Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση φωτογραφιών/βίντεο από iPhone και συμπεριφορά iCloud


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. 🙂

Καθώς πλησιάζω για πρώτη φορά στο όριο χώρου του iPhone X που έχω (64GB), με φωτογραφίες και βίντεο, θέλω να το αδειάσω το υλικό, να το αποθηκεύσω σε backup Synology και local ssd.

Η απορία μου είναι η εξής, καθώς δεν μού είναι ξεκάθαρο μέσα στο οικοσύστημα τί θα συμβεί μετά από τέτοια ενέργεια στο iCloud (έχω 200GB family πρόγραμμα εκεί).

To iCloud θα κρατήσει όλο αυτό το υλικό εκεί ή επειδή θα το διαγράψω από το iPhone, θα το διαγράψει και από εκεί κάνοντας mirror sync;

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από όλο το οικοσύστημα, σαν ευκολία και λειτουργίες πολλαπλών συσκευών και family sharing, κλπ ... αλλά θεωρώ ότι πάσχει σε τεκμηρίωση σε τέτοια θέματα iCloud και συμπεριφοράς στο sync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το sync είναι... sync, οπότε ναι, θα τα διαγράψει κι απ' το iCloud αν τα διαγράψεις απ' το iPhone. Μόνη εναλλακτική είναι να ανοίξεις το optimize storage στο iPhone ώστε να εξοικονομήσεις χώρο και ταυτόχρονα να έχεις πρόσβαση σε όλο το υλικό σου που θα παραμείνει στο iCloud στην πρωτότυπη ποιότητα. Κι εγώ τα 200GB έχω και με το optimize storage έχω 50GB Photos-Videos στο iCloud, που σε optimized μορφή καταλαμβάνουν 2GB στο iPhone. (Η αναλογία μπορεί να διαφέρει αλλά σε κάθε περίπτωση η διαφορά είναι μεγάλη).

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ναι, θα καταργηθούν κι από εκεί. Προσωπικά έκανα το εξής: κατέβασα τις πιο παλιές φωτογραφίες από το icloud και τις έσωσα σε έναν σκληρό δίσκο και μετά τις έσβησα από το τηλέφωνο και συνεπώς και από το icloud. Το optimize κάνει δουλειά αλλά και πάλι δυστυχώς άμα έχεις και μουσική και προγράμματα, τα 64gb δεν φτάνουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα λέει ο CheOnWeb (και με τα Messages ισχύει το ίδιο) αλλά να ξέρεις πως με το optimize storage δεν θα δεις ξαφνικά να αδειάζει π.χ. 20GB χώρος, θα αφαιρεθούν σιγά σιγά, όσο κάνεις χρήση του κινητού και το γεμίζεις με άλλα πράγματα, μπορεί να περάσουν μέρες δηλαδή. Εννοείται πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το upload των photos για να αρχίσει να κάνει χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, prototypegr said:

Το optimize κάνει δουλειά αλλά και πάλι δυστυχώς άμα έχεις και μουσική και προγράμματα, τα 64gb δεν φτάνουν. 

Εκεί δεν σε σώζει το ξεφόρτωμα των φωτογραφιών, που σε optimized quality θα πιάνουν 2-3 άντε 4gb. Άσε που χωρίς το optimized, μέχρι να ξανακάνεις backup θα κουβαλάς τις καινούριες σε full quality, δηλαδή θα χρειάζεσαι περισσότερο χώρο. 

2 minutes ago, SeaLion said:

Όπως τα λέει ο CheOnWeb (και με τα Messages ισχύει το ίδιο) αλλά να ξέρεις πως με το optimize storage δεν θα δεις ξαφνικά να αδειάζει π.χ. 20GB χώρος, θα αφαιρεθούν σιγά σιγά, όσο κάνεις χρήση του κινητού και το γεμίζεις με άλλα πράγματα, μπορεί να περάσουν μέρες δηλαδή. Εννοείται πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το upload των photos για να αρχίσει να κάνει χώρο.

Ο TS τις έχει ήδη πάνω και το iPhone του έχει αρχίσει να ψιλογεμίζει, οπότε λογικά θα γίνει γρήγορα η μείωση του χώρου. Υπόθεση κάνω, δεν είμαι σίγουρος γιατί εγώ τις είχα ανεβάσει απ' τον iMac και μετά άνοιξα το iCloud Photos στο iPhone, έχοντας ήδη ανοιχτό το optimize. 

7 minutes ago, SeaLion said:

και με τα Messages ισχύει το ίδιο

Αυτά τα κούφια εικονίδια που βλέπω σε παλιά μηνύματα αυτό είναι φαντάζομαι, ε;. Το κάνει αυτόματα ή μπορείς να το ρυθμίσεις από κάπου; Μερικές φορές πατάω πάνω αλλά δεν κατεβαίνει κάτι. Bug λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σάς ευχαριστώ όλους για τις ως τώρα απαντήσεις.

Δεν θέλω να καταφύγω στη λύση του optimized storage, γιατί το πρόβλημα στο μυαλό μου δεν είναι μόνο η έλλειψη χώρου στο κινητό, αλλά η long-term ακεραιότητα των φωτογραφιών/βίντεο. Π.χ. τώρα έχω τα πλήρη αρχεία και σε κινητό και σε iCloud. Αν πάω σε optimized, θα χάσω το ένα σημείο αν συμβεί κάτι στο iCloud. Επίσης, με ενδιαφέρει να έχει μελλοντική ασφάλεια το procedure που θα ακολουθήσω. Δηλαδή να κάνω το ίδιο κάθε φορά που θα γεμίζει το εκάστοτε επόμενο κινητό iPhone.

Για να ολοκληρώσω την αρχική τοποθέτηση, θέλω και να έχω χώρο στο κινητό, αλλά και να έχω σε πολλαπλά σημεία τα αρχεία, για λόγους disaster recovery. Θέλω δηλαδή και το local backup σε 2 σημεία, ssd και synology raid 1.

Αν συμβαίνει πλήρες mirror sync μεταξύ iPhone και iCloud όπως τα περιγράφετε, τότε αναγκαστικά πάω σε άδειασμα κινητού και iCloud και ύπαρξη του ως τώρα archive αποκλειστικά τοπικά στις 2 λύσεις που προανέφερα.

Για να το επεκτείνω, θα μπορούσα αυτό το local archive να το κάνω backup στο iCloud από PC, σαν single αρχείο, αφού έχω διαθέσιμο χώρο εκεί;

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PC ή Mac είσαι; 
Γενικά μπορείς να έχεις το Optimized for storage on στο iPhone και off στο Mac (με το iCloud σε Windows PC δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς αλλά μπορεί να έχει κάποιο αντίστοιχο setting) και έτσι να έχεις όλο το library στον υπολογιστή κατεβασμένο άρα και να το κάνεις backup σε κάποιο άλλο μέρος. Αν ήδη πληρώνεις για iCloud είναι κρίμα να μην έχεις syncable backup εκεί + θα χάσεις και το όλο "magic" που θα περνάνε αυτόματα όλες οι φωτό σε iCloud+υπολογιστή.

 

4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Αυτά τα κούφια εικονίδια που βλέπω σε παλιά μηνύματα αυτό είναι φαντάζομαι, ε;. Το κάνει αυτόματα ή μπορείς να το ρυθμίσεις από κάπου; Μερικές φορές πατάω πάνω αλλά δεν κατεβαίνει κάτι. Bug λες;

Ναι, είναι εικόνες που έχουν σβηστεί από το τηλέφωνο. Κανονικά πρέπει να τις κατεβάζει αν κάνεις tap (το λέει κιόλας). Μερικές άλλες φορές χάνει τα preview thumbnails από links που έχεις ανταλλάξει - αυτά δεν είναι μέρος των iMessages αλλά ζουν στην cache (στο other στο iPhone) και μπορεί να μην υπάρχουν πια για να τα ξανακατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, kostasgr78 said:

Σάς ευχαριστώ όλους για τις ως τώρα απαντήσεις.

Δεν θέλω να καταφύγω στη λύση του optimized storage, γιατί το πρόβλημα στο μυαλό μου δεν είναι μόνο η έλλειψη χώρου στο κινητό, αλλά η long-term ακεραιότητα των φωτογραφιών/βίντεο. Π.χ. τώρα έχω τα πλήρη αρχεία και σε κινητό και σε iCloud. Αν πάω σε optimized, θα χάσω το ένα σημείο αν συμβεί κάτι στο iCloud. Επίσης, με ενδιαφέρει να έχει μελλοντική ασφάλεια το procedure που θα ακολουθήσω. Δηλαδή να κάνω το ίδιο κάθε φορά που θα γεμίζει το εκάστοτε επόμενο κινητό iPhone.

Για να ολοκληρώσω την αρχική τοποθέτηση, θέλω και να έχω χώρο στο κινητό, αλλά και να έχω σε πολλαπλά σημεία τα αρχεία, για λόγους disaster recovery. Θέλω δηλαδή και το local backup σε 2 σημεία, ssd και synology raid 1.

Αν συμβαίνει πλήρες mirror sync μεταξύ iPhone και iCloud όπως τα περιγράφετε, τότε αναγκαστικά πάω σε άδειασμα κινητού και iCloud και ύπαρξη του ως τώρα archive αποκλειστικά τοπικά στις 2 λύσεις που προανέφερα.

Για να το επεκτείνω, θα μπορούσα αυτό το local archive να το κάνω backup στο iCloud από PC, σαν single αρχείο, αφού έχω διαθέσιμο χώρο εκεί;

Το local archive ναι, μπορείς να το σώσεις στο iCloud Drive αλλά δεν βλέπω τον λόγο. Θα καταναλώσεις τον διπλάσιο χώρο στο iCloud χωρίς κάποια extra ασφάλεια. Το optimize storage σε συνδυασμό με ένα local backup αυτού σε εξωτερικό δίσκο αρκεί, κατά τη γνώμη μου. Τώρα αν θες να κάνεις και διπλό-τριπλό backup δεν σε εμποδίζει κανείς. Το να τα κατεβάζεις όμως απ' το iCloud, σου αφαιρεί το πλεονέκτημα της άμεσης πρόσβασης σε όλο σου το υλικό ανά πάσα στιγμή και από οπουδήποτε. Δεν ξέρω πόσο χώρο καταλαμβάνουν τώρα οι φωτογραφίες σου στο iPhone αλλά με 10GB optimized media (που αντιστοιχούν σε~200GB στο cloud) και με 20-30GB διαθέσιμα στο επόμενό σου iPhone αν πας σε 128άρι, θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό. 

3 minutes ago, SeaLion said:

Γενικά μπορείς να έχεις το Optimized for storage on στο iPhone και off στο Mac (με το iCloud σε Windows PC δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς αλλά μπορεί να έχει κάποιο αντίστοιχο setting) και έτσι να έχεις όλο το library στον υπολογιστή κατεβασμένο άρα και να το κάνεις backup σε κάποιο άλλο μέρος.

Στα Windows νομίζω ότι δεν έχεις ούτως ή άλλως δυνατότητα για optimize, οπότε θα έχει ένα copy των originals που όπως λες μπορεί να το κάνει κάπου άλλου backup. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SeaLion είπε

PC ή Mac είσαι; 
Γενικά μπορείς να έχεις το Optimized for storage on στο iPhone και off στο Mac (με το iCloud σε Windows PC δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς αλλά μπορεί να έχει κάποιο αντίστοιχο setting) και έτσι να έχεις όλο το library στον υπολογιστή κατεβασμένο άρα και να το κάνεις backup σε κάποιο άλλο μέρος. Αν ήδη πληρώνεις για iCloud είναι κρίμα να μην έχεις syncable backup εκεί + θα χάσεις και το όλο "magic" που θα περνάνε αυτόματα όλες οι φωτό σε iCloud+υπολογιστή.

Πολύ καλή ιδέα αυτή, αλλά είμαι σε PC. Οπότε ίσως λύνεται η εξίσωση με αγορά Mac, έστω και Mini. 😀

 

22 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το local archive ναι, μπορείς να το σώσεις στο iCloud Drive αλλά δεν βλέπω τον λόγο. Θα καταναλώσεις τον διπλάσιο χώρο στο iCloud χωρίς κάποια extra ασφάλεια. Το optimize storage σε συνδυασμό με ένα local backup αυτού σε εξωτερικό δίσκο αρκεί, κατά τη γνώμη μου. Τώρα αν θες να κάνεις και διπλό-τριπλό backup δεν σε εμποδίζει κανείς. Το να τα κατεβάζεις όμως απ' το iCloud, σου αφαιρεί το πλεονέκτημα της άμεσης πρόσβασης σε όλο σου το υλικό ανά πάσα στιγμή και από οπουδήποτε. Δεν ξέρω πόσο χώρο καταλαμβάνουν τώρα οι φωτογραφίες σου στο iPhone αλλά με 10GB optimized media (που αντιστοιχούν σε~200GB στο cloud) και με 20-30GB διαθέσιμα στο επόμενό σου iPhone αν πας σε 128άρι, θα είσαι καλυμμένος για πολύ καιρό. 

Στα Windows νομίζω ότι δεν έχεις ούτως ή άλλως δυνατότητα για optimize, οπότε θα έχει ένα copy των originals που όπως λες μπορεί να το κάνει κάπου άλλου backup. 

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Αν αφαιρεθεί το υλικό από το iCloud, χάνεται η «μαγεία» του οικοσυστήματος.
Καλή ιδέα, αυτό με το 128. Ήδη είμαι στο πρόγραμμα να  αλλάξω iPhone στο επόμενο εξάμηνο.

Οπότε αν παίξει αυτό το σενάριο, με πλήρη αντίγραφα στο iCloud, αλλά όχι στο iPhone ... μπορώ να τραβάω local backup σε PC και Synology, απευθείας από το iCloud, με κάποιον αυτοματοποιημένο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Πολύ καλή ιδέα αυτή, αλλά είμαι σε PC. Οπότε ίσως λύνεται η εξίσωση με αγορά Mac, έστω και Mini. 😀

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Αν αφαιρεθεί το υλικό από το iCloud, χάνεται η «μαγεία» του οικοσυστήματος.
Καλή ιδέα, αυτό με το 128. Ήδη είμαι στο πρόγραμμα να  αλλάξω iPhone στο επόμενο εξάμηνο.

Οπότε αν παίξει αυτό το σενάριο, με πλήρη αντίγραφα στο iCloud, αλλά όχι στο iPhone ... μπορώ να τραβάω local backup σε PC και Synology, απευθείας από το iCloud, με κάποιον αυτοματοποιημένο τρόπο;

Για disaster εγω ανεβαζω και iCloud και οnedrive παραλληλα αυτοματα βεβαια.

Επίσης μέσω freenas κατεβαζω καθε μερα το onedrive σε σκληρο δισκο αυτοματα που μετα τον κανω replicate σε αλλο δισκο αυτοματα.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Για disaster εγω ανεβαζω και iCloud και οnedrive παραλληλα αυτοματα βεβαια.

Επίσης μέσω freenas κατεβαζω καθε μερα το onedrive σε σκληρο δισκο αυτοματα που μετα τον κανω replicate σε αλλο δισκο αυτοματα.

Εξαιρετικός συνδυασμός μού ακούγεται. Θα το αξιολογήσω.

Το πρόβλημα είναι τί γίνεται όταν ταβανιάζει χωρητικότητα η συσκευή παραγωγής του υλικού (iPhone) και τί γίνεται με το πρωτογενές backup από το iCloud προς την όποια κατεύθυνση. Μετά τα άλλα κινούνται στο πλαίσιο που ανέφερες, με όμορφο συνδυασμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasgr78 είπε

Εξαιρετικός συνδυασμός μού ακούγεται. Θα το αξιολογήσω.

Το πρόβλημα είναι τί γίνεται όταν ταβανιάζει χωρητικότητα η συσκευή παραγωγής του υλικού (iPhone) και τί γίνεται με το πρωτογενές backup από το iCloud προς την όποια κατεύθυνση. Μετά τα άλλα κινούνται στο πλαίσιο που ανέφερες, με όμορφο συνδυασμό.

Θα παίξεις με optimize storage στο iPhone .το υλικο που θα ανεβει στο cloud ειναι το original αρχειο και οχι η κουρεμενη εκδοση και το εχεις παντα διαθεσιμο , επισης το υλικο που ανεβαινει στο οnedrive eιναι το original.

επίσης αν δεν θες να έχεις 2ο πάροχο cloud , στηνεις δικο σου cloud το nextcloud. που σκεφτομαι να υλοποιησω.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Θα παίξεις με optimize storage στο iPhone .το υλικο που θα ανεβει στο cloud ειναι το original αρχειο και οχι η κουρεμενη εκδοση και το εχεις παντα διαθεσιμο , επισης το υλικο που ανεβαινει στο οnedrive eιναι το original.

επίσης αν δεν θες να έχεις 2ο πάροχο cloud , στηνεις δικο σου cloud το nextcloud. που σκεφτομαι να υλοποιησω.

Οκ, το πρώτο ερώτημα λύθηκε. Στο iPhone δεν θα έχουμε ποτέ τις πλήρεις εκδόσεις των αρχείων.

Από το iCloud πώς κάνεις πίσω στο PC αυτοματοποιημένο sync, ώστε να το συγχρονίσεις μετά και με άλλες λύσεις, π.χ. OneDrive ή local Synology; (αναφέρομαι πάντα σε PC και όχι σε Mac)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Οκ, το πρώτο ερώτημα λύθηκε. Στο iPhone δεν θα έχουμε ποτέ τις πλήρεις εκδόσεις των αρχείων.

Από το iCloud πώς κάνεις πίσω στο PC αυτοματοποιημένο sync, ώστε να το συγχρονίσεις μετά και με άλλες λύσεις, π.χ. OneDrive ή local Synology; (αναφέρομαι πάντα σε PC και όχι σε Mac)

η μια λύση . το οnedrive το εχεις στο pc οποτε μετα συγχρονιζεις μεσω αυτου.

η άλλη λύση είναι εφαρμογή στο κινητό onedrive,όπου μόλις βγαλεις φωτό την ανεβάζει στο onedrive και μετά μέσω nas τραβας τα αρχεια απο το onedrive και τα βλεπεις σαν share στο pc σου. (αυτο εχω σαν λυση οταν ειμαι σε windows περιβαλλον..σπανια)

η άλλη είναι να κατεβάσεις το iCloud app στο pc και να συγχρονιζεις χειροκινητα λογικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

η μια λύση . το οnedrive το εχεις στο pc οποτε μετα συγχρονιζεις μεσω αυτου.

η άλλη λύση είναι εφαρμογή στο κινητό onedrive,όπου μόλις βγαλεις φωτό την ανεβάζει στο onedrive και μετά μέσω nas τραβας τα αρχεια απο το onedrive και τα βλεπεις σαν share στο pc σου. (αυτο εχω σαν λυση οταν ειμαι σε windows περιβαλλον..σπανια)

η άλλη είναι να κατεβάσεις το iCloud app στο pc και να συγχρονιζεις χειροκινητα λογικα.

Την πρώτη δεν την κατάλαβα.

Στη δεύτερη, αν εγκαταστήσω τώρα το OneDrive, θα μπορεί να τραβήξει όλο το αρχείο των υπαρχόντων φωτογραφιών/βίντεο και να το κάνει sync;
Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι έχεις ακόμα τα πλήρη αρχεία στο iPhone, άρα δεν μάς δίνει λύση στο θέμα του sync του iCloud, αν έχουμε πάει σε optimized στο iPhone. 😀

Στην τρίτη λύση, το έχω δοκιμάσει και παίζει να είναι η χειρότερα γραμμένη εφαρμογή για Windows ever! Δεν μού τράβηξε ποτέ σωστά τα αρχεία, αλλά και ούτε κάνει σωστό sync, κατά την έναρξη κάθε φορά!

Σκέφτομαι τώρα, ότι τελικά η Apple για local backup του iCloud απευθείας, σε οδηγεί αναγκαστικά σε Mac. Μετά από το Mac με όλο το πλήρες αρχείο, θα μπορούσες να κάνεις δευτερεύον sync προς οπουδήποτε, π.χ. άλλη cloud λύση ή local Synology.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...