Προς το περιεχόμενο

ΜΝΗΜΗ RAM ΑΠΟ 8 ΣΕ 12Gb


Invalid_Input

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό σε μία motherboard με δύο slots για RAM που υποστηρίζει μόνο DDR3 και έχω μέσα 8GB δηλαδή δύο stick των 4gb RAM, να το κάνω σε ένα stick 4 και σε ένα 8GB. Πιο συγκεκριμένα αυτά που έχω τώρα είναι:   https://www.skroutz.gr/s/8075297/TeamGroup-Elite-4GB-DDR3-1600MHz-TED34G1600C1101.html#specs

Και σκέφτομαι να αγοράσω ένα stick των 8GB της ίδιας εταιρείας όπως αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/8029007/TeamGroup-Elite-8GB-DDR3-1600MHz-TED38G1600C1101.html

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν μπορώ να έχω 12gb RAM με ένα 8gb stick και ένα 4gb stick.

Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια!

Και αν έχεις εσύ κάποιο stick που θες να ξεφορτωθείς επικοινώνησε μαζί μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Invalid_Input είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό σε μία motherboard με δύο slots για RAM που υποστηρίζει μόνο DDR3 και έχω μέσα 8GB δηλαδή δύο stick των 4gb RAM, να το κάνω σε ένα stick 4 και σε ένα 8GB. Πιο συγκεκριμένα αυτά που έχω τώρα είναι:   https://www.skroutz.gr/s/8075297/TeamGroup-Elite-4GB-DDR3-1600MHz-TED34G1600C1101.html#specs

Και σκέφτομαι να αγοράσω ένα stick των 8GB της ίδιας εταιρείας όπως αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/8029007/TeamGroup-Elite-8GB-DDR3-1600MHz-TED38G1600C1101.html

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν μπορώ να έχω 12gb RAM με ένα 8gb stick και ένα 4gb stick.

Ευχαριστώ για την οποία βοήθεια!

Και αν έχεις εσύ κάποιο stick που θες να ξεφορτωθείς επικοινώνησε μαζί μου.

Προτίμησε 2 "δίδυμα" ώστε να παίξουν dual channel. Αν βάλεις 2 επι 8GB ιδια , θα δεις αισθητή διαφορά στην ταχύτητα (με SSD)  και μεγάλη διαφορά αν είσαι με hard disk.

Επειδή θα χάσεις το dual channel αν πας στα 12GB η βελτίωση που θα δεις θα είναι οριακή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Προτίμησε 2 "δίδυμα" ώστε να παίξουν dual channel. Αν βάλεις 2 επι 8GB ιδια , θα δεις αισθητή διαφορά στην ταχύτητα (με SSD)  και μεγάλη διαφορά αν είσαι με hard disk.

Επειδή θα χάσεις το dual channel αν πας στα 12GB η βελτίωση που θα δεις θα είναι οριακή.

Να σαι καλά φίλε μου το γνωρίζω απλώς θέλω να ξερω αν θα έχω κάποιο θέμα, θα εβαζα δυο απλως σκέφτομαι σε ενα εξάμηνο να παω σε νέο build απλως θελω κατι αξιοπρεπες μεχρι τοτε. Θα βελτίωσει την απόδοση σε παιχνίδια που εχουν ως minimum τα 8gb έστω και λιγο, να τα κανει playable, σε θέμα μνήμης άσε τα αλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Invalid_Input είπε

Να σαι καλά φίλε μου το γνωρίζω απλώς θέλω να ξερω αν θα έχω κάποιο θέμα, θα εβαζα δυο απλως σκέφτομαι σε ενα εξάμηνο να παω σε νέο build απλως θελω κατι αξιοπρεπες μεχρι τοτε. Θα βελτίωσει την απόδοση σε παιχνίδια που εχουν ως minimum τα 8gb έστω και λιγο, να τα κανει playable, σε θέμα μνήμης άσε τα αλλα.

οριακά , δεν θα μείνεις ευχαριστημένος από την βελτίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα η 8άρα μνήμη που θα προσθέσεις είναι ίδια με την 4άρα που έχεις σε όλα εκτός από το μέγεθος.

Στις περιπτώσεις αυτές μπορείς να έχεις μερικό (partial) dual channel, δηλαδή τα 4+4g θα λειτουργήσουν σε dual channel και τα υπόλοιπα 4g από τη μεγαλύτερη μνήμη σε single channel.

Αυτό λέγεται flex mode και στην ουσία διατηρείς το υπάρχον πλεονέκτημα σε dual channel για το μέγεθος της μνήμης που ήδη είχες (4+4g) και προσθέτεις άλλα 4g σε single channel σε μια εικονική τρίτη θέση (slot). Αν τρέξεις το cpuz πιθανότατα θα σου τις παρουσιάζει σαν dual channel.

Αυτό σημαίνει ότι θα επωφεληθείς αρκετα από μια τέτοια αλλαγή. Φυσικά αν έβαζες 8+8 θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι θα δεις σημαντική διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, blitzNikos είπε

Από ότι είδα η 8άρα μνήμη που θα προσθέσεις είναι ίδια με την 4άρα που έχεις σε όλα εκτός από το μέγεθος.

Στις περιπτώσεις αυτές μπορείς να έχεις μερικό (partial) dual channel, δηλαδή τα 4+4g θα λειτουργήσουν σε dual channel και τα υπόλοιπα 4g από τη μεγαλύτερη μνήμη σε single channel.

Αυτό λέγεται flex mode και στην ουσία διατηρείς το υπάρχον πλεονέκτημα σε dual channel για το μέγεθος της μνήμης που ήδη είχες (4+4g) και προσθέτεις άλλα 4g σε single channel σε μια εικονική τρίτη θέση (slot). Αν τρέξεις το cpuz πιθανότατα θα σου τις παρουσιάζει σαν dual channel.

Αυτό σημαίνει ότι θα επωφεληθείς αρκετα από μια τέτοια αλλαγή. Φυσικά αν έβαζες 8+8 θα ήταν ακόμα καλύτερα, αλλά και έτσι θα δεις σημαντική διαφορά.

Μάλιστα , προφανώς τα παιχνίδια θα γίνουν μαγικά playable που είναι και το ζητούμενο αν κάτσεις και διαβάσεις τι ρωτάει ο άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Σε παιχνιδια οχι.

Λογικα μάλλον είσαι με 4cores/4threads ή 4cores/8threads επεξεργαστη Intel σειρα 3000/4000 (π.χ. 3770Κ ή στην καλυτερη αν εχεις Haswell 4790Κ). Και λογικα παιχνιδια που χρειάζονται 8GB RAM φανταζομαι θα τρωνε ήδη μπουκαλι απο τον επεξεργαστη ή την κάρτα γραφικών σου.

Αν δεν έχεις τουλαχιστον high performance 4core επεξεργαστη, τοτε ξεχνα το.

2. Αν δουλευεις π.χ. με virtual machines τοτε ναι.

Αφου εχεις το πλεονεκτημα να δωσεις 4GB επιπλεον απο οσα εδινες στις VMs. Γενικα ό,τι χρειάζεται ποσοτητα μνημης θα επωφεληθει.

3. Αρα μαζεψε λεφτα και δωστα στην αναβάθμιση.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, το ζητούμενο ηταν  αν μπορουσα με 30€ περιπου να μπορω να παιξω δυο τρια παραπανω γκειμς μεχρι να παρω το νεο pc. Γιατι απο εκει και περα τα παλια παρτς δεν θα εχω τι να τα κανω παρα μονο να τα πουλήσω.

Και πάλι ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...