Προς το περιεχόμενο

Δεν φορτώνουν τα linux μετά απο καθαρισμό της Cache Memory


IAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Όντως είναι και χρειάζεται προσοχή. Είναι όμως και ο καλύτερος τρόπος εγγραφής μιας εικόνας ενός bootable μέσου. Εγώ τουλάχιστον τη χρησιμοποιώ πάντα για τέτοιες περιπτώσεις και ποτέ δεν έχει αποτύχει. Επειδή όμως είναι και επικίνδυνη και επειδή πλέον δεν τη χρησιμοποιώ συχνά, έφτιαξα πριν καμια 10ρια μέρες ένα gui ώστε να κάνω πιο εύκολη και λιγότερο επικίνδυνη τη χρήση της. Δημιουργήθηκε για προσωπική χρήση, αλλά μιας και αναφέρθηκε η dd την αναφέρω κι αυτή μήπως και θέλει κανείς να τη δοκιμάσει. Ανιχνεύει μόνο τους εξωτερικούς δίσκους μέσω usb, οπότε δεν υπάρχει φόβος να γίνει εγγραφή σε κάποιο εσωτερικό σκληρό. Μπορεί επίσης να γίνει τροποποίηση της τελικής εντολής, αν κάποιος θέλει να προσθέσει κάποια παράμετρο στην dd εκτός των sync και progress.

Έτσι είναι εμφανισιακά:

ddBurnIso.png

την έχεις κάπου για κατέβασμα ;

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να την ανεβάσω κάπου, και να δώσω το link.

EDIT:

Ανέβηκε εδώ, μιας και είναι μικρή σε μέγεθος. Δεν είναι σε πακέτο, απλά αποσυμπιέζετε το αρχείο όπου θέλετε, τρέχει με το "ddburnIso.py" (ίσως χρειαστεί να γίνει εκτελέσιμο), είναι σε pyqt5 οπότε χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη.

dd-BurnIso-gui.zip

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Όχι, αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να την ανεβάσω κάπου, και να δώσω το link.

EDIT:

Ανέβηκε εδώ, μιας και είναι μικρή σε μέγεθος. Δεν είναι σε πακέτο, απλά αποσυμπιέζετε το αρχείο όπου θέλετε, τρέχει με το "ddburnIso.py" (ίσως χρειαστεί να γίνει εκτελέσιμο), είναι σε pyqt5 οπότε χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη.

dd-BurnIso-gui.zip 530 kB · 11 downloads

δυστυχώς δεν κατεβαίνει  το zip και εμφανίζει το παρακατω

Αναφορά σε κείμενο

<Error>
<Code>UnauthorizedAccess</Code>
<Message>
b2ContentDisposition is prohibited for unauthenticated requests
</Message>
</Error>

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ και βγάζει το ίδιο. Tο έβαλα και στο dropbox:

Άκυρο, για κάποιο λόγο βγάζει μόνο επιλογή εξαγωγής, θα το βάλω κάπου αλλού..

http://www.mediafire.com/file/676h6pavod1811c/dd-burnIso-ui_1.1.zip/file

Επεξ/σία από dancer_69
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dancer_69 είπε

Μόλις το δοκίμασα κι εγώ και βγάζει το ίδιο. Tο έβαλα και στο dropbox:

Άκυρο, για κάποιο λόγο βγάζει μόνο επιλογή εξαγωγής, θα το βάλω κάπου αλλού..

http://www.mediafire.com/file/dtujj14mzt2ym9q/dd-BurnIso-gui.zip/file

εξαιρετικό 🙂👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Όχι, αλλά αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να την ανεβάσω κάπου, και να δώσω το link.

EDIT:

Ανέβηκε εδώ, μιας και είναι μικρή σε μέγεθος. Δεν είναι σε πακέτο, απλά αποσυμπιέζετε το αρχείο όπου θέλετε, τρέχει με το "ddburnIso.py" (ίσως χρειαστεί να γίνει εκτελέσιμο), είναι σε pyqt5 οπότε χρειάζεται να είναι εγκατεστημένη.

dd-BurnIso-gui.zip 530 kB · 16 downloads

Το κατέβασα, αλλά σε Mint Xfce δεν τρέχει και το πακέτο PyQt5 δεν υπάρχει καν στα repos. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρέχει κάν στο ubuntu και θέλει kde ή άλλη qt based διανομή όπως π.χ. το lubuntu που έχει lxqt;

apt list PyQt5
Listing... Done
./ddburnIso.py 
Traceback (most recent call last):
  File "./ddburnIso.py", line 2, in <module>
    import BurnIso
  File "/Downloads/dd/dd-BurnIso-gui/BurnIso.py", line 5, in <module>
    from PyQt5 import QtWidgets
ModuleNotFoundError: No module named 'PyQt5'

 

Με

apt search PyQt5

μεταξύ άλλων μου έβγαλε αυτό το πακέτο

python3-pyqt5

Αυτό πρέπει να εγκαταστήσω;

Ok, το βρήκα με googling, όντως αυτό το πακέτο έπρεπε να εγκαταστήσω. Ωστόσο υπάρχει ένα θεματάκι με το gui:

Screenshot-2020-11-04-01-22-03.png

Ανάλυση οθόνης σε παλιό λαπτοπ 1366x768

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το όνομα του πακέτου διαφέρει ελαφρά ανάλογα τη διανομή. Ουσιαστικά πρόκειται για python3 με Qt5 γραφικό περιβάλλον.

Σχετικά με το gui υποθέτω εννοείς τα μεγέθη των γραμματοσειρών και τα 3 πλαίσια εισαγωγής κειμένου. Όσον αφορά τα κείμενα, λογικά δεν είναι εγκατεστημένη η γραμματοσειρά και χρησιμοποιείται η default του συστήματός σου. Η γραμματοσειρά είναι η "carlito". Θα δοκιμάσω να την ενσωματώσω στην εφαρμογή ώστε να παραμένει η ίδια ανεξάρτήτου θέματος.

Τώρα όσον αφορά τα πλαίσια κειμένου και εκεί τα προεπιλεγμένα στο qt designer έχουν χρησιμοποιηθεί με μόνη διαφορά την αλλαγή χρώματος background και γραμματοσειράς. Κι εδώ λοιπόν μάλλον έχει σχέση με το θέμα του κάθε συστήματος. Επειδή(όπως έχω αναφέρει παλαιότερα), ασχολούμαι με τον προγραμματισμό περιστασιακά ως χόμπυ και δεν έχω κάποιο σχετικό γνωσιακό υπόβαθρο, δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορώ να καταφέρω κάτι ανάλογο με τη γραμματοσειρά. Θα το κοιτάξω πάντως.

Οι γραμματοσειρές πρέπει να είναι εντάξει τώρα. Για τα πλαίσια, έκανα μια αλλαγή στο πρώτο. Αν έχει κάποια διαφορά(σε μένα φαίνεται ίδιο) σε σχέση με τ' άλλα και είναι εντάξει θα την κάνω και στα άλλα.

http://www.mediafire.com/file/676h6pavod1811c/dd-burnIso-ui_1.1.zip/file

Επεξ/σία από dancer_69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Το κατέβασα, αλλά σε Mint Xfce δεν τρέχει και το πακέτο PyQt5 δεν υπάρχει καν στα repos. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρέχει κάν στο ubuntu και θέλει kde ή άλλη qt based διανομή όπως π.χ. το lubuntu που έχει lxqt;


apt list PyQt5
Listing... Done

./ddburnIso.py 
Traceback (most recent call last):
  File "./ddburnIso.py", line 2, in <module>
    import BurnIso
  File "/Downloads/dd/dd-BurnIso-gui/BurnIso.py", line 5, in <module>
    from PyQt5 import QtWidgets
ModuleNotFoundError: No module named 'PyQt5'

Με


apt search PyQt5

μεταξύ άλλων μου έβγαλε αυτό το πακέτο


python3-pyqt5

Αυτό πρέπει να εγκαταστήσω;

Ok, το βρήκα με googling, όντως αυτό το πακέτο έπρεπε να εγκαταστήσω. Ωστόσο υπάρχει ένα θεματάκι με το gui:

Screenshot-2020-11-04-01-22-03.png

Ανάλυση οθόνης σε παλιό λαπτοπ 1366x768

αγαπητέ RTW4ever στο synaptic γράψε την λέξη python3 και ψάξε μετά χειροκίνητα  το επόμενο γράμμα, τα έχει αλφαβητικά ,στην διανομή μου  ήταν έτσι  python3-module-PyQt5, είναι πολύ ωραίο πρόγραμμα   🙂

ΥΓ: dancer_69 ,για χόμπι πολύ καλή δουλειά έκανες.🙂

Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...