Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2021


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

Τιμή: 36 ευρώ περίπου για την κανονική έκδοση, 22 για την Touch. Συνήθως αυτά μεταβάλλονται ανάλογα αν η αγορά θα γίνει απευθείας από το Steam (με πιθανή έκπτωση 10%) ή από τα γνωστά κλειδάδικα (πιθανώς μαζί με κάποιο κουπόνι που θα κατεβάσει την τιμή στα 27-30 ευρώ) ή αν ο χρήστης συνεταιριστεί με άλλους για να μοιραστούν την αγορά, όπως είθισται να κάνουμε εδώ ανεπίσημα κλπ.

Μιας και βγήκε το παιχνίδι, στείλτε PM αν ενδιαφέρεται κανένας. Έχουμε καναδυο θέσεις ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 4:34 ΜΜ, johnmayson είπε

Καλησπερα παιδια μια απορια αν θελω να παρω μια ομαδα που δεν μ αρεσουν τα χρωματα που εχει στις φανελες πως τ αλλαζω;; Μπορω μεσα απο το παιχνιδι η μονο μεσα απο το editor??ο editor θα κυκλοφορησει τη τριτη ειναι δωρεαν;;Γνωριζει καποιος πως θα το κανω;; Ειναι ευκολο;;

Αν γνωριζει κανεις ας μου πει.Εσβησα το save ρεν και θα το αρχισω παλι σημερα δοκιμαστικα για κανα 2 βδομαδες.Μεσα στο πρωτο μηνα κυκλοφοριας περομενουμε update η οχι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από το παιχνίδι δεν νομίζω να γίνεται, εκτός αν έχει αλλάξει κάτι φέτος. Χρειάζεται να γίνει μέσω του editor, ο οποίος πωλείται 5,5 ευρώ στο Steam:

https://store.steampowered.com/app/1275920/Football_Manager_2021_Ingame_Editor/

Όσο για τα updates, παραδοσιακά η SI βγάζει διάφορα patches μέσα στις πρώτες εβδομάδες αλλά το καλύτερο μέρος για να μένεις ενήμερος είναι το επίσημο forum. Οτιδήποτε άλλο απλώς επαναλαμβάνει αυτά που έχουν ειπωθεί πρώτα εκεί: https://community.sigames.com/forum/25-football-manager-general-discussion/

Διαφορετικά κάνε follow το twitter του Miles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2020 στις 4:34 ΜΜ, johnmayson είπε

Καλησπερα παιδια μια απορια αν θελω να παρω μια ομαδα που δεν μ αρεσουν τα χρωματα που εχει στις φανελες πως τ αλλαζω;; Μπορω μεσα απο το παιχνιδι η μονο μεσα απο το editor??ο editor θα κυκλοφορησει τη τριτη ειναι δωρεαν;;Γνωριζει καποιος πως θα το κανω;; Ειναι ευκολο;;

Μπορείς να τα αλλάξεις από τον pre-game editor που είναι δωρεάν.

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις ακριβώς το kit που έχεις κατά νου και να το φορτώσεις στα graphics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Diinekis21 είπε

Μπορείς να τα αλλάξεις από τον pre-game editor που είναι δωρεάν.

Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις ακριβώς το kit που έχεις κατά νου και να το φορτώσεις στα graphics.

Ακριβως πηγαινοντας στα tools γραφει fm 21 editor δε το κατεβασα ακομα αλλα θα το κανω.Αντε και κατεβηκε ποια ειναι η διαδικασια αν μπορεις να μ δειξεις σε μια τυχαια ομαδα πχ να εχει κοκκινο και μπλε σαν χρωματα φανελας εντος και εκτος. Εγω θελω να τις κανω πορτοκαλι και μωβ αυτο μονο να θελω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα να βάλουν το dark skin στο επίσημο release ίσως το βάλουν σε κάνα update,κατέβασα και αυτό εδώ https://www.fmscout.com/a-priisek-dark-fm21-skin.html αλλά έχει πολλές ατέλειες λογικά από σήμερα πιάνει δουλειά η κοινότητα όλο και κάτι θα βγει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα οκ εβαλα 3 καινουρια κιτς στη ομαδα με αλλο τροπο. Το pre game editor το σβηνω δε μου χρειαστηκε.Οσο για τα σκινς περνα μια βολτα απο fm scout βαλανε αλλο ενα σημερα εκτος απο αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε κυκλοφορουσε και γινόταν πανικός!

Τώρα βγαίνει, και δεν ασχολείται κανένας.

 

Το game είναι ίδιο εδώ και μια 10ετια τουλάχιστον.Αλλαζουν θέση τα κουμπάκια και το πλασαρουν σαν νέα features.Τιποτα ουσιαστικό .

 

Μιλάμε μακράν για τη πιο τεμπέλικη εταιρία , όσο και αν το γνωστο ελληνικό forum και οι διαχειριστές του/υπάλληλοι της sigames, προσπαθούν φανατικά να πείσουν τον κόσμο για το αντίθετο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι γίνεται όταν παίζει κάποιος χωρίς σοβαρό ανταγωνιστή. Εγώ όμως ακόμα κι αν πλέον δεν προλαβαίνω να ασχολούμαι όσο παλιά, έχω να πω ότι κατά τη γνώμη μου η συνολική προσπάθεια είναι καλή και το παιχνίδι διαρκώς βελτιώνεται. Απλώς αυτό γίνεται με αργό ρυθμό γιατί δεν φαίνεται να τους καίει ιδιαίτερα να προσθέσουν μεγάλες καινοτομίες.

Πρώτον για να μη ρισκάρουν να χάσουν το κοινό τους που όσο κι αν γκρινιάζει είναι μαθημένο σε συγκεκριμένα πράγματα (πχ. οι 2D βουλίτσες). Το οποίο κοινό ό,τι και να λέμε είναι αρκετά μεγάλο και πιστό, άσχετα αν εδώ στο insomnia είναι ήρεμα τα πράγματα (σε άλλα forum δεν ισχύει το ίδιο). Δεύτερον γιατί όπως είπαμε δεν έχουν ανταγωνισμό, κάτι που τους επιτρέπει να πλασάρουν κάθε χρόνο μικροαλλαγές σε full price. Νομίζω το τελευταίο είναι η ένσταση των περισσοτέρων, γιατί αν το παιχνίδι έβγαινε στα 10-15 ευρώ, δεν νομίζω να παραπονιόταν κανένας.

Το 2021 φαίνεται να είναι καλό πάντως γιατί πολύ απλά πετυχαίνει το μεγαλύτερο στόχο του: μια match engine που μέχρι στιγμής παίρνει πολύ θετικά σχόλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Έτσι γίνεται όταν παίζει κάποιος χωρίς σοβαρό ανταγωνιστή. Εγώ όμως ακόμα κι αν πλέον δεν προλαβαίνω να ασχολούμαι όσο παλιά, έχω να πω ότι κατά τη γνώμη μου η συνολική προσπάθεια είναι καλή και το παιχνίδι διαρκώς βελτιώνεται. Απλώς αυτό γίνεται με αργό ρυθμό γιατί δεν φαίνεται να τους καίει ιδιαίτερα να προσθέσουν μεγάλες καινοτομίες.

Πρώτον για να μη ρισκάρουν να χάσουν το κοινό τους που όσο κι αν γκρινιάζει είναι μαθημένο σε συγκεκριμένα πράγματα (πχ. οι 2D βουλίτσες). Το οποίο κοινό ό,τι και να λέμε είναι αρκετά μεγάλο και πιστό, άσχετα αν εδώ στο insomnia είναι ήρεμα τα πράγματα (σε άλλα forum δεν ισχύει το ίδιο). Δεύτερον γιατί όπως είπαμε δεν έχουν ανταγωνισμό, κάτι που τους επιτρέπει να πλασάρουν κάθε χρόνο μικροαλλαγές σε full price. Νομίζω το τελευταίο είναι η ένσταση των περισσοτέρων, γιατί αν το παιχνίδι έβγαινε στα 10-15 ευρώ, δεν νομίζω να παραπονιόταν κανένας.

Το 2021 φαίνεται να είναι καλό πάντως γιατί πολύ απλά πετυχαίνει το μεγαλύτερο στόχο του: μια match engine που μέχρι στιγμής παίρνει πολύ θετικά σχόλια.

 

Για εμένα το μεγάλο δούλεμα ξεκίνησε πολλά χρόνια πριν, όταν αφαίρεσαν τα sliders από τα instructions, και πούλησαν ένα πράγμα που ήδη υπήρχε και δεν ασχολούνταν κανένας(τα preset roles) σαν κάτι καινούργιο.

Το πιο γελοίο τότε ήταν ότι όλα τα sites που είναι στο payroll της sigames όπως το fmgreece, πήγαιναν να μας πείσουν για γιγαντιαίες αλλαγές στις τακτικές.

Μιλάω για αυτό το κουμπάκι που φαίνεται στη φωτο, το οποίο οι παλιοί θα θυμούνται.

https://ibb.co/88R3NKy

 

Τώρα εγώ που γίνεται καλύτερο το game χρόνο με το χρόνο δεν το βλέπω.Αν εξαιρέσουμε το training, δεν υπάρχει πραγματικά καμία αλλαγή πουθενά ουσιαστικά.Το να βαφτίζουν θέσεις και ρόλους με πιασαρικα ονόματα και να αλλάζουν το interface δεν σημαίνει ότι προσθέτουν κάτι ουσιαστικό.Οσο για τον ανταγωνισμό, και άλλες σχετικά μικρές εταιρείες παίζουν μπάλα μόνος τους (πρόχειρο παράδειγμα μου έρχεται η paradox), δεν κοροϊδεύουν τον κόσμο όμως.

Επεξ/σία από tassard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tassard

Για FM2021 μιλάμε!

Άνοιξε ένα stream και δες το φετινό game διότι αυτά που λες χρειάζονται επικαιροποίηση.

Match Engine & Performance. Τα άλλα είναι φρου φρου και αρώματα, αυτά τσέκαρε.

Όσο για τη Paradox. Αγαπημένη μου μεν, αλλά όχι οι τακτικές της με τα κομμένα features (σε όλα) ή broken  (Imperator) games που συμπληρώνει/patchάρει με 10^5 dlc's και είναι unplayable για τα πρώτα χρόνια δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

 

Πρώτον για να μη ρισκάρουν να χάσουν το κοινό τους που όσο κι αν γκρινιάζει είναι μαθημένο σε συγκεκριμένα πράγματα (πχ. οι 2D βουλίτσες).

 

Nαι ρε τι ζορι τραβάς με τις βουλιτσες;; 😝😝😝

Πέρα από την πλάκα, το παιχνίδι δεν είναι για 30 ευρώ ή πόσο μάλλον για τα 50 που ζητάει το steam κτλ. Υπήρξαν και εκδόσεις που το άξιζαν αλλά και πολλές που δεν το άξιζαν με την καμία/ Ειδικά εκείνο το τραγικό training system στα 2017-2018 (δεν θυμάμαι αν το είχε και το 2016) τι να λέμε τώρα... Και τα λέω αυτά σαν άτομο που τα αγόραζε.

Απλά κάποτε είσαι μικρός και δεν σε νοιάζει. Θυμάμαι στο σχολείο, εποχές μάνατζερ 2003/2004 και έπειτα, κάθε χρόνο η γκ@βλα ήταν ατελείωτη κάθε μέρα τέτοια περίοδο, τα παρατάγαμε όλα και παίζαμε μάνατζερ. Κανένας δεν κοιτούσε τι καινούργιο έχει κτλ (που πάντα κάτι έιχε να δώσει). Τότε το πολεμούσε και το fifa manager το οποίο έκανε μία φιλότιμη προσπάθεια κυρίως φέρνοντας 3d match engine με κάποια στανταρ movements κτλ αλλά και αυτό απέτυχε γιατί έχανε σε πολλά άλλα σημεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Respect για το Fifa Manager που αν θυμάμαι καλά στην αρχή το έλεγαν Total Club Manager. Είχα παίξει μερικές σεζόν και δεν ντρέπομαι να πω ότι εκείνη την περίοδο το προτιμούσα από το Championship Manager. Μετά απο ένα σημείο βαρέθηκα βέβαια και επέστρεψα εκεί που έπρεπε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...