Προς το περιεχόμενο

"ψηλό" αυτοκίνητο, για καρόδρομους


testit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μάθω από τους γνώστες, ποιο είναι το πιο "ψηλό" αυτοκίνητο (από τα μεταχειρισμένα της αγοράς), κατάλληλο για κίνηση σε καρόδρομους (σε ορεινά περιβάλλοντα). Προς το παρόν  δεν με ενδιαφέρει το 4Χ4, όσο το να είναι ψηλό - το αμάξωμα/πάτωμα, ώστε να μη βρίσκει σε πέτρες...

π.χ.  daihatsu terios, suzuki j40, lada niva  και τα ανάλογα... σε κάτω από 1300 κυβικά!

Αν υπάρχουν και πληροφορίες για το ύψος από το χώμα, ακόμα καλύτερα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σε ενδιαφέρουν οι χώροι και οι άνεση , σχεδόν όλα είναι στα 19 με 20 εκατοστά ... με την ανάλογη αναβάθμιση πάει και παραπάνω.

Για τέτοιο περιβάλλον , χρειάζεσαι ποδιά από κάτω , η οποία πχ σε alfa romeo είναι 300 κιλά. Ψηφίζω Lada ή Vitara. Για τα τέλη λες τα 1300 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Burgos είπε

Τα Vitara από 1600 ήταν. Σε Jimny πας, σε Terios, σε Panda 4X4. Tα Niva επίσης 1700 κυβικά είναι. Εκτός αν στα πιο πρόσφατα έχουν αλλάξει κινητήρες.

Το προτίνω γιατί έχω κολλήσει με την απορία στα 1300. Αν είναι θέμα τελών και πηγαίνει πχ μια φορά τον μήνα , τότε πάω πάσο , επίσης ρωτάω αν θέλει ποδιά από κάτω , το επιπλέον βάρος δεν ξέρω αν θα το κινήσει με 1300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SchinasN είπε

Το προτίνω γιατί έχω κολλήσει με την απορία στα 1300. Αν είναι θέμα τελών και πηγαίνει πχ μια φορά τον μήνα , τότε πάω πάσο , επίσης ρωτάω αν θέλει ποδιά από κάτω , το επιπλέον βάρος δεν ξέρω αν θα το κινήσει με 1300.

Όχι ρε συ. Μια ποδιά αλουμινίου δεν είναι πάνω από 20-30 κιλά. Ελαφριές είναι. Τόσο περίπου είναι αυτή που έχω στο Vitara. Άσε που για τέτοια χρήση δεν περιμένεις επιδόσεις. Για να πηγαίνεις με 30 στα βουνά μια χαρά πάει και με πολύ περισσότερο βάρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν θες να οδηγας ενα αυτοκινητο φθηνο (μτχ) και σχετικα αξιοπιστο παρε τεριος

σιγουρα θα εισαι τυχερος αν εχει ποδια (σε μερικες εκδοσεις ειχε) και καταλληλα λαστιχα (φορανε δρομου)

Ωστοσο απειροι ειναι οι κυνηγοι που τα εχουν "φτιαξει" σχετικα φθηνα:

Ποδια, αμορτισερ/ελατηρια να ψηλωσει και λαστιχα

 

Μη ξεχνας οτι εχει ακομα καλη μεταπωληση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...