Προς το περιεχόμενο

Δημοσιογράφος στην ερτ vs Δημοσιογράφος σε ιδιωτικό κανάλι : ΔΙΑΦΟΡΕΣ


airtrelomike13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και ΔΕΝ είμαι δημοσιογράφος, αλλά το είχα πάντα απορία.

Ποια είναι η διαφορά ενός δημοσιογράφου που δουλεύει στην ΕΡΤ με εκείνον που εργάζεται σε ιδιωτικό κανάλι?

Μη πειτε για το μισθό στην ΕΡΤ, γιατί το φαγοπότι το παλιό πάει εξαφανίστηκε. Όπως επίσης για τη μονιμότητα, γιατί ακούω πολλοί στην ΕΡΤ είναι με συμβάσεις και απλά τους ανανεώνονται. Δεν λεω οτι δεν υπάρχουν μόνιμοι αλλά υπάρχουν αρκετοί και με συμβάσεις.

 

Για παράδειγμα υπάρχει διαφορά στο ωράριο, στο μισθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 minutes ago, airtrelomike13 said:

Μη πειτε για το μισθό στην ΕΡΤ, γιατί το φαγοπότι το παλιό πάει εξαφανίστηκε.

Μου αρέσει που είσαι σίγουρος ότι εξαφανίστηκε.

Όταν ξαναάνοιξε η ΕΡΤ, 
για τα μάτια του κόσμου υποσχέθηκαν πολλά κακώς κείμενα ότι δε θα επαναληφθούν.

Ενδεικτικά, μερικούς μήνες μόνο κράτησε
και αφού κοιμηθήκαμε ήσυχοι
μια νύχτα ξάφνου και αθόρυβα επιστρέψαμε στα παλιά και καταργήθηκε μια από τις ενάρετες αλλαγές της νέας ΕΡΤ, η αποκλειστική απσχόληση στην «δημόσια» ΕΡΤ.
Και μετά από μερικούς μήνες, ξαναρχίσανε οι εξωτερικές παραγωγές που επίσης υποτίθεται ήταν άλλη μια ενάρετη αλλαγή της νέας ΕΡΤ.

Just saying.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Μου αρέσει που είσαι σίγουρος ότι εξαφανίστηκε.

Όταν ξαναάνοιξε η ΕΡΤ, 
για τα μάτια του κόσμου υποσχέθηκαν πολλά κακώς κείμενα ότι δε θα επαναληφθούν.

Ενδεικτικά, μερικούς μήνες μόνο κράτησε
και αφού κοιμηθήκαμε ήσυχοι
μια νύχτα ξάφνου και αθόρυβα επιστρέψαμε στα παλιά και καταργήθηκε μια από τις ενάρετες αλλαγές της νέας ΕΡΤ, η αποκλειστική απσχόληση στην «δημόσια» ΕΡΤ.
Και μετά από μερικούς μήνες, ξαναρχίσανε οι εξωτερικές παραγωγές που επίσης υποτίθεται ήταν άλλη μια ενάρετη αλλαγή της νέας ΕΡΤ.

Just saying.

Oι εξωτερικές παραγωγές ανέκαθεν υπήρχαν. Εγώ με τον όρο φαγοπότι , εννοώ ότι δεν βλέπεις δημοσιογράφους εκεί πλεον, να παίρνουν 500 χιλ ευρώ και βάλε το χρόνο και να κάνουν πάρτι. Σύμφωνα πάντα με το καινούριο μισθολόγιο των δημοσιογράφων της ΕΡΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι διαφορές αυτών των δύο είναι ότι ο ένας είναι στον ιδιωτικό τομέα και ο δεύτερος στον δημόσιο τομέα. Από εκεί και περα, θα υπάκους σε προϊστάμενους και αφεντικά και στις 2 περιπτώσεις ως απλός υπάλληλος. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, airtrelomike13 said:

Oι εξωτερικές παραγωγές ανέκαθεν υπήρχαν. Εγώ με τον όρο φαγοπότι , εννοώ ότι δεν βλέπεις δημοσιογράφους εκεί πλεον, να παίρνουν 500 χιλ ευρώ και βάλε το χρόνο και να κάνουν πάρτι. Σύμφωνα πάντα με το καινούριο μισθολόγιο των δημοσιογράφων της ΕΡΤ. 

Οι εξωτερικές και μεικτές παραγωγές υπήρχαν στην «αμαρτωλή» ΕΡΤ
στην οποία  κάποιος εργαζόμενος της ΕΡΤ εκτός από το δημόσιο υπάλληλο, είχε το περιθώριο ταυτόχρονα να παριστάνει και τον ιδιώτη σε εξωτερικές παραγωγές - της δημόσιας υπηρεσίας στην οποία δούλευε - με ακριβές συμβάσεις .

Υποτίθεται ότι μόλις ξαναάνοιξε η «ενάρετη» ΕΡΤ αυτή η (sic) σπατάλη θα σταματούσε.
Κι αυτό ίσχυσε με τη σειρά του για μερικούς μήνες και αθόρυβα επανήλθε το παλιό σύστημα.

 

 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Αν και ΔΕΝ είμαι δημοσιογράφος, αλλά το είχα πάντα απορία.

 

από πίτα που δεν τρως τι σε μέλει κι αν καεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

από πίτα που δεν τρως τι σε μέλει κι αν καεί

το θεμα ειναι οτι τη πιτα της ερτ την πληρωνουμε ολοι,δε με νοιαζει οτι θα καει αλλα οτι οταν τρωνε λενε "στη υγεια του μαλακα"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greengr21 είπε

το θεμα ειναι οτι τη πιτα της ερτ την πληρωνουμε ολοι,δε με νοιαζει οτι θα καει αλλα οτι οταν τρωνε λενε "στη υγεια του μαλακα"

Ενω τα καλα ιδιωτικα καναλια που πηραν κατι εκατομμυρια (για να μας λενε ποσο καλη ειναι η κυβερνηση μας( , απο το κρατος δε τα πληρωνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, greengr21 είπε

το θεμα ειναι οτι τη πιτα της ερτ την πληρωνουμε ολοι,δε με νοιαζει οτι θα καει αλλα οτι οταν τρωνε λενε "στη υγεια του μαλακα"

Exει αυτο καμια σχεση με το ερωτημα του ts, εκτος αν θελεις να πουμε κατι αλλο, ανοιξε αλλο θεμα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...