Προς το περιεχόμενο

x570 MSI MAG Tomahawk, η RAM προκαλεί crackling/popping πρόβλημα στον ήχο.


spirit)earth)aflame

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το πρόβλημα του cold boot crash συνήθως οφείλεται στον imc (το κομμάτι του επεξεργαστή που είναι υπεύθυνο για την RAM). Η ωμική αντίσταση του imc είναι διαφορετική όταν ο επεξεργαστής είναι κρύος και διαφορετική όταν ζεσταθεί, αυτό ήταν πολύ συχνό πρόβλημα στο παρελθόν σε όσους έκαναν OC.

Η εκτίμηση μου (χωρίς καμία βεβαιότητα) είναι ότι η μητρική σου αφού δεν κατάφερε να κάνει boot με το 1V VDDG και έγινε το clear cmos έβαλε κάποιες οριακές τιμές στις αντιστάσεις που έφεραν στην επιφάνεια το πρόβλημα που αναφέρω. Πιστεύω ότι μετά από μερικές επανεκκινήσεις άλλαξε αυτές τις τιμές με μερικές πιο λογικές και πλέον δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Για να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει αν θέλεις δείξε μας το παλιό screenshot του Zen Timings μαζί με ένα που θα πάρεις τώρα.

@elpenor 

thanks για τις πληροφορίες!

νέo screenshot

image.png.cee1cef25c44a5629844df6404af6b3f.png

και το προηγούμενο

PiApnd1.png

 

@Sakiz105 το Cool and Quiet δεν υπάρχει πια σαν επιλογή στο bios σε αυτή τη μητρική. Απ'οτι φαίνεται από τον Ιούλιο. 

Επεξ/σία από spirit)earth)aflame
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ όταν τρέχω αυτό το πρόγραμμα με το PC idle μου δείχνει σταθερά 1000μs latency, όταν μιλάω στο skype δείχνει 400-500 και όταν αρχίζω να ανοίγω browser και άλλα software πέφτει σε πολύ χαμηλές τιμές. Δεν νομίζω ότι δίνει σωστή εικόνα των Zen2.

dpc.png.cef00597121726c0c21e6680f39bbb75.png

σωστές είναι. Το κίτρινο latency στα 1000μς είναι από το sleep/wake state των πυρήνων. Σε browser/κάτι, δεν κοιμούνται οπότε δεν αλλάζει. 

 

22 λεπτά πριν, spirit)earth)aflame είπε

@elpenor 

thanks για τις πληροφορίες!

νέo screenshot

image.png.cee1cef25c44a5629844df6404af6b3f.png

και το προηγούμενο

PiApnd1.png

@Sakiz105 το Cool and Quiet δεν υπάρχει πια σαν επιλογή στο bios σε αυτή τη μητρική. Απ'οτι φαίνεται από τον Ιούλιο. 

γενικότερα δεν νομίζω να έχεις θέμα. Για auto είναι μια χαρά τα ρεύματα. Μάλλον η εξωτερική κάνει την πατατιά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις συμβουλές και τη βοήθεια, ήταν πάρα πολύ πολύτιμη και μου γλιτώσατε ΠΟΛΛΕΣ ώρες ψαξίματος.. Είχα ήδη κάνει αρκετό ψάξιμο και αν δεν ήταν οι ηχογραφήσεις θα κατέληγα να ζήσω με αυτό, μέχρι τουλάχιστον να έβρισκα χρόνο και διάθεση ( 1 φορά το 2μηνο :lol: ) να το δω καλύτερα.

Έχω βάλει τα προγράμματα της μουσικής (neural dsp amp simulation και cubase), τσίτωσα επιτέλους εντάσεις και μουσικούς οδηγούς να παίζουν από πίσω και επιτέλους όλα ακούγονται όπως πρέπει!

Great success!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, χαζεύοντας διάφορα βρέθηκα σε αυτό το νήμα. Παρόλο που λύθηκε το θέμα βλέπω, παραθέτω κι εγώ την εμπειρία μου μιας και παλιότερα παθών σε διάφορα επίπεδα ανα τις πλατφόρμες με προγράμματα ήχου. Ο συνηθέστερος ύποπτος για εμένα είναι πάντα οι μνήμες. Βλέπω τις τρέχεις στα 3600 ΜΗΖ με RYZEN 3700x. Ένας γρήγορος έλεγχος εδώ δείχνει ότι το Ρ/Ν των μνημών δεν είναι τεσταρισμένο για να τρέξει με αυτόν τον επεξεργαστή. Προς θεού, αυτό δε σημαίνει ότι δεν τρέχει. Γενικά με τους RYZEN 3 έχω δει πως πάνω από 3200 στις μνήμες δεν κερδίζεις κάτι(διαφορές της τάξης του 1%).

Σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις και πάλι ανάλογο πρόβλημα, δοκίμασε να τρέξεις τις μνήμες στα 3200. Ειδικά αν η m-audio είναι πάνω σε κάποιο usb controller(δε θυμάμαι αν όλες οι USB στην tomahawk "κάθονται" πάνω στο chipset) και όχι στο chipset είναι ίσως παράγων που μπορεί να επηρεάσει τη σταθερότητα.

Ξαναλέω ότι μιας και έχει λυθεί το θέμα, τα παραπάνω είναι περισσότερο σε φιλολογικό επίπεδο. Τα αφήνω όμως εδώ για μελλοντική αναφορά.

Επεξ/σία από paravatis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...