Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία φόρτωσης Win10


topmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας και καλό μήνα.

Το πρόβλημα που έχει φίλος μου είναι ότι δεν ανοίγουν τα Windows 10 σε laptop Asus VivoBook και παρόλο που προσπαθώ επιδιόρθωση με την εντολή "sfc /scannow /offbootdir=c:\ /offwindir=c:\Windows" που βρήκα σε άλλο site, πατώ το enter μετά την εντολή και δεν κάνει τίποτα απολύτως. Ούτε με bootable usb Win10 φτιάχνει το πρόβλημα, προσπαθώ να κάνω επαναφορά και βρίσκει ότι ο δίσκος C έχει σφάλματα, τα Windows εντόπισαν κατεστραμμενο αρχείο συστήματος στο OS (C:). Ζητά να ελέγξω το δίσκο για σφάλματα πριν τον επαναφέρω, ξεκινώ τη διαδικασία σάρωση και επιδιόρθωση  αλλά ενώ φτάνει κάπου στη μέση περίπου, αρχίζει πάλι από την αρχή η σάρωση και επιδιόρθωση και γίνεται συνεχώς αυτό το πράγμα.

Να υποθέσω ότι έχει χτυπήσει ο σκληρός δίσκος 1ΤΒ; Γλιτώνει χωρίς φορματ; Αλλά και φορματ να κάνω, ποιος μου λέει ότι αν περάσω ξανά τα Windows 10 δεν θα υπάρξει το ίδιο πρόβλημα ξανά; Πάω για νέο δίσκο (SSD θα βάλω) ίσως; 

Το laptop είναι αγορασμένο από Public πριν από κάποιο διάστημα και δεν ξέρει που έχει την απόδειξη ο φίλος, τι κάνουμε; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατεβασε ενα live usb και με τα εργαλεία του τσεκαρε ram και σκληρο

(πχ αυτο https://www.hirensbootcd.org/)

Επεξ/σία από Crybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, topmar είπε

Να υποθέσω ότι έχει χτυπήσει ο σκληρός δίσκος 1ΤΒ;

Μήπως έχει και δεύτερο δίσκο και η εντολή πάει σε εκείνο; Είδα ότι έχει και 256GB SSD. Σ' αυτόν θα πρέπει να βρίσκεται το λειτουργικό. 

2 ώρες πριν, topmar είπε

δεν ξέρει που έχει την απόδειξη ο φίλος,

Αν έδωσε τα στοιχεία του για να το πάρει, τότε μπορεί να πει το όνομά του ή το κινητό του στο κατάστημα και να του βρουν την απόδειξη.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μήπως έχει και δεύτερο δίσκο και η εντολή πάει σε εκείνο; Είδα ότι έχει και 256GB SSD. Σ' αυτόν θα πρέπει να βρίσκεται το λειτουργικό. 

Αν έδωσε τα στοιχεία του για να το πάρει, τότε μπορεί να πει το όνομά του ή το κινητό του στο κατάστημα και να του βρουν την απόδειξη.

Όχι, δεν έχει δεύτερο σκληρό δίσκο, σκέφτηκα ότι εάν χάλασε ο υπάρχον να αντικατασταθεί με SSD. 

Από τα στοιχεία του μπορούν να το βρουν λες ε; Θα το δοκιμάσει λοιπόν.... Το να χαλάσει ο σκληρός δίσκος είναι εντός κάλυψης εγγύησης πιστεύω.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2020 στις 2:24 ΜΜ, topmar είπε

Όχι, δεν έχει δεύτερο σκληρό δίσκο,

Σωστά, δεν κοίταξα στα εκτός παραγωγής. Κάποιο από αυτά θα είναι: 1, 2, 3

Στις 1/11/2020 στις 2:24 ΜΜ, topmar είπε

Από τα στοιχεία του μπορούν να το βρουν λες ε;

Στο Πλαίσιο τα τελευταία 4 χρόνια αν μου χαλάσει κάτι και θέλω αντικατάσταση τους δίνω το τηλέφωνο και μου βρίσκουν την εγγύηση.

Στις 1/11/2020 στις 2:24 ΜΜ, topmar είπε

Το να χαλάσει ο σκληρός δίσκος είναι εντός κάλυψης εγγύησης πιστεύω.... 

Αν χάλασε ναι (2 χρόνια ισχύει), αν θέλει φορμάτ δε νομίζω να κάνουν (δωρεάν).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη...αν θελεις κατεβασε το "WinPE 10-8 Sergei Strelec English" Το γραφεις σε ενα boot usb και μπουταρεις απο εκει.Εναι ενα πολυ χρησιμο εργαλείο.Αφενος εχει καποια εργαλεια για χρηση boot αλλα και portable εκδοση διαφορων εκδοσεων windows με παρα πολλά εργαλεια. Κάνε μια αναζητηση και θα το βρεις

WinPE 10-8 Sergei Strelec (x86/x64/Native x86) 2020.09.21 English version

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Crybal είπε

WinPE 10-8 Sergei Strelec (x86/x64/Native x86) 2020.09.21 English version

Αυτο  είναι κάτι σαν και το hirent boot ; 🤔

 
Επεξ/σία από optimerious
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, optimerious είπε

Αυτο  είναι κάτι σαν και το hirent boot ; 🤔

 

Εν μέρει ναι.Το hirens ειχε περισσοτερα προγραμματα σε dos mode.Σε αυτο εχει πολύ λίγα σε (boot) dos αλλά πολλά σε Windows PE.Επίσης μπορείς να μπουταρεις σε διαφορες εκδοσεις των windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Σωστά, δεν κοίταξα στα εκτός παραγωγής. Κάποιο από αυτά θα είναι: 1, 2, 3

Στο πλαίσιο τα τελευταία 4 χρόνια αν μου χαλάσει κάτι και θέλω αντικατάσταση τους δίνω το τηλέφωνο και μου βρίσκουν την εγγύηση.

Αν χάλασε ναι (2 χρόνια ισχύει), αν θέλει φορμάτ δε νομίζω να κάνουν.

Εκεί θα καταλήξω αν δεν βγάλω άκρη με επιδιόρθωση πρώτα... Ευχαριστώ 

2 ώρες πριν, Crybal είπε

Αλλαγη...αν θελεις κατεβασε το "WinPE 10-8 Sergei Strelec English" Το γραφεις σε ενα boot usb και μπουταρεις απο εκει.Εναι ενα πολυ χρησιμο εργαλείο.Αφενος εχει καποια εργαλεια για χρηση boot αλλα και portable εκδοση διαφορων εκδοσεων windows με παρα πολλά εργαλεια. Κάνε μια αναζητηση και θα το βρεις

WinPE 10-8 Sergei Strelec (x86/x64/Native x86) 2020.09.21 English version

Χμ, θα το δοκιμάσω αύριο λοιπόν και θα γράψω εντυπώσεις... Κάνει επιδιόρθωση στο ήδη εγκατεστημένο λογισμικό Windows αυτό; Ευχαριστώ 

1 ώρα πριν, peter_p είπε

Βάλε τον σκληρό δίσκο σε άλλο υπολογιστή και κανε τον check disk απο εκεί, αν εισαι τυχερός θα φτιάξει.

Ας δοκιμάσω πρώτα τους παραπάνω τρόπους και μετά καταλήγω σε τέτοια "εγχείρηση"... Ευχαριστώ πάντως... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είπα να προσπαθήσω να κάνω format και με ένα usb bootable Windows 10 ξεκίνησα τη διαδικασία εγκατάστασης των Windows 10 ξανά, αλλά έχει κολλήσει εδώ και 2 ώρες στο πρώτο βήμα "Αντιγραφή αρχείων των Windows" στο 0% και δεν κάνει τίποτα άλλο. Είναι φυσιολογικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...