έχουμε δικαιώματα ως ενοικιαστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να συζητούσατε την ηχομόνωση τοίχου; Μία στρώση μονωτικό υλικό και επίστρωση γυψοσανίδας; Πόσο μπορεί να κοστίσει; Πάρε προσφορές. Στην αρχή ζήτα της να τα πληρώσει όλα αυτή, αν δεν συμφωνήσει, δώσε ένα ποσοστό εσύ... μήπως αυτή είναι η λύση;  Ψάξε όμως έναν σωστό επαγγελματία για να γίνει καλή δουλειά! Κλείσε μόνος σου ραντεβού και ρώτα τους πόσα db θα πέσει κ.τ.λ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σπίτι με ενοίκιο 160€ δε νομίζω να ασχοληθούν ή να έχουν ασχοληθεί ποτέ οι ιδιοκτήτες με το θέμα της μόνωσης. Και που έχει τοίχους καλά είναι...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε σπίτι με ενοίκιο 160€ δε νομίζω να ασχοληθούν ή να έχουν ασχοληθεί ποτέ οι ιδιοκτήτες με το θέμα της μόνωσης. Και μου έχει τοίχους καλά είναι...

167€ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει να μεταφερεις το προβλημα με την γειτονα, στον ιδιοκτητη; Για αρχη το εχεις αναφερει; Και πως αυτος ειναι και ο λογος που επιθυμεις να φυγεις απο το ακινητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Katerinakate88 είπε

😂😂😂

Σωστό! Ήταν 160 και μετά προέκυψαν και κοινόχρηστα 7€

Αυτό ήταν. Έχω κλειδώσει το αυριανό Τζόκερ 🙏😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εχεις δοκιμασει να μεταφερεις το προβλημα με την γειτονα, στον ιδιοκτητη; Για αρχη το εχεις αναφερει; Και πως αυτος ειναι και ο λογος που επιθυμεις να φυγεις απο το ακινητο;

Κάθε λίγο και λιγάκι της τα λέω. Φασαρία και τσακωμούς τα ξημερώματα, εγώ δεν τα αντέχω

Μπορεί να είναι εγώ περίεργη, αλλά και τι να κάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα τι να σου πω. Να βάλεις ωτοασπίδες? Έχεις και εσύ τα δίκια σου.

Είναι από τις περιπτώσεις που πρέπει να μιλήσεις με το σπιτονοικοκύρη σου, και κυρίως να βρείτε μια μεσσαία λύση. Για μένα, ψάξε να βρεις καποιον που να θελει να νοικιασει, για να μπορέσεις να φύγεςι και εσύ.

 

Η ιδιοκτήτρια μπορεί να κινηθεί νομικά, αλλά αυτό είναι χρονοβόρο με αρκετό κόστος για εκείνη , εκτός αν της τρέχουν από τα μπατζάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή που έχεις πάρει χαρτί απο εισαγγελέα για να της γίνει σύσταση, τι ενοίκια να διεκδικήσει η σπιτονοικοκυρα; Δηλαδή στο οποιοδήποτε δικαστήριο όταν εμφανίσεις αυτο το χαρτί τι θα ανταπαντήσει;
Οι δικαστές είναι νοήμονες άνθρωποι και όχι τίποτε ζωντόβολα, νομίζω ότι θα ακυρώσουν την απαίτηση της σπιτονοικοκυράς. Ρώτα όμως και το δικηγόρο σου για το πως πρέπει να κινηθείς.

33 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Tώρα τι να σου πω. Να βάλεις ωτοασπίδες? Έχεις και εσύ τα δίκια σου.

Αυτό σκέφτηκα και γω αλλα μετά διορθωσα και γω τον εαυτό μου όπως εσυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Katerinakate88 είπε

Κάθε λίγο και λιγάκι της τα λέω. Φασαρία και τσακωμούς τα ξημερώματα, εγώ δεν τα αντέχω

Μπορεί να είναι εγώ περίεργη, αλλά και τι να κάνω...

Εφοσον της τα εχεις πει και περιγραψει την κατασταση αλλα και το σημαντικοτερο της εχεις επισημανει οτι παραπονεθηκες στον εισαγγελεα, τοτε κανεις το εξης απλο. Σε μορφη περιπου τελεσιγραφου, της ζητας να σου επιλυσει αυτη, η ιδιοκτητρια δηλαδη το προβλημα μιλωντας με τον ιδιοκτητη του σπιτιου της γειτονισσας ή και την ιδια αν ειναι και εκεινη ιδοκτητρια.

Εφοσον η δικη σου ιδιοκτητρια ΔΕΝ κανει ή ΔΕΝ καταφερει τιποτα, τοτε και εφοσον το χαρτι του εισαγγελεα αποδεικνυει πως την καλεσαν και της εκαναν συστασεις αλλα εκεινη τις αγνοησε ή τις "ξεχασε" στην πορεια, καλεις αλλη μια φορα την αστυνομια οπου και περιγραφεις το προβλημα και παιρνεις και αντιγραφο της αναφορας συμβαντος.

Εφοσον αυτα γινουν και οπως πρεπει, τοτε οχι μονον αποχωρεις ανετα απο το ακινητο και δεν εχεις να φοβασαι την παραμικρη συνεπεια για το σπασιμο του συμβολαιου, αλλα στη θεση σου εγω θα απειλουσα ακομη και για αποζημιωσεις τον ιδοκτητη μου.

Προσοχη ομως εδω.

ΕΦΟΣΟΝ και το τονιζω ΕΦΟΣΟΝ εχεις και χαρτι εισαγγελεα και καταγεγραμμενο το παραπονο και εγιναν συστασεις απο την αστυνομια στη θορυβωδη γειτονισσα και εκεινη συνεχισε παρολα αυτα να ενοχλει τις ωρες κοινης ησυχιας και αυτο το τελευταιο επισης αποδεικνυεται. Εαν κατι απο αυτα δεν παιζει, τοτε η ιδοκτητρια σου, οπως και κανεις αλλος ουτε θα σε βοηθησει αλλα ουτε και θα σε πιστεψει καν.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες έχεις τσακωθεί μαζί της, εννοείς με αυτήν που κάνει θόρυβο; Τι σου είπε αυτή που κάνει θόρυβο; Στο έπαιξε τρελίτσα, πως την κόβεις σαν άτομο; Δουλεύεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, argimeg είπε

Όταν λες έχεις τσακωθεί μαζί της, εννοείς με αυτήν που κάνει θόρυβο; Τι σου είπε αυτή που κάνει θόρυβο; Στο έπαιξε τρελίτσα, πως την κόβεις σαν άτομο; Δουλεύεί;

 Με την γειτόνισσα δεν έχω μιλήσει, δεν έχει δεχτεί ποτέ να συναντηθούμε μαζί με την ιδιοκτήτρια και να μιλήσουμε όλοι μαζί. Της έχω χτυπήσει το κουδούνι για να κάνει ησυχία, μου είπε "ναι, φυσικά" και μετά από καμιά ώρα άρχισε τα ίδια. 

Το επόμενο μεσημέρι, μετά από το συγκεκριμένο συμβάν, την έβρισα κανονικότατα. 

 

18 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εφοσον της τα εχεις πει και περιγραψει την κατασταση αλλα και το σημαντικοτερο της εχεις επισημανει οτι παραπονεθηκες στον εισαγγελεα, τοτε κανεις το εξης απλο. Σε μορφη περιπου τελεσιγραφου, της ζητας να σου επιλυσει αυτη, η ιδιοκτητρια δηλαδη το προβλημα μιλωντας με τον ιδιοκτητη του σπιτιου της γειτονισσας ή και την ιδια αν ειναι και εκεινη ιδοκτητρια.

Εφοσον η δικη σου ιδιοκτητρια ΔΕΝ κανει ή ΔΕΝ καταφερει τιποτα, τοτε και εφοσον το χαρτι του εισαγγελεα αποδεικνυει πως την καλεσαν και της εκαναν συστασεις αλλα εκεινη τις αγνοησε ή τις "ξεχασε" στην πορεια, καλεις αλλη μια φορα την αστυνομια οπου και περιγραφεις το προβλημα και παιρνεις και αντιγραφο της αναφορας συμβαντος.

Εφοσον αυτα γινουν και οπως πρεπει, τοτε οχι μονον αποχωρεις ανετα απο το ακινητο και δεν εχεις να φοβασαι την παραμικρη συνεπεια για το σπασιμο του συμβολαιου, αλλα στη θεση σου εγω θα απειλουσα ακομη και για αποζημιωσεις τον ιδοκτητη μου.

Προσοχη ομως εδω.

ΕΦΟΣΟΝ και το τονιζω ΕΦΟΣΟΝ εχεις και χαρτι εισαγγελεα και καταγεγραμμενο το παραπονο και εγιναν συστασεις απο την αστυνομια στη θορυβωδη γειτονισσα και εκεινη συνεχισε παρολα αυτα να ενοχλει τις ωρες κοινης ησυχιας και αυτο το τελευταιο επισης αποδεικνυεται. Εαν κατι απο αυτα δεν παιζει, τοτε η ιδοκτητρια σου, οπως και κανεις αλλος ουτε θα σε βοηθησει αλλα ουτε και θα σε πιστεψει καν.

Εν τω μεταξύ, ρωτώντας γύρω γύρω, μου λένε κάτι για συμβόλαια και υπογραφές. Εγώ το μόνο που έχω είναι η αποδοχή συμφωνητικού μέσω του taxisnet... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Katerinakate88 είπε

 Με την γειτόνισσα δεν έχω μιλήσει, δεν έχει δεχτεί ποτέ να συναντηθούμε μαζί με την ιδιοκτήτρια και να μιλήσουμε όλοι μαζί. Της έχω χτυπήσει το κουδούνι για να κάνει ησυχία, μου είπε "ναι, φυσικά" και μετά από καμιά ώρα άρχισε τα ίδια. 

Το επόμενο μεσημέρι, μετά από το συγκεκριμένο συμβάν, την έβρισα κανονικότατα. 

Εν τω μεταξύ, ρωτώντας γύρω γύρω, μου λένε κάτι για συμβόλαια και υπογραφές. Εγώ το μόνο που έχω είναι η αποδοχή συμφωνητικού μέσω του taxisnet... 

Μεχρι τα οσα εχεις αναφερει εως τωρα, δεν εχει σημασια εαν εχεις μισθωτηριο συμβολαιο ( οπως και πρεπει ) με την ιδιοκτητρια σου ή απλη δηλωση στο taxis.

Το συγκεκριμενο προβλημα ειναι απλο και δυστηχως κλασσικο ζητημα βασικης καλης διαβιωσης. Ετσι εαν και για μια ακομη φορα ΕΑΝ κι ΕΦΟΣΟΝ τα παραπανω που σου εγραψα ισχυουν, και παλι βαση των οσων μεχρι τωρα εχεις περιγραψει τοτε η μοναδικη σου διεξοδος ειναι να απαιτησεις απο τον ιδιοκτητη να λυσει το ζητημα ή να αποχωρησεις απο το ακινητο.

Και προφανως, επειδη γραφεις οτι συμβουλευτηκες και δικηγορο, αυτος κατι παρομοιο και προφανως και καλυτερο θα σε εχει συμβουλευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...