Προς το περιεχόμενο

Οικονομική θέρμανση


vasilissouvlaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εάν τα 50τμ είναι ενιαίος, 24αρι δαγκωτο. Αν είναι με ξεχωριστά δωμάτια δεν θα φτάσει η θέρμανση θέλει μεμονωμένο κλιματιστικο η σώμα. 

Με το συμπαθειο, αλλά θα σας τσούξει ο λογαριασμός του ηλεκτρικού, μην το ψάχνεις. Για 50τμ θες σίγουρα 2 θερμοπομπους 2kw έκαστος οπότε 4kw βάλε τώρα πχ 8 ώρες την ημέρα λειτουργία έχεις 32 kwh κάθε ημέρα και πιθανόν να θες πάνω από 4kw φορτίο. Θα έχετε και θέμα με τα καλώδια της εγκατάστασης. Κλιματιστικο και μετά πας σε σομπα αερίου με αλλαγές συνέχεια την φιαλη. Τα πανελ υπέρυθρης είναι αμφιλεγόμενο στο ποσό αποτελεσματικα είναι, έχουν ίδια κσταναλωση με θερμοπομπο και πολύ ακριβότερα στην αγορά τους. 

Για αερόθερμο τι λες?

Το καλό με το κλιματιστικό είναι ότι χρησιμεύει και το καλοκαίρι ωστόσο είναι ακριβό...

Τέλος πάντων,

πιο κλιματιστικό προτείνεται?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

Για αερόθερμο τι λες?

Το καλό με το κλιματιστικό είναι ότι χρησιμεύει και το καλοκαίρι ωστόσο είναι ακριβό...

Τέλος πάντων,

πιο κλιματιστικό προτείνεται?

Αερόθερμο είναι το ίδιο με θερμοπομπο με την διαφορά ότι έχει ανεμιστήρα και θερμαίνει πιο γρήγορα μόλις κλείσει αμέσως παγώνουν όλα. Καλοριφέρ λαδιού είναι μια λύση εφόσον δεν μυρίζει αλλά από οικονομικής σκοπιάς είναι το ίδιο με τα άλλα δύο. 

Για κλιματιστικά μπες να ρωτησεις εδώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω μόνο ότι στην περίπτωση της πέλλετ δεν χρειάζονται άδειες κλπ για καμινάδα και λοιπά.παντως αυτή την στιγμή η καλύτερη λύση είναι ένα κλιματιστικό ινβερτερ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Μένω σε ένα σπίτι το οποίο θερμαίνεται αποκλειστικά από κλιματιστικά Inverter. 

Λόγω κάποιων θεμάτων αναπνοής κτλ, κυρίως της συμβίας μου, δεν θέλουμε να το δουλεύουμε πολλές ώρες γιατί ξεραίνεται υπερολικά η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι. 

Ψάχνω αφενώς σπίτι με διαφορετικό τύπο θέρμανσης, αλλά μέχρι τότε κάπως πρέπει να βγει και αυτός ο χειμώνας.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο θερμαντικό μέσο, οταν πχ θέλω να ζεστάνω κάποιο μεμονομένο χώορο, κρεβατοκάμαρα ή μόνο σαλόνι για παράδειγμα, ώστε να μην χρειαστεί να ανοίξω κλιματιστικό.  Είμαι ανάμεσα σε κάπιο ηλεκτρικό καλοριφεράκι λαδιού (αν το λέω σωστά) και κάποιου θερμοπομπού. Οι διαφορές ποιες είναι και τι να προτιμήσω; Τα λεφτά μέχρι μία λογική τιμή  (150-200ευρώ) δεν είναι σημαντικός παράγοντας.

Επίσης, ιδανικά θα ήθελα κάτι που να μπορείς να το σετάρεις να ανοίγει χρονικά όπως τα κλιματιστικά, δηλαδή να ξεκινάει λειτουργία σε κάποια ώρα που θα του ορίσω εγώ. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν εχει πρόβλημα γιατι δεν παίρνεις εναν υγραντήρα;

To σπίτι λόγω περιοχής έχει άπειρη υγρασία (είναι κοντά στη θάλασσα), σκέψου ο αφυγραντήρας δεν σταματάει ποτέ. Είναι γελοίο να παρω υγραντήρα. Απλά αν βάλεις το κλιματιστικό για πολλές ώρες τότε πάει στο άλλο άκρο η υγρασία του χώρου. Επίσης τι να την κάνω έχει θέμα είτε στο ξηρό είτε στον υγρό χώρο, θέλει το average.

Δηλαδή θα πρέπει να αναβω κλιματιστικό και υγραντηρα ταυτόχρονα, ενώ όλη την υπόλοιπη ώρα δουλευω αφυγραντήρα. Επίσης, το εναλλακτικό τύπου καλοριφεράκι, το θέλω για μικροδουλειές, πχ να ζεστάνω μπανιο, να ζεστάνω την κουζίνα το πρωί που θα σηκωθω και θα έχει ψοφο, πχ το σαλόνι αν καθεται μονη της κτλ. Δεν σκοπεύω να το κάνω βασικό μέσο θέρμανσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Hawk_K είπε

Καλημέρα,

Μένω σε ένα σπίτι το οποίο θερμαίνεται αποκλειστικά από κλιματιστικά Inverter. 

Λόγω κάποιων θεμάτων αναπνοής κτλ, κυρίως της συμβίας μου, δεν θέλουμε να το δουλεύουμε πολλές ώρες γιατί ξεραίνεται υπερολικά η ατμόσφαιρα μέσα στο σπίτι. 

Ψάχνω αφενώς σπίτι με διαφορετικό τύπο θέρμανσης, αλλά μέχρι τότε κάπως πρέπει να βγει και αυτός ο χειμώνας.

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποιο θερμαντικό μέσο, οταν πχ θέλω να ζεστάνω κάποιο μεμονομένο χώορο, κρεβατοκάμαρα ή μόνο σαλόνι για παράδειγμα, ώστε να μην χρειαστεί να ανοίξω κλιματιστικό.  Είμαι ανάμεσα σε κάπιο ηλεκτρικό καλοριφεράκι λαδιού (αν το λέω σωστά) και κάποιου θερμοπομπού. Οι διαφορές ποιες είναι και τι να προτιμήσω; Τα λεφτά μέχρι μία λογική τιμή  (150-200ευρώ) δεν είναι σημαντικός παράγοντας.

Επίσης, ιδανικά θα ήθελα κάτι που να μπορείς να το σετάρεις να ανοίγει χρονικά όπως τα κλιματιστικά, δηλαδή να ξεκινάει λειτουργία σε κάποια ώρα που θα του ορίσω εγώ. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο...

Το κλιματιστικό ΔΕΝ ξηραίνει τον αέρα περισσότερο από ένα άλλο οποιοδήποτε θερμαντικό μέσο αρκεί η τελική θερμοκρασία του χώρου να είναι και στις δύο περιπτώσεις η ίδια.

Αν πχ έχεις αρχική θερμοκρασία χώρου 18 και 70% σχετική υγρασία και στο τέλος 22C , θα έχεις την ίδια πτώση σχετικής υγρασίας και στις δύο περιπτώσεις είτε καλοριφέρ είτε air condition.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το κλιματιστικό ΔΕΝ ξηραίνει τον αέρα περισσότερο από ένα άλλο οποιοδήποτε θερμαντικό μέσο αρκεί η τελική θερμοκρασία του χώρου να είναι και στις δύο περιπτώσεις η ίδια.

Αν πχ έχεις αρχική θερμοκρασία χώρου 18 και 70% σχετική υγρασία και στο τέλος 22C , θα έχεις την ίδια πτώση σχετικής υγρασίας και στις δύο περιπτώσεις είτε καλοριφέρ είτε air condition.

Οκ δεκτό αν και στην αίσθηση δίνει εντελώς διαφορετική εντύπωση. Αν και ενα καλοριφερ πχ, θεωρω πως ζεσταινει τον αερα που υπάρχει στο χώρο και μειώνει σωστά την υγρασία, ενώ το κλιματιστικό εισάγει αέρα με λιγότερη υγρασία από αυτή του χώρου για αυτό και δημιουργεί αυτή την χαμηλότερη υγρασία ή αίσθηση τέλος πάντων.

Από εκεί και έπειτα για να ζεστάνεις έναν χώρο όπου αργεί να πάει η ζέστη από το κλιματιστικό, όπως πχ το μπανιο που είπα, τι είναι καλύτερο σαν επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

To σπίτι λόγω περιοχής έχει άπειρη υγρασία (είναι κοντά στη θάλασσα), σκέψου ο αφυγραντήρας δεν σταματάει ποτέ. Είναι γελοίο να παρω υγραντήρα. Απλά αν βάλεις το κλιματιστικό για πολλές ώρες τότε πάει στο άλλο άκρο η υγρασία του χώρου. Επίσης τι να την κάνω έχει θέμα είτε στο ξηρό είτε στον υγρό χώρο, θέλει το average.

Δηλαδή θα πρέπει να αναβω κλιματιστικό και υγραντηρα ταυτόχρονα, ενώ όλη την υπόλοιπη ώρα δουλευω αφυγραντήρα. Επίσης, το εναλλακτικό τύπου καλοριφεράκι, το θέλω για μικροδουλειές, πχ να ζεστάνω μπανιο, να ζεστάνω την κουζίνα το πρωί που θα σηκωθω και θα έχει ψοφο, πχ το σαλόνι αν καθεται μονη της κτλ. Δεν σκοπεύω να το κάνω βασικό μέσο θέρμανσης

Αφου το θελεις επικουρικα,για να σπας λιγο το κρυο, πηγαινεις και τσιμπας ενα καλο καλοριφερακι λαδιου

απιστευτη ευκολια ο ενσωματωμένος χρονοδιακοπτης

εγω πχ το εχω στο δωματιο των παιδιων, το προγραμματιζω να ξεκινα να δουλευει κατα τις 6.00 το πρωι, ωστε να ξυπνανε και να ετοιμαζονται σε ζεστο δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Hawk_K
εγω πάλι δεν καταλαβα, ή εχεις υγρασια ή εχεις ξηρή ατμόσφαιρα, πως γίνεται να εχεις ταυτόχρονα και τα δυο

Μετρητή υγρασίας έχεις τοποθετήσει κάπου, τι λεει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

@Hawk_K
εγω πάλι δεν καταλαβα, ή εχεις υγρασια ή εχεις ξηρή ατμόσφαιρα, πως γίνεται να εχεις ταυτόχρονα και τα δυο

Μετρητή υγρασίας έχεις τοποθετήσει κάπου, τι λεει;

Μετρητή αυτό καθέ αυτό δεν έχω, το βλέπω από τον αφυγραντήρα έμμεσα, βαζοντας τον να δουλέψει και βλέπω αν ξεκιναει η όχι. Γιατί τον σετάρεις σε πόση υγρασία θέλεις να σταματήσει. Να τον βάλεις 70% και εχεις 60 στον χώρο δεν ξεκινάει καν.

Υπο φυσιολογικές συνθήκες, μία νορμαλ μέρα ακόμη και σετ στο 80% υγρασία να κάνω δουλεύει κανονικά άρα έχω παραπάνο στον χώρο. Όμως αν δουλευω φουλ το κλιματιστικό πέφτει κάτω και από 40% , δηλαδή πρέπει να το σετάρω πολ΄θυ χαμηλά για να ξεκινήσει (δεν το κάνω αυτό, το έχω κάνει πειραματικά γι ανα δω τι υγρασία έχει περίπου το σπιτι). Κλιματισμο συνήθως στους 25 βαθμούς το σετάρω.

52 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Αφου το θελεις επικουρικα,για να σπας λιγο το κρυο, πηγαινεις και τσιμπας ενα καλο καλοριφερακι λαδιου

απιστευτη ευκολια ο ενσωματωμένος χρονοδιακοπτης

εγω πχ το εχω στο δωματιο των παιδιων, το προγραμματιζω να ξεκινα να δουλευει κατα τις 6.00 το πρωι, ωστε να ξυπνανε και να ετοιμαζονται σε ζεστο δωματιο

Αυτό έχει και χρονοδιακόπτη να ανοιγει οτι ωρα του ορισεις;

Βασικά καλά το είπες κάτι να σπάει το κρύο δεν θέλω να είναι κύρια πηγή θέρμανσης.

Εγώ κοιτάω αυτό που έχει καλές κριτικές γενικά σε διάφορα sites, https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/thermantika-somata/thermopompoi/delonghi-thermopompos-hcx3220fts-2-000-0-w_3321940

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Hawk_K είπε

Μετρητή αυτό καθέ αυτό δεν έχω, το βλέπω από τον αφυγραντήρα έμμεσα, βαζοντας τον να δουλέψει και βλέπω αν ξεκιναει η όχι. Γιατί τον σετάρεις σε πόση υγρασία θέλεις να σταματήσει. Να τον βάλεις 70% και εχεις 60 στον χώρο δεν ξεκινάει καν.

Υπο φυσιολογικές συνθήκες, μία νορμαλ μέρα ακόμη και σετ στο 80% υγρασία να κάνω δουλεύει κανονικά άρα έχω παραπάνο στον χώρο. Όμως αν δουλευω φουλ το κλιματιστικό πέφτει κάτω και από 40% , δηλαδή πρέπει να το σετάρω πολ΄θυ χαμηλά για να ξεκινήσει (δεν το κάνω αυτό, το έχω κάνει πειραματικά γι ανα δω τι υγρασία έχει περίπου το σπιτι). Κλιματισμο συνήθως στους 25 βαθμούς το σετάρω.

Αυτό έχει και χρονοδιακόπτη να ανοιγει οτι ωρα του ορισεις;

Βασικά καλά το είπες κάτι να σπάει το κρύο δεν θέλω να είναι κύρια πηγή θέρμανσης.

Εγώ κοιτάω αυτό που έχει καλές κριτικές γενικά σε διάφορα sites, https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/thermantika-somata/thermopompoi/delonghi-thermopompos-hcx3220fts-2-000-0-w_3321940

Σε αυτο που σου εβαλα στο λινκ, ναι εχει χρονοδιακοπτη μεχρι 9 ωρες. Δλδ του ρυθμιζεις οτι σε 9ωρες η σε 8 ωρες η σε 6 ωρες απο τωρα θα αναψεις στην ταδε θερμοκρασια και σε αυτο το επιπεδο - συνηθως το βαζω και αναβει στις 8 ωρες (τα βαζω για υπνο γυρω στις 22.00) στους 25 βαθμους στο μεσαιο επιπεδο

Φανταζομαι κατι αντιστοιχο θα εχει και αυτο που παρεθεσες απλα επειδη δεν ξερω κατα ποσο οι θερμοπομποι δινουν καλη ζεστη - που να μενει και οταν σβησουν - επαιξα στα σιγουρα και πηγα σε καλοριφερ λαδιου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φυσιολογικά επίπεδα σχετικής υγρασίας για να υπάρχει άνεση στον χώρο είναι 50 με 65%. Το κλιματιστικό δεν μειώνει την σχετική υγρασία. Επειδή και εμείς είχαμε θέματα με πονοκεφάλους με τα δικά μας, 2-3 πράγματα συμβαίνουν, ο χώρος δεν είναι καθαρός από τις σκόνες η δεν έχει γίνει καθαρισμός στο κλιματιστικο, η ταχύτητα του ανεμιστήρα είναι δυνατή χρειάζεται να την χαμηλώσετε. Πρέπει να. Αναζητήσετε αλλού την λύση, αγοράστε ένα υγρόμετρο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικά ΟΝΤΩΣ προκαλουν ΑΙΣΘΗΣΗ ξηροτητας του αέρα περισσότερο από καλοριφέρ . Επιστημονικη κουβέντα το γιατί. Ολα τα μέσα θέρμανσης (Και τα κλιματιστικά και το καλοριφέρ ηλεκτρικό ή πετρελαίου κλπ) μειωνουν τη σχετική υγρασία στον αέρα με την αύξηση της θερμοκρασίας. Μόνη λύση ο υγραντηρας ή ακόμη καλύτερα κλιματιστικό με ενσωματωμενη ρύθμιση υγρασίας (αν αντέχει η τσέπη το αρχικό κοστος). Εναλλακτικά βάζεις μια λεκάνη με νέρο στο χώρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...