Προς το περιεχόμενο

Σκούτερ η μηχανή;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, panostza είπε

Το ξέρεις ότι μπαίνει και βγαίνει η μπαγκαζιέρα μέσα σε 1 λεπτό ε;

Μετά μου λες για αντίβαρα στο τιμόνι (θέμα ασφάλειας, σεβαστό) και καταπίνεις το ζήτημα που έθιξα ότι το θέμα της ασφάλειας στη μηχανή υπερκαλύπτει το ζήτημα χώρων και το συμπλέκτη που εγώ δεν θεωρώ πρόβλημα (εσύ τον θεωρείς οκ, αλλά μην το παρουσιάζεις σαν να είναι θέμα για όλους)

Είσαι μηχανόβιος από τα γεννοφάσκια σου, οκ. Εγώ μιλάω θεωρητικά, δεν έχω καβαλήσει μηχανή ποτέ μου από ότι φαίνεται. Κερδίζεις, ούτως ή άλλως είπαμε είναι εκτός budget του TS.

 Καλό είναι να κάνεις κουβέντα χωρίς να αρπαζεσαι. Για την μπαγκαζιερα το γνωρίζω ότι βγαίνει σε 1 λεπτό, οπότε σημαίνει ότι είτε κουβαλάς συνέχεια μια βαλίτσα στο ανεβα κατέβα ή την αφήνεις επάνω όπως κάνουν σχεδόν όλοι να εξέχει.

Δεν καταπίνω τίποτα,για το θέμα της ασφάλειας ως προς το γενικό στήσιμο και στα φρένα, γιατί απλά μέσα στην πόλη δεν υπάρχει διαφορά στην ουσία. Στον ανοιχτό δρόμο και σε στροφιλικια υπάρχει. Τα σκούτερ έχουν αναβαθμιστεί πολύ, δεν είναι τα σαπάκια του 90 που κουβαλούσαν την κληρονομιά της βέσπας.

Τέλος πάντων την γνώμη μου γράφω με ευκαιρία τα δικά σου λεγόμενα. Αφού σε ενοχλεί, θα γράφω σκέτα μυνήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν έχει πάρει ποτέ μηχανή συνιστώ scooter η κάτι σε στύλ παπί καλό,για σαφώς μεγαλύτερη ευκολία και άνεση στήν εκμάθηση/οδήγηση και αργότερα βλέπεις και δοκιμάζεις και μηχανές εφόσον θέλεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ.. σαν να λέει κάποιος αα όχι οδηγείς αυτόματο, το αυτόματο δεν είναι αυτοκίνητο. Η μηχανή μου φαίνεται καύλα σορυ για την έκφραση, αλλά και το beverly με ξετρελαίνει. Για τα αυτοκίνητα που είπε κάποιος και θα συμφωνήσω, πολλοί γελάνε με τα αυτόματα και λένε ότι τους άσχετους τους ενοχλεί να βάζουν ταχύτητες. Αλλά διαφωνώ. Το σκεπτικό είναι να γίνονται όλα πιο "εύκολα". Αλλιώς ασ βάλουμε μανιβέλα για να πάρει μπρος, τα παράθυρα να κατεβαίνουν μηχανοκίνητα, ας καταργήσουμε τα υδραυλικά τιμόνια να ηρεμίσουμε δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lactate είπε

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ.. σαν να λέει κάποιος αα όχι οδηγείς αυτόματο, το αυτόματο δεν είναι αυτοκίνητο. Η μηχανή μου φαίνεται καύλα σορυ για την έκφραση, αλλά και το beverly με ξετρελαίνει. Για τα αυτοκίνητα που είπε κάποιος και θα συμφωνήσω, πολλοί γελάνε με τα αυτόματα και λένε ότι τους άσχετους τους ενοχλεί να βάζουν ταχύτητες. Αλλά διαφωνώ. Το σκεπτικό είναι να γίνονται όλα πιο "εύκολα". Αλλιώς ασ βάλουμε μανιβέλα για να πάρει μπρος, τα παράθυρα να κατεβαίνουν μηχανοκίνητα, ας καταργήσουμε τα υδραυλικά τιμόνια να ηρεμίσουμε δηλαδή.

τα σκούτερ είναι από 50 κυβικά έως 600 ή δεν ξέρω και εγώ πόσα. μπορείς να αγοράσεις με 500 ευρώ ή και με πάνω από 10000 ευρώ. το να τα τσουβαλιάζει όλα κάποιος μαζί και να τα αντιμετωπίζει σαν να είναι το ίδιο πράγμα, κατά πάσα πιθανότητα είναι εντελώς άσχετος και ανόητος. δεν πάει σε εσένα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chriskourou είπε

Καμία μηχανή δεν προσφέρει την άνεση των σκούτερ μέσα στην πόλη. Καμία. Είτε είναι μικρή είτε μεγάλη. Και για τα ταξίδια που διαβάζω πρέπει να το θες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για να το κάνεις και να είσαι γενικά μηχανόβιος. Τα ταξίδια είναι ωραία να έχεις 4-5 φίλους με μηχανές, να έχεις σύντροφο που να της αρέσει η φάση (και πάλι πιο πολύ σαν ιδέα αρέσει στις περισσότερες) και να έχεις άπλετο χρόνο.

Το μόνο που μπορώ να καταλάβω, είναι να σου αρέσει μια μηχανή πάρα πολύ εμφανισιακά και να θυσιάσεις την ευκολία του σκούτερ (και επειδή είναι αυτόματο και γιατί έχει περισσότερους χώρους αποθήκευσης και επειδή είναι πιο εύκολο να το οδηγήσεις από ποδήλατο με βοηθητικές ρόδες). Αυτό έπαθα κι εγώ και αγόρασα μια ducati scrambler που είναι ακόμη για μένα ο,τι πιο όμορφο υπάρχει σε 2 ρόδες, αλλά το γεγονός ότι δεν έχει χώρο για τίποτα και όπου πήγαινα έπρεπε να κουβαλάω μαζί μου κι ένα κράνος, το θεωρώ τραγικό. Από την άλλη προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί βγαίνουν μηχανές ή και αυτοκίνητα με ταχύτητες, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Μπαγκαζιέρες κτλ μπαίνουν οκ, αλλά αν εξαιρέσουμε αυτές που παίρνουν οι πολύ μεγάλες μηχανές και είναι "οκ" σε όλες τις απλές μηχανές αφαιρούν πολύ από την ομορφιά τους. Αυτό που θέλεις, όπως είπα και πριν, θεωρώ πως είναι 100%, όχι, 1000% σκούτερ, απλά γλυκοκοιτάς και τις μηχανές γιατί μέσα στο μπάτζετ σου, μπορείς να βρεις κάποιες. Πάρε σκούτερ. Δε θα το μετανιώσεις ποτέ, θα σου λύσει τα χέρια και τα πόδια, θα το οδηγείς / καβαλάς πολύ πιο εύκολα από οποιαδήποτε μηχανή και θα το πουλήσεις και πιο εύκολα. Ειδικά αν πάρεις κάνα μπέβερλι. Θυμάμαι πριν 5 χρόνια που έβαλα αγγελία για μια βέσπα που είχα στο Ηράκλειο Κρήτης, με πήραν 10 τηλέφωνα σε 2 μέρες και την 3η μέρα την είχα δώσει.

 

HONDA NC 700 - 750X και στέλνεις τους σκουτεράδες για τσάι. Αποθηκευτικός χώρος, αυτόματη εναλλαγή ταχυτήτων (DCT), οικονομική (~3l / 100km) και έχεις ένα πολυεργαλείο all around για πόλη, βότλες, ταξίδια.

Επεξ/σία από JimxxZe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ.. σαν να λέει κάποιος αα όχι οδηγείς αυτόματο, το αυτόματο δεν είναι αυτοκίνητο. Η μηχανή μου φαίνεται καύλα σορυ για την έκφραση, αλλά και το beverly με ξετρελαίνει. Για τα αυτοκίνητα που είπε κάποιος και θα συμφωνήσω, πολλοί γελάνε με τα αυτόματα και λένε ότι τους άσχετους τους ενοχλεί να βάζουν ταχύτητες. Αλλά διαφωνώ. Το σκεπτικό είναι να γίνονται όλα πιο "εύκολα". Αλλιώς ασ βάλουμε μανιβέλα για να πάρει μπρος, τα παράθυρα να κατεβαίνουν μηχανοκίνητα, ας καταργήσουμε τα υδραυλικά τιμόνια να ηρεμίσουμε δηλαδή.

οσοι θελουν πολλα γκαζια κ επιταχυνσεις,

ριχνουν λεφτα σε μηχανες, αν θελουν κατι οικονομικοτερο.

οσοι δεν τους νοιαζει να κανουν προσπερασματα στα 80,110 χλμ στην εθνικη δικαβαλα κ συχνα, 

δεν τους καιγεται καρφι για 50 αλογα κλπ,

αλλα τους αρεσει πολυ ενα χλιδατο σκουτερ, με ολα τα κομφορ, ανεσεις σε 2 τροχους 

αγοραζουν σκουτερ ή τσοπερ κλπ

μεχρι 4000 ευρω μεταχειρισμενο σκουτερ βρισκεις λιμουζινα.

αρα λιμουζινα ή άλογα ή ενδιαμεσο,

ειναι προσωπικα τι προτιμαει καποιος

αμα τελικη 140+ χλμ σε αφηνει αδιαφορο,

τι να την κανεις την 500 μηχανη; διακοσμηση;να πληρωνεις τελη?

γιαυτο πουλανε σκουτερ. enjoy happy machine. easy bike

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimxxZe είπε

HONDA NC 700 - 750X και στέλνεις τους σκουτεράδες για τσάι. Αποθηκευτικός χώρος, αυτόματη εναλλαγή ταχυτήτων (DCT), οικονομική (~3l / 100km) και έχεις ένα πολυεργαλείο all around για πόλη, βότλες, ταξίδια.

ωραίο είναι αλλά για να μη το βρίσκω μάλλον δεν κυκλοφορεί πια;

37 λεπτά πριν, peiraiask είπε

οσοι θελουν πολλα γκαζια κ επιταχυνσεις,

ριχνουν λεφτα σε μηχανες, αν θελουν κατι οικονομικοτερο.

οσοι δεν τους νοιαζει να κανουν προσπερασματα στα 80,110 χλμ στην εθνικη δικαβαλα κ συχνα, 

δεν τους καιγεται καρφι για 50 αλογα κλπ,

αλλα τους αρεσει πολυ ενα χλιδατο σκουτερ, με ολα τα κομφορ, ανεσεις σε 2 τροχους 

αγοραζουν σκουτερ ή τσοπερ κλπ

μεχρι 4000 ευρω μεταχειρισμενο σκουτερ βρισκεις λιμουζινα.

αρα λιμουζινα ή άλογα ή ενδιαμεσο,

ειναι προσωπικα τι προτιμαει καποιος

αμα τελικη 140+ χλμ σε αφηνει αδιαφορο,

τι να την κανεις την 500 μηχανη; διακοσμηση;να πληρωνεις τελη?

γιαυτο πουλανε σκουτερ. enjoy happy machine. easy bike

Το beverly διάβασα ότι φτάνει μαξ 120χλμ/ωρα. Αλλά και πάλι στην Αθήνα θα κινούμαι, ούτε τα 80 δεν θα πιάνω. Ειδικά σε κάτι φιλολάου.. 30 να πιάσεις και αυτο αν εισαι τυχερός ξερω γω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Scooter για μικρές αποστάσεις. Ευχρηστία. Χαμηλή κατανάλωση. Λίγα ασφάλιστρα. Χαμηλό κόστος συντήρησης. 
μοτοσυκλετα. Πάλι εξαρτάται το είδος. 
Naked. Street. Adventure. On off. Virago  

εμένα μου αρέσουν τα ταξίδια  συνήθως πάω μόνος μου αλλά για άνεση, δύναμη και ασφάλεια μετά από VSTROM 650 πήγα σε 1000.  
εδω κοιτάς όλα τα παραπάνω που είπα ότι έχει το σκούτερ. Η μοτοσυκλέτα ειδικά στη πόλη ανάλογα φυσικά με τον τύπο της δεν βολεύει. Όγκος  βάρος  ευχρηστία και άνεση. Επίσης μια μοτοσυκλέτα ζορίζεται περισσότερο σε χαμηλές ταχύτητες πολης( βλέπε συμπλέκτη, θερμοκρασία, υγρασία στα λάδια και αλλα).

θα σου πρότεινα αν είσαι στο 50 50. Να πας σε VSTROM 650 η κάτι ανάλογο εν είσαι λίγο περισσότερο της περιπέτειας και λιγότερο της ταχύτητας. Αξιόπιστες και πάντα έτοιμες για όλα  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση μέσα στην πόλη καλύτερα το σκούτερ για να μην έχεις άλλαζε ταχύτητες όλη την ωρα, και για να μην λερώνεις τα παπούτσια σου σε βρωμόνερα.

Για να έχεις ανεμοκάλυψη με μια ζελατίνα και μια κουβέρτα για το κρύο.

Και το κυριότερο έχεις χώρο κάτω από την σέλα και με μια μπαγκαζιέρα ακόμα περισσότερο.

Όμως κάτι πολύ σημαντικό χάνεις σε άνεση σε σχέση με μια μηχανή.Η ανάρτηση των σκούτερ που δεν έχουν μονοσοκ είναι κούτσουρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lactate είπε

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ.. σαν να λέει κάποιος αα όχι οδηγείς αυτόματο, το αυτόματο δεν είναι αυτοκίνητο. Η μηχανή μου φαίνεται καύλα σορυ για την έκφραση, αλλά και το beverly με ξετρελαίνει. Για τα αυτοκίνητα που είπε κάποιος και θα συμφωνήσω, πολλοί γελάνε με τα αυτόματα και λένε ότι τους άσχετους τους ενοχλεί να βάζουν ταχύτητες. Αλλά διαφωνώ. Το σκεπτικό είναι να γίνονται όλα πιο "εύκολα". Αλλιώς ασ βάλουμε μανιβέλα για να πάρει μπρος, τα παράθυρα να κατεβαίνουν μηχανοκίνητα, ας καταργήσουμε τα υδραυλικά τιμόνια να ηρεμίσουμε δηλαδή.

Τα σκούτερ ΔΕΝ είναι μηχανές. Έχουν συγκεκριμένο σκοπό χρήσης και τον εκπληρώνουν μιά χαρά. Αλλά γίνονται συμβιβασμοί για να είναι χρηστικά. Και εκεί οι μηχανές μπαίνουν σφήνα με κατηγορίες όπως commuter-street και κάνουν την επιλογή δυσκολότερη. Όμως τα σκούτερ δεν έχουν τα πλαίσια-αναρτήσεις και κινητήρες για να αποσπάσουν το πιό "απόλυτο κοινό" από τις μηχανές. Ένα Beverly δεν θα μπεί σε μιά στροφή με την αυτοπεποίθηση και τα χιλιόμετρα ενός πχ Honda CB 300, απλά δεν μπορεί. Πλαίσιο-αναρτήσεις και τροχοί του Beverly είναι σχεδιασμένοι να κάνουν με άνεση χλμ στην πόλη και μικρές εξορμήσεις, ενώ με το CB ακόμα και η πίστα δεν είναι απαγορευμένος καρπός. Πρίν μερικές ώρες "λύσσαγα" στην περιμετρική της Ναυπάκτου με το CBR, όσο και αν αγαπώ το Piaggio Fly μου τις στιγμές ευχαρίστησης που πέρασα δεν θα μου δώσει ούτε αυτό, ούτε καννένα άλλο σκούτερ. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

Θέλω να κάνω και την εξής ερώτηση. Απότι καταλαβαίνω η μεγαλύτερη διαφορά είναι ότι τα σκούτερ είναι αυτόματα και ότι οι μηχανές έχουν ταχύτητες. Τότε γιατί υπάρχει μια "κόντρα" ότι τα σκούτερ δεν είναι μηχανές κτλ.. σαν να λέει κάποιος αα όχι οδηγείς αυτόματο, το αυτόματο δεν είναι αυτοκίνητο. Η μηχανή μου φαίνεται καύλα σορυ για την έκφραση, αλλά και το beverly με ξετρελαίνει. Για τα αυτοκίνητα που είπε κάποιος και θα συμφωνήσω, πολλοί γελάνε με τα αυτόματα και λένε ότι τους άσχετους τους ενοχλεί να βάζουν ταχύτητες. Αλλά διαφωνώ. Το σκεπτικό είναι να γίνονται όλα πιο "εύκολα". Αλλιώς ασ βάλουμε μανιβέλα για να πάρει μπρος, τα παράθυρα να κατεβαίνουν μηχανοκίνητα, ας καταργήσουμε τα υδραυλικά τιμόνια να ηρεμίσουμε δηλαδή.

υπάρχει η κόντρα για να υπάρχει , ουσιαστικά κάποιος βολεύεται με σκουτερ και ο άλλος με μηχανή. Υπάρχουν όμως και το παπί με τις ταχύτητες και η μηχανή με αυτόματο κιβώτιο. Από όλα έχει ο μπαξές. Αυτοί που έχουν και από τα δύο , προφανώς το σηκώνει η τσέπη σε πρώτη φάση , σε δεύτερη ξέρουν ότι είναι διαφορετικά πράγματα , καλύπτουν διαφορετικές ανάγκες. Οι υπόλοιποι πάλι σύμφωνα με την τσέπη τους. Σε δρόμους με μ.ο. 20 χλμ και πολλά σταμάτα ξεκίνα , το σκούτερ είναι στη φύση του, όπως και το παπί σε οικονομία. Από κει και πάνω , ότι βολεύει καλύτερα. Αν κάνεις ταξίδι μια φορά τον χρόνο , νοικιάζεις μια μηχανή για μερικές μέρες, τον υπόλοιπο καιρό σκουτεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimxxZe είπε

HONDA NC 700 - 750X και στέλνεις τους σκουτεράδες για τσάι. Αποθηκευτικός χώρος, αυτόματη εναλλαγή ταχυτήτων (DCT), οικονομική (~3l / 100km) και έχεις ένα πολυεργαλείο all around για πόλη, βότλες, ταξίδια.

Tην είχα δει στη Honda Ηρακλείου η οποία έχει και τη ducati. Μου την πρότεινε ο πωλητής ως "πιο μηχανή" από το γυμνό scrambler. Ωραία είναι, σίγουρα εγγύηση το γεγονός ότι είναι honda, αλλά παρέμενε μια απλή μηχανή κι εγώ τότε ήθελα κάτι πιο ιδιαίτερο και δεν το μετάνιωσα. Επίσης ως μέγεθος, δεν ήταν το ίδιο βολικό με το scrambler που ήταν το ίδιο ευέλικτο με ένα beverly και για το Ηράκλειο, αυτός ο παράγοντας είναι πολύ σημαντικός. Επίσης, διόρθωσε με αν κάνω λάθος, θυμάμαι πως έκανε κοντά στα 8.000 ευρώ, που είναι το διπλάσιο ποσό από αυτό που θέλει να δώσει ο ts. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας είναι ο βασιλιάς και σε αυτόν υποκλίνονται όλοι😝

Spoiler

tmax

τα υπόλοιπα είναι λόγια ...περιττά.Καλές βόλτες💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Ένας είναι ο βασιλιάς και σε αυτόν υποκλίνονται όλοι😝

  Απόκρυψη περιεχομένων

tmax

τα υπόλοιπα είναι λόγια ...περιττά.Καλές βόλτες💪

ειναι offbudget αλλα πολυ ωραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...