Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα προχωρήσει σε μεγάλη ανανέωση στο περιβάλλον των Windows 10 μέσα στο 2021


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λύση στη σταθερότητα είναι Windows 10 LTSC.
Στην αρχή τα απαρνιόμουν γιατί ήθελα feature upgrades αλλά πλεόν δεν τα αλλάζω.
Όσοι έχετε απηυδήσει με τα συνεχή updates και με την ενδεχόμενη έλλειψη σταθερότητας λόγω αυτών σας προτείνω να κάνετε μια δοκιμή και θα δείτε !

Επεξ/σία από Runner545785
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft Windows 10. Λειτουργικό που το κάνεις εγκατάσταση σε μηχανήματα με Pentium 4 και ξυπνάνε στην κυριολεξία αρκεί να έχουν τουλάχιστον 2GB ram... και σε λίγο νεότερα με 4GB ram και ssd δίσκο να παίζουν λαδάκι... σε μηχανήματα αξίας μαξ 100-150 ευρώ... με πλήρη συμβατότητα και ασφάλεια (με σωστή χρήση) σε σχεδόν όλα τα νέα περιφερειακά.

Και κλαίγεστε ... 

μάλιστα...

Απλά να ξέρετε ότι υπάρχουν και χρήστες που δεν έχουν κάνει φορμάτ εδώ και 3 χρόνια και έχουν μηδέν προβλήματα και με πρόσφατα ενημερωμένο στην 20H2...με core i3 2ης γενιάς σε χρέπι sff hp.... με πολλά πολλά προγράμματα και πολύωρη καθημερινή χρήση από πολλά άτομα.

Οπότε αναλογιστείτε ότι ίσως κάτι άλλο φταίει και όχι η Microsoft.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gkanel είπε

Λύσεις για την εκτέλεση εφαρμογών σε ARM περιβάλλον υπάρχουν, όπως ακριβώς έγιναν και οι μεταβάσεις αρχιτεκτονικών από 16 σε 32 ή 64 bit ή από DOS se Win32. Άσε που αυτό δεν θα συμβεί μέσα σε ένα βράδυ.

Το θέμα είναι οι SW & ΗW vendors που δεν θέλουν να υποστηρίξουν παλαιές εκδόσεις SW ή ΗW Drivers γενικότερα, ασχέτως αν βρίσκεσαι σε υποστήριξη

Καλά το λες εσύ αλλά όλες εταιρίες μαζί με arm ιοθετουεν και κλειστό σύστημα (no sideload με ότι συνεπάγεται)

2 ώρες πριν, Runner545785 είπε

Η λύση στη σταθερότητα είναι Windows 10 LTSC.
Στην αρχή τα απαρνιόμουν γιατί ήθελα feature upgrades αλλά πλεόν δεν τα αλλάζω.
Όσοι έχετε απηυδήσει με τα συνεχή updates και με την ενδεχόμενη έλλειψη σταθερότητας λόγω αυτών σας προτείνω να κάνετε μια δοκιμή και θα δείτε !

Εγώ σε αυτά κατέληξα αφού κάνα δυο φορές το μηχάνημα είχε κρεμάσει κατά την διάρκεια του update (Black screen after loading καθος ειχε καταστρέψει το profile την μια φορά και την δεύτερη περνούσε update έκανε restart το ξανά περνούσε και ξανά και έτσι για πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι νοσταλγοί των παλαιοτερων εκδόσεων windows να παραμείνουν εκεί αλλα να σταματήσουν να σχολιάζουν καθώς είναι δικη τους επιλογή . Ας αφήσουν εμάς των windows 10 να το απολαύσουμε και όποιο update είναι καλοδεχούμενο . Οι υπόλοιποι των λοιπών λειτουργικών κάνουν τη ζωή τους δύσκολη χωρίς λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω και τα δύο λειτουργικά ( Microsoft τελευταία έκδοση και Mac Catalina ) λόγω γραφιστικής. Θεωρώ πως τα Microsoft από άποψη σχεδιασμού είναι έτη φωτός μπροστά έναντι των Mac. Δεν βλέπω και καμιά ουσιαστική αλλαγή στα δεύτερα τα τελευταία χρόνια...ίσα ίσα μου φαίνονται "παιδικά".Από την άλλη η Microsoft γενικά έχει κάνει άλματα από άποψη σχεδιασμού και κατα εμέ τα πάει σε πολύ όμορφο δρόμο.Αποψη μου πάντα ...Τώρα από άποψη τεχνικών προβλημάτων άσε τα είδα και τα δύο με τα θεματάκια τους....

3 ώρες πριν, sweetemily είπε

Ας προσλάβουν αυτόν τον τυπάκο που έχει κάνει ίσως την καλύτερη δουλειά σε concept που έχω δει
https://www.youtube.com/watch?v=sLib5QX9qMw

Υπέροχος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Δουλεύω και τα δύο λειτουργικά ( Microsoft τελευταία έκδοση και Mac Catalina ) λόγω γραφιστικής. Θεωρώ πως τα Microsoft από άποψη σχεδιασμού είναι έτη φωτός μπροστά έναντι των Mac. Δεν βλέπω και καμιά ουσιαστική αλλαγή στα δεύτερα τα τελευταία χρόνια...ίσα ίσα μου φαίνονται "παιδικά".Από την άλλη η Microsoft γενικά έχει κάνει άλματα από άποψη σχεδιασμού και κατα εμέ τα πάει σε πολύ όμορφο δρόμο.Αποψη μου πάντα ...Τώρα από άποψη τεχνικών προβλημάτων άσε τα είδα και τα δύο με τα θεματάκια τους....

Υπέροχος.

Εγώ το αντίστροφο, γιατί το μακ μου έχει το ίδιο UI που το γνωρίζω απ έξω. Ενώ η M$ από windows 7 μέχρι 8 μέχρι τα 10 έχει αλλάξει καμιά 50αριά Ui και θες και νέο βιβλίο οδηγιών κάθε φορά και σκάψιμο για να βρεις μια απλή ρύθμιση.😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Makatsoras είπε

Διαβαζω που και που οτι υπαρχουν ακομα χρηστες που εχουνε στα pc τους windows xp.

Μαλλον κανουν πλακα, ετσι δεν ειναι?

δεν μπορει να εχεις ακομα τετοιο λειτουργικο. δεν μιλαω τωρα για ειδικες περιπτωσεις, αλλα για τον απλο καθημερινο χρηστη.

τον κωστα, τον γιωργο, την ελενη κλπ.

 

Υπάρχουν δημόσιες υπηρεσίες και φορείς που ακόμα έχουν υπολογιστές με xp όσο και να σου φαίνεται περίεργο. Πολλά άτομα φέρνουν τα δικά τους laptop με win10 για λόγους ασφαλείας, διότι το κράτος «δεν έχει χρήματα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 8:24 ΜΜ, Makatsoras είπε

Διαβαζω που και που οτι υπαρχουν ακομα χρηστες που εχουνε στα pc τους windows xp.

Μαλλον κανουν πλακα, ετσι δεν ειναι?

δεν μπορει να εχεις ακομα τετοιο λειτουργικο. δεν μιλαω τωρα για ειδικες περιπτωσεις, αλλα για τον απλο καθημερινο χρηστη.

τον κωστα, τον γιωργο, την ελενη κλπ.

Πήγα πριν μερικές ημέρες σε φωτοτυπάδικο εδώ στη γειτονιά με το φλασάκι να τυπώσω κάποια πράγματα που χρειαζόμουν. Του το δίνω το βαζε μου λέει δεν παιζει ειναι χαλασμενο. Πηγαίνω να δω. Βλέπω το pc να τρέχει XP! Να σημειώσω οτι το φλασάκι μου ηταν exFAT που τα XP δεν είχαν ιδέα τι είναι... Τον ρωτάω, γιατί έχει τοσο παλίο OS δεν αντιμετωπίζει προβλήματα συμβατότητας? Μ απαντάει, γιατί να το αλλάξω αφου δουλεύει, οταν χαλάσει θα δω τι θα πάρω... Αναγκάστηκε να βγάλει απο την τσάντα του το προσωπικό του laptop, που έτρεχε 7 για να παρει τα αρχεία μου, να τα γράψει σε ενα δικό του φλασάκι (υποθέτω FAT32) για να τα πάει στο μηχάνημα με XP για να μου τα τυπώσει. Οπότε, όταν βλέπεις ακόμα επαγγελματίες να έχουν XP, τότε ο μέσος μήτσος, τάκης δεν έχει ελπίδα θα είναι ακόμα σε Win 98 αμα δεν χάλασε το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, jmirko15 είπε

 

Γιατί όλοι μας θέλουμε;

Δεν τρολλάρω πραγματικά θέλω να μάθω.

Εγώ πάντως, έτσι όπως έχουν ακόμα τα 10άρια, δεν τα βάζω που να χτυπιούνται. Όταν μου δώσουν πραγματικές επιλογές και δεν μου μαμάνε το privacy τα ξαναλέμε.

Μάλλον έχεις πλήρη άγνοια για τις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας στα 10αρια, όπου μπορείς να αποκόψεις όλα αυτά που βάζει κατά την εγκατάσταση μόνο αν την κάνεις στα τυφλά κ έπειτα μέσα από το settings μενού έχεις δυνατότητα να δίνεις κόβεις δικαιώματα κάμερας μικρόφωνο κλπ σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά κ άμεσα.  Σε καμία παλιότερη έκδοση δεν είχαμε τόσες πολλές δυνατότητες ιδιωτικότητας.

Το δε UI όσο κ να αλλάξει οταν θεωρείς τον εαυτό σου power user. .so what... Προσωπικά μου αρέσει να ψάχνω τι άλλαξε. 

Πέντε δέκα λεπτά στην χειρότερη θα σου πάρει κ θα είσαι κομπλέ...

Δε τίθεται θέμα σύγκρισης με παλιότερα λειτουργικά... Δε μιλάω για θέματα συμβατότητας μηχανών κλπ μ κάλυψαν σε αλλα σχόλια...

Πραγματικά δεν περίμενα τόσους οπισθοδρομικούς power users εδώ μέσα. 

*To τελευταίο update μου έκανε λευκή taskbar, start menu (σε πέντε λεπτά) το έφερα στα μέτρα μου βλέποντας ότι εχω περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης από πριν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, DimCho είπε

Μάλλον έχεις πλήρη άγνοια για τις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας στα 10αρια, όπου μπορείς να αποκόψεις όλα αυτά που βάζει κατά την εγκατάσταση μόνο αν την κάνεις στα τυφλά κ έπειτα μέσα από το settings μενού έχεις δυνατότητα να δίνεις κόβεις δικαιώματα κάμερας μικρόφωνο κλπ σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά κ άμεσα.  Σε καμία παλιότερη έκδοση δεν είχαμε τόσες πολλές δυνατότητες ιδιωτικότητας.

Το δε UI όσο κ να αλλάξει οταν θεωρείς τον εαυτό σου power user. .so what... Προσωπικά μου αρέσει να ψάχνω τι άλλαξε. 

Πέντε δέκα λεπτά στην χειρότερη θα σου πάρει κ θα είσαι κομπλέ...

Δε τίθεται θέμα σύγκρισης με παλιότερα λειτουργικά... Δε μιλάω για θέματα συμβατότητας μηχανών κλπ μ κάλυψαν σε αλλα σχόλια...

Πραγματικά δεν περίμενα τόσους οπισθοδρομικούς power users εδώ μέσα. 

*To τελευταίο update μου έκανε λευκή taskbar, start menu (σε πέντε λεπτά) το έφερα στα μέτρα μου βλέποντας ότι εχω περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης από πριν.

Μάλλον έχεις πλήρη άγνοια πόσα pings κάνει στο background ακόμα και όταν έχεις τα πάντα κλειστά.

Πραγματικά δεν περίμενα τόσους ανενημέρωτους power users εδώ μέσα.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...