Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση φωτογραφιών/βίντεο από iPhone και συμπεριφορά iCloud


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, alexakos89 said:

η άλλη είναι να κατεβάσεις το iCloud app στο pc και να συγχρονιζεις χειροκινητα λογικα.

Το iCloud for Windows συγχρονίζει αυτόματα το iCloud Photos με το Local folder στο PC. Το θέμα είναι πώς θα το συγχρονίσεις με το άλλο cloud. Μία λύση είναι ίσως το Mega.nz που σου δίνει τη δυνατότητα να του δείξεις εσύ ποιο folder απ' το PC θέλεις να κάνει sync. Δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει το διπλό upload για να έχει 2 backup σε cloud, απ' τη στιγμή που πρέπει (κατά τη γνώμη μου) να κρατάει και local backup. 

3 minutes ago, kostasgr78 said:

Στην τρίτη λύση, το έχω δοκιμάσει και παίζει να είναι η χειρότερα γραμμένη εφαρμογή για Windows ever! Δεν μού τράβηξε ποτέ σωστά τα αρχεία, αλλά και ούτε κάνει σωστό sync, κατά την έναρξη κάθε φορά!

Αν δεν δουλεύει σωστά το iCloud for Windows (του έδωσες αρκετό χρόνο;) τότε μόνο από browser χειροκίνητα μπορείς να τις κατεβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν δεν δουλεύει σωστά το iCloud for Windows (του έδωσες αρκετό χρόνο;) τότε μόνο από browser χειροκίνητα μπορείς να τις κατεβάσεις. 

Τού έχω δώσει ευκαιρία χρόνου 1 μήνα ανοιχτό, από 2 διαφορετικά PC (όχι ταυτόχρονα) και με διαφορετικές επανεκκινήσεις και δοκιμές. Μετά διάβασα άπειρες αναφορές για τρελά προβλήματα, και σταμάτησα να χάνω το χρόνο μου. 😀

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Την πρώτη δεν την κατάλαβα.

Στη δεύτερη, αν εγκαταστήσω τώρα το OneDrive, θα μπορεί να τραβήξει όλο το αρχείο των υπαρχόντων φωτογραφιών/βίντεο και να το κάνει sync;
Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι έχεις ακόμα τα πλήρη αρχεία στο iPhone, άρα δεν μάς δίνει λύση στο θέμα του sync του iCloud, αν έχουμε πάει σε optimized στο iPhone. 😀

Στην τρίτη λύση, το έχω δοκιμάσει και παίζει να είναι η χειρότερα γραμμένη εφαρμογή για Windows ever! Δεν μού τράβηξε ποτέ σωστά τα αρχεία, αλλά και ούτε κάνει σωστό sync, κατά την έναρξη κάθε φορά!

Σκέφτομαι τώρα, ότι τελικά η Apple για local backup του iCloud απευθείας, σε οδηγεί αναγκαστικά σε Mac. Μετά από το Mac με όλο το πλήρες αρχείο, θα μπορούσες να κάνεις δευτερεύον sync προς οπουδήποτε, π.χ. άλλη cloud λύση ή local Synology.

Αν έχει ήδη optimize storage ναι.. θα τραβηξει την μικρη εκδοση . Τραβαει ολες τις φωτο που εχεις στο κινητο μολις ανοιξεις την επιλογη.

Μπαίνεις iCloud.com και κατεβαζεις σε zip ολες τις φωτο και τις μεταφερεις σε αλλο cloud η local αν θες. που ειναι η πληρης εκδοση.

Τώρα η iCloud εφαρμογη για windows δεν ειναι σαν το onedrive? να κατεβαζει τις φωτο σε folder και καλα? Αν το κανει με καποια εφαρμογη backup θα μπορεις αυτοματα να τις περνας στο nas σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

Αν έχει ήδη optimize storage ναι.. θα τραβηξει την μικρη εκδοση . Τραβαει ολες τις φωτο που εχεις στο κινητο μολις ανοιξεις την επιλογη.

Μπαίνεις iCloud.com και κατεβαζεις σε zip ολες τις φωτο και τις μεταφερεις σε αλλο cloud η local αν θες. που ειναι η πληρης εκδοση.

Τώρα η iCloud εφαρμογη για windows δεν ειναι σαν το onedrive? να κατεβαζει τις φωτο σε folder και καλα? Αν το κανει με καποια εφαρμογη backup θα μπορεις αυτοματα να τις περνας στο nas σου.

Ναι, το πρόβλημα της πρώτης λύσης είναι ότι στο αρχικό πρόβλημα που συζητάμε, δεν θα έχουμε ποτέ τις πλήρεις εκδόσεις στο κινητό.

Στο κατέβασμα από το iCloud σαν zip, μάλλον εννοείς για κάθε φορά χειροκίνητα. Αλλά τί κάνουμε για κάτι αυτοματοποιημένο; Εκεί είναι το πρόβλημα.

Το iCloud for Windows, πρακτικά μη αξιόπιστο, όπως είπαμε. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Πολύ καλή ιδέα αυτή, αλλά είμαι σε PC. Οπότε ίσως λύνεται η εξίσωση με αγορά Mac, έστω και Mini. 😀

Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό. Αν αφαιρεθεί το υλικό από το iCloud, χάνεται η «μαγεία» του οικοσυστήματος.
Καλή ιδέα, αυτό με το 128. Ήδη είμαι στο πρόγραμμα να  αλλάξω iPhone στο επόμενο εξάμηνο.

Οπότε αν παίξει αυτό το σενάριο, με πλήρη αντίγραφα στο iCloud, αλλά όχι στο iPhone ... μπορώ να τραβάω local backup σε PC και Synology, απευθείας από το iCloud, με κάποιον αυτοματοποιημένο τρόπο;

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις αφού έχεις ήδη τις φωτό ανεβασμένες είναι να δοκιμάσεις το iCloud στο PC σου.

Από το https://support.apple.com/en-us/HT205323

Αναφορά σε κείμενο

If you're using iCloud for Windows 10 or iCloud for Windows 7: New photos and videos you add to iCloud on another device are automatically downloaded to your PC. To download older photos and videos in iCloud for Windows 10, click the Notification area in the taskbar, then click Download Photos in the iCloud Photos notification. Choose the photos and videos you want to download by year.

Από την στιγμή που θα έχουν κατέβει όλες οι φωτό στο PC (σε κάποιον φάκελο υποθέτω) θα βρεις κάποιο τρόπο να τις κάνεις backup και σε κάποια άλλη τοποθεσία. Θα τις έχεις λοιπόν στο iCloud, στο PC και όποιο άλλο backup. Το iPhone θα κρατά από μόνο του τις πιο πρόσφατες αν έχεις το optimize on. 

Edit: τώρα είδα πως λες ότι η εφαρμογή για Windows δεν είναι καλή... Κρίμα!

Επεξ/σία από SeaLion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να συνοψίσουμε, από ό,τι φαίνεται για local backup του iCloud περιεχομένου με πλήρεις εκδόσεις, όλοι οι δρόμοι οδηγούν σε Mac υπολογιστή για το σπίτι.

Από εκεί και πέρα το local backup αυτό από το Mac, το κάνει κανείς και sync αλλού, π.χ. σε local synology ή σε άλλη cloud υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...