Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ η μηχανή;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως σου έγραψα και σε άλλο θέμα. Τα σκούτερ αποτελούν καλύτερη επιλογή αν θες ένα εργαλείο μετακίνησης για να ξεφύγεις από την κίνηση και τίποτα παραπάνω. Ούτε με ταχύτητες μπλέκεις, έχεις πιο άνετη θέση κτλ. 

Αν θες ταξιδάκια, γκάζια κτλ. Πας σε μηχανή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον το θες καθημερινά για πόλη πας δαγκωτό για σκούτερ. Μηχανή γούσταρα όταν είχα φοιτητής για τις γκόμενες καθαρά και επειδή σπούδαζα σε τεραστιο νησί (Κρήτη) και αρκετούς μήνες τον χρονο (9 μήνες καλοκαιρι) γυρνούσα σε παραλίες σε μεγάλες αποστάσεις και ήταν must. Μέσα στην πόλη στην κίνηση ήταν ταλαιπωρία με τα συνεχόμενα σταμάτα-ξεκίνα. 
Τα τελευταία χρόνια που μένω σε επαρχιακή πόλη των 85χιλ έχω ένα piaggio X8 250αρι για τις καθημερινές μετακινήσεις και είναι πραγματικά σωτήριο. Παρκάρισμα πανεύκολο όπου και να θέλω να πάω. Τεράστιοι αποθηκευτικοί χώροι (2 μεγάλα κράνη άνετα) για καθημερινά ψώνια στο σούπερ μάρκετ. Εργαλείο. 
Αμάξι πλέον μονο χειμώνα στα πολύ κρύα και τις βροχές (3 μηνες δλδ) και για τα ταξίδια καλοκαίρι και άνοιξη. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το ξαναπώ. Τίποτα δεν θα πάρει ούτε για μαθήματα θα πάει. Τωρα γιατί απαντάμε ; Ετσι για να  περναει η ώρα.
Φτιαξε το αμαξάκι σου και καλά είσαι. Στην τελική παρε κανενα ηλεκτρικό ποδήλατο να πηγαίνεις στην δουλειά σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lactate είπε

Mέσα στην  πόλη  θα ναι (πηγαινελα δουλειά κυρίως) και καμιά βόλτα για καφέ φαντάζομαι. Τώρα ταξίδι με μηχανή δενξέρω αν είναι καλή ιδέα.

Για κάθε μέρα το θέλω. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το σκούτερ είναι πιο καλή επιλογή από τη μηχανή για πηγαινέλα ξερω γω σητ δουλεια. Σε τι διαφιροποιείται εννοώ.

Μια ζωή με μηχανές διαφόρων κυβικών και τύπων, για πόλη όμως σκούτερ. Έχουν εξελιχθεί από τα πρώτα που ήταν φονιάδες και πλέον μετακινείσαι ασφαλής, στεγνός όταν ψιλοβρέχει και φτάνεις με καθαρά ρούχα στην εργασία σου. Δεν είναι άνετα για τον συνεπιβάτη από αμορτισέρ αλλά αν δεν ορμάς στις ανωμαλίες και στις λακούβες, θα το ξεπερνά.

Μεγαλύτερο από 300cc, μόνο αν σκέφτεσαι και ταξιδάκια. Με το στροφόμετρο στην άνετη περιοχή, θα έχεις και καλή κατανάλωση σχετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, takis1one είπε

  Επίσης λάβε υπόψιν το ύψος σου. Αν είσαι πάνω από 1.85, θα βολευτείς πιο δύσκολα στα όρθια scooter (π.χ. Piaggio Beverly) απ'ότι στα "ξαπλωτά" (Sym Cruisym, Honda Forza, Yamaha X-Max). Και αυτό γιατί στα όρθια, τα γόνατα κλειδώνουν στην ορθή γωνία ενώ στα ξαπλωτά μπορείς μπορείς και 90 και 120 μοίρες.

1.83 είμαι :P

44 λεπτά πριν, moican είπε

Μια ζωή με μηχανές διαφόρων κυβικών και τύπων, για πόλη όμως σκούτερ. Έχουν εξελιχθεί από τα πρώτα που ήταν φονιάδες και πλέον μετακινείσαι ασφαλής, στεγνός όταν ψιλοβρέχει και φτάνεις με καθαρά ρούχα στην εργασία σου. Δεν είναι άνετα για τον συνεπιβάτη από αμορτισέρ αλλά αν δεν ορμάς στις ανωμαλίες και στις λακούβες, θα το ξεπερνά.

Μεγαλύτερο από 300cc, μόνο αν σκέφτεσαι και ταξιδάκια. Με το στροφόμετρο στην άνετη περιοχή, θα έχεις και καλή κατανάλωση σχετικά.

γιατί ήταν φονιάδες τα πρώτα; Ντάξει νομίζωη συντριπτική πλειοψηφία τείνει στο σκούτερ. Αλλά εγώ αν με ρωτάνε αν οδηγώ θα λέω ναι μηχανή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες εχετε δει σκούτερ μετα απο 10 χρονια πωσ γίνεται ?

μιλαμε κακο χαλι ,σκασμένα πλαστικά κλπ

ενω η μηχανή κραταει .... βλεπεισ transalp του 1995 σαν καινουργεια ...

αν περασει η 6ετια τι μεταπώληση εχει ενα σκουτερ και τη μια μηχανή  ?

μηχανη δαγκωτο ρε μην πατε και μπλεκετε με σκουτερ ... ασε που τα κλεβουν πολυ για ανταλλάκτηκα κλπ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα έχεις νταραβέρια με τον δάσκαλο ακόμα...
Εκεί δεν οδήγησες καμία μηχανή με συμπλέκτη να δεις πως είναι σαν πρώτη επαφή ο χειρισμός τους ?
Αν όχι, κάνε μια νύξη να σε βάλει 1-2 φορές σε μια να δεις εκεί σε ελεγχόμενο (σχετικά) περιβάλλον πως είναι, θα έχεις και εκείνον να σου λέει 5 πράγματα για το τι κάνεις λάθος / σωστά....
Επίσης θα είναι και οι άλλοι που δεν θα ξέρουν οπότε λιγότερο άγχος, τα λάθη είναι αναμενόμενα...

Δες το ζόρι και αν θα μπορούσες να οδηγάς άνετα απασχολώντας και μέρος του εγκεφάλου σου για συμπλέκτη και ταχύτητες ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stavmitsos είπε

Λοιπόν, τα πέρασα όλα όσα περιγράφεις πρόσφατα. 

Long story short: Πήγαινε πάρε ένα mt-03. 

όντως ωραία αλλά δε θέλω κάτι πάνω από 4 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SoullessRider είπε

Από ότι κατάλαβα έχεις νταραβέρια με τον δάσκαλο ακόμα...
Εκεί δεν οδήγησες καμία μηχανή με συμπλέκτη να δεις πως είναι σαν πρώτη επαφή ο χειρισμός τους ?
Αν όχι, κάνε μια νύξη να σε βάλει 1-2 φορές σε μια να δεις εκεί σε ελεγχόμενο (σχετικά) περιβάλλον πως είναι, θα έχεις και εκείνον να σου λέει 5 πράγματα για το τι κάνεις λάθος / σωστά....
Επίσης θα είναι και οι άλλοι που δεν θα ξέρουν οπότε λιγότερο άγχος, τα λάθη είναι αναμενόμενα...

Δες το ζόρι και αν θα μπορούσες να οδηγάς άνετα απασχολώντας και μέρος του εγκεφάλου σου για συμπλέκτη και ταχύτητες ή όχι...

όχι έλεγα ότι θα ξεκινήσω μαθήματα και εκεί θα δω πως είναι με τον συμπλέκτη. Δίπλωμα οδήγησης είχα πει ότι έχω (για αυτοκίννητο) και ότι θα κάνω μαθήματα για μηχανή (μάλλον το μεγαλύτερο δίπλωμα). Έχω καβαλήσει παπάκι δύο φορές και ξέρω ποδήλατο.. αυτά είναι τα μοναδικά εφόδια που έχω :P αα και έχω κάνει και συνεπιβάτης για καμιά 10ρια χρόνια από παιδί :P αλλα γενικά ναι ειμαι τραγικά άσχετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπες τότε στα πρακτικά, όπου θα δεις και τον συμπλέκτη και ότι άλλο έχεις απορία ρώτα τον δάσκαλο,
είναι από τους καλύτερους για να σου δώσει συμβουλές και να σου λύσει απορίες για τις διαφορές τους
(αρκεί να μην σου πει "έχω ένα της σχολής που πουλάω, ευκαιρία !!").
Αφού θα έχεις τελειώσει με τα πρακτικά,
πολύ πιθανόν να έχεις κατασταλάξει και μέσα σου για το τι θες....
Δες και τι κατηγορία διπλώματος θα βγάλεις και θα έχεις και από εκεί
έναν περιορισμό στις διαθέσιμες επιλογές
ή άνοιγμα για νέους ορίζοντες

Επεξ/σία από SoullessRider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...